• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Rocky Mountain

ftamas0201

Legenda
Sziasztok!

Másfél éve kezdtem meg életem második berendezését megépíteni és máig sikeresen, algamentesen üzemel. Viszont változás kell. Ezért nekiláttam egy harmadik berendezésnek, amiben a szikláknak és az aljnövényzeteknek adnám át a szerepet.
A The tunnel of green fantázianevű scape jelenleg is szépíti a hálószoba összképét, ennek a helyére fog átkerülni a jelenleg még egy másik üvegben készülő berendezés.

A Technikai adatok:

80x40x40 Opti üveg
Eheim 2273 szűrő (seachem matrix, Seachem Purigen)
DIY led lámpa
Magasnyomású Szén-dioxid rendszer Aquario diffúzor beoldással
Chihiros doctor 3
DP4 növénytáp adagoló

Hozzávalók:
ADA Amazonia általános talaj
ADA Power Sand Basic táptalaj
Frodo kő

Az alap ötletet egy másik bejegyzésben szeretném részletezni és megmutatni.
Remélem ez is sikeres lesz mint az előző naplóm :) (És én magam is a mai napig imádom a berendezést)
 
Nos, az elképzelésem mindenképp egy sziklás dimbes dombos "hegység" kialakítása volt, amit kisebb nagyobb sikerrel ~35 kg frodo kőből sikerült összehoznom. Mindig is nagyon szerettem a parvula gyepeket nézegetni, tartottam is több kevesebb sikerrel már, ezért most úgy gondoltam hogy nekem is kell egy gyönyörű szép pázsit a szobába amin ugyan én nem tudok gyalogolni de a garnélák majd igen :D Ezért is gondolkodtam ebben. középen szikla, elől gyep és hátul egy hatalmas kérdőjel.
A másik topicban ugyan kikértem a véleményeteket a hátsó részről, ugyan válasz nem érkezett de sokat gondolkodtam és egyelőre még mindig nem tudtam eldönteni, hogy melyik is lenne a legjobb választás ami igazán jó kinézetet varázsolna a berendezésnek.

Beillesztem a fotót a jelenlegi állapotokról:
DSC_0657.jpg

Az alap váz már megvan, illetve nagyon sok változást már nem is fogok eszközölni rajta, hacsak nektek nincs valami ötletetek amivel még jobbá tudnám varázsolni a kinézetet. :)
Növényesítés terén sajnos nagyon meg vagyok lőve, az picit a gyenge pontomnak is érzem, amin próbálok javítani rengeteg berendezős videókat nézve a világból de még mindig teljes a homály :D De majd egyszer... :D Ezért sem tudom hogy a hátső üveg és kő közé mi kerüljön. Emelt talaj és sima acicularis ami magasabbra nő, vagy a talajt alacsonyan tartva háttér növényt ültetni, mondjuk rotala green vagy hra esetleg és a sziklák fölé engedni pár centivel. Nem tudom még sajnos.

Ötleteket, tanácsokat szívesen fogadok, nyugodtan írjatok a kövekkel vagy növényesítéssel, ötletekkel kritikákkal kapcsolatban. :)
 
Ötleteket, tanácsokat szívesen fogadok, nyugodtan írjatok a kövekkel vagy növényesítéssel, ötletekkel kritikákkal kapcsolatban. :)
Szia. Szerintem ez egy nagyon ütős elrendezés. Csak kéne neki némi finomítás. Túlságosan egyforma magasak a fő csúcsok, a középsőt feljebb kellene kicsit emelni, a baloldali tetejét leütni/lecsípni. Figyeld a hegyek kontúrját egyben is. Nekem a baloldalról hiányzik egy "bevágás" a kontúrba. És azt valószínűleg csak a bal hátsó kő (két dimenzióban szemlélve balról a második csúcs) kivételével lehetne elérni. Szerintem elég markánsak a főkövek, itt a baloldalon el lehetne engedni a mélység kiemelését, monumentálisabb lenne anélkül a kő nélkül. Ha akarnék a mélységgel babrálni, akkor azt pedig a jobb-közép részen tenném. Valahogy így:

DSC_0657b.gif

De a 3. képkocka (mélység) már tényleg csak grátisz, az apró mozdítások lennének lényegesek.

Növényesítés terén pedig csakis mini növények, a vágyott gyep + mohák, de akár mohák nélkül monokultúrásan is. Az esetleges kisebb növényi finomításokra ráérsz még. Menjen be az alap növényesítés, aztán ízlelgesd. A hátsó részt is hagyd üresen, lássuk meg hogy igényli-e a háttérnövényesítést a szemből nézet. Ha nem igényli, akkor majd az első nyírásból beülteted gyepnövénnyel... Ha nem akarsz kevés növénnyel indítani, akkor persze ültess be ideiglenesen valami stemet a másik akvából.

Én a fentieket tenném, na de könnyű innen okoskodni :)
Szuper lesz.
 
Szia. Szerintem ez egy nagyon ütős elrendezés. Csak kéne neki némi finomítás. Túlságosan egyforma magasak a fő csúcsok, a középsőt feljebb kellene kicsit emelni, a baloldali tetejét leütni/lecsípni. Figyeld a hegyek kontúrját egyben is. Nekem a baloldalról hiányzik egy "bevágás" a kontúrba. És azt valószínűleg csak a bal hátsó kő (két dimenzióban szemlélve balról a második csúcs) kivételével lehetne elérni. Szerintem elég markánsak a főkövek, itt a baloldalon el lehetne engedni a mélység kiemelését, monumentálisabb lenne anélkül a kő nélkül. Ha akarnék a mélységgel babrálni, akkor azt pedig a jobb-közép részen tenném. Valahogy így:

View attachment 80836

De a 3. képkocka (mélység) már tényleg csak grátisz, az apró mozdítások lennének lényegesek.

Növényesítés terén pedig csakis mini növények, a vágyott gyep + mohák, de akár mohák nélkül monokultúrásan is. Az esetleges kisebb növényi finomításokra ráérsz még. Menjen be az alap növényesítés, aztán ízlelgesd. A hátsó részt is hagyd üresen, lássuk meg hogy igényli-e a háttérnövényesítést a szemből nézet. Ha nem igényli, akkor majd az első nyírásból beülteted gyepnövénnyel... Ha nem akarsz kevés növénnyel indítani, akkor persze ültess be ideiglenesen valami stemet a másik akvából.

Én a fentieket tenném, na de könnyű innen okoskodni :)
Szuper lesz.

Helló.
Ez igen, korrekt összesítés, nagyon szépen köszönöm. :)
Az ötletek nagyon jók, szemléltetve meg pláne, mindenképpen megfogadom mert nagyon tetszenek az ötleteid a módosításról. Este meló után lehet rá is nézek a lehetőségekre milyen köveim vannak még, elraktam majdnem mindent már :D

A növényesítést pedig akkor még átgondolom, hátra is kéne még valamit rakni úgy gondoltam, de lehet ahogy mondod rontaná az összképet így beültetem az előteret és hátul pedig úgy marad valószínűleg. Mondjuk akkor a tápokat is vissza kell vennem, parvula olyan sokat nem vesz fel hogy annak szüksége legyen 10 literenként 1 ml-re. Na ezt még átgondolom, egyelőre a hardscape legyen meg és addig hátha jönnek még jó ötletek is. :)
Köszönöm szépen még egyszer.
 
Ötleteket, tanácsokat szívesen fogadok, nyugodtan írjatok a kövekkel vagy növényesítéssel, ötletekkel kritikákkal kapcsolatban.
A mai GA videóban hátha van pár hasznos ötlet akár növény téren is. Én stem párti vagyok de ez az én ízlésem, ezeknek a sziklásoknak jól állnak az alacsonyabb növények is.
 
Mire számítasz, a frodo fogja keményíteni a vizet vagy nem befolyásolja a paramétereket?
Volt már frodo berendezésem, nem keményített 10-15 ppm-nél többet egy hét alatt, így nem számítok nagyon erre. :) Maximum most az hogy a duplája kő lesz benne, talán picit többet, de nem jelentős. A jelenlegi seiryu az szépen meg tudja dobni egy hét alatt. 90 TDS-re beállítom, vízcserére képes felkúszni 140-re is.

A mai GA videóban hátha van pár hasznos ötlet akár növény téren is. Én stem párti vagyok de ez az én ízlésem, ezeknek a sziklásoknak jól állnak az alacsonyabb növények is.

Néztem, van is pár ötlet, mohát nem akarok, a háttérnővényekről is lassan lebeszélem magam, csak sajánlom ott azt a kihasználatlan teret nem benövényesíteni :D Így valószínűleg acicularis lesz ott ami picit magasabbra nő így a sziklák csücskeinél látszódni fognak talán, szerintem az nem fog ártani a térhatásnak sem. De ezen még erősen agyalok pár napot, jövő hétvégére tervezem az átköltöztetést az opti üvegbe így jövő héten meg kéne rendelnem a növényeket is.
 
Amikor átrakod ugyanilyen egyforma magasságúak lesznek a csúcsok?
Bennem olyan érzést kelt, mintha vonalzóval húztal volna egy szintet és mindent ahhoz állítottad volna be. A jobb szélső teteje ráadásul épp úgy is néz ki, mintha levágtad volna a tetejét, hogy ne nyúljon túl.:unsure:
Persze én még sosem építettem ilyent, tehát nem mérvadó a véleményem.
 
Már formáltam rajta valamennyit Jopet kolléga tanácsait is figyelembe véve, csak még holnap lesz időm picit igazgatni a dolgokat. Mikor átkerül a másikba, több talaj lesz majd, tudom majd azzal is emelni a köveket, ebbe most nem raktam bele az összeset :) így remélhetőleg nem lesz minden szimmetrikus és egyenes :)
 
Nos, ma volt egy kis időm és a tanácsokat átrágva, megfontolgatva forgattam a köveket. Úgy érzem sikerült előrelépést elérnem a berendezéssel, talán el is érte a végleges formáját. Hátul még itt ott lesz talaj emelés de azt majd csak akkor ha költöztetem át a másik akváriumba az egészet.
Megmutatom.

DSC_0674.jpg

A növényesítésen még nagyon gondolkodom. Az biztos hogy hátra Acicularis fog kerülni, előre pedig vagy acicularis mini vagy pedig elatine hydropiper. Nagyon húzok az utóbbi felé. Jobb szélen biztos meg lesz emelve a talaj, ott a kőnél lesz váltás az előtéri és a hátrébb szánt növényben. A kövek közé viszont szeretnék tenni egy-két helyre valamit hogy jobban elválasztódjanak, ne tűnjön egy nagy monstrum kőnek az egész. a mohán kívül erre van esetleg valami javaslat? Mohát ebbe a berendezésbe nem szeretnék tenni. Ezzel kapcsolatban szívesen fogadok bármi ötletet, növényeket szeretném a héten a GA-ból megrendelni és hétvégén ideje lenne berendezni is :)
 
Növényesítéshez ezt a képet találtam a neten.
Talán ebben sem használtak mohát és szintén frodo scape.
 

Attachments

  • FDDD4716-6224-445C-9C93-5CCC68E2C0FA.jpeg
    FDDD4716-6224-445C-9C93-5CCC68E2C0FA.jpeg
    193.8 KB · Megtekintések: 88
Nos kicsit még koszos, igénytelen látszatot kelt az akvárium, de egy iszonyat kemény nap után végre beültetésre került a berendezés és várja a startot. :)
Reggel 8 órától megállás nélkül talpon, az embernek nagyon tud fájni mindene, főleg ültetés és növény előkészítés közben :D
Feltöltöm, kitakarítom a dolgokat, szűrőt elindítom és ami újdonság ezzel a berendezéssel, hogy kapott egy Co2 reaktort az AquaCare személyében amit be kell üzemelnem egyelőre bypass ág nélkül. (A szűrőm elég nagy szintkülönbségben van az akváriumhoz képest, így remélem nem lesz nagy fojtás a teljesítményben a reaktor által és rendesen beoldódik minden.

A növénylista:
Aquaflora Elatine hydropiper zselés 6 doboz
Aquaflora Eleocharis parvula zselés 5 doboz
Dennerle Eleocharis acicularis 3 cserép
Tropica Marsilea crenata 1 doboz
Pár szál bonsai az előző scapeből


IMG_20190920_162455.jpg



 
Utoljára módosított:
Mai nappal elindult az akvárium. Vízzel feltöltve, minden üzembe állt. A Co2 reaktor ami ma érkezett meg hozzám, sajnos a befolyó ágnál hiányos ragasztású ezért könnyezik a víz, felvettem a kapcsolatot a GA csapattal, de valószínűleg reggel elmegyek és veszek PVC ragasztót és megoldom itthon a ragasztást. Csak hát picit idegesítő probléma, de ez van, nem tudok vele mit kezdeni :)
A növények egyelőre lent maradtak, reggelre biztos sok úszni fog a magasban :D Egész jó lett, büszke vagyok rá, bízom a növényeimben, hogy nem fognak elolvadni hanem szépen növekednek majd. meglátjuk.

és az elmaradhatatlan fotó:

DSC_0687.jpg
 
Back
Oldal tetejére