• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Rocky Mountain

Sziasztok.
Sajnos hétről hétre visszatérő nem várt vendégem van még mindig.
IMG_20200214_181056.jpg
Próbáltam már Excel kezelést fecskendőzve, hydropipert frankón kivitte de ez a szemét köszönte szépen továbbra is jól érzi magát. Minden héten csipesszel kiszedegetem úgy hogy a szívó cső ott van, kiszívva minden darabját, ennek ellenére pár nap és vissza jön. Minden karbantartásnál átporszívózom az egész parvulát és hydropipert is, nem tudok ennél többet tenni már úgy érzem. Az üveg mentén látom a talaj réteg is zöld, olyan mintha a talajból jönne, létezik ez?
Van valami tippetek esetleg?
 
Sziasztok.
Sajnos hétről hétre visszatérő nem várt vendégem van még mindig.
View attachment 87294
Próbáltam már Excel kezelést fecskendőzve, hydropipert frankón kivitte de ez a szemét köszönte szépen továbbra is jól érzi magát. Minden héten csipesszel kiszedegetem úgy hogy a szívó cső ott van, kiszívva minden darabját, ennek ellenére pár nap és vissza jön. Minden karbantartásnál átporszívózom az egész parvulát és hydropipert is, nem tudok ennél többet tenni már úgy érzem. Az üveg mentén látom a talaj réteg is zöld, olyan mintha a talajból jönne, létezik ez?
Van valami tippetek esetleg?
Szia.
Én is hasonlóképp jártam.
Nálam a pyton git vagy bacter plus.
Ezek is mehetnek rá közvetlenül.
 
Sziasztok.
Sajnos hétről hétre visszatérő nem várt vendégem van még mindig.
View attachment 87294
Próbáltam már Excel kezelést fecskendőzve, hydropipert frankón kivitte de ez a szemét köszönte szépen továbbra is jól érzi magát. Minden héten csipesszel kiszedegetem úgy hogy a szívó cső ott van, kiszívva minden darabját, ennek ellenére pár nap és vissza jön. Minden karbantartásnál átporszívózom az egész parvulát és hydropipert is, nem tudok ennél többet tenni már úgy érzem. Az üveg mentén látom a talaj réteg is zöld, olyan mintha a talajból jönne, létezik ez?
Van valami tippetek esetleg?
Nalam lassan egy eve kiirthatatlan a nagy akvaban. Mar tobbszor kiszedtem a talajt, h2o2-ztem, excel-eztem, stb.. ha csutka letakaritottam is, egy heten belul ujra ott volt. Lassan megszokom hogy van.
Az alacsony nitrat, a koszos talaj miatt no elvileg. 😒
 
Nalam lassan egy eve kiirthatatlan a nagy akvaban. Mar tobbszor kiszedtem a talajt, h2o2-ztem, excel-eztem, stb.. ha csutka letakaritottam is, egy heten belul ujra ott volt. Lassan megszokom hogy van.
Az alacsony nitrat, a koszos talaj miatt no elvileg. 😒
Szerintem hályogkovács módjára tudunk csak közelíteni az alga kérdéshez. Valójában senki sem tudja, hogy miért alakul ki? A legprofibb, legújabb akváriumban is előfordul, nem kis fejtörést okozva (erről néhány G.A. videóból is értesülhetünk, egy-egy elejtett félmondatból).
Az biztos, hogy a szmötyivel van összefüggésben, még ha nem is látható a piszok. (de akkor miért van teljesen új, zselés, növényekkel beültetett akváriumban?) A carbo, H2O2 csak tüneti kezelés. Próbáltam, és ez volt a tapasztalatom. A 1,5 éves fonal alga problémámat végül egy teljes talaj átmosás oldotta meg. Most pedig BGA van, de csak a felszínen úszó májmohán, ahol a felszíni kosz megakad, mielőtt a skimmerbe kerül. A legújabb, hogy ecset algám is van. Egyszer carbóztam. Ott eltűnt. Most megint van, még több helyen. Az általános elmélet az erős áramlásról és a CO2 ingadozásról, szerintem nem igaz, mert több, mint másfél éve minden ugyan úgy van, de a BGA és az ecset csak mostanában jött elő.
Szóval úgy gondolom, máshol keressétek a probléma megoldását, ne a vegyi anyagok irányába.
Viszont eszembe jutott egy teljesen más megközelítés is: tudom, hogy nem szép látvány az alga és tűzzel-vassal irtani kell. De... biztos, hogy nincs semmi haszna? Ha olyan akváriumban alakul ki, ahol valami nem stimmel, akkor legalább kiszűri/felhasználja azokat az anyagokat, amik amúgy nem kellenének a vízbe, de mégis benne vannak. Ha ilyen irányból néznénk a dolgot...??? :unsure:
 
Szerintem hályogkovács módjára tudunk csak közelíteni az alga kérdéshez. Valójában senki sem tudja, hogy miért alakul ki? A legprofibb, legújabb akváriumban is előfordul, nem kis fejtörést okozva (erről néhány G.A. videóból is értesülhetünk, egy-egy elejtett félmondatból).
Az biztos, hogy a szmötyivel van összefüggésben, még ha nem is látható a piszok. (de akkor miért van teljesen új, zselés, növényekkel beültetett akváriumban?) A carbo, H2O2 csak tüneti kezelés. Próbáltam, és ez volt a tapasztalatom. A 1,5 éves fonal alga problémámat végül egy teljes talaj átmosás oldotta meg. Most pedig BGA van, de csak a felszínen úszó májmohán, ahol a felszíni kosz megakad, mielőtt a skimmerbe kerül. A legújabb, hogy ecset algám is van. Egyszer carbóztam. Ott eltűnt. Most megint van, még több helyen. Az általános elmélet az erős áramlásról és a CO2 ingadozásról, szerintem nem igaz, mert több, mint másfél éve minden ugyan úgy van, de a BGA és az ecset csak mostanában jött elő.
Szóval úgy gondolom, máshol keressétek a probléma megoldását, ne a vegyi anyagok irányába.
Viszont eszembe jutott egy teljesen más megközelítés is: tudom, hogy nem szép látvány az alga és tűzzel-vassal irtani kell. De... biztos, hogy nincs semmi haszna? Ha olyan akváriumban alakul ki, ahol valami nem stimmel, akkor legalább kiszűri/felhasználja azokat az anyagokat, amik amúgy nem kellenének a vízbe, de mégis benne vannak. Ha ilyen irányból néznénk a dolgot...??? :unsure:

Érdekes megközelítés az utolsó mondatod bekezdésed :D De igazából nem szeretném ha olyan anyagok lennének amik nem oda valók mert akkor az veszélyes lehet az élővilágra (növények, halak) is, inkább kezelni kell mielőbb a dolgot :) Nem szeretnék én sem vegyi utakra térni, ezért keresgélem a békésebb megoldásokat és takarítgatom heti rendszerességgel szorgosan a dolgot, de hát azért mégis jobb lenne ha nem kéne ezzel bíbelődni :)

Nalam lassan egy eve kiirthatatlan a nagy akvaban. Mar tobbszor kiszedtem a talajt, h2o2-ztem, excel-eztem, stb.. ha csutka letakaritottam is, egy heten belul ujra ott volt. Lassan megszokom hogy van.
Az alacsony nitrat, a koszos talaj miatt no elvileg. 😒

A fene megette, nem tudom mitől lehet, csővel tisztítom a talajt minden héten keményen :D

Antibiotikummal pillanatok alatt elintézhető. Sajnos legtöbb esetben nincs rá más mód egy komolyabb fertőzés esetén.

Antibiotikum? Ez most egy új dolog számomra, mit is kéne keresgélnem ez alatt? Háziorvoshoz gondolom antibiotikumért felesleges lenne mennem :D
Esetleg nálatok lehet ilyesmit kapni vagy valami spéci dolog ez? Szívesen beszerzem, csak ne kelljen küzdenem vele. Szerencsére még csak az üveg mentén van, de egyszerűen nem tudom kiírtani, excel és hasonló dolgokkal nem próbálkoznék újra, alig tudtam helyrekalapálni a hydropipert, kellett pár hét hogy észhez térjen.
 
Sziasztok.
Sajnos hétről hétre visszatérő nem várt vendégem van még mindig.
View attachment 87294
Próbáltam már Excel kezelést fecskendőzve, hydropipert frankón kivitte de ez a szemét köszönte szépen továbbra is jól érzi magát. Minden héten csipesszel kiszedegetem úgy hogy a szívó cső ott van, kiszívva minden darabját, ennek ellenére pár nap és vissza jön. Minden karbantartásnál átporszívózom az egész parvulát és hydropipert is, nem tudok ennél többet tenni már úgy érzem. Az üveg mentén látom a talaj réteg is zöld, olyan mintha a talajból jönne, létezik ez?
Van valami tippetek esetleg?
Szerintem az üveg mentén a zöld talaj okés. Fényt kap, tápot kap, lekaparni nem szoktad / nem tudod, akkor miért ne lenne zöld alga?
Viszont úgy látom, hogy a nagy szemű táptalaj felett van egy kis szemű takaró réteg, ami talán a vízmozgást elzárja az alsó rétegtől, de fényt és tápot meg közben kap. Az oktató videókon úgy láttam, hogy az építésnél a táptalajt gondosan elsepregetik az üvegtől legalább 3-4 cm távolságra, és az üvegnél már csak a fedőréteg van. Esetleg... ?
 
Szerintem az üveg mentén a zöld talaj okés. Fényt kap, tápot kap, lekaparni nem szoktad / nem tudod, akkor miért ne lenne zöld alga?
Viszont úgy látom, hogy a nagy szemű táptalaj felett van egy kis szemű takaró réteg, ami talán a vízmozgást elzárja az alsó rétegtől, de fényt és tápot meg közben kap. Az oktató videókon úgy láttam, hogy az építésnél a táptalajt gondosan elsepregetik az üvegtől legalább 3-4 cm távolságra, és az üvegnél már csak a fedőréteg van. Esetleg... ?

Az sima amazonia amit látsz. A táptalaj az akvárium közepében van csak, az üveg mentén hagytam 5cm helyet ahogy mondod is. Amazonia powder van a tetején igen, könnyebb ültetni az apró szemcsésbe. Ma fogom takarítani, lehet megpróbálok egy bankkártyával lenyúlni valameddig, hátha leszedi a zöldséget és jól leszivatom ami lejön. Muszáj valamivel megpróbálkoznom.

Pedig nálunk nincs. Ez az egyetlen nehézsége. Az EU-ban nem lehet össze vissza locsolgatni mint pl az USA-ban.
De ha van orvos ismerős, Sumamed vagy valami hasonló megteszi.

Ejha, nem gondoltam volna hogy emberi fogyasztású antibiotikumról van szó, azt hittem valami baci kultúrás ilyen célra szánt készítmény. Hát akkor nem is olyan egyszerű ezt a dolgot beszerezni, pedig valamit muszáj lesz kitalálnom :)
 
Fecskendővel a felszínen vagy fecskendő plusz tűvel adtad mélyen talajba az Exelt? Utóbbi sokkal hatásosabb. Persze mindkét esetben higítva, legalább 1:5 arányban, mert különben éget. A talaj felső 1,5 centije tele van mulmal. Azt csak erőteljes és hosszas porszívózással lehet kiszedni, a talajra teljesen rányomott szívócsővel. Ehhez nem elég a heti feles vízcsere. Érdemes beszerezni hozzá egy erős szűrőt és abba csak perlont rakni és azzal csinálni. Nekem a 30x30x60 talaj porszívózása eltartott vagy egy óráig. És nem semmi anyag jött le.
 
Sorry. Csak egy ötlet volt.

Minden ötletnek örülök, köszönöm hogy segédkezni próbáltok :) A fotó csalós valóban, táptalaj előre nem jutott, erre figyeltem építéskor :)

Fecskendővel a felszínen vagy fecskendő plusz tűvel adtad mélyen talajba az Exelt? Utóbbi sokkal hatásosabb. Persze mindkét esetben higítva, legalább 1:5 arányban, mert különben éget. A talaj felső 1,5 centije tele van mulmal. Azt csak erőteljes és hosszas porszívózással lehet kiszedni, a talajra teljesen rányomott szívócsővel. Ehhez nem elég a heti feles vízcsere. Érdemes beszerezni hozzá egy erős szűrőt és abba csak perlont rakni és azzal csinálni. Nekem a 30x30x60 talaj porszívózása eltartott vagy egy óráig. És nem semmi anyag jött le.

Talajtakarítást teljesen rányomva a talajra szoktam igen, szép barnás szmötyi jön fel, a csőben, addig tartom ott ameddig nem tiszta jön. Az üveg mentén látszik is hogy a talajból ilyen por szerű dolgot szívok fel olyankor, biztosan az a mulm, szépen ki szoktam porszívózni. Most meg van nyírva a hydropiper teljesen egy hete, múlt héten jól kiporszívóztam, de most is meg fogom tenni, jobban elérhető most az alatta lévő talaj. :)
Csak a felszínre fecskendeztem, épp ez lett volna a következő kérdésem hogy talajba nyomva a benne található bacikultúrát (mert elvileg vannak ott is jó bacik) mennyre károsíthatja, de így akkor higítva ma megpróbálkozom ezzel, van itthon fecskendő és tű is :) Köszönöm a tanácsot! :)
 
Akkor elmondom, hogy én hogy csináltam. Volt egy 40 literes nano-m, melyben iszonyúan elterjedt a Rhizo. Az akit szétszedtem, de a fákat lemosás után (én überokos) átraktam a szuterénben lévő garnélás akváriumokba. (Taiwan és PRL) - Egy hét múlva, az akváriumokba (18) alig lehetett belátni, úgy elszaporodott. Amelyikbe nem tettem a fából, azt is megfertőzte. Nem volt mit tenni, akcióba kellet lendülni, jelzem úgy, hogy kényes garnélás akváriumok voltak. Volt itthon Sera Baktopur , hát mondom, próba - szerencse. Nem vagyok mazochista, de nagyon el voltam keseredve, és a "lesz ami lesz" elvet követtem. Első nap óvatosan 5 csepp minden akváriumba. A víz sárga lett, az én arcom fehér, lábaim remegtek.:eek: De nem láttam, hogy a garnélákat izgatná. Viszont két nap múlva, a rhizo elkezdett haldokolni. Győzelem!!👍

Gondoltam teszek egy próbát. A haldokló rhizót nem szedtem ki, hogy lássam a végeredményt. Az lett, hogy pár nap múlva, ez a mocsok életre kelt.:mad: Azt már tudtam, hogy hatásos a szer, így végső elkeseredésemben, akváriumonként 15-15 cseppet löttyentettem. Két napig, gyakorlatilag nem aludtam, vártam, hogy mikor kell a garnéla tetemeket kiszedni, de láss csodát, egy pár nap múlva, a rhizónak se híre sem hamva nem volt. És azóta, teljesen tünetmentesek az akváriumok. Hogy a bacikultúrával csinálna valamit, ha igen is, azt én nem vettem észre. Egy garnéla elhullásom sem volt. És ezek olyan akváriumok, hogy két éve, gyakorlatilag, még víz sem volt cserélve, nemhogy szűrőanyag átmosás! Nem szép látvány a sárga víz, ijesztő látvány, de nem kell izgulni, két-három nap múlva teljesen eltűnik, és az élőlényeket meg a növényzetet nem bántja. Remélem tudtam segíteni. (Ja, nem muszáj követni engem, én csak azt írtam le, hogy nálam mi vált be) :)
 
Van orvos, allatorvos, patikus baratom, az antibiotikum beszerzese nem jelentene gondot. Viszont az viszi a szuro bakteriumokat is. Az en gondolatom szerint az sem lenne megoldas, hogy a szurot erre az idoszakra egy vodor akvavizben jaratjuk vagy akarmiben, mert visszateve az akvaba a szurobol ugyan ugy el fognak szaporodni a cyano bakteriumok. Igy vagy fel megoldas, vagy teljes, de akkor a szuro is nullazva lesz. Jol gondolom?
 
Talajba fecskendezve sajnos a baciknak annyi, de gondolom nem az egész akváriumban akarod csinálni.

Nem nem, csak az üveg mentén van néhány helyen szerencsére. Délelőtt kiszivattam az egész talajt, volt trutyi rendesen, kicsipeszeltem a rohadékot aztán beinjektáltam a talajba a kevert excelt a problémás helyeken, most akkor gondolom jöhet a csoda várás :) Kell ismételni ezt naponta vagy egyszer várjak ki egy heti vízcserét hogy mit produkál? Mondjuk ha látom visszatérni akkor lehet hét közben egy vödör vízzel lecsipegetem, injekciózok egy kicsit ismét és várakozom. Melyik lenne a megoldás véleményed szerint? :) kinyírni a talajt azért nem szeretném teljesen, még azért pár hónapig vagy évig kéne maradjon a berendezés :D
 
Nem nem, csak az üveg mentén van néhány helyen szerencsére. Délelőtt kiszivattam az egész talajt, volt trutyi rendesen, kicsipeszeltem a rohadékot aztán beinjektáltam a talajba a kevert excelt a problémás helyeken, most akkor gondolom jöhet a csoda várás :) Kell ismételni ezt naponta vagy egyszer várjak ki egy heti vízcserét hogy mit produkál? Mondjuk ha látom visszatérni akkor lehet hét közben egy vödör vízzel lecsipegetem, injekciózok egy kicsit ismét és várakozom. Melyik lenne a megoldás véleményed szerint? :) kinyírni a talajt azért nem szeretném teljesen, még azért pár hónapig vagy évig kéne maradjon a berendezés :D
Szerintem egy hétnél hamarabb semmiképp ne ismételd a kezelést, mert akkor kinyírod a növényeket.
Nekem hetekkel később visszatért a cyano. Gondolom azért mert csak az üvegnél fecskendeztem be. Valószínűleg érdemes 2-3 centivel beljebb is megcsinálni.
 
Back
Oldal tetejére