• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Shinsui shima 浸水島

Hogy állunk? Opálosodás? Mint ahogy a boltban is említettem, kíváncsi vagyok a patronos oldalpolcosra :)
 
Hogy állunk? Opálosodás? Mint ahogy a boltban is említettem, kíváncsi vagyok a patronos oldalpolcosra :)
Látható a tisztulás. Hozzá kell tennem, hogy a szűrőben csak TM30-as szivacs van jelenleg, semmi más, illetve a skimmer megy.
A használt amazoniát nem mostam át, tehát por volt rendesen. Vizet eddig nem cseréltem, ma reggelre terveztem.
A változás képekben 30 óra után:
DSCF5959.JPG
DSCF5960.JPG
DSCF5961.JPG
Szerintem a körülmények figyelembevételével nem rossz.
Készítek most reggel lámpagyújtáskor is képeket vízcsere előtt, aztán este újra:)
 
Atyaég, tényleg elég rendszertelenül olvasom a fórumot. Én még az előző scape-ednél tartottam, nem is tudtam, hogy az már nincs. :banghead::D
Nekem (vigyázat képzavar) szúrja a szemem, hogy a folyami kavicsok nagyon eltérő színűek. De ha belakják a helyet a növények, lehet megbékélek ezzel.
Az oldalpolcos ötlete honnan jött? Eddig élből elvetettem a szűrőakváriumokat, mert semmi kedvem sem volt terelőket ragasztani, ott méricskélni, hogy melyik rés mekkora legyen, etc. Ez a "patronos" ötlet viszont tetszik. Már csak egy szép ki- és befolyó hiányzik: vagy átlátszó üveg/akril, vagy rozsdamentes acél.
Miért pont 40-es csövet választottál? Ceruzával, vonalzóval, számológéppel kiszámoltad, hosszas kutatómunka és kísérletezés eredménye, vagy csak "miért is ne" alapon esett erre a választás?
 
Atyaég, tényleg elég rendszertelenül olvasom a fórumot. Én még az előző scape-ednél tartottam, nem is tudtam, hogy az már nincs. :banghead::D
Nekem (vigyázat képzavar) szúrja a szemem, hogy a folyami kavicsok nagyon eltérő színűek. De ha belakják a helyet a növények, lehet megbékélek ezzel.
Az oldalpolcos ötlete honnan jött? Eddig élből elvetettem a szűrőakváriumokat, mert semmi kedvem sem volt terelőket ragasztani, ott méricskélni, hogy melyik rés mekkora legyen, etc. Ez a "patronos" ötlet viszont tetszik. Már csak egy szép ki- és befolyó hiányzik: vagy átlátszó üveg/akril, vagy rozsdamentes acél.
Miért pont 40-es csövet választottál? Ceruzával, vonalzóval, számológéppel kiszámoltad, hosszas kutatómunka és kísérletezés eredménye, vagy csak "miért is ne" alapon esett erre a választás?
Az a kavics eleve ilyen volt, amikor Nei Poriban majd' 10 éve gyűjtöttem. Jött egy dili, hogy csináljak egy ilyesmit is. (tudod, csak a szokásos dilijeim egyike:))
Ami az oldalpolcot illeti, régi dolog: még amikor előző életét élte akkor csináltam sokadik oldalpolcos szűrőmként https://akvakertesz.hu/threads/tusko-hopkins.5750/page-4
A kiemelőt ha nagyon ráizgulnék (legalább a látszó részét) meg tudnám csinálni akrilból, de akkor a rácsot miből? Valami damil szövetből esetleg... Amúgy engem nem zavar és ha majd lesz valami értelmesebb képre lehetőség, kikapok mindent, akkor meg ugyanúgy nem zavar. Hogy miért 40-es? mert a régi is az volt, csak azt "kissé" átalakítottam;) Komolyra fordítva, a 650-es szivattyút kiszolgálná egy 32-es is, sőt, ha pár cm vízszint különbség (az akva és az oldalpolc között) nem zavarna, talán még egy 25-ös is, bár azt már erősen határesetnek érzem, de ami miatt a 40-es maradt: így nem kb félcenti a szintkülönbség, így jobban ki lehet használni az oldalpolcot (nincs indokolatlanul levegőben maradó tér/szűrőanyag) Tehát semmi magas matematikai és áramlástani levezetés, a tapasztalat hozta, hogy így lesz a legkisebb a szintkülönbség a két oldalon. (ha az előző hsz-omban lévő első képet megnézed alaposan, lá-tszik is ez a szintkülönbség az oldalnézetben)
 
+1 szavazat a kavics szemkiszúró hatására, talán ha kicsit algásodik nem fog ennyire elütni a többi résztől.

Egyébként növényesítve jól néz ki, amikor még csak a hardscape volt nem tetszett annyira, de így már jó. :)
 
+1 szavazat a kavics szemkiszúró hatására, talán ha kicsit algásodik nem fog ennyire elütni a többi résztől.

Egyébként növényesítve jól néz ki, amikor még csak a hardscape volt nem tetszett annyira, de így már jó. :)
Még nincs befejezve a növényesítése és nem teljesen céltalan a kavics sem, de ezt majd csak akkor fejtem ki, ha bejön az, amit szerettem volna kihozni a dologból.
Hétvégén folytatom az ültetést, úgyis aktuális lesz majd némi vízcsere is;)
Jut is eszembe: nincs valakinek némi https://www.greenaqua.hu/hu/eleocharis-acicularis-green-aqua.html?nosto=nosto-page-search1 fölöslegben?
 
Milyen növény lesz a kavicson? Nagyon szabályos. :D
Azon nem nagyon terveztem semmit, de ha majd a növények mind bekerülnek, remélem fog látszani a koncepció.:)
Ha nem, majd belemagyarázom;)
A kavics jelenlegi formája még nem végleges, de várni akarok még kicsit a szabályosság eltüntetésével.
 
Határozottan lassan, de haladok az ültetéssel:
- bekerült némi najas guadalapensis a kiemelő cső alá, illetve a jobb oldalába
- felülre bekerült elég sok MC, illetve egy kevés HM vegyes technikával: ültetve, résekbe szúrva, kerámia gyűrűbe
- lentre is ültettem egy jó tenyérnyi felületre MC-t
- egy kevés microsorum került a bal oldalra a kövek közé
- bal oldalon középen a ludvigia repens-et kicsit kipótoltam, az elsőnek ültetett szálakat nemsokára vissza is lehet majd vágni
Rotala vietnam és az alternatera reinicki mini a fejlődés egyértelmű jeleit mutatja, ahogy a crypto-k is.
DSCF5977.JPG DSCF5980.JPG DSCF5982.JPG DSCF5984.JPG
DSCF5983.JPG
 
Pikk-pakk elröppent egy félév (meg még egy kicsi idő:)) bejegyzés nélkül...:eek:
Időm, energiám nem nagyon volt foglalkozni vele, aminek meg is lett az eredménye: a najas teljesen átvette az uralmat, elnyomott mindent, szinte csak ez a növény volt felfedezhető az egész akvában.
Ennek talán csak az időközben bekerült Nanochromis transvestitus-ok örültek, hisz' ők igazi "bozótharcosok"
Pár napja hirtelen felindulásból kirámoltam a najast, utólag talán nem szedném ki mindenhonnan. Történt ugyanis, hogy a szigeten, a lávakő tetején végülis jól mutatott, teljesen be volt sűrűsödve, mintha haja lenne.
Amiért mégis leszedtem: nem akartam elhinni, hogy nincs tele alatta a pangó víz algával. Szerencsére két ujjbegynyi pamacsot leszámítva nem volt alga.:woot: El sem hittem, amikor szétbontottam...:eek:
Ha már nekiestem, megejtettem az elmúlt negyedév első vízcseréjét és tápoztam is. (heteken, hónapokon keresztül csak a párolgást pótoltam és gyakorlatilag nulla tápozással ment, miközben a világítás ment az eredeti beállítással)
Lesz még jó sok munka vele, mire meg merem mutatni, de összességében rosszabb állapotokra voltam felkészülve.
A víz patyolattiszta, a növények (már ami túlélte ezt a horrort) algamentesek, még fejlődés is látszik pl az apró crypto fajoknál.
A szűrő nem volt tisztítva a beüzemelés óta. szerintem mostanra tutira beért és teszi a dolgát. Ahogy belenézek a hátsópolcos szűrőbe, nem látok okot arra, hogy hozzányúljak, nincs tele dzsuvával, úgy néz ki,mintha a keletkező dzsuvát szépen elcsámcsognák a bacik.
Ha vállalható állapotba hoztam, megmutatom.:snaphappy:
Lesz minimális átalakítás, például @Etele és még pár sporttársnak rossz hír: a sokszínű kavics lesz mindenhol a fedőréteg és növény fronton is letettem erről-arról, egyszerűsítem a felhozatalt.
 
Újabb három és fél hónap, amikor nem sok idő volt foglalkozni szegénykémmel. (néhány vízcsere és némi tápozás azért volt...)
Közben a Nanochromis transvestitus-ok olyant játszodtak kb szeptembertől, mint aki családot szeretne alapítani...:) Ezen természetesen fellelkesültem és békén hagytam mindent és mindenkit.
Talán csak a limnobiumot termeltem kifele már-már ipari mennyiségben. Természetesen így az @AmegA -éktól kapott Phyllanthus fluitans vette át a hatalmat a szabad vízfelületen...
Az októberi TP-n amikor @Luigi13 -ékkal öszefutottunk, még boldogan meséltem, hogy ha szerencsém van, a Nanochromis transvestitus-ok leikráznak. Sajnos ebből semmi nem lett a mai napig. Valószínűleg nem elég alacsony a vizem pH értéke. (akitől a halak vannak azt mondta, hogy akár pH4 környékére is le kell vinni az értéket a sikeres ikrázáshoz:eek:)
Természetesen a najas mindent eluralt és kb mostanra untam meg a dolgot...:(:mad:
Van viszont egy örvendetes fejlemény is: a szűrőben felfedeztem 2 db kb 1 cm-es amanda utódot:)(y) Ezek szerint valakinek csak bejött ez a háborítatlanság...:)
Ma dokumentáltam a "kiinduló állapotot" és vettem egy nagy levegőt... ...akarom mondani ollót és csipeszt ragadtam végre valahára...:woot:
Jöjjön néhány kép a szokásos kritikán aluli minőségben az induló állapotról:
DSCF7188.JPG
DSCF7189.JPG
DSCF7191.JPG
DSCF7200.JPG
frontüveg tisztaságáért elnézést kérek...:facepalm:
DSCF7213.JPG
Amúgy a vizem patyolat, a szűrő még mindig nem volt tisztítva és az amanda növendékes képen látható minimális mulmon kívül semmit nem tudok említeni. Ugyanezen a képen látszik, hogy erős túlzás lenne azt mondani, hogy telítődött a szivacs kosszal, pedig az indítása óta (2017-05-07-én építettük) még nem nyúltam hozzá. Ez szép lassan 1 év 7 hónap. Az is tuti, hogy nem is fogok hozzányúlni, amíg az eltömődés jelei nem mutatkoznak.;)
szerk: bocsánat, a patronost csak az idén február 3-án üzemeltem be. Akkor az 10 hónap nagyjából... Az sem rossz;)
 
Adós vagyok pár képpel...
Szombaton este jó alaposan megnyírtam a HM-et (szerintem MC is van közte, mert vegyesen telepítettem februárban) és a najast igyekeztem lehetőleg likvidálni. Mondjuk azóta nem tudtam mojolni vele, de ma este hátha legalább egy kis vízcserére lesz időm.:)
Került bele 5 db oto is azóta, illetve a garnélák szebbjét igyekszem folyamatosan kimenteni a Nanochromisok elől, mert hát ahogy megszűnt a rejtekhely, a vadászat nem sokat váratott... (leselejtezett RC-k vannak benne, de van egy-két egészen reményteljes színű is közte)
Vasárnap a TP-n vettem egy siheder betta srácot, de őt is azonnal elkezdte a vezérbika csípni, hajtani, úgyhogy pár perc után kimentettem és elment dzsungelharcosnak a másik növényesbe. Ott kb az eredeti élőhelyére jellemző susnyásban nézelődhet, amíg sorra nem kerül az az akva is...
Este jövök képekkel...;)
Addig is egy-két betta begyűjtős videó, ha már az eredeti élőhelyük szóba került:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=d38Lo3T3fJI
https://www.youtube.com/watch?time_continue=73&v=yg0tr3YD6wk
https://www.youtube.com/watch?time_continue=348&v=XDULox2M8Mk
 
Nos, hát ígéret szép szó...:)
Messze még az, hogy rá lehessen fogni: valami ilyesmit szeretnék, de legalább elkezdtem.
Szombaton este idáig sikerült eljutnom:
DSCF7216.JPG
DSCF7220.JPG
DSCF7221.JPG
DSCF7222.JPG
Nem tudom, mennyire adják vissza a képek, de arra törekedtem, hogy az emers rész megmaradjon, illetve amennyi csak lehet, a víz felső pár centijében szintén maradjon és mint egy ernyő boruljon a bucék fölé.
Ez részben sikerült, de még elég sokat kell finomítgatnom...:D
Volt kisebb fajta vízcsere is (olyan 25-30%-os), meg kicsit fel is van kavarodva, de szépen apránként majd beáll. Egyelőre azt tervezem, hogy 2-3 naponta csinálok egy-egy ilyen 25% körüli vízcserét és elkezdtem újra tápozni is. Remélem, nem durrantom be az algákat, ha már eddig sikerült egészen jól távol tartani őket.
A kövek elé fogok ültetni még pár kis termetű crypto-t, illetve még a brasiliensisszel is kezdenem kell valamit. (azok a vékony, acicularis-ra emlékeztető valamik valójában brasiliensisek...:))
Lesz még buce is, újabb fajta is.:D
Szerintem a hét vége felé még jövök az újabb fejleményekkel.
 
Az emers esernyő nálam is nagy álom. Szépen alakul ez, a bucék levelei is kifogástalanok, az amandák meg gyönyörű narancsok!(y)
 
Back
Oldal tetejére