• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Seachem Purigen

Seachem Purigen 2014-03-10

viktorlantos said:
Talán 6-8 hete lehet bent a Purigen a 240 literes akváriumom alatt. 100 gramm volt bent az egyik szűrőben. [..].
Ma ahogy szétkaptam a szűrőt a szűrőanyag már elég fekete/sötétbarna volt. Elég sokáig bírta ezzel a kis mennyiséggel is.
Nem úgy volt, hogy 100gramm 400 litert 6 hónapig képes tisztítani? :shock: Arányaiban neked közel fele akkora akvában volt és harmad annyi ideig bírta. :roll:
 
Proci said:
viktorlantos said:
Talán 6-8 hete lehet bent a Purigen a 240 literes akváriumom alatt. 100 gramm volt bent az egyik szűrőben. [..].
Ma ahogy szétkaptam a szűrőt a szűrőanyag már elég fekete/sötétbarna volt. Elég sokáig bírta ezzel a kis mennyiséggel is.
Nem úgy volt, hogy 100gramm 400 litert 6 hónapig képes tisztítani? :shock: Arányaiban neked közel fele akkora akvában volt és harmad annyi ideig bírta. :roll:

Nem mondtam hogy eddig bírta ;) A vizet még mindig tökéletes hatásfokkal tisztította. A lecserélt vizen nem vettem észre hogy bármilyen színezés lenne. Egyszerűen szétbombáztam a szűrőt karbantartás miatt és már jól el volt koszolódva a cucc (sötétbarna, fekete volt) így bedobtam regenerálódni. A klóros fürbőben így is elég sok szemét ázott ki belőle.
 
A feltöltéssel az a szitu, hogy a 24 órás áztatás nem volt elégséges. Rengeteg szennyeződés lejött, de úgy vettem észre a koszos vízben már nehezebben tisztul. Áztató oldatot kiöntöttem. Jól átmostam. És most megint betettem egy friss klóros áztatóba. Ahogy látom ezután már rendben lesz, szépen kifehéredett most már a nagy része. Szóval lehet a klóros lépést meg kell ismételni a tökéletes eredmény érdekében.
 
A szennyeződés miatt kicsit tovább tartott az újratöltés, mint a gyári leírásban szerepel. Szerintem a rengeteg Amazonia por is beszennyezte, szóval ha valaki hasonlóval találkozna ne ijedjen meg. Nálam a következő volt a módszer.

24 óra áztatás Clorox-Víz 50-50%. Ez leszedte a durva szennyeződéseket. Rengeteg por és mulm szerű barna cucc volt rajta.
ezután átmostam
24 óra áztatás Clorox-Víz 50-50%. (új áztatóban). Ezután még mindig maradtak szürke szemek a zacsiban ezért további áztatás kell.
ezután átmostam
24 óra áztatás Clorox-Víz 50-50%. Ennek most lett vége és a Purigen visszanyerte gyári színezetét.

Most vízkezelős fürdőben ázik. 1 kupak Prime-ot adtam hozzá.

Azt hiszem érdemes beszerezni egy klór tesztet, legalább az elején, hogy kitapasztaljuk mikor ment el teljesen a klór a közegből.

Nagyon aprószemű a purigen és a gyári zacsijában alaposan át kell rázogatni, hogy minden részét érje a klór és a vízkezelő is. Talán ezért is megy nehézkesebben az újratöltés. Lehet egy kicsit töményebb Clorox-os dolog hatékonyabb lenne, de félő, hogy nehezebben lehet eltávolítani a tömény klórt a közegből.
 
Nekem tegnap jött meg a Purigen. Aktívszén ki purigen be. A víz felszínén az olajos réteg egy az egyben eltűnt. A víz még tisztább lett, mint volt, a leszívott víz is tisztább mint a szénnel volt. Nálam 5* :)
 
Agyaltam egy kicsit...
Lehetséges szerintetek, hogy a maradék klór származéktól (ami az újratöltéskor a Purigenen maradhatott) rhizo (vagy bármely más alga) alakuljon ki? Nyilván arra gondolok, hogy az esetleges kisebb vagy jelentős baktérium pusztulás miatt.
Viktor hozzászólását olvasva vetődött fel bennem. Nincs klórtesztem, de kb. fél liter vízhez adtam 1 ml Prime-ot, alaposan ki is nyomkodtam benne, fél-egy napig állt. Hal-garnéla nem pusztult, de ez a fránya alga szinte ekkor jelent meg (mondjuk az aljzatot is felkavartam...)
 
inadsz said:
Nekem tegnap jött meg a Purigen. Aktívszén ki purigen be. A víz felszínén az olajos réteg egy az egyben eltűnt. A víz még tisztább lett, mint volt, a leszívott víz is tisztább mint a szénnel volt. Nálam 5* :)

Az olajos réteg nem is jött vissza?
 
A klór nem barátja az algának ;) A rizo szilikát stb-től alakul ki. A klórt azért kell kiszedni a purigenből, nehogy tömény dózisban a másvilágra küldje a halaidat és garnéláidat.

Inkább azt tudom elképzelni, hogy a szűrődet megbolygattad és amiatt lett algásodás.
 
raggacs said:
inadsz said:
Nekem tegnap jött meg a Purigen. Aktívszén ki purigen be. A víz felszínén az olajos réteg egy az egyben eltűnt. A víz még tisztább lett, mint volt, a leszívott víz is tisztább mint a szénnel volt. Nálam 5* :)

Az olajos réteg nem is jött vissza?

Nem igazán :)
 
viktorlantos said:
A klór nem barátja az algának ;) A rizo szilikát stb-től alakul ki. A klórt azért kell kiszedni a purigenből, nehogy tömény dózisban a másvilágra küldje a halaidat és garnéláidat.

Inkább azt tudom elképzelni, hogy a szűrődet megbolygattad és amiatt lett algásodás.

Persze, én sem arra gondoltam, hogy a klór miatt szaporodott el az alga, hanem a klór hatására bacipusztulás-több ammónia-végül alga hatásra.
 
atti76 said:
viktorlantos said:
A klór nem barátja az algának ;) A rizo szilikát stb-től alakul ki. A klórt azért kell kiszedni a purigenből, nehogy tömény dózisban a másvilágra küldje a halaidat és garnéláidat.

Inkább azt tudom elképzelni, hogy a szűrődet megbolygattad és amiatt lett algásodás.

Persze, én sem arra gondoltam, hogy a klór miatt szaporodott el az alga, hanem a klór hatására bacipusztulás-több ammónia-végül alga hatásra.

hát ez az amiért a tesztelést gondoltam legalább amig kitapasztalja az ember.
 
hello,

A Seachem Puringen -t lehet együtt használni ADA aktívszénnel?


Üdv:
Gábor
 
Gabika said:
hello,

A Seachem Puringen -t lehet együtt használni ADA aktívszénnel?


Üdv:
Gábor

Mivel az NA Carbonnak az ADA szerint 2 hetes élettartama van kb (akváriumfüggő dolog, nálam több hónapig ment nanoban és több hétig a 240 alatt) ezért nem nagyon keverném. A Purigen tiszta víz tekintetében jobban dolgozik mint az aktívszén. Ha csak ez a fontos, szerintem a Purigen elég. Carbont jobb szeretem használni aki idításkor vagy nagyon érzékeny halaknál, garniknál.
 
Purigen feltöltéssel úgy jártam, hogy kénytelen voltam többször áztatni a teljes szennyeződés megszüntetése miatt. Jött a vízkezelős áztató gyári ajánlás szerint Seachem Prime-al, de a feltöltés után DURVA macskaalom (ammónia) szaga lett.

Bedobtam megint ázni napokra (sima víz + vízkezelő), de óriási változás nem történt. Talán kicsit enyhébb lett a szag. Sajnos még nem tudtam megmérni tesztekkel. Leginkább a klór és ammóniát akartam. Hétvégén megpróbálom pótolni.

A vízkezelő azért fontos, hogy ajánlás szerinti legyen, mert néhány vízkezelőben nyálkás adalékanyag van, ami szépen körbeöleli a Purigent (beszennyezi) és a közeg utána már nem tudja ellátni feladatát. Talán a Tetra Aquasafe volt ilyen korábban amit használtam. Ott a vízbe öntve látni is lehetett ezt a gomolygó koncentrátumot.

A másik dolog, hogy többen akik sokadjára regenerálták már az anyagot azt mondták, hogy nem jó ha hagyod kiszáradni a közeget.
Kiszárad és eltörnek ezek az apró szemek ami simán kimegy a szűrő tasijából.

Ez mondjuk akkor érdekes, ha tarcsiba szereztél egyet, ami mindig pihen a feltöltések között. Ha már egyszer használtad nem érdemes hagyni kiszáradni. A bomlás miatt rövidül az élettartam.
 
viktorlantos said:
Ez mondjuk akkor érdekes, ha tarcsiba szereztél egyet, ami mindig pihen a feltöltések között. Ha már egyszer használtad nem érdemes hagyni kiszáradni. A bomlás miatt rövidül az élettartam.
Szuper... Pont ezért vettem kettőt is... :roll:
 
Sajna annyira az elején vagyunk hogy nincs sok gyakorlati tapasztalat a feltöltés részével. Én angol, amerikai, maláj fórumon olvasgatok ezügyben. ;)

A csere cucc jó, mert a regenerálás simán 1-1.5 hét is lehet az áztatások miatt. Addig meg nem lenne semmi a szűrőben és utána megint szét kellene kapni a szűrőt.
 
Nekem nagyon gyanús, hogy a helytelen kezelés miatt lett algám... Mára a múlté, köszönhető a b.outnak. Az ammónia tesztem (Seachem) sem mutatott semmi emelkedést.
Mindenesetre fogalmam nincs még mindig, hogy pontosan hogyan kellene végezni a feltöltést. Korábban írtam, hogyan oldottam meg, de azért megnyugtató lenne egy bevált metódus szerint.
 
Lehet az algásodásod a sterilizált Purigen miatt lett. De persze ugyanúgy lehet, hogy valami visszamaradt.

A feltöltésre semmi extra instrukció nincs. Fehérítő (áztató kell) lehetőleg teljesen mentes minden extra dologtól. (illatosítás stb). És egy normális vízkezelő ami nem szennyezi be. Valaki még PH buffert is alkalmaz a visszahelyezés előtt de ez nem általános.

Inkább ott látom a kérdést, hogy melyik áztatót használjuk.

Csináltam egy fotót a regenerált 100-as zacsimról ami sima vízben ázik már egy ideje.

Nem megfelelő fénynél nem látszik mennyire világos még akkor sem ha vajszínű háttér előtt van...

4592795722_bf313371db_o.jpg

Ha rendes fény, vagy természetes fénynél nézzük már ugyanolyan mint a gyári

4592796362_afb8ff649c_o.jpg

Purigen miatt érdemes átfutni a gyári kérdezz felelek oldalt:

http://www.seachem.com/support/FAQs/Purigen.html
 
Seachem állásfoglalása a feltöltött anyaggal kapcsolatosan:

Yes; you can store excess Purigen in a Ziplock bag with some water in it to keep it moist (thanks for answering, Aquaticom . It is best to use RO or DI water to store it (to prevent mold from growing); however, you can use tap water, but you may want to change out the water every once in a while. Storing Purigen in this manner will prevent it from drying out; you should be able to store it this way for several months.

Szóval a Purigen-t tarthatod a szűrőzacsiban, de valamennyi víz legyen, hogy nedvesen maradjon. A legjobb ha RO vagy desztillált vízben tárolod, de tarthatod csapvízben is csak akkor időnként cserélni kell a vizet. Így megelőzhető a szűrőközeg kiszáradása. Több hónapig tárolható így.

A gyári még nem használt zacsi elvan víz nélkül a nedvesség akkor fontos, ha már használva lett a Purigen.

Az APC fórumon egyébként van egy Seachem szponzor rész ahol elég sok kérdésre válaszolnak a Seachem emberei: http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/seachem/
 
Back
Oldal tetejére