• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Somewhere in Time (60P)

Sestertius

Főkertész
Lassan itt az idő, hogy új akvárium épüljön a régi helyett.
Mivel ezzel a scappel nem titkoltan szeretnék nevezni néhány versenyre, így csak részletfotókat fogok megosztani. Gondolkodtam, hogy egyáltalán naplózzam e, de úgy voltam vele, hogy nem szeretnék - akárcsak egy apró - homokszemet dobni a fórum reaktivizálás fogaskerekei közé :)
Először is szeretnék köszönetet mondani @kuchi -nak és @keszalvo -nak, hogy tanácsaikkal segítették a hardscape építés folyamatát :)

Technika:
Üveg: 60P Opti-white
Szűrő: OASE Biomaster 350 - 4 l Seachem matrix + Perlon + Seachem Purigen
Lémpa: Chihirios A601+ alaptest, CRI95+ cserélt ledek, 1,2 m meleg fehér, 1,8m hideg fehér
CO2: Nagynyomású CO2, egyenlőre aquario difivel
Tápozás: Seachem család, nem gyári ajánlással
Víz: RO víz, GA GH+-al visszasózva
Talaj: 1 l ADA Power Sand, 9 l ADA Amazonia, előtérben ADA La Plata homok és ADA dekorkavics a részletekhez
Hardscape: ~10 kg Seiryu, ~4 kg vasfa valamint sok apró red moor gyökér a részletekhez (köszönöm még egyszer @ZaCK !!)

Tervezett növények: Ez a rész még nagyon képlékeny, lehet kimarad valami, lehet bekerül valami más..
Hydrocotyle tripartita 'Mini'
Hemianthus micranthemoides
Cryptocoryne parva
Eleocharis acicularis 'Mini'
Marsilea crenata
Versicularia dubyana 'Weeping'
Versicularia 'Mini Christmas Moss'
Riccardia chamaedrifolia
Fissidens fontanus
Microsorum 'Hobbit'
Anubias barteri 'Pangolino'
Bucephalandra (kis levelű, nem tudom a fajtanevel, @Luigi13 -tól van)
Bucephalandra 'Red'
Juncus repens
Bolbitis heteroclita 'Difformis'

Amit még nem tudok:
Bolbitis heudelotti
Microsorum 'Trident'
Rotala 'Green'
Rotala pirosodó (valamelyik a meglévő 4 fajtából.. valószínűleg vegyesen, mert nem tudom megkülönböztetni őket :D)
Hygrophila pinnatifida

A "nem tudom" kategória főleg a levélméret nagysága miatt lóg a levegőben.. a Rotalák közül esélyes, hogy bekerül valami, mert van egy hely, ahova nagyon az kívánkozik..

Élőlények:
Amano garnélák, Brlack Rose neocaridinák, amanda lazacok, csoki gurámik és két sziámi algázó

Vasárnap a megcsináltam a vázat, még a dekorhomok betöltése, valamint a részletek kialakítása, beragasztása hátra van
A növényesítést és az indulást a héten tervezem.

20200307_222359.jpg
 
Lassan itt az idő, hogy új akvárium épüljön a régi helyett.
Mivel ezzel a scappel nem titkoltan szeretnék nevezni néhány versenyre, így csak részletfotókat fogok megosztani. Gondolkodtam, hogy egyáltalán naplózzam e, de úgy voltam vele, hogy nem szeretnék - akárcsak egy apró - homokszemet dobni a fórum reaktivizálás fogaskerekei közé :)
Először is szeretnék köszönetet mondani @kuchi -nak és @keszalvo -nak, hogy tanácsaikkal segítették a hardscape építés folyamatát :)

Technika:
Üveg: 60P Opti-white
Szűrő: OASE Biomaster 350 - 4 l Seachem matrix + Perlon + Seachem Purigen
Lémpa: Chihirios A601+ alaptest, CRI95+ cserélt ledek, 1,2 m meleg fehér, 1,8m hideg fehér
CO2: Nagynyomású CO2, egyenlőre aquario difivel
Tápozás: Seachem család, nem gyári ajánlással
Víz: RO víz, GA GH+-al visszasózva
Talaj: 1 l ADA Power Sand, 9 l ADA Amazonia, előtérben ADA La Plata homok és ADA dekorkavics a részletekhez
Hardscape: ~10 kg Seiryu, ~4 kg vasfa valamint sok apró red moor gyökér a részletekhez (köszönöm még egyszer @ZaCK !!)

Tervezett növények: Ez a rész még nagyon képlékeny, lehet kimarad valami, lehet bekerül valami más..
Hydrocotyle tripartita 'Mini'
Hemianthus micranthemoides
Cryptocoryne parva
Eleocharis acicularis 'Mini'
Marsilea crenata
Versicularia dubyana 'Weeping'
Versicularia 'Mini Christmas Moss'
Riccardia chamaedrifolia
Fissidens fontanus
Microsorum 'Hobbit'
Anubias barteri 'Pangolino'
Bucephalandra (kis levelű, nem tudom a fajtanevel, @Luigi13 -tól van)
Bucephalandra 'Red'
Juncus repens
Bolbitis heteroclita 'Difformis'

Amit még nem tudok:
Bolbitis heudelotti
Microsorum 'Trident'
Rotala 'Green'
Rotala pirosodó (valamelyik a meglévő 4 fajtából.. valószínűleg vegyesen, mert nem tudom megkülönböztetni őket :D)
Hygrophila pinnatifida

A "nem tudom" kategória főleg a levélméret nagysága miatt lóg a levegőben.. a Rotalák közül esélyes, hogy bekerül valami, mert van egy hely, ahova nagyon az kívánkozik..

Élőlények:
Amano garnélák, Brlack Rose neocaridinák, amanda lazacok, csoki gurámik és két sziámi algázó

Vasárnap a megcsináltam a vázat, még a dekorhomok betöltése, valamint a részletek kialakítása, beragasztása hátra van
A növényesítést és az indulást a héten tervezem.

View attachment 88772
Szerintem a hardscapet nyugodtan megmutathatod. @viktorlantos javíts ki, ha tévedek. Én már láttam és nagyon vagány. :)
 
Nagyon szép, sőt ígéretes részlet. Általában két különböző fajtájú fa nem szokott harmonikusan kinézni, de itt természetesnek hat, főleg a vékonyabb gyökerek.
A "kis levelű, nem tudom a fajtanevet, @Luigi13 -tól van" mondat majd jól fog kinézni pl. az AGA verseny albumában.:) Hajrá!
 
Utoljára módosított:
Nagyon szép, sőt ígéretes részlet. Általában két különböző fajtájú fa nem szokott harmonikusan kinézni, de itt természetesnek hat, főleg a vékonyabb gyökerek.
A "kis levelű, nem tudom a fajtanevet, @Luigi13 -tól van" mondat majd jól fog kinézni pl. az AGA verseny albumában.:) Hajrá!
Köszönöm!
Pont a képen lévő vastagabb red moor ággal még nem vagyok kibékülve.. valami kell oda, csak nem biztos, hogy az ami ott van.. :) Szerencsére beszereztem mindenből bőséggel, úgyhogy lehet válogatni
A fejemben lévő koncepció szerint szeretném az idő múlását érzékeltetni (cím is erre utal). Örülnék, ha majd valaki ránéz akkor azt látja, hogy ezek a nagy ágak valamikor ide kerültek, aztán múlt az idő, és valaminek a gyökere benőtte (red moor) aztán a legfrissebb időréteg a növények amik harmadjára kerültek oda.
Sajnos egyik ötletem se tetszett igazán, hogy Josh Sim "liánjait" haza flórából pótoljam ki, ezért jött az ötlet, hogy vékony red moor gyökereket használjak erre a célra.
Majd meglátjuk a végeredmény, igazából én is kíváncsi vagyok, ez az egész egy utazás - felfedezés számomra is, hisz az első akvárium csak arról szólt, hogy megismerkedjek a növényekkel / technikával / lehetőségekkel. Ez már egy kicsit "útkeresés" is :)
Azt már most látom, hogy fenntartani rémálom lesz :D De ahogy Fukada mondta.. versenyakváriumnál a fenntartás nehézsége sokadlagos kérdés :)
 
Hali!
Úgy látom mégiscsak adtál a naplóban helyet már a tervezési fázisban. Várom a folytatást. Egy dolog ami az élőlényekkel kapcsolatban megfogott, hogy tervezel mohákat az akváriumba és sziámi algázót. Sokaknak rossz a tapasztalata velük, mert előszeretettel legelészik a mohákat (van róluk fórum bejegyzés). Én ugyan ellen példa vagyok, mert nálam hozzá se nyúlnak, de lehet csak azért, mert eddig sikerült nekik más eledelt találni.
 
Hali!
Úgy látom mégiscsak adtál a naplóban helyet már a tervezési fázisban. Várom a folytatást. Egy dolog ami az élőlényekkel kapcsolatban megfogott, hogy tervezel mohákat az akváriumba és sziámi algázót. Sokaknak rossz a tapasztalata velük, mert előszeretettel legelészik a mohákat (van róluk fórum bejegyzés). Én ugyan ellen példa vagyok, mert nálam hozzá se nyúlnak, de lehet csak azért, mert eddig sikerült nekik más eledelt találni.
Legalább kevesebbet kell nyírni :D Az előző akváriumnál nem láttam ilyet amúgy.. mondjuk abban csak sima karácsony moha volt.. lehet, hogy a fajgazdagság majd felkelti az étvágyukat :)
Majd kiderül.. a sziámi algázók már megvannak, ha esetleg megtámadna a fonál, akkor kell is a segítség, aztán ha nagyon elkezdik szadizni a mohákat akkor majd túladok rajtuk :D
 
Mivel ezzel a scappel nem titkoltan szeretnék nevezni néhány versenyre, így csak részletfotókat fogok megosztani.
Szerintem nyugodtan megoszthatod a teljes képet a hardscape-ről, én már láttam, és nagyon baba! Ha felrakod, jó páran befogják like-olni. Korábban én is (többek között) megkaptam a magamét, amiért titkolózok, és nem rakok fel full képeket, volt, hogy privátban küldtem el, akit érdekelt, de utólag belegondolva butaság volt. A versenyeken a bírák úgyse fogják tudni, hogy megosztottad itt a képeket, a fórumozókat meg az érdekli, hogy az akvárium hogy fejlődik, ezt pedig legjobban a képek adják vissza. Kiváncsi leszek,hogy növényesíted be, a növénylistában szerintem mindegyik jó választás a scape-hez.

Az akvárium címéről meg ez ugrott be először 🤘 🤘 🤘:
 
Lassan haladnak a dolgok, egyenlőre minden rendben barna alga - taknyosodás eltűnt, itt ott egy kis fonalat láttam, szóval adtam egy kis P-t és N-t
Fényerő még mindig 50%-on, még hagyom egy picit a növénytömeget szaporodni, majd utána emelek.
A garnélák elmehetnek a sóhovatalba... szerintem ezeknek az a hobbijuk, hogy a hátul lévő amazoniát mind előre hozzák a homokra... nagyon durva..
nem is tudom mi a fenét fogok csinálni.. láttam valami mágneses megoldást, de nincs itthon mágnesünk.. egyesével kiszedni meg nincs idegrendszerem.. és a kezem se kifejezetten fér be a legtöbb helyre :D
Az út vonalvezetését szeretném hétvégén kialakítani, még beteszek pár apróbb seyru-t, hogy kicsit finomítsak a részleteken

20200403_123049.jpg
 
Huhh.. most nézem, hogy egy hónapja nem volt bejegyzés..
Szerencsére mi nem érzékelünk visszaesést a vírus miatt.. sőt.. épp ezért sok időm se volt az akváriumra.
Alapvetően minden rendben, egy kevés fonalam van és néhány bba bokor, főleg a bal oldali nagyobb facsoport körül, gondolom áramlási probléma miatt.
Ma kipucoltam a garnéla kártételt az útról, kevés növénymetszés volt. Bekerült 3 kő, valamint egy adag homok.
Tetszik az eredmény. Lassan fotóznom kell :)

20200503_212635.jpg
20200503_212652.jpg
 
Huhh.. most nézem, hogy egy hónapja nem volt bejegyzés..
Szerencsére mi nem érzékelünk visszaesést a vírus miatt.. sőt.. épp ezért sok időm se volt az akváriumra.
Alapvetően minden rendben, egy kevés fonalam van és néhány bba bokor, főleg a bal oldali nagyobb facsoport körül, gondolom áramlási probléma miatt.
Ma kipucoltam a garnéla kártételt az útról, kevés növénymetszés volt. Bekerült 3 kő, valamint egy adag homok.
Tetszik az eredmény. Lassan fotóznom kell :)

View attachment 91474
View attachment 91475
Azért priviben küldhetsz majd fotót. Majd megesz a kíváncsiság! :D
 
Azért priviben küldhetsz majd fotót. Majd megesz a kíváncsiság! :D
Láttam. Kíváncsi leszek mások véleményére is. Èn éltem kis konstruktív kritikával. Ha a leírtak megvalósulnának... így is hatalmas ugrás és be kell vallanom odavagyok az üde stílusért.
Az utóbbi idők legszimpatikusabb üvege.
 
De jó! A láthatatlanból - privik - sokat tanultam/tanulok/tanulni fogok. 🤬
És még @kuchi arra bíztatott, hogy merjek álmodni. 🤢 Minek?!? Ha rohadt nagy szerencsém lesz, akkor max. @viktorlantos vagy @Jopet és @evavigh fog odaböffenteni valamit.
Értem én, hogy ha valaki partra akar szállni Normandiában, akkor hírzárlatot csinál (egyszer már bevált a recept). De akkor b+, nem indítunk naplót.

Most tényleg beidéztél, hogy lássam mit gondolsz a hozzászólásainkról? Köszi szépen 🙄
Értem én hogy nem tetszik a titkolózás, de el kell ezt engedni. Ha így felizgat, akkor elérte a célját.
De azért amellett se menjünk el, hogy Sestertius nem árult zsákbamacskát, ezzel kezdte a naplót, hogy nem lesz totál. Innentől meg mindenki eldöntheti hogy követi-e. Én is eldöntöttem, de valaki beidézett, hátha én is bosszankodok majd.... de nem teszem :)
 
Megígérem, hogy az eredményhirdetés után teszek fel több képet a fejlődésről, valamint megosztom (természetesen a levelezőpartnerek engedelmével) a privát üzeneteket is, amiket az akváriummal kapcsolatban váltottam.
Azt remélem, hogy így nem lesz haszontalan a napló, valamint ha lett volna valami alga probléma akkor annak a leküzdését is dokumentálnám, de szerencsére csak helyi fonalasodás van valamint némi pontalga az üvegen, de ezt lekapartam, meg adagolok egy kis P-t.

Kicsit kitekintve a naplóból, a naplók "hasznosságáról" gondolkodtam..
Mitől lesz hasznos, vagy jó egy napló? Igazság szerint arra lyukadtam ki, hogy akkor, ha valami komoly galiba üt be, akkor :) (mint nálam az elsőnél)
Itt különösebben sok tanulság nincs, a tápozást leírtam, megy minden rendben, nőnek a növények. A karbantartás macerás, de erre számítottam.. illetve egy facsoport levált a másikról (gyengén ragasztottam) tehát ez a tanulság, ragassz durván :D.. (viszont szerencsére már lent maradnak a vasfák, szóval ez csak karbantartási nehézség (újabb)
Még egy tanulság eszembe jutott.. hardscape építésnél tegyétek be az üveg kiszívót - befúvót.. nekem szerencsém volt, de nem sokon múlt :D
Micranthemum micranthemoides a kedvenc 60P méretű háttérnövényem lett, remekül húzza a teret - esetleg ez még tapasztalat

Ha valakinek van más ötlete, elképzelése akkor kérem ossza meg, mert lehet, hogy valamire nem gondolok, de írnék róla ami esetleg másnak problémás lehet.

(ha jól rémlik pont @viktorlantos írta egyszer, hogy bírálatkor valóban jobb-előnyösebb, ha nem látta korábban a munkát - így szerintem aki versenyben gondolkodik, nem ördögtől való ha nem mutatja meg az eredményekig a teljes képet.. sőt, sokan egyáltalán nem naplózzák, én úgy voltam vele, hogy így - még ha limitáltan is, esetleg érdekes lehet valakinek (plussz, ha lenne algaprobléma, akkor annak a leküzdése is "izgalmas lehetne")
 
Megígérem, hogy az eredményhirdetés után teszek fel több képet a fejlődésről, valamint megosztom (természetesen a levelezőpartnerek engedelmével) a privát üzeneteket is, amiket az akváriummal kapcsolatban váltottam.
Azt remélem, hogy így nem lesz haszontalan a napló, valamint ha lett volna valami alga probléma akkor annak a leküzdését is dokumentálnám, de szerencsére csak helyi fonalasodás van valamint némi pontalga az üvegen, de ezt lekapartam, meg adagolok egy kis P-t.

Kicsit kitekintve a naplóból, a naplók "hasznosságáról" gondolkodtam..
Mitől lesz hasznos, vagy jó egy napló? Igazság szerint arra lyukadtam ki, hogy akkor, ha valami komoly galiba üt be, akkor :) (mint nálam az elsőnél)
Itt különösebben sok tanulság nincs, a tápozást leírtam, megy minden rendben, nőnek a növények. A karbantartás macerás, de erre számítottam.. illetve egy facsoport levált a másikról (gyengén ragasztottam) tehát ez a tanulság, ragassz durván :D.. (viszont szerencsére már lent maradnak a vasfák, szóval ez csak karbantartási nehézség (újabb)
Még egy tanulság eszembe jutott.. hardscape építésnél tegyétek be az üveg kiszívót - befúvót.. nekem szerencsém volt, de nem sokon múlt :D
Micranthemum micranthemoides a kedvenc 60P méretű háttérnövényem lett, remekül húzza a teret - esetleg ez még tapasztalat

Ha valakinek van más ötlete, elképzelése akkor kérem ossza meg, mert lehet, hogy valamire nem gondolok, de írnék róla ami esetleg másnak problémás lehet.

(ha jól rémlik pont @viktorlantos írta egyszer, hogy bírálatkor valóban jobb-előnyösebb, ha nem látta korábban a munkát - így szerintem aki versenyben gondolkodik, nem ördögtől való ha nem mutatja meg az eredményekig a teljes képet.. sőt, sokan egyáltalán nem naplózzák, én úgy voltam vele, hogy így - még ha limitáltan is, esetleg érdekes lehet valakinek (plussz, ha lenne algaprobléma, akkor annak a leküzdése is "izgalmas lehetne")
Annyi javaslatom lenne a jövőre, hogy miután meglesz a verseny tegyél fel sorozatot az üveg alakulásáról. Annak ellenére, hogy én személy szerint nem vagyok az a versenyzés párti, nagyon örülök, hogy van tehetséges versenyző utánpótlás. Hajrá magyar versenyzők!
 
Őszintén szólva elkurbincsoltam a rendelésem a GAból..... a hosszított difit szerettem volna rendelni, de az új, sima 2. generációsat sikerült. Gondoltam, hogy megpróválom kicserélni, de utána láttam, hogy nincs is készleten, szóval beraktam ezt..
Hát ez nagyon durva... volt pár difim, GAs üveg japáb is (nem ADA), kínai is, v1 esaquario is.. de ennyire apró buborékokat még nem láttam..
Jó döntés volt :)

20200510_102452.jpg
 
Őszintén szólva elkurbincsoltam a rendelésem a GAból..... a hosszított difit szerettem volna rendelni, de az új, sima 2. generációsat sikerült. Gondoltam, hogy megpróválom kicserélni, de utána láttam, hogy nincs is készleten, szóval beraktam ezt..
Hát ez nagyon durva... volt pár difim, GAs üveg japáb is (nem ADA), kínai is, v1 esaquario is.. de ennyire apró buborékokat még nem láttam..
Jó döntés volt :)

View attachment 91807
Én is erre esküszöm. Lapos akváriumban érdemes magába a lilybe betenni, hogy tökéletes legyen a beoldás.
 
Back
Oldal tetejére