• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Skimmer házilag

Jeti

Tapasztalt kertész
Sziasztok!
Csinált már valaki közületek skimmert?
Annyit megfejtettem, hogy egy vaskosabb csövön egy olyan fogazott peremű úszókarimának kell lenni, ami követi a vízszintet, de a legegyszerűbb és megbízhatóbb otthonilag megoldható variáció kellene.
A gyáriaknak tulajdonképpen pár száz forintba kellene kerülniük, de a többségük öt ezres körül van.
Gondolom az ötlet, mint konstrukció kerül ennyibe rajtuk.
 
Szia!
Ha nekiállnál esetleg gyártani, akkor jó ha tudod, hogy a gyáriak 2 helyen szívnak. A víz felszínén lévő úszó részen és a skimmer alján egy rácsos lyukon. Az egyes helyeken a szívás intenzitását be lehet állítani a szerkezeten belül. Akár teljesen nyitva lehet az egyik, míg a másik zárva van. Bár ilyenkor nagyon lefogja a szűrőt. (Nálam az úszó rész van kicsit kevésbé nyitva, a másik javára.) Remélem tudtam segíteni. :)
 
Pont most állok neki csinálni egy ilyesmit. Az alapötletem az, hogy a szívócsonkot kettéágaztatom egy T-elosztóval, egyik végét leszűkítem, erre kerül egy O2 csövön használatos tekerős elzáró, hogy szabályozható legyen. A vékony cső egy karimás tölcsérbe csatlakozik bele alulról, amit követlenül a vízfelszín alatt kilyukasztgatok, így közvetlen az érintett régióból fogja szippantani a vizet. A tölcsér kb bármiből lehet, a karimát önmagába bújtatott, műanyag ragasztópisztollyal megerősített CO2 csőből csináltam. Holnap helyezem üzembe, majd beszámolok róla.
 
tentaculata said:
Pont most állok neki csinálni egy ilyesmit. Az alapötletem az, hogy a szívócsonkot kettéágaztatom egy T-elosztóval, egyik végét leszűkítem, erre kerül egy O2 csövön használatos tekerős elzáró, hogy szabályozható legyen. A vékony cső egy karimás tölcsérbe csatlakozik bele alulról, amit követlenül a vízfelszín alatt kilyukasztgatok, így közvetlen az érintett régióból fogja szippantani a vizet. A tölcsér kb bármiből lehet, a karimát önmagába bújtatott, műanyag ragasztópisztollyal megerősített CO2 csőből csináltam. Holnap helyezem üzembe, majd beszámolok róla.

Jessssssssssssss!
Várom a fejleményeket. :wave:
Üdv
 
Úgy néz ki sikerült értelmeset alkotni.

Leírás:

Vettem egy T-elosztót, és egy szűkítőt 16/22-ről 12/16-ra. Az oldalsó ághoz ment a szűkítő, a másik pedig a beszívócsonkhoz. A szűkítő még így is nagyon tág volt, nem akartam ekkora keresztmetszetű csövet oda, ezért standard méretű O2 csövet illesztettem bele, s hogy a helyén maradjon, arról F.BS ragasztóval gondoskodtam + túlbiztosításként egy kis szig.szalaggal.

Maga a szívóka a tubi etetőből került kialakításra (nem túl esztétikus, de elsőre a használhatóság volt a lényeg nem pedig az esztétika). Szintén F.BS-el betömködtem a lyukait, közvetlen a karima alatt pedig forró szöggel gyártottam újakat. Az alját kifúrtam, abba ment a hajlékony O2 cső, s készen is állt a bevetésre. Szépséghibája, hogy elég nagy hasat kell adni a vízben a csőnek, hogy az etető szépen ússzon a felszínen, ezért következőre más alakú szívókát fogok csinálni. Utolsó lépésként - mivel az eredeti beszívó átmérő nem változott -, ezt egy szorítóbilinccsel le kellett szűkíteni, s máris megindult a szívás a másik ágon is. Ha nem akarom használni akkor egyszerűen kiengedem a bilincset, s megszűnik arról az ágról a szívás. Éjszakára üzemben hagytam, reggelre semmi hártya nem volt. :cool:

14238937_7c40e0ae76c9572f6c15e7dcb830c0c6_l.jpg


14238935_23891568b7363a4919db608ebdf1769f_l.jpg
 
Én is sokat agyaltam a skimmer elkészítésén, mert a gyári leszívók nem csak drágák, még rondák is. Én esztétikust még nem láttam.
Egy 2500 Ft-s, akasztós SunSun HBL-501 külső szűrő skimmerét iktattam be a leszívó ágba. Ilyen lett:
kp3852a.jpg


A naplómban az látszik milyen, ha nincs rajta az úszó:
https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=11&t=2047&hilit=harmadik#p50459

A felszínleszívás erejét a 13/10 átmérőjű, alsó akril cső beljebb tolásával szabályozom. Különbem fals levegőt szív egy Eheim 2026 (950 l/h) külső szűrővel.
A nagy akváriumomnál a Tetratec EX1200-al tökéletesen működik.
 
egedzs said:
Én is sokat agyaltam a skimmer elkészítésén, mert a gyári leszívók nem csak drágák, még rondák is. Én esztétikust még nem láttam.
Egy 2500 Ft-s, akasztós SunSun HBL-501 külső szűrő skimmerét iktattam be a leszívó ágba. Ilyen lett:
kp3852a.jpg


A naplómban az látszik milyen, ha nincs rajta az úszó:
https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=11&t=2047&hilit=harmadik#p50459

A felszínleszívás erejét a 13/10 átmérőjű, alsó akril cső beljebb tolásával szabályozom. Különbem fals levegőt szív egy Eheim 2026 (950 l/h) külső szűrővel.
A nagy akváriumomnál a Tetratec EX1200-al tökéletesen működik.

Hello!
Jaja! Bár én ezt az akasztós Sunsun-t egy bizonyos kereskedőnél 1900Ft-ért láttam áfával együtt, de én is gondoltam erre, hogy
felhasználom a skimmerét. Egyébként nem fontos némelyik skimmernek úszója lennie, mert vannak olyan műanyagok, amik eleve könnyebbek a víz fajsúlyától, úgyhogy színest lebegnek a vízen és követik annak szintjét.
 
Ugyan én készen vettem, de házilag is könnyen összeragasztható egy ilyen felszínleszívó. Pici kis 280liter/órás pumpa van benne, amit passzentosan van lenyomva az aljára, a kis kifolyó cső eltávolítható, utána simán ki lehet húzni. Akváriumra tapadókoronggal rögzíthető, amit a két hátsó furatba kell bepattintani. mérete 4,2x5x15 cm és 2,5 centis vágások vannak felül a víznek. Mivel szép polírozott élű plexi, befolyó pedig valószínűleg lézerrel van vágva, mert az is szép átlátszó, így nem rondítja annyira az akvárium látványát, mint egy szívócsőre szerelt megoldás, vagy az Eheim 350 (kivéve persze a fekete motort, és a szűrőanyagot ami valószínűleg nem ez a gyári lesz :))
21044231_43c1999221a9bdb8ef8696da2336f89e_l.jpg
21044291_4de1c5652bcce967d37c9303950f28db_l.jpg
 
Utoljára módosított:
Ugyan én készen vettem, de házilag is könnyen összeragasztható egy ilyen felszínleszívó. Pici kis 280liter/órás pumpa van benne, amit passzentosan van lenyomva az aljára, a kis kifolyó cső eltávolítható, utána simán ki lehet húzni. Akváriumra tapadókoronggal rögzíthető, amit a két hátsó furatba kell bepattintani. mérete 4,2x5x15 cm és 2,5 centis vágások vannak felül a víznek. Mivel szép polírozott élű plexi, befolyó pedig valószínűleg lézerrel van vágva, mert az is szép átlátszó, így nem rondítja annyira az akvárium látványát, mint egy szívócsőre szerelt megoldás, vagy az Eheim 350 (kivéve persze a fekete motort, és a szűrőanyagot ami valószínűleg nem ez a gyári lesz :))
21044231_43c1999221a9bdb8ef8696da2336f89e_l.jpg

21044291_4de1c5652bcce967d37c9303950f28db_l.jpg

Szia Viktor!
Szerintem pont ugyan ezt néztem én is neten unatkozás közben. Tudnál róla véleményt mondani? (Bevált-e, működik-e még, mennyire hangos, stb... :) )
Köszi!
 
Szia Viktor!
Szerintem pont ugyan ezt néztem én is neten unatkozás közben. Tudnál róla véleményt mondani? (Bevált-e, működik-e még, mennyire hangos, stb... :) )
Köszi!
Egy rakás sz...r. A hétvégén vettem észre , hogy meghalt benne a pumpa, pedig időzítve volt, tehát nem ment folyamatosan. Talán ment 1 hónapot, meg nem is halk, kicsit kerepel, illetve a hatékonyság növelése miatt rácsozás kellene az oldalára is, mert sok úszó piszok csak úgy elúszott előtte. Kis terelőlapáttal azért letakarította a felszínt.
Talán adok neki még egy esély , mert lehet bele kapni motort,(csak azért írom, hogy ne keressen senki azzal hogy megveszi a plexit :D) de most valami olyasmin agyalok amit rá tudok szerkeszteni a szívócsőre.
 
Összedobtam egy Skimmert, adatok:
- 300 l/h ledobott szökőkút szivattyú
- 5mm-es plexi
- egy kis F.BS
Nem végleges verzió mert:
- a felfogatása egy állítható, akasztható plexi lesz
- az első oldala, nem ragasztott lesz hanem valamilyen bontható megoldás (műanyag csavar?), hogy könnyen tisztítható legyen, illetve ha a szivattyú meghal akkor könnyen ki lehessen cserélni.

Mivel teljesen lelkes kezdő vagyok kíváncsi vagyok mire képes;)

A kép feltöltéssel van egy kis gondom, de megpróbálom kétféleképpen:

https://www.flickr.com/photos/140991384@N04/25890019162/in/dateposted-public/
https://www.flickr.com/photos/140991384@N04/25710245900/in/dateposted-public/
https://www.flickr.com/photos/140991384@N04/25916223151/in/dateposted-public/

25710245900_752f570e88_k.jpg
IMG_5013[/url] by Istvan Simon, on Flickr[/IMG]
 
Utoljára módosított:
Tetszik az ötlet. ;) Valamilyen szivacs kerül a szivattyúra? A fésű részét mivel készítetted? Nem fűrésszel, ha jól látom.:) Martad?
 
Tetszik az ötlet. ;) Valamilyen szivacs kerül a szivattyúra? A fésű részét mivel készítetted? Nem fűrésszel, ha jól látom.:) Martad?
Igen, 2-es maró, de lehet fűrésszel is, bár az nem lesz ilyen. Illetve lehet egy "U" alakot kimarni és belülről valamilyen szűrűt (hálódarab, stb) felragasztani:)
Valamilyen durvább szivacsra gondoltam, hogy a nagyobb szennyeződéseket felfogja;)
 
Sziasztok!
A bejegyzesem csak reszben felel meg a topik cimenek. Szkimmer hazilag, de nem is annyira hazilag, mivel projekthez egy gyari szkimmer lett felhasznalva, amit @star67 Csillatol kaptam ajandekba. Annyi az egesz lenyege, hogy a sotetszurke muanyag helyett egy "nemesacel" diszelegjen az akvaban.
Most meg eleg feluletes a megmunkalas, addig nem is forditok erre tobb energiat, amig a proba uzemen nem teljesit tokeletesen. A probahoz meg keszitenem kell egy felfogatast a szerkezetnek. Ez egyszeru lesz, az akva peremere lesz akasztva. A magassagabol is le fogok szedni kb 1centit. Jelenleg 12cm magas, 4cm szeles, 5cm mely.
IMG-417c49d22db824762a905b980ef3b5df-V.jpgIMG-a096635df10d5a531a02800feee3aeb7-V.jpg
 
Sziasztok!
Ez sem saját gyártmány, csak egy kis mod.
@Gyukker csudás koracél leszívója kapcsán már említettem, hogy nem tartom jó megoldásnak a műanyag leszívókosár rés / anyag arányát. Nem veszik figyelembe a víz felületi feszültségét. A rések kiszélesítését javasoltam annak érdekében, hogy inkább a felszínt szívja le, ne a közbülső vízréteget. Most továbbléptem.
A réseket levágtam. Hogy így beleesnek a garnélák? Eddig nem vettem észre ilyen balesetet. Az adott műanyag leszívó ezzel a mod-al kb. 2-2,5 mm mélyre szívja le magát a felszín alá és így a kör teljes felületén dől be a víz felületről. Úgy működik, ahogy elvártam tőle. A garnéláknak kikellene mászniuk a vízből ahhoz, hogy le tudják magukat szívatni.
Senkinek sem ajánlom az átalakítást. Ha valaki mégis megteszi, csak saját felelősségére "tegye tönkre" a gyári leszívóját.
IMG_0866.JPG
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére