• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Seachem Acid Buffer

-Led-

Főkertész
Sziasztok!
Jó lenne tudni dolgokat eme „szer”-kezetről, így gondoltam nyitok neki egy lapot. Bárki erre jár, aki használta már, kérem, hogy ossza meg a tapasztalatát vele kapcsolatban! Szikes víz (magas KH), kezelésére elméletileg alkalmas, viszont ez PH csökkenéssel is jár, hiszen alapjában véve ez egy PH csökkentő por, ami egyben a KH értéket is csökkenti oly módon, hogy CO2 formájában átalakul. Éppen ezért vigyázni kell vele, óvatosan kell használni, az adagolást mindig betartva, kis mértékben adagolva. Van belőle liquid – folyékony változat is, amely az erősségét, koncentrációját tekintve alul marad a por változattal szemben. Egyelőre túrom a külföldi fórumokon a hozzászólásokat, sajnos idehaza nem sokan használják, vagy csak titkolják. Ha találok, illetve megtudok bármi hasznosat vele kapcsolatban, ide rögzítem. :writer:
 
Annyi már kiderült, hogy több helyen veszélyesnek tartják. Hogy mennyire tartja stabilan a beállított értékeket, még keresem. Illetve jó lenne megtudni, hogy adott KH szint elérésével, mennyit csökken a PH, vagy fordítva. A magas KH-t tartalmazó víz, magas pufferképességgel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy ellenáll a szokásos savakkal lecsökkentett PH értéknek, mivel semlegesíti azokat. Tehát a „nagyon” magas puffertartalmú víz semlegesíti a nagy mennyiségű savat, mielőtt a pH jelentősen lecsökken. 1 egész PH-érték változása 24 órán belül, végzetes lehet az élővilágra.
 
Néhány dolgot kibogarásztam innen-onnan, eme termékkel kapcsolatban. Nem a legstabilabb módszer a PH szinten tartására, köszönhető többek közt annak, hogy nem foszfát alapú. Nátrium-hidrogénszulfátot tartalmaz (NaHSO4), amivel a karbonát ionokat szén-dioxiddá alakítja. Ennek köszönhetően a víz CO2 tartalma megnövekszik, de ez hamar elillan, nem tart hosszú ideig. Azt is olvastam róla, hogy ugyan csökkenti a KH-t, de ezzel együtt növeli a szulfátot. Elméletben ez nem jelenthet problémát.

Nézzük az én esetemben, mit sikerült kideríteni.

Hasonló közegben, mint az enyém, a 15-ös KH értéket 10-re, a 8,4-es PH értéket 6,6-ra vitte le ugyanazon adag Acid B. Viszont kevesebb mint 24 óra alatt a PH visszaállt, de a KH-t megtartotta. A PH nem maradt stabil. (A magas KH szint (lúgos környezet) miatt, a víz savasnak tartása elméletben megköveteli a folyamatos CO2 adagolást.) Nagyobb dózis az akváriumba helyezve, mindenképp halálos adag lehet az élővilágra. Több helyen írták, hogy sikeresen kiirtották a nagyobb garnéla flottájukat, a nagy mértékű PH ingadozás segítségével. Ha nem közvetlenül az akváriumba, hanem a cserevízbe teszem az Acid-et, akkor az egyébként is 24 órát álló (szellőző) víz segítségével, elméletileg PH ingadozás nélkül megúszható a dolog. A heti rendszeres vízcserével, a 126l víznek, 3-4 hét alatt a megfelelő KH értéken kellene lennie.
Nem tudom..
Bizonytalan kis kezdő vagyok én még ehhez.
Szerintem nem harcolok tovább a vízzel. Most úgy néz ki, hogy tökéletes a GH+ használatával minden. A sózás általi fehérséggel (kicsapódással), és a + keménységgel, na meg a velejáró gyenge vízkövesedéssel, megbékélek. Nem akkora mértékű, hogy elviselhetetlen legyen, és legalább biztonságban tudhatom a szeretett élővilágomat.

Tapasztaltabbak segítségét, hasznos információját továbbra is kérem, hogy osszák meg az Acid Buffer-rel kapcsolatban, itt, ezen az oldalon! Köszönöm!
 
Back
Oldal tetejére