• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Second Chance

Szabolcs91

Főkertész
Sziasztok!

Új vagyok még itt, azaz inkább megújult. 😊 Egy kis bemutatkozással kezdnem.

Szabolcs vagyok, 29 éves szadai lakos vagyok (ha valaki lakik a közelben és hajlandó beszélgetni, akkor szívesen meglátogatnám, biztos tudna egy pár jó tanácsot adni). Kis korom óta érdekelt az akvarisztika, és folyamatosan jelen is volt az életemben, persze kisebb nagyobb megszakításokkal. A fórumot már jó pár éve ismerem és jelen is voltam korábban, de sajnos az ismerkedést a növényes akvárium rejtelmeivel nem sikerült még professzionálisan elsajátítanom. Jelenleg van egy 180 literes akváriumom, ami az elmúlt fél évben költözés miatt sajnos hanyagoltam, így csak vegetált (csoda, hogy túlélte a költözést). Jelenleg ezt szeretném szebbé varázsolni az új házba és itt napló formájában megosztani. Várom a meglátásokat, ötleteket, tanácsokat. Terveim szerint a február eleje az ötletgyűjtéssel, tervezéssel telne, aztán pedig kezdődne az építés.

Jelenleg:

100x40x45 -s normál akvárium, kicsit már viseltes az üveg
CO2: nincs
Világítás: Durván 100-200w közötti saját DIY lámpa. TC420 Led vezérlővel 5 csatornára bontva.
Szűrő: Eheim Professional II -s szűrő (elég viseltes és hangos már) + egy OASE Biomaster 350 Thermo
Talaj: JBL manado talaj (már 4 éves) 😊
Növények: Főleg Anubias és Cryptocoryne (Ami túl élte a fél év elhagyatottságot)
Tápozás: Green Aqua wellnesscsomag. Napi 1 ml + 2ml Easy Carbo (egyelőre nem akarok többet, mert eddig ennyit sem kaptak, egy minimálisan így is bubiznak)

Amit szeretnék:
Akvárium: marad a jelenlegi
CO2: ha belefér a költségvetésbe akkor nagynyomású
Világítás: Az most lett csinálva már az újhoz. A pontos beállítást majd még tesztelnem kell, hogy sok se legyen és kevés se.
Szűrő: ha elég, akkor csak az Oase maradna. Itt egy kicsit aggódom, mert a mért vízszállítása 450 -500 l/h, ami igen elmarad a névlegestől, de remélem, ha a végleges helyén lesz az akvárium akkor rövidebb csővel ez kicsit emelkedni fog.
Növények: Egy része a jelenleginek. a többit fajtát pedig még nem tudom, majd az akvárium koncepciója dönt el.
Egyéb élőlények: Még nem tudom. Majd ezt is a február eleje dönti el.
Talaj: Anyagi megfontolások alapján, marad a JBL, annyi különbséggel, hogy ahol aljzatba ültetett növények lesznek előtte cserélnem kell a táptalajt.
Tápozás: Maradna a Green Aqua ajánlás.

Hamarosan folytatom, ha lesz időm írni. Addig is további szép napot mindenkinek.
Üdv.

Szabolcs
 
Miközben a nagy akváriumot tervezgetem és számolgatom a lehetséges költségeket, nem bírtam ki, hogy ne indítsam be a kis 20 literes akváriumot. Tervek szerint garnélák költöznének be, ahogy régen is üzemelt.
Egy viszonylag gyors napló bejegyzés hozzá. Nem akartam külön naplót nyitni hozzá.
30x30x30 normál akvárium
Aljzat: Ada amazon Light 3 liter
Dekor: Lávakő és egy red moor fa
Növények: Nagy aksiból átköltöztetve pár fiatal Anubias és Cryptocoryne + új lakóként GA Nymphoides és egy kis újdonság szivacsra ültettet ?moha? és benne egy Bucephalandra sp. sintang
Világítás: Egyelőre 15 w kompkt izzó -> maradt még led szalagom ebből lesz majd lámpa (egy kis tervezés 3D nyomtatás és kész is)
Tápozás: Green Aqua Micro + macro plusz Easy carbo lesz adagolás majd később lesz kitalálva
Élőlények: Orange shakura lesz majd, ha beállt egy kicsit.

Pár képet megpróbáltam megosztani róla:
https://drive.google.com/file/d/10ebHaKN0VwvDs0QcH7wOFY94IN7vB8MN/view?usp=sharing
https://drive.google.com/open?id=1IZqIKmcFC338UVjb2Y6XryRhvDRTBGTG
Nem biztos, hogy így lehet képet berakni. Előre is elnézést érte. Egyelőre nem találtam még meg a képbeszúrás leírást.

Nem egy hú de nagy hardscape de szerintem a garnélák élvezni fogják, ha majd egy kicsit besűrűsödik.
Meglátjuk mi lesz belőle.

Üdv.
Szabolcs
 
Itt az ideje egy újabb bejegyzésnek. Sajnos már biztos, hogy Low tech vonalon kell mozognom (párom megöl, ha megtudja mennyibe kerül így is ez a hobbi :)) Ha valaki esetleg tudja, hogy lehet a naplót módosítani növényesről Low Tech-re, annak megköszönöm a segítséget.
Kicsit osztottam szorozgattam, hogy mit szeretnék a nagy 160 literesbe mint minimum technika és hard scape.
Szűrő: Marad az Oase 350 de pluszba lesz hozzá Seachem Matrix 2l és 250ml Seachem Purigen. Lehet marad az Eheim szűrő is + kerámia + erre kellene egy olyan szívó ág ami le tudja szűrni az SC-t. Mai nap meguntam a papír törlőzést és 5 perc alatt a konyhában található eszközökből barkácsoltam egyet, de ez csak a próba kedvéért. Igazából nem tudom eddig ezt miért nem tudtam, hogy ez ellen így is lehet harcolni (sok GA videót néztem az elmúlt pár napban :) ). Itt egy kép róla: https://drive.google.com/open?id=1n9hhWbKQdBQzAzWMg7bRFs1dbnuGiXu1
Világítás: Marad a DIY Led. Teljesítménnyel még játszani kell.
Dekor: Minimál stílus lesz. A 100*40 alapterületből 60*30-at akarok legfőképp berendezni a többi mint egyfajta homokos part lesz max pár kisebb szigetet szórok el bele. Red moor + fekete lávakő
Aljzat: Ada Power Sand 2l +Ada Amazon 9l+ dekorhomok 5l. Helyenként a talaj emelésére a régi JBL talajt használnám zsákokba rakva, hogy ne keveredjen.
Növények: Még tervezés alatt, de (microsorum, bucephalandra, meglévő anubias, helenthium tenellum, cryptocoryne, moha, és hydrocotyle mert ez a kedvencem)
CO2: Nincs
Tápozás: GA Mic+Mac+ easy carbo

Szerintem ezekkel a feltételekkel a naplókat nézve lehet szépet alkotni, csak odafigyelés kell. Lesz egy jó szűrő koncepció, az aljzat is szerintem elég tápanyagot és biológia löketet fog adni. Egyedül a világítást kell majd kikísérletezni.

Összerakásra akkor kerül sor, ha ezeket mind megtudom venni. Nem tudom párom, hogy fog reagálni arra, hogy a terasz burkolás csúszik, mert előbb az akváriumot rendezem be XD.
Legnagyobb félelmem az algával kapcsolatban van. Bár a jelenlegi helyzetet úgy látszik sikerült megoldanom a kis lakók segítségével mint Amano, Oto, sziámi algaevő és fogkefe :). Remélem ez majd később is be fog válni.

A kis projekt is elindult. Orange sakurák megérkeztek + Amano + Oto a rend fenntartás kedvéért. Szerintem garnélásnak teljesen megfelelő lesz.
Egy kép erről is: https://drive.google.com/open?id=1tEeNO3buHMGBdW1JLeDT7juqwbDHFt60

További szép napot mindenkinek!
Üdv.
Szabolcs
 
Sziasztok!

Mondtam, hogy nem leszek türelmes😊. Ez abban teljesedett ki, hogy Sertertius által sikerült egy adag szép növénykosárra szert tenni amit nem hagyhattam tönkre menni, ezért sikerül a fizetésem még elkölteni a GA-ban további kiegészítőkre, növényekre, és egy CO2 rendszerre XD, úgyhogy nem maradtam a Low tech vonalon. Remélem a kitartásom is magasan marad. :)
Este majd összeszedem a növény listát és megpróbálom felötleni. De addig is pár kép a folyamatról és a végeredményről. Durván a régi akvárium szétszedés, tisztítás, áthelyezés, szekrény előkészítés és építés 12 órát vett igénybe.

https://drive.google.com/open?id=1xURfnUyTPGukV6sEPsX-2JzLlchnZxc7
https://drive.google.com/open?id=1egeBdtz9-Zw65jLFfxgdmL_Ycj-d6h3m
https://drive.google.com/open?id=1gUejXnHT7DPjEUpNqJapC9qm_D10k5s3

Szerintem szép lett, bár nem vagyok maradéktalanul elégedett, mert a lávakő annyira könnyű volt, hogy a bal oldali kupac egy része szétcsúszott feltöltéskor és ezért nem a tervezett alakzat maradt. Nagyobb lett a homokos part, mint ahogy terveztem. Majd egy későbbi projekt során, legalább lesz hova még terjeszkednem minimális átalakítással.

További szép napot mindenkinek.
 
Szia!

Szép kezdés! Nem le ez rossz.
Ha tanács kell vagy csak dumálni akarsz erről a hobbiról, vagy arról, hogy ne öljön meg az asszony... Nagytarcsai vagyok, ami viszonylag elérhető távolság Szadától! :)

Üdv

Szia!

Remek ötlet. Valamikor tudok járok majd arra. Amint tudok majd privát üzenete küldeni, jelentkezni fogok.

Üdv.
 
Sziasztok!

Esetleg aki olvassa a naplómat, kérnék egy kis tanácsot.
1. Mai nap mikor haza jöttem eléggé gombás lett a red moor fa. Cirka 12 óra alatt. De nem csak ez, hanem még a Drop checker is :oops:. Tudom, hogy ez valamennyire normális, de ilyen gyorsan? Lehet mellékhatása a CO2- beadagolásnak. A teszt zöldet mutat és inkább a sötétebbet, így nem gondolom hogy túl tolnám.
2. Továbbá elég összefüggő surface scum is megjelent. Tudom ez is normális, ezért vettem a GA-ban egy külső szűrő szívóágába szerelhető skimmert, de vagy alig szív le valamit vagy levegőt kap és megáll a szűrő. Órákig próbálkoztam de nm segített. Véleményem szerint ez nem erre a szűrőre lett kitalálva. Vélemény? https://greenaqua.hu/hu/green-aqua-muanyag-skimmer-kulso-szurohoz-17-mm.html
3. Ami előtt pedig tanácstalan vagyok, hogy az egyik viszonylag vastag gyors kötöző amivel a fákat egymáshoz rögzítettem, hogy minél stabilabb legyen elszakadt a közepén. Gondolom a fa dagad és szétfeszítette. Nem semmi milyen erő van benne. Remélem a többi bírja, mert olyan jól sikerült őket rögzítenem és stabil szerkezet lett belőle.

Üdv.
Szabolcs
 
Szia!

A penész a fán teljesen normális. Az első alkalommal én is megijedtem, mert reggel még semmi, mire hazajöttem a munkából, már egy nagy "kupac" volt.
A csőről nem tudok nyilatkozni.
 
A drop checkert takarítsd ki, mutathat miatta fals értéket.
Fáról majd elmúlik.
Skimmernél lehet zárni kéne az alján, hogy jobban szívja a tetejét.
Kötegelőből 100ból 10rossz ha stabil a többi része akkor nem aggódnék.
 
A drop checkert takarítsd ki, mutathat miatta fals értéket.
Fáról majd elmúlik.
Skimmernél lehet zárni kéne az alján, hogy jobban szívja a tetejét.
Kötegelőből 100ból 10rossz ha stabil a többi része akkor nem aggódnék.

A Drop checkert azt azonnal kitakarítottam, mert nagyon gáz volt.
A skimmernél sajnos tekergettem én minden felé, de nem volt hatásos. Most állítottam a bejövő részén a víznek, hogy nagyobb legyen a felszínmozgás, holnap pedig cserélem a GA-ban egy külön skimmere.
 
A Drop checkert azt azonnal kitakarítottam, mert nagyon gáz volt.
A skimmernél sajnos tekergettem én minden felé, de nem volt hatásos. Most állítottam a bejövő részén a víznek, hogy nagyobb legyen a felszínmozgás, holnap pedig cserélem a GA-ban egy külön skimmere.
Lehet segíteni fog ez is, ha a skimmer felé mozgatja a vizet.
 
Sziasztok.

Tegnap visszacseréltem a skimmert és hoztam egy Eheim-et. Azóta teljesen tiszta, átlátszó a felszínem 😊.
Egyelőre tartom a 2 naponta vízcserét, CO2 megy, tápozás még nem. Majd talán jövő héttől. Jelenleg csak barna algám van, de az szerintem az előző akváriumból a növényekkel jöhetett. Remélem majd beáll a víz és elmúlik.
Raktam fel pár képet is.
https://drive.google.com/open?id=15zGkmpyGlNYPrL99PkxbdYzTETXYb9OR
https://drive.google.com/open?id=1hiXmcbUoXr8XV9Jsfo16I5CL8KGRL5JP

Ja és kedves adminok. Láttam átállítottátok a kategóriát növényesről Low Techre, de végül mégsem Low Tech lett :cool:. Elnézést ezért, de vissza lehetne állítani :oops:?

Üdv. mindenkinek.
 
Sziasztok!

Kezd beállni az akvárium. Fákon a gombásodás megállt, a kis takarító sziámi algázók lassacskán, de elfogyasztják. Nagyon féltem, hogy majd a mohámat fogják megenni, végig olvastam a fórumot róluk és sokan írták, hogy mohát nem ajánlanak mellé, de egyelőre nálam, hozzá se nyúlnak.
A teszt halak után tegnap kicsit a vártnál korábban beköltöztek a többiek is:
12 db Puntius titteya – Vörös karcsú díszmárna
12 db vörös neonhal (Paracheirodon axelrodi)
8 db vörösorrú pontylazac (Hemigrammus rhodostomus)
4 db Amano garnéla
2 db Otocinclus affinis (Törpe szívóharcsa)
2 db Corydoras (panda és egy pöttyös)

Növények bubiznak. Tápot folyamatosan emelem. Jelenleg 5 ml Mic-Mac + 2 ml carbo
CO2. az 4 bubi/s volt a legutolsó amit beállítottam, mert azóta eltörtem a számolót. De világos zöld a teszt a legtávolabbi ponton, úgyhogy gondolom jó.
Viszont itt lenne egy kérdésem. A gomba ami a fákon is megjelent, szinte 2 nap alatt mindig teljesen lefedi a drop checkert alulról és takaríthatom ki. Van ötlet, hogy ezt mivel tudom megállítani? Talán mélyebbre tenni? Tanácstalan vagyok.

Továbbá:
Akinek van felesleges neocordia garnéla állománya felesleges Pest megyében,ami bírja a csapvizet kérem írjon itt vagy privátban.

Üdv.
Szabolcs
 
Mai nap még sikerült befejeznem a lámpa vezérlését és beraknom az utolsó Led csíkot, mint napfelkelte vagy naplemente szimulátor. Nekem tetszik a végeredmény. Már csak a lámpa testet kell majd kinyomtatnom.
https://drive.google.com/open?id=1Dnkz0AXYxucEGSEOYV2-IPwT9jbPBkC_
A kép alapján arra jöttem rá, hogy nagyon nagyok lesznek ide ezek az anubiasok. Idővel cserélnem kell. Valamint ha úgy látom, hogy sikeres volt ez az akvárium, akkor egy nyár végi, őszi átalakítás keretében a homokos partot fel tudom számolni nagyobb munka nélkül és folytathatom arra a gyepet majd.
 
Mai nap még sikerült befejeznem a lámpa vezérlését és beraknom az utolsó Led csíkot, mint napfelkelte vagy naplemente szimulátor. Nekem tetszik a végeredmény. Már csak a lámpa testet kell majd kinyomtatnom.
https://drive.google.com/open?id=1Dnkz0AXYxucEGSEOYV2-IPwT9jbPBkC_
A kép alapján arra jöttem rá, hogy nagyon nagyok lesznek ide ezek az anubiasok. Idővel cserélnem kell. Valamint ha úgy látom, hogy sikeres volt ez az akvárium, akkor egy nyár végi, őszi átalakítás keretében a homokos partot fel tudom számolni nagyobb munka nélkül és folytathatom arra a gyepet majd.
Ha cserelni szeretned az Anubias-t, ne sokaig halaszd, mert ugy rano a kozetre, hogy csak azzal egyutt fogod tudni kiszedni.
Jo lett a scape! Hasonlo uzemel nekem is..
 
Köszönöm. A tiédről van képed? A naplódban amit a neved alatt tálaltam az egy új akvarium, ha jól látom.
Igen, az egyik akvamat kb ket hete inditottam ujra, ez a " Gyukker 45lityise", a masik akvam ami ehhez hasonlo a " derult egbol akvarium" mind a ketto low naplokent fut.. :)
 
Igen, az egyik akvamat kb ket hete inditottam ujra, ez a " Gyukker 45lityise", a masik akvam ami ehhez hasonlo a " derult egbol akvarium" mind a ketto low naplokent fut.. :)
Igen. Így már emlékszem a Tiédre. Nagyon tetszett. A Lámpa megoldás is ;). Nekem még azzal van egy kis fenntartásom, mert nem CRI szalagot használtam. De így is bubiznak a növények, bár nem úgy mint a GA-ban... Igen hasonló a scape, annyi, hogy én homokoztam is, de kicsit már megbántam. Na se baj. Legalább ha megunom, lesz hova terjeszkednem.
Meg én a hitelkártyám lemerítve beruháztam egy CO2 szettbe is. Már csak pár esztétikai költség lesz a jövőben, mint üveg ki és befolyók.
 
Back
Oldal tetejére