• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Sagitaria subulata vagy Valisneria spiralis?

A. Kavicsos

Legenda
Sziasztok!

A két nagyon hasonló de méretben és terjeszkedési sebességben kicsit eltérő növényről szeretnék pár szót írni néhány fotóval illusztrálva!

Sokszor okoz problémát hogy egy-egy növényt ránézésre nehéz megkülönböztetni egy másiktól, pedig az akvárium mérete, vagy a telepítési koncepció miatt nem mindegy melyiket, vagy melyiket hova ültetjük!

Tapasztalatból azt mondom, hogy a Valisneria egy nagyobbra növő, szélesebb levelű, hosszabb indákon hajtó, gyorsabb terjeszkedésű, kifejezetten nagy akváriumba való, alacsony igényű háttér növény!

A Sagitaria kicsit filigránabb, alacsonyabb, rövidebb indákon terjeszkedő akár közepes akváriumba is tehető háttér, vagy nagyobb akváriumban középtéri, szintén nem túl nagy igényekkel bíró élőlény (bár kis helyen, nem éri el a normál méretét, szélesebb levelű fűfélének hat)!
Ennél bővebb információt találtok róluk a neten, most nem a bemutatásuk a célom!

Na de mi alapján lehet meg különböztetni őket amikor csak az egyiket látod?
Itt nem lehet azt nézni, hogy keskenyebb, vagy rövidebb a levele mint a másiknak!

Akkor nézzük a képeket:

Bal Valisnéria, jobb Sagitaria, ez még nem sokat mutat:
K%25C3%25A9p%2520016.jpg

Közelebbről Valisneria:
K%25C3%25A9p%2520017.jpg

Sagitaria:
K%25C3%25A9p%2520018.jpg

Egymás mellett, felül Sagitariák, alattuk két Valisneria levél:
K%25C3%25A9p%2520022.jpg

Közelebbről a Valisneriának recés-:
K%25C3%25A9p%2520026.jpg


Míg a Sagitáriának sima a levélszéle:
K%25C3%25A9p%2520024.jpg


A gyökerek, na itt már van valami, fölső Sagitaria, alsó Valisneria:
K%25C3%25A9p%2520019.jpg

Közelebbről megnézve a Sagitariának keresztben "sávos" a gyökere:
K%25C3%25A9p%2520020.jpg



Ezzel szemben a Valisnériáé teljesen egyöntetű fehér színű:
K%25C3%25A9p%2520021.jpg

Végül de nem utolsó sorban, a Valisneriának a terjeszkedési szokása (talaj feletti) miatt zöld indái, a Sagitáriának pedig (talaj alatti) fehérek vannak, de ebben lehet eltérés:
K%25C3%25A9p%2520028.jpg


A.ttila
 
Szeretem az ilyen topikokat.az ember mindig tanul vmit.pont tegnap fedeztem fel az akiban a feher indäkat,a Sagitäriäim szepen terjeszkednek.meg több ilyen topikot.:D
 
Köszönjük, nagyon profi és szemléletes ismertető. Még az olyan "koca"-növényeseknek is világos és érthető, mint én!

Ezek után most már egyértelmű lett számomra, az én akváriumaimban a valisneria terjeszkedik mindenfelé ezerrel!

Csilla
 
Nagyon hasznos kis bemutatót csináltál A.ttila.
Köszönjük szépen!
Más egymáshoz nagyon hasonló növények összehasonlítására is kiváncsi lennék!
 
Sziasztok!


Szeretem az ilyen topikokat.az ember mindig tanul vmit.pont tegnap fedeztem fel az akiban a feher indäkat,a Sagitäriäim szepen terjeszkednek.meg több ilyen topikot.:D

Köszönjük, nagyon profi és szemléletes ismertető. Még az olyan "koca"-növényeseknek is világos és érthető, mint én!

Ezek után most már egyértelmű lett számomra, az én akváriumaimban a valisneria terjeszkedik mindenfelé ezerrel!

Csilla


Nagyon hasznos kis bemutatót csináltál A.ttila.
Köszönjük szépen!
Más egymáshoz nagyon hasonló növények összehasonlítására is kiváncsi lennék!

Örülök hogy tetszik Nektek!
Köszönöm!

Krisztián!
Engem is érdekelnének más összehasonlítások!
Rotalák, Parvulák, Cryptok, Hemiantusok, Anubiasok, stb..., esetében miként lehet különbséget tenni, főleg ha fiatal növénykéket látunk!
Nekem egyenlőre ezeken a növényeken volt lehetőségem ezt szemléltetni, de remélem mások is kedvet kapnak azok közül akinek van tapasztalatuk és képük néhány hasonló növény különbségeit bemutatni!

Hajrá!
Tudjunk meg minél többet a hobbink alanyairól!

A.ttila
 
Sziasztok!

Kicsit módosítottam a bejegyzés utolsó képénél az írást!

A szaporodó inda színe eltérhet, mert az attól is függ hogy talaj alatt, vagy felett fut!
A Valisneria inkább talaj felett szeret terjeszkedni ezért többnyire zöld.
A Sagitaria indái pedig inkább alul törnek utat maguknak ezért fehérek!
Ezért ez nem annyira mérv adó, mint a levélszél fogazottsága (Valisneria), vagy a gyökérzet sávozottsága (Sagitaria)!


A.ttila
 
A Sagittariák képezhetnek gumókat a gyökerükön, a Valiznériák nem. Bár ez nem mérvadó mert ha nincs akkor végül is mindegy. De ha van akkor könnyebb a dolgunk.
 
Sziasztok!

Tegnap néztem a Valisneria nana üveg melletti gyökereit.
Szép sávozott mint a Sagitariának.
Ez most bekavart :confused: !

Vajon milyen közeli rokonságban van a két faj?
A Valisnéria nana lehet hogy nem is Valisnéria, hanem inkább Sagiaria?
Persze tudom hogy egy ismérv alapján nem lehet bekategorizálni valamit, de ez elgondolkoztatott :geek: .

Még szerencse hogy nagyon keskeny levelei vannak a Sagitáriához képest!

A.ttila
 
Nagyon kimerítő összehasonlítás lett. Viszont a sagitaria-val kapcsolatban furcsa észrevételem van.
Adott egy 112l-es low tech (gyári tetővilágítás, belső szűrő) és egy low-low tech 20l-es (nincs világítás, vízoszlop magassága 5-6 cm.... Bár ebben csak tűzhasú gőték laknak, meg azért ablak közelében van, direkt fény nem éri, de észak keleti fekvésű a szoba úgyhogy nagyon világos azért nincs.) A kis akvába szoktam átmenteni nyírásból maradó növényeket, így átkerült bele 1 nyílfű is, ami érdekesen viselkedik: láthatóan jól érzi magát sötétben is, hoz új leveleket de ezek sötétebb színűek és vékonyabbak mint a nagy akváriumban levő társai és megnyúltabbak is (10-15 cm és szétterül a víz tetején, mint írtam, a vízoszlop magassága 5-6 cm).Biztos vagyok benne, hogy nem valisneria, mert annál azért a levele erősebbnek tűnik és nem recézett a széle. Ráadásul a sötétben növekedő növény alakra tökéletes példány, semmilyen hiánytünet vagy algásodás nem mutatkozik rajta, sőt még egy új oldalhajtást is hozott (bezzeg mellette a cryptoknak lyukacsosodik a levele...) a nagy aksiban is szépen néz ki gyepként, de ott nagyon világoszöld leveleket hoz és kicsi is marad (kb 5-6 cm).Persze a kis akváriumban lassabban növöget, de nincs vele probléma. Az biztos, hogy nagyon szívós egy növény....Egyébként az is érdekes, hogy a brazil fűnövényem a nagy aksiban kipusztul (már rájöttem nem low-tech-be való...), átmentettem a kicsibe pár hajtást, azok meg vígan elvannak ott, igaz, hogy nagy növekedésnek nem akarnak indulni, de láthatóan rosszul sem érzik magukat, mondjuk a tápozást gondolom a 3 gőte megoldja a növényeknek. Azért nemsokára beszerzek valami ledes lámpát a kicsi fölé, most már ideje lesz.
Egyébként jó lenne valamilyen összehasonlítás a cryptocoryne fajokhoz is, mert azokba vagyok nagyon beletekeredve, valami mixet adhatott el annó nekem az eladó. Amikor kicsit átrendeztem az akváriumot (kiszedtem az összes növényt) akkor azért feltűnt egy két különbség crypto és crypto között.
 
ha van valakinek, még csinálhatna egy tenellusrol hasonló képeket. kiváncsi lennék, az mit mutat.
 
Szia!

Szia A.ttila!

Bocs, hogy itt írok, de máshogy nem tudlak elérni. Van esetleg eladó RC-d?
Per pillanat nincs feleslegben.
Itthon egyáltalán nincs is, mind eladtam, elajándékoztam, csak Sakura, meg Hógolyó van, de azok még nem szaporodtak el kellőképpen.
Még 15 hozzászólás és írhatsz privát üzenetet, vagy írj az eladó topicban "Garnélát keresek" cím alatt!

A.tila
 
Szia oregroka!

Sajnos oda sincs jogom írni :banghead:
Akkor marad a napló indítás, akvarisztikai élettörténeted leírása (részletekben), pár célirányos kérdés, jó ötleteid, megfigyeléseid, tapasztalataid egosztása a megfelelő topicban, stb... .
Hamar összejön a már csak 14 hozzászólás (annyit 1 jobb napomon megírok)!

A.ttila
 
Sziasztok.Én csak nagy alapterületű magas akváriumba ajánlom a Valisneriát.Nekem a Spiralis Tiger változat van.Érdekes a pigmentáció a levelein.Amíg kicsi volt gyönyörű pázsitot alkotott,de mára már az 50 cm magas akvárium vízfelszínén el fekszik leárnyékolva az alacsonyabb növényeimet.Csak háttér növénynek érdemes ültetni.
 
Ma már alszanak odabent, nem ébresztem fel őket, de holnap megvizsgálom tüzetesebben a Sagittaria subim. A gyökérzetét is megnézem majd. Úgy emlékszem, hogy a leveleknek a széle recés. Zöld indákkal terjeszkedik az biztos és már egész jól benőtte az előteret. Még a végén kiderül, hogy egy nem igazán nyírható háttérnövénnyel füvesítem az előteret. :( Sagittariaként vásároltam még nagyon az elején eme hobbinak. Boldog leszek, ha kiderül, hogy mégis Vallisneria, mert akkor szedhetem ki. (hajtépős smile)
 
Sziasztok!

Ma már alszanak odabent, nem ébresztem fel őket, de holnap megvizsgálom tüzetesebben a Sagittaria subim. A gyökérzetét is megnézem majd. Úgy emlékszem, hogy a leveleknek a széle recés. Zöld indákkal terjeszkedik az biztos és már egész jól benőtte az előteret. Még a végén kiderül, hogy egy nem igazán nyírható háttérnövénnyel füvesítem az előteret. :( Sagittariaként vásároltam még nagyon az elején eme hobbinak. Boldog leszek, ha kiderül, hogy mégis Vallisneria, mert akkor szedhetem ki. (hajtépős smile)
Még ne tedd!
Azóta mióta ezt az összehasonlítást írtam találtam egy nagyon öszvér növényt ami hasonlít a Valisnériára de csak kb. 10-15cm magasra nő (amitől persze még nem lehet szigorúan előtérinek nevezni, bár van akkora akvárium ahol igen).

Itt kifejlett méretben (mellette viszonyításképpen Marsilea hirsuta):
_SAM3246 (2).JPG

A.ttila
 
Back
Oldal tetejére