• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Saláta anciknak és sziámi ormányosmárnáknak

Csikucy

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Több, mint egy éve üzemel 150 l-es szeretett kis akváriumom (2016. március). Lehetett rajta mindig valamit bütykölni, meg is követelte, mert úgy nőttek benne a növények, mint a gomba, a halak egészségesen elúszkáltak, így ők is adtak bőven feladatot.

qB1LrvwNL7zF_Wz1_Moj-qp8E4hdgEybU8c7bS16-aOm_UA1xcCSw6lgKGCctGpjEPkV2Y_HWmwwPALfEnxHOZ2iGKMcNbakm4G_LbwZ-5o7qN44zL69dtnjebc1quzkfEKWiGEjh65tWbjcY_a6Tk9UCJdC2QXBgHdg9z8bnuE75_icR0S_pc7To93AYRfNXRGlgUmMKKt9_C8s2KHF6khq4IHYvJ_lJArxYvQLI7P0aaF2BoZBUMzHfOKdZLvl4eVe84t40b-lbsSou6L6uIr4sSJ4gvtSBYNWqeB31jxXvVug5C_QCy1D2An6awX6c6SqHe4KUhLc8sp1sfHPRxPnkQWEKSmYGqtlxSBVPNE3HVmlSmHOF0URcyzUh8lZoOBp1TpqbKnEnE114--gsLtpnYCIzEFsE4aaoN9a2nTguUI3r059xBLLvi8F5hUXsTS1KWMUTWK22x5ZO6-hCxIO0z-2iHkoJ08Gaj640hJVItLjvy6b-DPWRg6zpDrldPAbGcL-LGyUgMByZktBrjeaL97oSAK_j6v3N7-MFMZ3G9C9CV75myBP6OHlK6P3NrwuUePiAym3VicWYehwhGm9bH0_Ai92eXcsNifeNGS2L3NDfEdG=w1684-h947-no


2017. április 29.-i kép és állapot.

Növények:
  • Riccia fluitans
  • Fissidens fontanus
  • Lomariopsis lineata
  • kínai glossostigma mag, ami nem glossostigma értelemszerűen - előtérben látható
  • Cardamine lyrata
  • Hygrophila corymbosa
  • Sallangos vizipáfrány
  • Pogostemon helferi
  • Alternanthera reineckii "Mini"
Halak: petitellák, ancik, sziámi ormányosmárna voltak az alap felállás, de páromtól át kellett mentenem egy labeot és 3-4 guppit, úgyhogy lett sok guppi a petitellák örömére...
Talaj: JBL Aquabasis plus és gyöngykavics
Technika: Serafil 900 siporaxszal, Seachem Matrixszal, perlonnal és kék szivaccsal, 1000 l/h Diversa belsőszűről, ebben az időpontban 1 hete tartó magasnyomású CO2 beoldás, napi 9 óra világítás (T8, 6500K 2x30W + 3 ledcsík)
Tápozás: napi 7,5 ml Green Aqua Micro Macro, 3 ml EasyCarbo
Némi pontalga jelen volt, de nem törődtem vele, mert stagnált CO2 előtt és után is és nem zavart. Egy éven keresztül nem volt vele soha semmi baj azon kívül, hogy reggeltől estig szemmel láthatóan nagyott nőtt a páfrány és a riccia.
Heti 40% vízcsere.

Aztán június elején elkövettem egy elkerülhetetlen hibát: a kínai csodaglossostigmát nem tudtam alacsonyan tartani, nagyon elcsúnyult, a gyökerei is kilógtak a talajból, így mielőtt a hajamat téptem volna ki, kitéptem őket. Innentől kezdve elkezdett leépülni az akvárium, amit azóta sem tudtam helyrehozni.

  • A riccia befejezte a bubizást. Oké, majd észhez tér, gondoltam. A cardamine lyrata elkezdett felkopaszodni, a hortenzia úgy döntött, hogy elhagyja az alsóbb leveleit, de előtte sok-sok zöld pontalgát gyűjt be - volt, hogy csak 3 levélke árválkodott a csúcsán.
  • Július végére kifogyott a palack, és nem tudtam újratöltetni, de a ledek is feladták a harcot, így gondoltam maradok low-tech vonalon, mint korábban, nem erőltetem a CO2-t. A tápozást visszavettem heti 7,5 ml-re.
  • A páfrány még mindig ezerrel nőtt, a fissidens nem, a riccia levált a kövekről várható módon, de a telepek elkezdtek elpárologni, a cardamine lyratát pedig próbáltam újragyökereztetni 0 sikerrel.
  • Augusztus elejére elkezdett stagnálni a páfrány, biztos voltam benne, hogy kimerült a talaj, így telenyomkodtam JBL tápgolyókkal.
  • A tápgolyókkal együtt "mostmár biztos minden működni fog úgy, mint régen" alapon került az akváriumba hm
  • A szűrőmben meghalt a rotor, nem kaptam másikat, így egy Eheim 2271 vette át a munkát, természetesen a korábban is használt töltettel.
  • Augusztus végén kaptam rotala rotundifoliát, indiai vizicsillagot, sagittaria subulatát és hydrocortyle tripartitát - nem volt beleszólásom, hogy kérem-e, kaptam és kész úgyhogy beültettem nem túl sok reménnyel.
Ekkorra már így nézett ki:

bOthVHCQzctRgSBUe3ESUfC6rcBzQ46RrWRiVLCOtJj-9avYAjw4C0CNxJyP4MWJOB6WdapQAmDNarREiol-Z3W0KH_gzem1QPCgJIR20_eijRDN8W-poyjMR884o5De6kYlhXWvrZ0xe8nAMEgZfEoqVZq7Z5OzBk9HV-wOE0i1gaSkenFiMnatqoFhN6tJewmpMYXVoXNHLJTlUmHYkj8wZO1_ufIy2SZpsZL1vQe-y4cnQuGxDLbzxmqNr8jTUfZlixLQni8g52nveWvrggX2zxMKGuSy6UqPmQ1Cd37HbEQVaQTFFErrYK-QGmTZ6v865ebcao4dIsZctqm9QIE5qhC1yTuXGgn4k3sZ0u4mLB6nYtl_F6PQ_2aD9FaasXV865x6qgja51V0cleBatKAzTQFjCIUPh8y_nmhskv3vu6eqLh7v78SfhhrFW_emVu7OpqsD3aQ1anQ1frZ57qevYByD7me0PhKle3-geYKBpaay7uzvdntRZVkpFWFwZpuIKISdKyXh6ZJihEghawD5eJR9jzPwCNy2sT-wAElld759MeimbSo38g-irJUWbBfqwZJwq2Fb4m3IN2GNgsBZiXTdKzpd68bWjtc9dpf2FI7aLTM=w1684-h947-no


Egyenesen szörnyű, igaz?

De ez még hagyján... A jelenlegi helyzettel nem szennyezem az internetet, a képzeletetekre bízom:
  • az ancik hiába kapnak zöldséget, rájöttek, hogy finomak a növényeim, így a reineckii-t, a hortenziát és a rotalát lyukasra dézsmálják
  • páromtól átkerült a 2. ormányosmárna is és egy algázó géb, mert leállította az ő akváriumát, mondván, hogy az enyémet is lehet nézegetni és nem akar vele már foglalkozni. A két jó haver pedig nekiáll csonkig legelni a hm-et, a fissidenst és a páfrányt, így jelenleg nem díszelegnek levelek a növényeken. Már azon a pár szálon, ami hajlandó életben maradni...
  • A riccia amint látható felszívódott, azt is megzabálták a márnák, pedig ők is hozzáférnek az uborkához, paradicsomhoz, mángoldhoz, de az nem tetszik nekik.
  • Középtől jobbra terjedve haragoszöld az aljzat a pontalgától, a kövek mintája sem látszik már. A foszfátteszt kimutatta, hogy a tápozás ellenére semmi foszfáttartalma nincs a víznek, így porral feltornásztam 0,6-ig az értéket - tudtommal 1-ig kéne, de nem merem.
GH: 16
pH: 7
Ammónia: <0,02
NO3: <0,5
Foszfát: 0,6
Továbbra is napi 9 óra világítás T8 2x30W 6500K, Eheim 2271 és egy Eheim (azt hiszem) 800 l/h-s belső, emeltem 2-3 napi 7,5 ml-re a tápozást, hátha, de meg se mozdulnak a növények, heti 40% vízcsere. És a teljes magamba roskadás, hogy mit tehetek még meg azért, hogy kinézzen valahogy ez a jobb napokat is látott akvárium...

Ma már azon gondolkodtam, hogy feltekerem a fűtőt, szórok bele pirospaprikát és eszünk egy jó kis halászlevet, mert nem tudom elképzelni, hogy vissza lehet még hozni az "élők sorába" ezt az akváriumot...



Hosszú lett, ne haragudjatok...
 
Szia itt is!
Dehogy lett hosszú. ;) A képek viszont nem látszanak, megpróbálod őket újra belinkelni? :)
Csak tippelek, de nem lehet, hogy a táptalaj merült ki? Az akváriumod nagy, ahogy írtad a növények nőttek, mint a bolondgomba. Ha a táptalaj kimerült, a tápot is visszavetted, a co2-őt is elhagytad, a világítás viszont maradt, lehet, hogy az a sok, és emiatt borult fel az egyensúly. Tényleg csak ötletelek... :unsure:
 
Szia!

Tényleg egyedül nálam jelenik meg, remélem, most sikerül. Ez volt az első, az "ilyen volt 1 évig" kép:

PBCXqfqfHKuBOAmXN_1o45SWEAejSXYnZyqOq7Gi5JpTy7ppw24QQoaHpY8J2OhKD_hG7cepxRg5a08baQ=w1684-h947-no.jpg

És ez volt a második, az "Ilyen a legutolsó vállalhatóan vállalhatatlan minőségében" kép:

RPsUx2O8Kp9yq-cK09AbGD_JTIYLKAZBz6ODoQ17J-iKkvL8xDMNPBBFH0QT1kvJ28akgSLJcjDPVsRudg=w1684-h947-no.jpg

Gondoltam én is a táptalajra, éppen ezért kapott 17 db JBL tápgolyót a növények közelébe leginkább. Most, hogy szedtem ki párat, jött némi gyökér is (némi golyó-anyaggal együtt értelemszerűen, be is pánikoltam hirtelen), de legalább láthattam, hogy gyönyörű, erős, hófehér gyökerei vannak a növényeknek, csak a felszíni részük ilyen.... Satnya. Az egy dolog, hogy intézik őket az ancik (lásd: hortenzia, a reineckii-n pedig nem látszik ezen a képen) és a márnák (fissidens, hm, tripartita, riccia és páfrány, ami szintén nem látszik ezen a képen), de attól még hozhatnának új hajtásokat, és nőhetnének is éppenséggel.

A világítás is csökkent 3 ledcsíkkal - 2 napra elmentünk, és rossz álláson hagytam az időzítő kapcsolót. Ezzel szuperül megöltem őket, bénaságom határtalan, ahogy az látszik :D

Remélem, most látszanak a képek.
Köszönöm, hogy velem együtt töröd a fejed! :)
 
Ahogyan irtad is, kiszedtetd a csodaglossostigmat, szerintem ettöl siman belekerülhetett a vizbe egy csomo nem kivanatos szerves anyag, ami okozhat algasodast, bar egy ilyen külsö es belsö szürönek siman meg kell birkoznia egy ilyen feladattal.
Csökkent a fenyeröd, kifogyott a CO2 palackod es emellett a berendezesed is mar 1 eves volt, egyszerüen a szerencsetlen veletlenek összejatszottak.
0,4 W/l fenyd van, az nem sok.
Növelned kellene a fenyerödet, ujratölteni a palackodat, es valami jo tapgolyoval tuningolni, bar ha beletettel JBL golyokat, azoknak is kellene , hogy legyen hatasa.
Mivel nem bonyolult a berendezesed, akar ujra is telepitheted az akvariumot, ha tudsz ideiglenesen a halaknak helyet. Akar földdel is indithatsz akvariumot taptalaj helyett, melyet lefedsz altalanos talajjal vagy gyöngykaviccsal, ezt csak azert mondom, mert olcsoban meguszhato, mint a draga taptalaj.
Ja, es ancikat, marnakat eladhatod vagy elajandekozod, ha nem szeretned, hogy tovabb randalirozzanak.
Ha low-tech vonalon maradsz, keresned kell meg sok olyan növenyt, amelyek alkalmasak erre (Sagittaria Subulata, Hortenzia fajok, Bucephalandra, Mohak stb).
Emellett jo lenne, ha tudnal merni tapanyagszinteket (PO4, NO3, Fe), csak, hogy tisztaban legyel, hogy miböl van esetleg hianyod.
Gyönyörü low tech akvak vannak itt, neked is sikerülnie kell!:)
Igy elsöre ezeket javasolnam.
 
Te jó ég, most látom, hogy írtad a táptalajos-tápgolyós próbálkozást az első posztban is, nem tudom miért nem láttam, pedig többször is átolvastam. Bocsánat.
Az ötletetelésem ennyiben ki is merült, nem vagyok még olyan régóta a szakmában. :oops: Még egy vízminőség változás tippem lett volna, mármint a csapból kijövő víz változása, többen is írták, hogy áradás után több fertőtlenítőt nyomnak bele. Nem tudom, hogy volt-e arrafelé az elmúlt hónapokban ilyen probléma.
A teljes restart mellett tennék le én is egy voksot, csak nem mertem írni, mert eszembe jutott a számtech tanárom mondása, miszerint akkor jó rendszergazda valaki, ha újratelepítés nélkül sikerül megoldani a windows problémákat. :D
 
... es emellett a berendezesed is mar 1 eves volt, egyszerüen a szerencsetlen veletlenek összejatszottak.
Valószínűnek tartom ezt az opciót, de ilyenkor jut eszembe, hogy több éves akváriumokat is szoktak "mutogatni", amiket valahogy fenntartanak. Vagy ehhez nagyon ügyesnek kell lenni és minden egyszerű, halandó ember akváriumát évente újra kell indítani? :(
Eddig próbáltam ezt a gondolatot valahová messzire elsuvasztani, mert mindig nagyobb beruházásnak számított az akvárium telepítése, főleg a táptalaj miatt, de a föld gondolata elég csábító... Viszont ha tényleg ez a legjobb opció, akkor nem biztos, hogy ebben az akváriumban szeretnék növényezni (alacsony vagyok, rövidek a karjaim az akváriumhoz képest, és nehezen tudok bele ültetni, vagy egyáltalán nyírni), arra ott a kicsi :D Így felmerült bennem/bennünk már korábban is, hogy keresünk jó helyet a halaknak - sajnos se a guppikat, se az ancikat nem kapkodják, így ez hosszadalmas feladat elé állítana minket - és sügéresként, növények nélkül telepítenénk megint. Viszont ezzel kapcsolatban még ennyi tapasztalatom sincs. Meg úgy vagyok vele, hogy ha menthető, akkor inkább megmenteném, bár lehet, hogy kicsit már belefáradtam EBBE. (Nem az akvarizálásba, még mielőtt félreértés esne. Úgyhogy ha kicsit esetleg negatív vagyok, az ennek tudható be, tekintve, hogy hosszú hónapok óta ütközök falakba, és minden próbálkozásom kudarcba fullad. Viszont igyekszem megfogadni a tanácsokat!)

A PO4 jelenleg 0,6 - jól tudom, hogy 1 körüli értéket kell mutatnia? Megerősítés nélkül nem szívesen tornáznám feljebb az értéket.
Következő héten tudok szerezni NO3 tesztet. Rá kellett jönnöm, hogy a fentebb említett NO3 érték valójában NO2, csak nem volt előttem a dobozka és hirtelen összekavarodtam.
A vasat pedig passzolom... A növények nem mutatnak vas hiányára utaló tüneteket (hacsak nem összefüggésben valamivel, amit az avatatlan szemem figyelmen kívül hagy), viszont egyelőre nem tudok vas tesztet szerezni sajnos, bármennyire is szeretnék, a közelben pedig normális (mit normális, semmilyen) akvarisztikai üzlet nincs, ahol be tudnám méretni a vizet. Még a régi 5 kg-s palackomat sem akarják feltölteni sehol a környéken, mert mindenhol cserepalackkal dolgoznak, és az enyémet nem fogadják el, mondván, hogy nem tőlük van. Pest pedig messze és az illető, aki cserélné Ausztriában dolgozik. Abszolút nyerő a helyzet :D
(DE! Van egy elfekvő 2 kg-osom, aminek az elődje "üvöltve bubizva" sem mozdította meg a drop checkert, úgyhogy gyanús a tartalma. Kíváncsiságból beállítottam, habár így még kevesebb a fényem, de sokkal rosszabb már nem lehet a helyzet...)

Köszönöm a tanácsokat, észerevételeket! Ha valami csoda folytán nem rendeződik a helyzet, mert valakinek eszébe jut valami totál egyszerű dolog, ami még eddig senkinek, akkor lehet, hogy tényleg meghirdetem a halakat...
Apropó: szivárványos-endler kevercs és 1,5 éves szivárványos guppik ingyen elvihetők. :p
 
Te jó ég, most látom, hogy írtad a táptalajos-tápgolyós próbálkozást az első posztban is, nem tudom miért nem láttam, pedig többször is átolvastam. Bocsánat.
Az ötletetelésem ennyiben ki is merült, nem vagyok még olyan régóta a szakmában. :oops: Még egy vízminőség változás tippem lett volna, mármint a csapból kijövő víz változása, többen is írták, hogy áradás után több fertőtlenítőt nyomnak bele. Nem tudom, hogy volt-e arrafelé az elmúlt hónapokban ilyen probléma.
A teljes restart mellett tennék le én is egy voksot, csak nem mertem írni, mert eszembe jutott a számtech tanárom mondása, miszerint akkor jó rendszergazda valaki, ha újratelepítés nélkül sikerül megoldani a windows problémákat. :D


Ezen jót nevettem, és teljesen igaza van! :D
Egyébként érthető, hogy nem "láttad", ugyanis mindig hosszan írok, így nem csoda... És nem is jó, de egyszerűen nem tudom rövidebbre fogni soha a mondanivalómat.

Ellenben ez az áradásos-fertőtlenítős dolog még nem jutott eszembe. Körbekérdezek, hátha tud valaki valami okosat mondani ezzel kapcsolatban!
 
sügéresként, növények nélkül telepítenénk megint. Viszont ezzel kapcsolatban még ennyi tapasztalatom sincs
A munkahelyi akváriumból kiindulva a sügérezést nem lehet elrontani! 350 literes, túl van telepítve, csak csapvíz van benne mindenféle kezelés nélkül, 2 belső szűrővel, levegőztetővel (ami nem egyszer beadta már a kulcsot) és kb 2 havonta jön a karbantartó vizet cserélni. A türkiz aranysügéreink mégis folyamatosan szaporodnak. Most már nagyon itt az ideje, hogy el legyenek paterolva, mert több ivarérett hím is van, és a főnök csipkedni kezdte az ancikat is. Ennél azt hiszem kicsit kíméletesebben bánnátok ti velük. :D
Apropó: szivárványos-endler kevercs és 1,5 éves szivárványos guppik ingyen elvihetők. :p
Még néhány hozzászólás és bedobhatod az ingyenes topikba őket. ;)

Ellenben ez az áradásos-fertőtlenítős dolog még nem jutott eszembe. Körbekérdezek, hátha tud valaki valami okosat mondani ezzel kapcsolatban!
Mivel nálad ez hónapok óta tart, és ennyi idő alatt azért ki szokott (szerintem) tisztulni a víz, nem biztos, hogy van értelme erről kérdezni. Bár a fene se tudja, hogy pontosan hogyan működik, mennyi idő alatt érzékelik a növények a változást. Ha egyáltalán volt ilyen felétek.
A vízművek oldalán ennyi van fent:
Milyen mértékben adagoljuk a vízhez a fertőtlenítő anyagot?
Olyan mértékben, hogy az elfogyasztott víz ne okozzon közegészségügyi problémát.
Jelenleg a mérhető maradék klórtartalom 0,2 mg/l, ez megfelel az egészségügyi hatóság ajánlásának. Ettől az értéktől akkor térünk el, ha a szolgáltatott víz minőségét valamilyen káros behatás éri (például árvíz, csőtörés stb.).
 
Valószínűnek tartom ezt az opciót, de ilyenkor jut eszembe, hogy több éves akváriumokat is szoktak "mutogatni", amiket valahogy fenntartanak. Vagy ehhez nagyon ügyesnek kell lenni és minden egyszerű, halandó ember akváriumát évente újra kell indítani? :(
Eddig próbáltam ezt a gondolatot valahová messzire elsuvasztani, mert mindig nagyobb beruházásnak számított az akvárium telepítése, főleg a táptalaj miatt, de a föld gondolata elég csábító... Viszont ha tényleg ez a legjobb opció, akkor nem biztos, hogy ebben az akváriumban szeretnék növényezni (alacsony vagyok, rövidek a karjaim az akváriumhoz képest, és nehezen tudok bele ültetni, vagy egyáltalán nyírni), arra ott a kicsi :D Így felmerült bennem/bennünk már korábban is, hogy keresünk jó helyet a halaknak - sajnos se a guppikat, se az ancikat nem kapkodják, így ez hosszadalmas feladat elé állítana minket - és sügéresként, növények nélkül telepítenénk megint. Viszont ezzel kapcsolatban még ennyi tapasztalatom sincs. Meg úgy vagyok vele, hogy ha menthető, akkor inkább megmenteném, bár lehet, hogy kicsit már belefáradtam EBBE. (Nem az akvarizálásba, még mielőtt félreértés esne. Úgyhogy ha kicsit esetleg negatív vagyok, az ennek tudható be, tekintve, hogy hosszú hónapok óta ütközök falakba, és minden próbálkozásom kudarcba fullad. Viszont igyekszem megfogadni a tanácsokat!)

A PO4 jelenleg 0,6 - jól tudom, hogy 1 körüli értéket kell mutatnia? Megerősítés nélkül nem szívesen tornáznám feljebb az értéket.
Következő héten tudok szerezni NO3 tesztet. Rá kellett jönnöm, hogy a fentebb említett NO3 érték valójában NO2, csak nem volt előttem a dobozka és hirtelen összekavarodtam.
A vasat pedig passzolom... A növények nem mutatnak vas hiányára utaló tüneteket (hacsak nem összefüggésben valamivel, amit az avatatlan szemem figyelmen kívül hagy), viszont egyelőre nem tudok vas tesztet szerezni sajnos, bármennyire is szeretnék, a közelben pedig normális (mit normális, semmilyen) akvarisztikai üzlet nincs, ahol be tudnám méretni a vizet. Még a régi 5 kg-s palackomat sem akarják feltölteni sehol a környéken, mert mindenhol cserepalackkal dolgoznak, és az enyémet nem fogadják el, mondván, hogy nem tőlük van. Pest pedig messze és az illető, aki cserélné Ausztriában dolgozik. Abszolút nyerő a helyzet :D
(DE! Van egy elfekvő 2 kg-osom, aminek az elődje "üvöltve bubizva" sem mozdította meg a drop checkert, úgyhogy gyanús a tartalma. Kíváncsiságból beállítottam, habár így még kevesebb a fényem, de sokkal rosszabb már nem lehet a helyzet...)

Köszönöm a tanácsokat, észerevételeket! Ha valami csoda folytán nem rendeződik a helyzet, mert valakinek eszébe jut valami totál egyszerű dolog, ami még eddig senkinek, akkor lehet, hogy tényleg meghirdetem a halakat...
Apropó: szivárványos-endler kevercs és 1,5 éves szivárványos guppik ingyen elvihetők. :p
Azt jo eldönteni, hogy NO3 vagy No2...nem mindegy.
De most komolyra forditva a dolgot: neked kell eldönteni, hogy anyagilag es idö, illetve akarat függvenyeben ujrarendezed -e az akvariumot.
Ha nem megy a palack töltes, fizikai korlatai vannak a berendezesnek (szerinted alacsony vagy..de ez athidalhato, szekkel, csipesszel, paroddal stb..:)), es anyagilag sem tudod megengedni a vilagitas felturbozasat, emellett a növenyek megvasarlas a is teher, akkor maradj a low-tech vonalon.
Sokszor vannak itt ingyenes növenyek a forumon, akar meg eszözöket is meg lehet csipni ajandekba vagy olcson.
Ha meg ugy erzed, hogy vegkepp felhagysz ezzel a növenyes dologgal, akkor szivesen varjuk am a sügeres akvariumodat is. Nehany ügyes dekorkö, Anubias, Microsorum, es kesz is a sügeres medence. @Pecas baratom nagy mestere ennek a müfajnak.
 
@Meskó , köszönöm, hogy megnézted! :) Két ilyen szempontból megbízható ember is azt mondta, hogy nem volt mostanában semmi hasonló a környéken, úgyhogy én is erre jutottam.
 
Azt jo eldönteni, hogy NO3 vagy No2...nem mindegy.

Igen, tévedtem, néha képes vagyok összekeverni az ilyen "apróságokat", de mentségemre szóljon, hogy amikor megvettem és teszteltem, szándékosan ezt választottam és ezt az értéket néztem, csak rosszul írtam ide :)

Egy haaatalmas székről érem el az alacsony növényeket, hónaljnál fennakadva a peremen, de így meg nem látom, hogy mit csinálok. Páromat pedig a vízcseréknél kell igénybe vennem (ezt is szájhúzva csinálja... :D ), mert egy pár hónapig még nem emelhetek, úgyhogy a kertészkedés, már nagyon a határok feszegetése lenne sajnos.
Megpróbáltam ezt is ekkora méretben, ezek szerint nem vált be és itt a vége. A növényezés mindenesetre marad, csak a 25 literesben. Igaz, nehezebb fenntartani az egyensúlyt, de ha egyszer kipakolós gond van, akkor egyszerűbb bánni vele, nemmellesleg ülve is elérem az alját :D

Egyszer talán leszek annyira tapasztalt és ügyes, hogy nem kell minden kis dologgal sikítva rohannom máshoz, de még messze vagyok ettől - elvégre 2 év nem sok idő. Köszönöm, hogy "fogjátok a kezem"! :)
 
Igen, tévedtem, néha képes vagyok összekeverni az ilyen "apróságokat", de mentségemre szóljon, hogy amikor megvettem és teszteltem, szándékosan ezt választottam és ezt az értéket néztem, csak rosszul írtam ide :)

Egy haaatalmas székről érem el az alacsony növényeket, hónaljnál fennakadva a peremen, de így meg nem látom, hogy mit csinálok. Páromat pedig a vízcseréknél kell igénybe vennem (ezt is szájhúzva csinálja... :D ), mert egy pár hónapig még nem emelhetek, úgyhogy a kertészkedés, már nagyon a határok feszegetése lenne sajnos.
Megpróbáltam ezt is ekkora méretben, ezek szerint nem vált be és itt a vége. A növényezés mindenesetre marad, csak a 25 literesben. Igaz, nehezebb fenntartani az egyensúlyt, de ha egyszer kipakolós gond van, akkor egyszerűbb bánni vele, nemmellesleg ülve is elérem az alját :D

Egyszer talán leszek annyira tapasztalt és ügyes, hogy nem kell minden kis dologgal sikítva rohannom máshoz, de még messze vagyok ettől - elvégre 2 év nem sok idő. Köszönöm, hogy "fogjátok a kezem"! :)
Bocsánat, igazàn nem akartam a "fizikai korlátaidban" vájkálni, természetesen megértem, mindenkinek akadnak nehézségei.
Jobbulást!
Azért ne kenődj el, nem ennyire tragikus ez.
Lesz ez jobb is!
Megteszed, ami tőled telik, mi meg segítünk!
Éljen a sügerezés!
 
Halihó, mi újság felétek? :)

Szia!
Köszönöm érdeklődésed, egyelőre nagyjából változatlan a helyzet.
Pont ma voltam három halakkal is foglalkozó boltban, köztük a Fressnapfban is - mert állítólag jól felszerelt akvarisztikai részleggel rendelkezik - NO3 tesztért, de sajnos mindenhonnan üres kézzel távoztam. Holnap még van lehetőségem ellátogatni a Vadvilághoz, meglátjuk mi lesz. Ha ott sincs, akkor rendelek netről és nem szórakozok a személyes vásárlással...
 
A halaktól szép lassan pedig megpróbálok megválni: 4 guppim szerető gazdára talált, egy 2 éves pedig jobb létre szenderült sajnos (gyanítom, hogy a kora miatt, mert rajta és a többi halon sincs elváltozás, nem viselkednek furcsán sem, előtte és utána sem volt más elhullás).
 
Telefonálj be az üzletbe, vagy rendeld meg személyes átvételre, és akkor nem mész feleslegesen, pár órán belül vissza szoktak jelezni, hogy van-e készleten. :)

Tapatalkkal küldve az én LG-H420 eszközömről
 
Mióta újra megy a CO2, azóta látványos (de még mindig nem az igazi) változáson mentek át a növények. Tápozni viszont nem tápozok mellette, mert megsértődtem rá...:shifty: Nemsokára kifogy a palack, ne szokjanak hozzá a jóhoz, de lehet, hogy ez okozta végül az egész problémát. Amit megint csak nem értek, mert hosszú ideig nem volt CO2 beoldás, egy időben pedig csak élesztős - ami bele is "ömlött" a vízbe, mert a 3. összeszerelésnél lehagytam a visszafolyás gátlót :rolleyes: - és akkor is normálisan nézett ki.

Lehet, hogy ha kifogy, visszaállítok egy élesztőset, nekiállok hamarosan tápozni, és amíg élnek a halak megmarad petitellás-labeós-1 márnásnak, még megálmodom. Az ő szempontjukból ez lenne a legoptimálisabb megoldás, és ezt próbálom szem előtt tartani, úgyhogy hajrá növények!

*Nemduzzog, szorgalmasan tápoz*
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére