• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Samurai rock, indiai megkövesedett fa

Cipo3

VIP kertész
Sziasztok!

Ennek az indiai megkövesedett fának még nincs topikja.

289187_samuraistein_0.jpg
Meseszerű ahogy a hófehér kövön a vörös erózió megjelenik. Kíváncsi lennék mi hozza ezt a vöröset. Minden követ megsikálok mielőtt akváriumba teszem. Azt vettem észre, hogy ha sokáig dörzsölöm teljesen fehérre tudom dörzsölni. Ezek szerint ez valamilyenfajta lerakodás, vagy erózió esetleg a fa külső kérge megkövesedéskor vöröses lett. Ez utóbbiban azért nem hiszek, mert egy része erős slaggal eltávolítható, az idő múlásával ezeknek hófehérré kellett volna válnia. Flexxel sok követ hoztam már egyenesre, hogy megálljon a talpán és látom, hogy a leválasztásnál mindig fehér, tehát ez csak felületi színeződés. Szóval gyanítom a fehér alapanyagból lesz ez a vörös valamilyen kémiai úton. Keresek egy nagyobb darab fehéret és kísérletezgetek rajta.
Tűz/hő, fagy, sav, só/ lug...mi lehet ami kiváltja a kristályosodást? @dexkill van ötleted mivel érdemes megküldeni?

Persze 99,99% biztos vagyok benne, hogy semmit nem fogok elérni mert amire képes a természet 10000 év alatt azt nem fogom elérni konyhai eszközökkel. Pedig lehet, hogy fel lehetne gyorsítani valami jól eltalált vegyülettel.

Ezen a képen bal oldalon jól látható a jelenség egy eltört kövön hófehér vastag csík látható, de a törés valószínűleg több hónapos és már kezd narancssárgába átmenni. A vásárolt kövem egy része ami felxxel lett elvágva (max 1 éve) azon is pirosodik a fehér. Tehát tuti meg lehet ezt az eróziót gyorsítani.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Ennek az indiai megkövesedett fának még nincs topikja.

View attachment 43183
Meseszerű ahogy a hófehér kövön a vörös erózió megjelenik. Kíváncsi lennék mi hozza ezt a vöröset. Minden követ megsikálok mielőtt akváriumba teszem. Azt vettem észre, hogy ha sokáig dörzsölöm teljesen fehérre tudom dörzsölni. Ezek szerint ez valamilyenfajta lerakodás, vagy erózió esetleg a fa külső kérge megkövesedéskor vöröses lett. Ez utóbbiban azért nem hiszek, mert egy része erős slaggal eltávolítható, az idő múlásával ezeknek hófehérré kellett volna válnia. Flexxel sok követ hoztam már egyenesre, hogy megálljon a talpán és látom, hogy a leválasztásnál mindig fehér, tehát ez csak felületi színeződés. Szóval gyanítom a fehér alapanyagból lesz ez a vörös valamilyen kémiai úton. Keresek egy nagyobb darab fehéret és kísérletezgetek rajta.
Tűz/hő, fagy, sav, só/ lug...mi lehet ami kiváltja a kristályosodást? @dexkill van ötleted mivel érdemes megküldeni?

Persze 99,99% biztos vagyok benne, hogy semmit nem fogok elérni mert amire képes a természet 10000 év alatt azt nem fogom elérni konyhai eszközökkel. Pedig lehet, hogy fel lehetne gyorsítani valami jól eltalált vegyülettel.

Ezen a képen bal oldalon jól látható a jelenség egy eltört kövön hófehér vastag csík látható, de a törés valószínűleg több hónapos és már kezd narancssárgába átmenni. A vásárolt kövem egy része ami felxxel lett elvágva (max 1 éve) azon is pirosodik a fehér. Tehát tuti meg lehet ezt az eróziót gyorsítani.
Indiában a talaj is, kövek is, minden vöröses színű. Feltehetőleg a vas -> vasoxid (rozsda) miatt.
 
Le szeretnék beszélni többeket erről a kőről.

Egy hónapja elbontottam azt a 288L-es akvát amiben ebből építkeztem. Jóval nehezebb belőle bármit alkotni mint a többi kőtípusból, mivel nagyon egyediek a barázdák és amikor két eltérő sziklát egymás főlé helyezel az totál szétveri a harmóniát. Szó szerint fél évig tologattam a köveimet mire mindegyik talált párt. Mint egy régész aki kancsót rak ki cserépdarabkákból. Csak itt nem biztos, hogy valaha is passzolni fognak egymáshoz.

Másik dolog, hogy ennek van egy 2-10 mm vastag korróziós rétege. Ha abba beleeszi magát az alga akkor azt nem fogják az algázók kienni onnan. Te se tudod kiharapni a vajat a mosogató szivacsból. Esetleg ki lehet karbózni. A piros réteg és a zöld alga fekete szint eredményez.
Ezzel csak annyit akartam leírni, hogy ezzel a kővel csak az építkezzen aki profi. Aki már sokadik akváriumát építi algamentesen bakimentesen. Nekem iszonyat nagy szerencsém volt, hogy a 288L-est úgy építettem fel, hogy minden technika bejáratódott az előző scappel. Így végig algamentes maradtam. Egy 50L-est is felépítettem ebből a kőből. Viszont ott minden technika előszór került kipróbálásra és a kezdeti algabummot kikezelve, vagyis a hibákat javítva a rendszerben, már a korom fekete kövekből nem volt visszaút. Annyi karbót nem bírtam napról napra megjátszani, hogy eltűnjön a rétegek belsejéből. Láttam más építőket és sok sok fekete kő köszönt vissza a fotókon.
50L-est lebontva a kövek fehérítőbe betéve újra kipirosodnak, tehát az alga később eltüntethető.

Szép ez a kő, valószínűleg jobban fogok emlékezni erre a scapemre mint bármelyik másikra, de kellett volna várni még 3-4 évet mire ebbe belevágok. Csak szerencse, hogy nem volt egy giga nagy bukta belőle hisz a 80KG kő nem volt ingyen.
 
Back
Oldal tetejére