• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Seachem Matrix

Sziasztok! Most vásároltam másodszor Matrixot. A GA-ban nincs ezért mástól rendeltem 4L-ert. Elég furcsa mert a szemcseméret nagyban kisebb a GAstól és rengeteg feketés darab van benne még űveg vagy kristályszerű is. Ez normális?
View attachment 99175

View attachment 99176
Ha seache matrix-ot rendeltél akkor mindegy melyik hazai forgalmazótól van, ugyan az van a dobozban.
Viszont engem is érdekelne mások tapasztalata, mert én is hasonlóképp jártam. Kb 3éve és 1éve is vásároltam seachem matrix-ot, és a második vásárlás sokkal több hasonló szemcsét tartalmazott amiről a fotót készítetted.
 
Ha seache matrix-ot rendeltél akkor mindegy melyik hazai forgalmazótól van, ugyan az van a dobozban.
Viszont engem is érdekelne mások tapasztalata, mert én is hasonlóképp jártam. Kb 3éve és 1éve is vásároltam seachem matrix-ot, és a második vásárlás sokkal több hasonló szemcsét tartalmazott amiről a fotót készítetted.
Ebben is több van, csak ennyit szedtem ki. A szemcseméret meg nem haladja meg az 1cm.se... 1-2 nagy darab van a 2x2 literben
 
Ebben is több van, csak ennyit szedtem ki. A szemcseméret meg nem haladja meg az 1cm.se... 1-2 nagy darab van a 2x2 literben
Én is vettem literes Matrix- ot . S abban a képen szereplő méretek voltak .
De tavaly vettem egy 20 literes vödörrel . Na abban volt kicsitől kezdve a egész nagyig .
😉
 

Attachments

  • 20201219_093457.jpg
    20201219_093457.jpg
    185.8 KB · Megtekintések: 48
Szerintem a fekete szín nem normális. Alapvetően egy jó minőségű habkőről beszélünk. Nem szabadna ilyen feketének lennie.
ez nem matrix
Ga-ban vettem eddig mindig a mátrixot. A fekete kristály engem is érdekelne micsoda, abban is volt. Egy ideig őrizgettem, hogy majd befotózom, de aztán elmaradt. Valami gyanta? Vízlágyító?
Bio Rioban is volt ha jól emlékszem, de erre nem esküszöm. Nem sok fekete kristály van benne. Olyan 1-2%.
 
Ga-ban vettem eddig mindig a mátrixot. A fekete kristály engem is érdekelne micsoda, abban is volt. Egy ideig őrizgettem, hogy majd befotózom, de aztán elmaradt. Valami gyanta? Vízlágyító?
Bio Rioban is volt ha jól emlékszem, de erre nem esküszöm. Nem sok fekete kristály van benne. Olyan 1-2%.
Igazából még a szemcseméret az ami nagyon aggasztó. Minél nagyobb a felület annál jobban szaporodnak a baktériumok, kis felületen nem fognak funkciónálni. Én a GAnál tökéleteset kaptam, ez meg olyan, mint ami a rostából kiesett és azt adták volna el.
 
Igazából még a szemcseméret az ami nagyon aggasztó. Minél nagyobb a felület annál jobban szaporodnak a baktériumok, kis felületen nem fognak funkciónálni. Én a GAnál tökéleteset kaptam, ez meg olyan, mint ami a rostából kiesett és azt adták volna el.
Ezt nem nagyon értem. 3-5 kisebb gömbnek 1 nagy helyett nem nagyobb a felülete? Tehát több a baci. A nagy gömbök belsejébe szerintem a víz sem jut be. Főleg, hogy a felszínen ott a nyálkás nitrobaci. Nem jutnak oxigénhez a belsők, tehát ott kevesebben laknak. Kisebb talán jobb de akkor meg keresztül esik a rácson. Bio rio halál, hogy hálózni kellett. Na az volt ám igen apró szemű. Borsó méret volt a max.
 
Utoljára módosított:
Igazából még a szemcseméret az ami nagyon aggasztó. Minél nagyobb a felület annál jobban szaporodnak a baktériumok, kis felületen nem fognak funkciónálni. Én a GAnál tökéleteset kaptam, ez meg olyan, mint ami a rostából kiesett és azt adták volna el.
Javaslom, hogy a gömb(szerű) testek átmérője és a (külső)felülete közötti összefüggést még egyszer gondold át.
 
Javaslom, hogy a gömb(szerű) testek átmérője és a (külső)felülete közötti összefüggést még egyszer gondold át.
Elnézést a tudatlanságomért. Gömbszerű testeket nem említettem. De ezt olvastam a Matrixról: "Biológiai szűrőanyagoknál nagyon fontos a felület nagysága, amit általában grammonként adnak meg, vagy a szűrőanyag méretéhez definiálják. Minél nagyobb ez a felület, annál több baktérium tud megtelepedni rajtuk, így a méret fontos tényező. Van egy másik tényező azonban és ez a szűrőanyagon található pórusok mérete. Általában ha ez a pórus méret nagy kisebb hasznos területünk van ez pedig nem jó. Ez általában 10 mikront jelent átmérőben. De a másik irányba elindulva is lehetnek problémák, ha a pórusok túl kicsik. Ugyan a felületünk tökéletes lesz, nem funkcionál majd megfelelően, mint biológiai szűrőközeg. Ez a fizikai korlát túlságosan kis helyet biztosít a baktériumok növekedésének és csökkenti az áramlást. Az áramlás pedig fontos tápanyagokat juttat a baktériumok számára és segít eltávolítani a káros anyagokat." A Hiba ott van amit benéztem, hogy a pórusok mérete nem a szemcse mérete lényegesebb.
 
Elnézést a tudatlanságomért. Gömbszerű testeket nem említettem. De ezt olvastam a Matrixról: "Biológiai szűrőanyagoknál nagyon fontos a felület nagysága, amit általában grammonként adnak meg, vagy a szűrőanyag méretéhez definiálják. Minél nagyobb ez a felület, annál több baktérium tud megtelepedni rajtuk, így a méret fontos tényező. Van egy másik tényező azonban és ez a szűrőanyagon található pórusok mérete. Általában ha ez a pórus méret nagy kisebb hasznos területünk van ez pedig nem jó. Ez általában 10 mikront jelent átmérőben. De a másik irányba elindulva is lehetnek problémák, ha a pórusok túl kicsik. Ugyan a felületünk tökéletes lesz, nem funkcionál majd megfelelően, mint biológiai szűrőközeg. Ez a fizikai korlát túlságosan kis helyet biztosít a baktériumok növekedésének és csökkenti az áramlást. Az áramlás pedig fontos tápanyagokat juttat a baktériumok számára és segít eltávolítani a káros anyagokat." A Hiba ott van amit benéztem, hogy a pórusok mérete nem a szemcse mérete lényegesebb.
Nem kell elnézést kérned, én kérek elnézést. :)
Gömbszerű testet én említettem, mert a matrix formáját inkább ahhoz tudnám hasonlítani, mint egyéb mértani testhez (pl. kockához vagy kúphoz). Egy biztos: minél kisebb egy gömb(szerű) test átmérője, az egységnyi térfogatra eső felülete annál nagyobb. Tehát 1 liter, 5mm átmérőjű bogyó felülete nagyobb, mint 1 liter 20mm átmérőjű bogyóé. (De ezt már tudod.) Ezért kell pl. a CO2-t is a lehető legkisebb méretű buborékok formájában a vízbe juttatni, mert annál nagyobb felületen érintkezik a vízzel. Na, ezt kitárgyaltuk! :)
Az, hogy a belső felülete mennyire hasznosul, mennyire járja át a víz, és egyáltalán... az már egy másik téma. Ha figyelted a fórumot, pár hónappal ez előtt, egy alaposnak mondható vizsgálat készült erről. Nem térnék vissza rá.
 
Sziasztok! 4 akvárium van itthon, egyben kipróbáltam a matrixot. Lehet meg fogtok kövezni, de nem vettem észre különbséget, azok között az akváriumok között amiben pl sera siporax vagy matrix volt. Ugyanolyan tiszta volt mind a kettőnek a vize, viszont a siporaxon jobban látszódott, hogy laknak benne és közötte baktériumok. A mátrix megmaradt kavicsnak.
 
Sziasztok! 4 akvárium van itthon, egyben kipróbáltam a matrixot. Lehet meg fogtok kövezni, de nem vettem észre különbséget, azok között az akváriumok között amiben pl sera siporax vagy matrix volt. Ugyanolyan tiszta volt mind a kettőnek a vize, viszont a siporaxon jobban látszódott, hogy laknak benne és közötte baktériumok. A mátrix megmaradt kavicsnak.
Egyszerre indítottad őket?
 
Egyszerre indítottad őket?
2 évet mennek közösen ezzel a szűrőanyag csomaggal, azért, hogy kipróbáljam. (Meg ha már megvettem és rosszat nem csinált elvolt benne.) Másfél hét különbséggel volt indítva, mind a kettőből egy-egy új még nem használt liter, már régebben üzemelő szűrők egyik kosarába helyezve.
 
Sziasztok! 4 akvárium van itthon, egyben kipróbáltam a matrixot. Lehet meg fogtok kövezni, de nem vettem észre különbséget, azok között az akváriumok között amiben pl sera siporax vagy matrix volt. Ugyanolyan tiszta volt mind a kettőnek a vize, viszont a siporaxon jobban látszódott, hogy laknak benne és közötte baktériumok. A mátrix megmaradt kavicsnak.
Látni a baktériumot? Nem a mulmot látod ami ráragadt, feldolgozás előtt? Ha ledolgozza akkor tisztább. Ha egymást fednék a baktériumok és kocsonyás anyagot képeznének akkor elveszik a lehetőség, miszerint a kavicsok belsejébe bejut az oxigén és a lebontandó ammónia.

De miért is látnál változást a vízminőségben, ha mind a két szűrőközeg elegendő a feladat ellátására? Akkor látni szerintem csak a különbséget ha a határokat feszegeted.
Tehát ha egyikből elég 4L a Másikból 5L kell ehhez az akvához, de mind a két szűrőbe 6L teszel akkor nem fogsz látni változást.
 
Látni a baktériumot? Nem a mulmot látod ami ráragadt, feldolgozás előtt? Ha ledolgozza akkor tisztább. Ha egymást fednék a baktériumok és kocsonyás anyagot képeznének akkor elveszik a lehetőség, miszerint a kavicsok belsejébe bejut az oxigén és a lebontandó ammónia.

De miért is látnál változást a vízminőségben, ha mind a két szűrőközeg elegendő a feladat ellátására? Akkor látni szerintem csak a különbséget ha a határokat feszegeted.
Tehát ha egyikből elég 4L a Másikból 5L kell ehhez az akvához, de mind a két szűrőbe 6L teszel akkor nem fogsz látni változást.
Más a mulm és más a barna pelyhes baktériumtelep.
 
Sziasztok!

Használt már valaki akváriumba aljzatként Mátrixot? Akár egy rétegben, akár teljesen?

Nekem az a tervem, hogy nem lesz szűrő a minimál akváriumban, de az aljzat részben vagy egészben mátrix lesz. Ehhez várok tapasztalatokat.
 
Sziasztok!

Használt már valaki akváriumba aljzatként Mátrixot? Akár egy rétegben, akár teljesen?

Nekem az a tervem, hogy nem lesz szűrő a minimál akváriumban, de az aljzat részben vagy egészben mátrix lesz. Ehhez várok tapasztalatokat.
Ehhez bődületesen drága a mátrix. Azt fogod tapasztalni, hogy fizettél 100e-et és még sehol sincs az a réteg amit megálmodtál. Ezekben a szemcsékben baktériumok milliárdjai telepednek meg. Mert nagyon lukacsos. Ehhez a feltétel az, hogy elég oxigénhez jussanak még az 5 mm mélyen lévő baktérium telepek is. Szerintem ehhez kell az, hogy a szűrő hatalmas vízhozama átmenjen rajta. Akváriumtalajodon ennek a vízhozamnak az 1%-a se megy át. Tehát ha veszel 20e-ért 4L-t és talajra teszed az felér egy kanálnyival egy szűrőben.
 
Sziasztok!

Használt már valaki akváriumba aljzatként Mátrixot? Akár egy rétegben, akár teljesen?

Nekem az a tervem, hogy nem lesz szűrő a minimál akváriumban, de az aljzat részben vagy egészben mátrix lesz. Ehhez várok tapasztalatokat.
Ha nyertél a lottón, mehet a Matrix.
De inkább pumice-t javasolok. A Marcika Bonsainál olcsón lehet hozzájutni, és nem vakító fehér, tehát természetesebb hatást kelt.

Már egy bökkenőd lesz, hogy miként oldod meg az aljzat porszívózást? Rengeteg szutyok fog felgyülemleni közötte, és az bizony alga bummhoz fog vezetni.
 
Back
Oldal tetejére