• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Seachem növénytápok

andrewlucky

Nézelődő
Lényegében csak a növény tápozás céljából indítom el a témát, de lehetne szó bármely más termékéről is, ami hatással van a nővényeinkre. Például a talaj, vízkezelő, baktérium tenyészet és hasonló termékeire gondolok itt.

A Seachem az én meglátásom szerint egy tipikus racionalista, nem csak profi, hanem kisebb "mezei" akvaristák számára is orientálódott vállalat. Egy alaksorban indult az amerikai cég 30 évnek ezelőtt Georgia-ban. Azóta is próbálják a hétköznapi, laikus tapasztalatokat bevonni a laborokba.

Legyen hasznára mindazoknak ez a téma akiknek dolguk, problémájuk van a seachem, növényekre hatást gyakorolt bármely termékével.

Számomra az első kérdés, hogy érdemes-e változtatni a mennyiségen fluorish-nál, vagy stability-nél a vízcserék számához, mennyiségéhez képest, illetve indításnál? Például az Iron, excel és egyéb kiegészítőin föltüntetik, hogy ajánlott megmérni a víz tartalmát az adott anyagból, és ahhoz viszonyítva számoljunk az adagolásnál. Vajon érdemes-e változtatni az általánosabb adalékok mennyiségén?
 
A kiegészítőknek csak akkor van értelme, ha tudod miért és mennyit akarsz beönteni. Csak úgy locsolni a vasat értelmetlen.

Baktérium túladagolás (stability) súlyos oxigénhiányhoz is vezethet ráadásul berobban az akid és még ronda is lesz (ködös).

Excel mint a carbo. Túladagolása nem ajánlott. Ha mégis megteszed annak következménye lesz. Az alga eltűnik, a növény megég stb....

Az alap növénytápok túlaadagolása pl Fluorish nem jár problémával. A legtöbb ilyen 1 komponenses növénytápon csak alap adagolás szerepel és a gyártó leírja, hogy a növények fejlettsége és az akvárium telepítése alapján az adagolást meg kell emelni.
 
Nagyon köszönöm a gyors segítséget.
Igen, a kiegészítőkre én sem gondoltam a többletet, kivétel a stability-t. A stability-nél egyenlőre nem volt oxigénhiányom. Indulásnál naponta adagoltam, éjszakára pedig raktam egy kis levegőztetőt. Viszont most, hogy ezt hallom tőled, elfelejtem, hogy mehet belőle többlet.
Tehát az általánosabb növénytápoknál már nem probléma a tapasztalatod szerint egy kis többlet.
Ami még nem tiszta számomra, hogy az inkább ásványi anyagokat, azon belül is nyomelemeket tartalmazó tápokból is mehet több, seachem esetében pl. Trace, vagy az túlságosan bekeményítené, savasítaná a vizet? (Eddig én még nem használtam, de néhány nap múlva tervezem bevetni.)
 
Nagyon köszönöm a gyors segítséget.
Igen, a kiegészítőkre én sem gondoltam a többletet, kivétel a stability-t. A stability-nél egyenlőre nem volt oxigénhiányom. Indulásnál naponta adagoltam, éjszakára pedig raktam egy kis levegőztetőt. Viszont most, hogy ezt hallom tőled, elfelejtem, hogy mehet belőle többlet.
Tehát az általánosabb növénytápoknál már nem probléma a tapasztalatod szerint egy kis többlet.
Ami még nem tiszta számomra, hogy az inkább ásványi anyagokat, azon belül is nyomelemeket tartalmazó tápokból is mehet több, seachem esetében pl. Trace, vagy az túlságosan bekeményítené, savasítaná a vizet? (Eddig én még nem használtam, de néhány nap múlva tervezem bevetni.)

Nem használtam még, de növénytápból mehet több ha úgy érzed szükséges.
 
Ha az akváriumot Seachem Stability-vel szeretném indítani, és az első héten kb. 2-szer cserélek 50% vizet (240 liter felét), akkor hogyan érdemes eljárni az adagolással?
A lenti tájékoztató nem ad infot a cserék gyakoriságáról és mértékéről.

Használati útmutató: Használjon 1 kupak (5ml) Stability-t minden 40 literhez az akvárium telepítésének napján. Ezután használjon 1 kupakot minden 80 liter akváriumvízhez naponta az első 7 napban. A halak és más akváriumi élőlények ezután telepíthetőek. Az optimális biológiai szűréshez használjon 1 kupak Seachem Stability-t minden 40 literhez havonta, vagy minden vízcserénél vagy amikor új hal telepítés van esetleg gyógyszeres kezelés után.
 
Szia botasz!
Szerintem itt a válasz!
A.ttila
o_O :mask::wacky::cyclops:
Köszi, nyomi vagyok.
Bár kicsit furcsa, hogy 1 kupak/40 liter havonta, vagy ugyanez vízcserekor. Gondolom, a frekventáltabb vízcserekor (pl. heti 2x, heti 1x) csak a cserélt mennyiségre jutó adagot kell adni.
De ok, majd megoldom.
 
o_O :mask::wacky::cyclops:
Köszi, nyomi vagyok.
Bár kicsit furcsa, hogy 1 kupak/40 liter havonta, vagy ugyanez vízcserekor. Gondolom, a frekventáltabb vízcserekor (pl. heti 2x, heti 1x) csak a cserélt mennyiségre jutó adagot kell adni.
De ok, majd megoldom.

Azért arra érdemes figyelni, hogy ha túlzásba viszed az adagolást, akkor következményei is lehetnek. Opálos lesz a víz, esetleg erőteljesen csökken az oxigénszint.
Szerintem ez nem olyan mint a tápozás. Itt a beadagolt baktériumok egy része a szűrőben és az aljzatban is megtelepszik. Ez nem 2 perc, de sűrű vízcsere miatti állandó adagolás nem hangzik túl jól. Maradj a gyárti starter instrukciónál.
 
Azért arra érdemes figyelni, hogy ha túlzásba viszed az adagolást, akkor következményei is lehetnek. Opálos lesz a víz, esetleg erőteljesen csökken az oxigénszint.
Szerintem ez nem olyan mint a tápozás. Itt a beadagolt baktériumok egy része a szűrőben és az aljzatban is megtelepszik. Ez nem 2 perc, de sűrű vízcsere miatti állandó adagolás nem hangzik túl jól. Maradj a gyárti starter instrukciónál.
Köszi, pont ezt szerettem volna én is írni, hogy vízcserénként nem fogom minden egyes alkalommal az 1kupak/40 litert adni, mint azt az instrukció sugallja, legfeljebb a kicserélt víz mennyiségére jutó arányban....azaz ha 240 literből lecserélek 30%-ot, ami 72 liter, akkor csak a 72 literre jutó porciót adagolom, nem a 240 literre jutót.

mégegyszer az instrukció, ami nem világos számomra:
Használati útmutató: Használjon 1 kupak (5ml) Stability-t minden 40 literhez az akvárium telepítésének napján. Ezután használjon 1 kupakot minden 80 liter akváriumvízhez naponta az első 7 napban. A halak és más akváriumi élőlények ezután telepíthetőek. Az optimális biológiai szűréshez használjon 1 kupak Seachem Stability-t minden 40 literhez havonta, vagy minden vízcserénél vagy amikor új hal telepítés van esetleg gyógyszeres kezelés után.
 
Használati útmutató: Használjon 1 kupak (5ml) Stability-t minden 40 literhez az akvárium telepítésének napján. Ezután használjon 1 kupakot minden 80 liter akváriumvízhez naponta az első 7 napban.

Ez vontatkozik az indításra. A többit a későbbi szűrőtakarítás és egyéb dolgokra kell érteni.
 
Üdv Botasz!

Ha a 240 literből indulunk ki, akkor a leírás alapján 6 kupakot kell beletolni 1x, a telepítéskor (indításkor). Ezek után az elsö héten minden nap 3 kupaknyit. Viszont te cserélni fogsz:

azaz ha 240 literből lecserélek 30%-ot, ami 72 liter, akkor csak a 72 literre jutó porciót adagolom, nem a 240 literre jutót

Az indulás hetén a leírás szerint naponta 3 kupaknyit (1 kupak/80 liter) be kellene adagolnod. Ez tuti. Ha nem lenne csere minden nap beleöntenél 3 kupakot. De te kiveszed az 1/3-át...

Szerintem a legjobb megoldás az lenne, ha megcsinálnád az adott napon a vízcserét és csak utána töltenéd be a 3 kupak lötyit. Következő nap megint előbb vízcsere, aztán 3 kupak, és így tovább...

Az optimális biológiai szűréshez használjon 1 kupak Seachem Stability-t minden 40 literhez havonta, vagy minden vízcserénél vagy amikor új hal telepítés van esetleg gyógyszeres kezelés után.

Ez meg már arra vonatkozik, amikor letelt az elsö hét és elméletileg kialakult a biológiai szűrés. Tehát ha mondjuk te ezek után hetente cserélsz vizet, tfh. 40-50% körül, de akár 30%-ot a 6 kupakot eszerint a leírás szerint bele kell öntened a csere befejeztével.

Robi
 
Üdv Botasz!

Ha a 240 literből indulunk ki, akkor a leírás alapján 6 kupakot kell beletolni 1x, a telepítéskor (indításkor). Ezek után az elsö héten minden nap 3 kupaknyit. Viszont te cserélni fogsz:



Az indulás hetén a leírás szerint naponta 3 kupaknyit (1 kupak/80 liter) be kellene adagolnod. Ez tuti. Ha nem lenne csere minden nap beleöntenél 3 kupakot. De te kiveszed az 1/3-át...

Szerintem a legjobb megoldás az lenne, ha megcsinálnád az adott napon a vízcserét és csak utána töltenéd be a 3 kupak lötyit. Következő nap megint előbb vízcsere, aztán 3 kupak, és így tovább...



Ez meg már arra vonatkozik, amikor letelt az elsö hét és elméletileg kialakult a biológiai szűrés. Tehát ha mondjuk te ezek után hetente cserélsz vizet, tfh. 40-50% körül, de akár 30%-ot a 6 kupakot eszerint a leírás szerint bele kell öntened a csere befejeztével.

Robi
Asszem nagyjából ugyanarra gondolunk, nem akarom túlparázni a dolgot. Egyébként azt írja az instrukció, hogy enyhe túladagolással nem okozok semmi bajt.
Én az első héten mondjuk 2x cserélek vizet. Ekkor első feltöltésnél beöntöm a 6 kupakot, majd naponta 3 kupakot öntök. pl a 3. napon cserélek 50%-ot. Ez után, ha az instrukció alapján a 3 kupakot tolom az első hét végéig, akkor kicsit hígabb lesz az akváriumban a stability, mintha nem cseréltem volna a 3. napon le a víz 50%-át. Ezért gondoltam, hogy még a 3. napi vízcsere után 50%-ra a dupla adagot visszatolom, a másik 50%-ra pedig a fél adagot.....de itt lehet igaza Viktornak, hogy ez azért nem olyan, mint a tápozás.
 
de itt lehet igaza Viktornak, hogy ez azért nem olyan, mint a tápozás

Ez tuti igaz. Az elején jól meglövöd az akvát bacival, majd megtelepszik valamennyi. Ha meg már megtelepedtek és "működnek", akkor sokasodni is fognak. ;) Akkor meg már nem kell annyit locsolni, csak ha valami krach lenne. Hosszabb szűrőleállás pl. áramszünet miatt, antibiotikum, nagy volumenű pucolás, átrendezés, vagy ilyesmi.
 
Ez tuti igaz. Az elején jól meglövöd az akvát bacival, majd megtelepszik valamennyi. Ha meg már megtelepedtek és "működnek", akkor sokasodni is fognak. ;) Akkor meg már nem kell annyit locsolni, csak ha valami krach lenne. Hosszabb szűrőleállás pl. áramszünet miatt, antibiotikum, nagy volumenű pucolás, átrendezés, vagy ilyesmi.

Szerintem ez nem olyan mint a tápozás. Itt a beadagolt baktériumok egy része a szűrőben és az aljzatban is megtelepszik.

Na urak, akkor ezt megfejtettük. Köszi a hozzászólásokat!
 
Annyival toldanám meg az előzőeket, hogy bár nagyon fontosak a baktériumok ahhoz, hogy elkerüld az ammóniát, illetve sok másban is, de nagyon figyeld az oxigén szintedet. Főleg ha nem csak növényed van. Egy hal igen csak hamar elhullik ha nincs oxigén. Mondjuk ez meg is könnyíti a helyzetet, mivel egyből láthatod, hogy nincs elég oxigén, mikor a hal a felszínen pipál.
Nálam egyébként gyönyörű bacitelepet alakított ki a bioringjeimen. Ne sajnáld az oxigént, főleg éjszakára ne. Én mondjuk csak éjszaka nyomatom. Viszont nem csak oxigénnel kell etetned a baktériumokat, hanem tulajdonképp bomlástermékkel is, amit a halaid biztos megoldanak. Arról nincs tapasztalatom, hogy milyen megoldások vannak, ha nincsenek halaid. Ekkora mennyiségű baktériumra külön oda kell figyelni, különben csak elpocsékolod. Egyébként pontosan ez adja meg a választ a szükséges mennyiségre. Azért van szükség baktérium telep adagolására, mert a növényeket, a halakat, a halkaját, stb-t, stb-t is tulajdonképp adagoltuk a vízhez, méghozzá annyit amennyihez igen csak sok baktérium társul eredetileg a természetben. A mi akváriumainkból viszont nagyon is hiányzik.
Az szerintem is egyértelmű, hogy ez nem tápozás. Tulajdonképp fölgyorsítasz egy folyamatot, ami magától is megvalósulna csak nem elég gyorsan ahhoz az élőlény invázióhoz képest amit beleszorítunk általában abba a kis térbe. (Ugyanúgy kis tér ez esetben a több ezer literes akvárium is. Persze minél nagyobb, annál könnyebben beáll, illetve annál nehezebben borul föl.)
Na jól elnyújtottam a véleményemet. A lényeg ha jól végigcsinálod a gyári leírás szerint az indítást, akkor már csak ritkán lesz rá szükséged. Max havonta, vagy ha szűrőt tisztítasz, bio médiát cserélsz a szűrőben, esetleg ha gyarapodik az ammóniád. A túladagolásnál lényegében csak az oxigén terén kell félned, de minek is öntenéd literszámra?
 
Azért arra érdemes figyelni, hogy ha túlzásba viszed az adagolást, akkor következményei is lehetnek. Opálos lesz a víz, esetleg erőteljesen csökken az oxigénszint.
Szerintem ez nem olyan mint a tápozás. Itt a beadagolt baktériumok egy része a szűrőben és az aljzatban is megtelepszik. Ez nem 2 perc, de sűrű vízcsere miatti állandó adagolás nem hangzik túl jól. Maradj a gyárti starter instrukciónál.

Lehet én így jártam. Először infuzóriumokra gondoltam ,de így olvasva lehet nekem is a stability-itől opálosodott be. Ha igen mennyi idő amég letisztul? Esetleg mit tudok tenni az ügy érdekében?
 
Lehet én így jártam. Először infuzóriumokra gondoltam ,de így olvasva lehet nekem is a stability-itől opálosodott be. Ha igen mennyi idő amég letisztul? Esetleg mit tudok tenni az ügy érdekében?
Egy jó nagy vízcsere, aztán a "sima" heti 50%-os párszor, és persze türelem. Ha a stability a bűnös, akkor max 2-3 vízcsere (meg 2-3 hét ugye) megoldja.
 
Köszi Beni! Vasárnap volt egy 50%-os jóval tisztább lett, most megint kezd opálosodni kicsit, szerinted holnap cseréljek vagy várjam meg a vasárnapot? (mindíg vasárnap van a heti 50% vízcsere)
 
Köszi Beni! Vasárnap volt egy 50%-os jóval tisztább lett, most megint kezd opálosodni kicsit, szerinted holnap cseréljek vagy várjam meg a vasárnapot? (mindíg vasárnap van a heti 50% vízcsere)
Ha elkezdett visszaopálosodni, akkor attól tartok nem ez lesz a probléma.
A vízcsere mehet bármikor igazából, a heti 50% csak egy iránymutató, az EI tápozás "lelke", hiszen ott emiatt tudjuk belőni (megsaccolni) a tápanyagszinteket, nem egyéb. Ha nem EI szerint tápozol, akkor lehet hetente 2X 30%-ot is cserélni, vagy havonta 1X 80%-ot, vagy napi 10%-ot, igazából tök mindegy. Ha viszont EI alapján nyomod a tápokat, akkor lehetőleg csak ritkán térj el a heti 1X 50%-tól.
Ha nagyon opálosodsz és zavar, akkor menjen holnap is, meg vasárnap is a csere, de sejtésem szerint lehet, hogy infuzóriumok lesznek a ludasok, vagy még rosszabb, a "zöld víz" kezdi felütni a fejét... :(
 
Back
Oldal tetejére