• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Sears-Conlin tápoldat

via_mala

Nézelődő
Heló Mindeki!
Úgy döntöttem, hogy áttérek a Sears-Conlin féle növénytápsóra. Ki is kevertem az edak -os recept alapján, de másnapra kicsapódott belőle valami nagy mennyiségű kristályosnak kinéző anyag, mely jelenleg az üveg alján csücsül elfoglalva annak mintegy 2/5-részét, talán a felét is, és esze ágában sincs feloldódni, viszont így nem igazán merem berakni az aksiba, féltem a halaimat. Természetesen minden komponens lejárati határidőn belül volt.
A Káliumhoz nem tudtam KSO4-et beszerezni a patikában (most már tudom, hogy a József krt-i Azúrban lehet), ezért ez a rész a Fito Horm 39K -ből származik, ahogy azt Paller Endre oldalán olvastam:
———
Zöldítő komplex: 46,72 ml
Fito Horm káliumoldat: 337,83 ml
MgSO4.7H2O keserűsó: 47,0155g
Az egészet desztillált vízzel kell feltölteni, amíg el nem érjük az 500 ml-t. A keserűsó legutoljára kerüljön a mixbe. Az oldatot lehetőleg színes falú (pl. zöld) üvegben, sötét és hűvös helyen (hűtőszekrény) tároljuk.
———
Mindent eszerint végeztem, barnított gyógyszertári üvegben állítottam össze a mixet, jól össze is ráztam, másnap este akartam először adni, de a csapadék miatt nem tettem. Ami probléma lehet, hogy az edak-on a K39-nek K2O 4% tartalmat írnak, az én Fitohorm K39-em flakonján meg ez van:
- 3% N
- 6% P2O5
- 9% K2O
- EDDHSA kelátképző
Látható, hogy több, mint 2x-es a K2O tartalma, ez biztos probléma.

Ezt olvastam egy korábbi hozzászólásban az akvarista fórumban:
“Én az Sears-Conlin tápoldattal jártam így. Megmutattam egy kémiában járatos ismerosömnek az összetételi listával együtt. Azt mondta a kicsapódott anyag a gipsz. Nyugodtan adagolhatod tovább az aksiba, csak ne rázd össze.”

Szóval másnak is hasonló tapasztalata volt, de akkor is nagyon furcsa ez a jelenség, mivel Paller cikke egyáltalán nem tesz említést semmiféle csapadékról.

Adhatom - természetesen a csapadék nélkül- az aksiba ezt az oldatot, vagy menjen a kukába az egész és keverjem ki újra most már feleannyi Fithorm K39-cel vagy vegytiszta KSO4-gyel?
Sajnos már 2 hete nem kaptak tápsót a növényeim, jó lenne mielőbb választ kapni.

Előre is köszönöm mindenkinek a segítséget!
 
via_mala said:
Úgy döntöttem, hogy áttérek a Sears-Conlin féle növénytápsóra. (...) Paller cikke egyáltalán nem tesz említést semmiféle csapadékról.
Nem is értem, hogy miután az EI annyival jobban dokumentált és fényévekkel jobban beállított működő módszer, akkor miért kell ilyen őskövület-tápozás elméletekkel vesződni.

via_mala said:
A Káliumhoz nem tudtam KSO4-et beszerezni a patikában (most már tudom, hogy a József krt-i Azúrban lehet)
A K2SO4-re gondolsz, és - többek között - a greenaqua.hu oldalán is lehet vásárolni belőle, 250g-os kiszerelésben.

via_mala said:
MgSO4.7H2O keserűsó: 47,0155g
Miért kell felkeményíteni még jobban az egyébként is általában kemény magyarországi csapvizet??? Nem értem, hogy egyáltalán hogy kerülhet egy "GH booster" egy általános növénytápba.

via_mala said:
EDDHSA kelátképző
Na ez aztán nagyon necces cucc. GERONIMO minőségű kelátokkal szerelt nyomelem mixet összedobni a foszfáttal???? A katasztrófa biztos receptje a szűrő-toxikálásban - a vas és a foszfát szeret ronda csapadékot képezni.

Anélkül, hogy tovább számolgatnék és a Sears összetevőket még egyszer átnézném egyenként (egyszer már megtettem a Nigro blogon), hogy megértsem milyen reakciók játszódtak le a koncentrátumodban, azt javasolom, hogy térj át az EI-re. Ha erőlteted a vegyészkedést, akkor vásárolj Green Aqua porokat (a MgSO4-heptahidrátot felejtsd el), ha nem, akkor Green Aqua Macro és Micro. :)
 
Hát,igen,te is így jártál....
Ahogy Keymaker is írja,nem egy kiforrott dolog az egész recept,főleg,hogy magyarított löttyökkel lett helyettesítve.Én három hónap tapasztalatait írhatom le neked Sears-Conlin a la hungary verzióval kapcsolatban.Én is ugyanúgy állítottam össze a tápot ahogy te.Nekem is egyből kicsapódott valami kristályos anyag az alján,nem kis mennyiségben. :(
Így kapták a növénykék egy hónapig,persze felráztam mindig adagolás előtt.4-5 hét múlva megjelentek az első hiánytünetek a leveleken,melyek az én megítélésem szerint kálium hiányra utaltak.
Tanácsként Keytől ideiglenesen azt kaptam,hogy amig nem lesz kész az EI szerinti táp,addig növeljem többszörösére az adagot de ez sem segített.A Rotalák be is adták a kulcsot,a Hemianthus is majdnem,de az Anubiasom és az Alternanthera torz levelei nagyon elkeserítettek.Persze algásodtam is főleg pontalgákkal.

Áthidaló megoldásként elhagytam a keserűsót,és a fitohorm káliumot raktam csak az üvegbe 500ml-re kiegészítve (4,5ml/150liter/nap) ,a zöldítőből meg 0,5ml-t töményen naponta.
Ez sem százas megoldás,de ideiglenesen megteszi.
Viszont ami meglepett,hogy az igazi reakciót az váltotta ki a növényekből,hogy visszaálltam a Sera florenára dupla adaggal.Most kezdenek rehabilitálódni....

Konklúzióként azt vontam le,hogy a magyar vegyszerekre átültetett Sears-Conlin táp alkalmatlan egy modern növényes akiban,főleg az egész egy löttybe összekeverve,mivel a vegyszerek reakcióba lépnek egymással,és a képződött oldatból (csapadékból) már nem tudják felvenni a növények a számukra szükséges alapvető tápanyagokat sem.Még így külön adagolva az összetevőket sem olyan mint a gyengének mondott Sere Florena túladagolva.

Ezügyben írtam több hete Pallér Endrének is,de válasz nem érkezett még....

Én is rendeltem a Greenaquatól normális profi tápot,hidd el megéri hosszútávon....
 
Én jónak tartom az S-C tápot.
Évek óta tolom az eredeti recept szerint, csak annyi a különbség, hogy a vasat és az egyéb mikrotápanyagokat a Damisol Polifém mikroelem tápoldatából keverem bele.
Kicsapódást nem tapasztaltam, de a K2SO4 maradéktalan feloldódásához kell egy kis idő.

Az MgSo4-en én is töprengtem, de a vízművek oldalán nem található semmiféle adat az Mg tartalomról ezért maradtam az eredeti mennyiségnél.
A vízcsere felesbe megy csap- és lágyvízzel, stabilan tartja az akvárium a 6-os GH-t.

Amikor használni kezdtem 3 hónap alatt teljesen eltűnt az odáig sok gondot okozó rohadék fekete ecsetalga.
Némi pontalga maradt a tereptárgyakon meg az anubiasok öregebb levelein, de nem zavaró mennyiség.
Az akvárium 280 lityis, nem kifejezetten növényes, inkább dúsan telepítettnek mondanám.
Világításnak 2x36W T8 Sylvania Gro-Lux vagy Osram Fluora megy, ez így erősen a low-light kategória.

A C. sterbai, és az adolfoi rendszeresen leívnak, amíg volt anci és vitorlás, azok is. Én ezt az viszonylag alacsony nitrát szintnek tudtam be, EI-nél nem biztos, hogy így lett volna.

Szóval nem olyan rossz ez a módszer sem.

De haladni kell a korral, most állítottam be egy full növényes high-light high-tech 100 lityist, ott én is az EI módszert próbálom.
A zöld pontalga konvergál a nullához, viszont nemrég felbukkant a régi ismerős fekete ecsetalga, és úgy néz ki jól érzi magát mert vadul terjed. Próbálok a nitrát szinttel játszani, meg feljebb vettem a CO2-t, de még nem látszik hogy használna.
Még nem temetem a dolgot, ezek lassú változások, majd meglátom mi lesz, addig is sírva vagdosom le a crinum legszebb leveleit.
 
Én 4hónapja használom Sears-Conlin tápoldatot!Nem kevertem ki igazából csak zöldítőt és fitohormot használok.Előtte kereskedelmi tápoldatot használtam katasztrofális eredményekkel.:) Azt kell mondjam a növényeknek jót tett ez a tápoldat jobb mint a kereskedelmi viszont a teljesítményet max. 50%osnak mondanám.Összességében minden növényem "szép" és nő de mindegyiken látható a hiánytünet.Kivétel nélkül.Mindenképpen EI-re fogok váltani eddig is csak a külföldi rendelés miatt nem.Ez mostmár meg van oldva úgyhogy már csak rendelni kell.

Keymaker lehet még küldeni neked exel táblát?Nem igazán megy ez a kitöltés dolog.
 
Kérdésem lenne... Ha rendelek tőletek tápot mind kettőt érdemes használni? A makrót és a mikrót is?? Köszi a választ!
 
Arizona said:
Kérdésem lenne... Ha rendelek tőletek tápot mind kettőt érdemes használni? A makrót és a mikrót is?? Köszi a választ!

az ilyen jellegű kérdéseket nyugodtan tegyétek fel közvetlen a szponzor fórumba. Hiszen nekünk szól :)
Így nem szemeteljük tele a fórumot "reklámmal"

egyébként együtt kell adagolni. külön nincs értelme. a két dolog kiegészíti egymást, de az anyagokat nem lehet egy flakonba tölteni. Azért nem csináltuk meg, hogy 1 termékként szerepeljen a dolog, hogy akinek csak micro vagy macro kell meglévő tápozása mellé az is tudjon vásárolni.
 
Köszönöm a gyors választ! És akkor bocsánat, hogy ide, írtam legközelebb figyelek!
 
keymaker said:
via_mala said:
Úgy döntöttem, hogy áttérek a Sears-Conlin féle növénytápsóra. (...) Paller cikke egyáltalán nem tesz említést semmiféle csapadékról.
Nem is értem, hogy miután az EI annyival jobban dokumentált és fényévekkel jobban beállított működő módszer, akkor miért kell ilyen őskövület-tápozás elméletekkel vesződni.

via_mala said:
A Káliumhoz nem tudtam KSO4-et beszerezni a patikában (most már tudom, hogy a József krt-i Azúrban lehet)
A K2SO4-re gondolsz, és - többek között - a greenaqua.hu oldalán is lehet vásárolni belőle, 250g-os kiszerelésben.

via_mala said:
MgSO4.7H2O keserűsó: 47,0155g
Miért kell felkeményíteni még jobban az egyébként is általában kemény magyarországi csapvizet??? Nem értem, hogy egyáltalán hogy kerülhet egy "GH booster" egy általános növénytápba.

via_mala said:
EDDHSA kelátképző
Na ez aztán nagyon necces cucc. GERONIMO minőségű kelátokkal szerelt nyomelem mixet összedobni a foszfáttal???? A katasztrófa biztos receptje a szűrő-toxikálásban - a vas és a foszfát szeret ronda csapadékot képezni.

Anélkül, hogy tovább számolgatnék és a Sears összetevőket még egyszer átnézném egyenként (egyszer már megtettem a Nigro blogon), hogy megértsem milyen reakciók játszódtak le a koncentrátumodban, azt javasolom, hogy térj át az EI-re. Ha erőlteted a vegyészkedést, akkor vásárolj Green Aqua porokat (a MgSO4-heptahidrátot felejtsd el), ha nem, akkor Green Aqua Macro és Micro. :)

Köszönöm a kimerítő választ.
 
Na én is írok egy kicsit, hogy legyen miért kövezni :)

Azért a magyar cuccokból készült tápoldatot nem kellene teljesen leírni! A Sears-Conlin féle összeállítás valóban nem megfelelő egy high-tech akváriumban, de én a régi akimban(126L, 0.5W/L, élesztős CO2) 1.5 évig használtam a Pallér Endre féle receptet elég eredményesen és viszonylag algamentesen! Ami a kicsapódást illeti: Fitohorm 39K-ból kétféle oldat létezik. Az egyik ami csak K2O-t tartalmaz, a másik viszont a K2O mellett P2O5-ot és N-t is tartalmaz. Pallér Endre az elsőt ajánlja a keverékhez, így nem lesz semmiféle kicsapódás és ez a tápoldat egy gyengébb világítással és CO2 ellátással rendelkező akváriumnál, ahol a növények viszonylag lassú fejlődéséhez elegendő foszfát keletkezik az akváriumban, nagyon jól használható.

Én ezt kipróbáltam a mostani akváriumomban is, erős megvilágítás, magasnyomású CO2 rendszer mellett és nem hozta a megfelelő eredményt. Ekkor iktattam a képbe a kombinált Fitohorm 39K-t is a nitrogén és foszfát okozta hiánytünetek miatt. A megfelelő mennyiségek kiszámolásában keymaker is nagy segítségemre volt(ezúton is köszönöm) minek az eredménye, két 500ml-es tápoldat lett. Az egyik Zöldítő komplex és csak káliumot tartalmazó Fitohorm 39K keverékéből adódott, a másik pedig a kétféle Fitohorm 39K keverékéből. Ezeket külön-külön adagoltam napi szinten és azt hiszem elég szépre fejlődtek tőle a növények(képek Nigro blogján). Az első két hónap nekem is algásodási problémákkal telt, viszont a következő kettő szinte már algamentesen! Azért írom mindezt múlt időben, mert közben sikerült beszereznem az EI-hez szükséges alapanyagokat és átálltam erre a módszerre. Elárulom, hogy a folyamatos 30ppm CO2, a heti 45-50%-os vízcsere, a kb. 900L/h-ás(valós) szűrés, az előző tápozásból adódó erőteljes növényeim és az excelben a felső határra kikalkulált tápozási értékek ellenére, ez a tápoldatozási rendszer ismét előhozta az algákat, sőt kemény káliumhiány tünetekkel debütált nálam. Ezzel nem azt akarom írni, hogy ez nem jó hanem azt, hogy az átállás erre az új tápra a régiről, szintén meg fog követelni pár hét türelmet. A káliumhiány már megoldódni látszik :)

Jöhet a kőzápor :)
 
N-Dee, tökéletesen egyetértek veled, nem tudom, hogy milyen kőzáporra számítottál. :) Ami működik az működik.

Egy low-tech akváriumban a tápozásnak a gyérebb vízcserék miatt kisebb jelentősége van. A halak termelnek nitrátot (valójában ammóniát, ami lebomlik a szűrőben és aljzatban nitritté majd nitráttá) és foszfátot - olyan mennyiségben, hogy ez majdnem elegendő kell legyen. Különsösen a "klasszikus" akváriumokat jellemző alacsony fény mellett. Ezért működhetnek valamilyen szinten az igénytelen kereskedelmi tápok is - ha szerencséd van - és megfelelően tapasztalt vagy.

Amikor kiszámoltuk a tápozásodat anno, akkor az EI alapelvek mentén számoltuk ki. Mindegy, hogy minek hívod, EI alapokon korrigáltad a mennyiségeket. :) Más kérdés, hogy az összetevők minősége vagy éppen mássága alapján csak "kínai másolata" volt az igazinak. :)

Az EI tápozásra történő áttérésed eredményeképp általában enyhe algásodás az első jel, amely - általános tapasztalatok szerint - pár hét után valóban megszűnik. Ez teljesen normális, és több oka is lehet, már leírtam párszor ezeket. A konklúziója röviden: az algásodás már NEM növénytáp hiánytünet miatt van. Zárójelben mondom, hogy CO2 még lehet, bár meg vagy győződve, hogy 30ppm. van az akiban. A CO2 szint nem egyenletes egyébként, a kb-t érdemes elé tenni mindig (én sem teszem elé). :) Ha viszont a CO2 tényleg rendben van, akkor csakis az EI előtti már meglévő hiánytünet miatt keletkező algát kell leharcolni és készen leszel. :)
 
Habár ez a Sears-Conlin tápoldat topik,de nekem is volt káliumhiányom és algám(kicsi) az El módszerrel.(Az Excel alapján számoltam ki.)Ekkor meg emeltem a káliumot,10 helyett 16ml t adtam.Legnagyobb meglepetés nem a növények észhez térése volt volt,hanem az algák fokozatos megszűnése.Gyakorlatilag ma már nincs algám,de a káliumhiányt még mindig fel lehet lelni néhol.Eközben a körülmények nem változtak,szűrő,co2 ugyan olyan intenzitással üzemelnek.Bocs az offért , de úgyérzem ezt most itt kell folytatni.
 
Nekem pont az ellenkezője zajlott,zajlik.A sears conlinnnal erős káliumhiány volt,mely az EI-vel megszűnt.Alga volt,van,bár kezd visszafelé vonulni.Viszont ekkora saláta leveleket még nem láttam,olyanok mintha hormonzavarosak lennének a növényeim. :mrgreen:
 
Wuxal tápoldat

Sziasztok!
Vásároltam egy wuxal super nevezetű levéltrágyát és szeretném Keymaker véleményét kérni, hogy mit gondol a következő összetevőkről ?
Tápanyagösszetétel : N (nitrogén) 8% / 1liter
P2O5 (foszfor) 8% / 1liter
K2O (kálium) 6% / 1liter

B (bór) 124 mg / 1 liter
Cu (réz) 49 mg / 1liter
Fe (vas) 248 mg / 1liter
Mn (mangán) 148 mg / 1liter
Mo (molibdén) 12 mg / 1liter
Zn (cink) 49 mg / 1liter
Az adagolás 1ml / 17 liter víz ( ekkora az akvárium).
Természetesen nincs sem hal sem garnéla az akváriumban csak csiga ami a növénnyel jött.
Válaszod előre is köszönöm Key.
 
Szia!
Bár nem lettem megszólítva (elnézést, hogy belepofázok :oops: ) és Keynek az árnyékába sem érek, de így első ránézésre a nitrát - foszfát arány nem tűnik túl ideálisnak. :roll:
Üdv,
ákos
 
Ákos, valóban nem ideális az arány, igazad van.

A nagyobb gond az ilyen mezőgazdásági dolgokkal a mikro-elem kelátok minősége. Majdnem biztos vagyok abban, hogy nem stabil kelátokat tartalmaz (a stabil kelátok előállítási költsége magasabb, és szárazföldi növénytápozás esetében tudomásom szerint fölöslegesen nagy kiadást jelentenének). Ráadásul nem tudjuk, hogy a makro anyagokat milyen vegyületek formájában juttatják be. Nitrogént pl. lehet kálium-nitrát és lehet ammónia formájában is bejuttatni egy koncentrátumba, nagyon nem mindegy !!!

Továbbra is mindenkit óva intek az ilyen fajta "trágyák" akvarisztikai felhasználásától.
 
Köszönöm a véleményt, kipróbálás alatt van a szer, ha nem lesz jó akkor megy a muskátlira :)
 
A Sears - Conlin nálam majdnem jól működött. Egy gondom volt vele, hogy nem növényes akváriumban használtam hanem egy 200 literes halasban amiben sok növény van. Microelem pótlásra Zökldítő Komplexet használtam. Macroelemnek GA porokat. Az egész szépen működött csak a nitrátszintem szállt el folyamatosan. Ezt annak tudtam be, hogy a halak is termeltek elég rendesen és a Zöldítőben is volt. Algából ecsetalga és a köveket zöldbe borító szép zöld egybefüggő bársonyos algám volt. A növények nőttek ettől függetlenül csak az ecsetalga fekete foltjai rondították az öregebb leveleket.

Két hónapja váltottam és eddig az eredmény biztató. Az új módszer kicsit átalakított EI az adagolást és arányokat megtartottam de a macroelem mixből kihagytam a kálium-nitrátot és az eredetihez képest háromszorosára emeltem a kálium-szulfát mennyiségét. Adagolok még kálium-foszfátot is. Ebből egy kávéskanálnyit teszek 100 ml vízhez az oldatba. Micronak a GA oldatot használom. A 200 literes aksiban kéthetente cserélek 50% vizet. Az adag 5 ml macro és 5 ml micro oldat. CO2 nincs naponta 8 ml Easy Carbot használok. A nitrát szint a korábbi 50 mg/literről visszament 10 mg/l környékére. Világítás 2×30w reflektorokkal. Működik és nő a dzsungel. Az ecsetalga teljesen eltűnt, az anubiasok régi levelin árulkodik róluk még egy-két ottmaradt, elhalálozás utáni fekete pont. Ha nagyon keresek akkor talán lesz egy-két pontalga. Ez a módszer egy halas akváriumban működik.
 
Back
Oldal tetejére