• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Segítség, gond van!

tracert

Kertész szaki
Tegnap világítást cseréltem, ami mostmár 1,5W/l. Ezzel együtt a vezérlést nagyobb dobozba helyeztem át ami miatt a szűrő áltt kb. másfél órát. Reggelre viszont a halak mind a víz tetején pipáltak, valamint 3 amanno elpusztult. Ellenőrizem a co2-t, de rendben volt. Gbl gyorsteszt sem mutatott problémára utaló dolgot. Gyorsan lecseréltem kb 40% vizet. Mi lehet a probléma? Nekem nincs ötletem. Remélem jó helyre írtam a topikot.
 
Tegnap világítást cseréltem, ami mostmár 1,5W/l. Ezzel együtt a vezérlést nagyobb dobozba helyeztem át ami miatt a szűrő áltt kb. másfél órát. Reggelre viszont a halak mind a víz tetején pipáltak, valamint 3 amanno elpusztult. Ellenőrizem a co2-t, de rendben volt. Gbl gyorsteszt sem mutatott problémára utaló dolgot. Gyorsan lecseréltem kb 40% vizet. Mi lehet a probléma? Nekem nincs ötletem. Remélem jó helyre írtam a topikot.

Biztos, hogy CO2 rendben volt? Este ment? Pipálás a túl sok CO2 klasszikus jele.

A szűrővel kapcsolatban. 1.5 óra nem tűnik elég időnek hogy masszívan anaerob legyen, bár ezt nem tudom megítélni. Ha a szűrőben nincs O2, akkor egy csomó baktérium elpusztul, és amikor újraindul, beleküldi a mérgező anyagokat az akváriumba. Ha hosszú ideig megáll a szűrő, akkor jobb leszedni az akváriumról, ne abba induljon újra. (hosszú áramszünetnél nem is biztos, hogy észreveszed...)

Halak kopoltyúja nem volt extra piros? Úszóik vége szép, vagy egy kicsit csapzott? Nagyon sok ammónia is okozhatja ezt.
 
Tegnap világítást cseréltem, ami mostmár 1,5W/l. Ezzel együtt a vezérlést nagyobb dobozba helyeztem át ami miatt a szűrő áltt kb. másfél órát. Reggelre viszont a halak mind a víz tetején pipáltak, valamint 3 amanno elpusztult. Ellenőrizem a co2-t, de rendben volt. Gbl gyorsteszt sem mutatott problémára utaló dolgot. Gyorsan lecseréltem kb 40% vizet. Mi lehet a probléma? Nekem nincs ötletem. Remélem jó helyre írtam a topikot.
Mekkora az akvárium? Másfél órás leállástól nem lesz toxikus a víz, szinte biztos. Nekem volt már fél napig is szűrés nélkül, akkor se volt semmi baj. Biztos, hogy nem került a vízbe még valami? Esetleg ha a Co2 palack kezd ürülni, akkor átmenetileg megnőhet a nyomása, és több bubi mehet be a vízbe.
 
Este nem ment a co2. Kopoltyú nem tűnt fel hogy nagyon piros lenne, bár neon a legnagyobb halam. Úszók vége szép. 100l az akvárium. Nem valószínü hogy került volna a vízbe valami. A technikai átrendezés miatt inkább valami ezzel kapcsolatos hibára gondolok. Fény nem lehet túl sok? Esetleg a holdfény éjszakára nem lehetett gond?
 
Este nem ment a co2. Kopoltyú nem tűnt fel hogy nagyon piros lenne, bár neon a legnagyobb halam. Úszók vége szép. 100l az akvárium. Nem valószínü hogy került volna a vízbe valami. A technikai átrendezés miatt inkább valami ezzel kapcsolatos hibára gondolok. Fény nem lehet túl sok? Esetleg a holdfény éjszakára nem lehetett gond?
Holdfény akkor lehet gond, ha telihold van, és vérfarkas az akiban. A túl sok fénytől algásodás indul(hat), de attól még nem növekedne meg a co2, se az ammónia - amik az ilyen pipálás leggyakoribb okozói. Vagy tényleg az lehetett, hogy a szűrődből kijött valami, ami bomlásnak indult... de a szűrőben szinte mindenütt áramlik a víz, ott nemigazán tud megbújni semmi.
 
Este nem ment a co2. Kopoltyú nem tűnt fel hogy nagyon piros lenne, bár neon a legnagyobb halam. Úszók vége szép. 100l az akvárium. Nem valószínü hogy került volna a vízbe valami. A technikai átrendezés miatt inkább valami ezzel kapcsolatos hibára gondolok. Fény nem lehet túl sok? Esetleg a holdfény éjszakára nem lehetett gond?
Vagy az lehet, hogy a technika pakolászása közben valahol belekavartál a talajba, és táptalaj került a vízzel kapcsolatba.
 
Köszönöm a segítséget. A biztonság kevéért lekapcsoltam a co2-t és így is hagyom holnap reggelig.
 
Egy hétre elutazunk, és szeretnék megkérni egy kedves fórumtársat, hogy ez idő alatt a grindál tenyészetemnek adjon enni, és ezzel segítsen életben tartani.
Az újra felépítése hetekbe-hónapokba telik, ezért kérném.
A XVII, kerületben lakom, tehát ha a pesti oldalon (de lehetőleg minél közelebb) vállalná valaki, akkor azt nagyon szépen megköszönném. 3db 20x15x4 cm-es műanyag ételes dobozról lenne szó.
A feladat annyi lenne, hogy minden nap egy borsónyi/babszemnyi főtt krumlit vagy főtt répát kellene az dobozukba tenni. (a főtt krumplit és répát biztosítom :) ) A tartásukhoz 20-25°C kellene, tehát pince vagy ilyesmi jöhetne szóba. Nem mondom, hogy teljesen szagtalanok, (sok hónapos a tenyészet), de mellékhelyiségben/melléképületben szerintem nem zavaró.
A hozzátartozóim a halaknak még csak-csak adnak enni, de giliszták már túlmutatnak a komfortzónájukon. :) Amúgy pl. a halak kibírnák éhen is, de ezek nem.
Köszönet képpen csokit vagy egy-két doboz új tenyészetet tudnék felajánlani.
Ja... természetesen viszem/hozom őket!
 
Sziasztok!
Ma kb két évtizedes növényezés után teljesen érthetetlen esettel találkoztam.

Tegnap volt vízcsere, szokásos folyamat. Azóta az aksival semmi nem történt, áramszünet nem volt. Ma este a halak egy sarokban gubbasztanak összehúzott úszókkal. PH változásra tippelek, de ötletem sincs h mitől. CO2 rendben, DC szokásos, pipálás egyébként nincs.
 
Sziasztok!
Ma kb két évtizedes növényezés után teljesen érthetetlen esettel találkoztam.

Tegnap volt vízcsere, szokásos folyamat. Azóta az aksival semmi nem történt, áramszünet nem volt. Ma este a halak egy sarokban gubbasztanak összehúzott úszókkal. PH változásra tippelek, de ötletem sincs h mitől. CO2 rendben, DC szokásos, pipálás egyébként nincs.

Lehet a vezetékes vízzel van probléma. Karbi stb nem volt?
 
Elvileg nem, persze nyomásesések vannak mostanában. De RO-t használok. Közben rámértem és a hőmérséklet is stabilan 25 fok.
Rámérnék az EC-re (elektro konduktivitás), nem kerül-e a vízbe ún. szivárgó áram.
Egyszer fordult elő velem, hogy egy szűrő egy pici áramot engedett a vízbe, amit persze nem éreztem, de a halaim igen.

A szűrő rotorja valójában egy nyitott motor, azaz a forgórész szigeteletlenül érintkezik a vízzel. A forgórészben működés közben feszültség indukálódik, ill áram folyik, mindez a földhöz képest mutathat bizonyos potenciált. Műszeresen érdemes rámérni.
 
A szűrő rotorja valójában egy nyitott motor, azaz a forgórész szigeteletlenül érintkezik a vízzel. A forgórészben működés közben feszültség indukálódik, ill áram folyik, mindez a földhöz képest mutathat bizonyos potenciált. Műszeresen érdemes rámérni.
Egy huncut tekercs sincs a rotoron. Csak mágnes. Akármekkora áram indukálódna a forgórész felületén, azt minden ilyen motor produkálná. Ha a tekercsek( amik a műanyag/műgyanta ágyban vannak körülötte, víztől szeparáltan) sérülés miatt mégis kontaktban vannak a vízzel, akkor már helytálló lehet, amit írsz és valószínűleg mérhető is. @elektrorudi ennek nagy tudora. 🙂
 
Egy huncut tekercs sincs a rotoron. Csak mágnes. Akármekkora áram indukálódna a forgórész felületén, azt minden ilyen motor produkálná. Ha a tekercsek( amik a műanyag/műgyanta ágyban vannak körülötte, víztől szeparáltan) sérülés miatt mégis kontaktban vannak a vízzel, akkor már helytálló lehet, amit írsz és valószínűleg mérhető is. @elektrorudi ennek nagy tudora. 🙂
Köszönöm a bizalmat, de nem mondanám, hogy a motoroknak nagy tudora vagyok. Viszont ismerek egy embert, aki látott már egyszer egy elektromotort (fényképen). :ROFLMAO:
Ami írtál, szó szerint igaz. A szűrők rotorja egy kétpólusú permanens mágnesgyűrű, amiben soha nem fog feszültség indukálódni, mert nem vezetőképes anyagból van.
Viszont a tekercs vagy a vezeték szigetelésének hibája valóban okozhat áramütést, akár emberen, akár a halakon. Ám EC méréssel biztos, hogy nem lehet szivárgó áramot mérni, hiszen az a víz vezetőképességét méri. ;) Arról nem is beszélve, hogy a szivárgó áram az egészen más ügy (ne menjünk bele).
 
Utoljára módosított:
Rámérnék az EC-re (elektro konduktivitás), nem kerül-e a vízbe ún. szivárgó áram.
Egyszer fordult elő velem, hogy egy szűrő egy pici áramot engedett a vízbe, amit persze nem éreztem, de a halaim igen.

A szűrő rotorja valójában egy nyitott motor, azaz a forgórész szigeteletlenül érintkezik a vízzel. A forgórészben működés közben feszültség indukálódik, ill áram folyik, mindez a földhöz képest mutathat bizonyos potenciált. Műszeresen érdemes rámérni.
Mary nyert! Nem mértem EC-t, de a múltkori eset óta kikapcsolva tartottam a Chihiros Doktort. Ma visszakapcsoltam és újra elkezdtek pipálni. Szóval tuti valami töltést kap a víz.
 
Az jó, hogy megvan a hibaforrás. (nem a szűrő, ahogy beriasztottál bennünket) a Doctor teljesen más elven dolgozik, mint egy szűrő rotorja. 😉
Valószínűleg rossz a reaktor. Vagy az ADA Ironnal nem szeretik egymást. Időben kb összevág…
 
Valószínűleg rossz a reaktor. Vagy az ADA Ironnal nem szeretik egymást. Időben kb összevág…
Kizárt, hogy egy vastáp összevesszen egy elektromos készülékkel, ha a ketyere jól működik. Inkább nem műkszik jól, az a valószínű. A tápoldatok meg csak szolgáltatják a víz vezetőképességét. Ez (is) a dolguk. 😉
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére