• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Rock on the Ridge

nebula

VIP kertész
ahogy írtam odaát, a készülő 41 literes nano naplóját is szeretném útjára indítani. továbbra is szigorúan low-tech módszerrel, és led világítással.

a száraz tények
ami már tuti:
- medence: 32x32x40 opti, 6mm merevítés nélkül​
- szűrő: 32x10x40 hátsó polcos szűrőakvárium, filterlithtel töltve, 300l/h teljesítményre számolva. a szívóágat meg tervezem kissé patkolni, hogy egy DIY skimmer is beüzemelésre kerülhessen, erről a tervről majd később részletesen írok. a nyomóág végére DIY lilly várható, mélyen tisztelt szponzorunk, MrKuglóf jóvoltából. :D
- világítás: DIY, 4x5w 400lm mr16 led spot.​
- fauna: 13db danio margaritatus, 3db macrotocinclus affinis, számolatlan RC vagy yellowfire. ha esetleg egyszer sikerül úgy mennem a GAba, hogy az a bizonyos septaria porcellana csiga épp van, és nem felejtem el, akkor az is.​

és amiről még folyik a lamentálás:
- aljzat: valami, ami nem bazaltzuzalék, de fekete [illetve lehetőség szerint nagyon sötét szürke]. felmerült, hogy csinálok egy tesztet a ferplast lava sandjával, csütörtökön már kezemben is lesz egy adag, megy a víz alá és egy ideig méregetni fogom az értékeket, később pedig tesztelünk egyet pár RCvel. ha minden oké, és a szemcseméret meg hasonló fizikai paraméterek is stimmelnek, akkor ez lesz a befutó.​
- layout, dekor: cecska még meg is jegyezte, hogy nagyon szorongatom a mappát a tropica workshopon:) van egy skiccem ugyanis az elképzelt layoutról. ennek központi eleme egy nagyobb méretű, keskeny és magas kő. az aljzatot a bal hátsó sarok felől indulva elég magasról kezdve a jobb első felé akarom csökkenteni, mint egy meredek hegyoldal [alapötlet innen:)]​
-flóra: na ez a totális homály. van egyfajta ötletem, de sajnos nagyon minimális még a növényismeretem, úgyhogy főképpen ezügyben szeretném kérni mindenkinek az ötletelős segítségét.​
és akkor a vázlat:
sketch1.jpg


a bal oldal és onnan indulva az előtérbe eleocharis sp. minit gondoltam. nem tudok erről a növényről sokat, de azt bíztatónak látom, hogy a fényigénynél az "alacsony" meghatározás is szerepel:) a jobb oldal lenne a többi növénnyel ellátva. előtérben szintén eleocharis sp. mini, majd hátrafele sorrendben crypto parva a mini közé pár tő, hátrafele haladva a minit felváltaná a tenellus a parvák közt, majd még hátrébb következne egy rotala vagy HM sor, egészen a hátsó falnál.
amit nagyon szeretnék, ha ezen felül valamiféle alacsony fénynél is vörös növényt is el tudnék helyezni. a rotalák közé vagy mögé gondoltam pl ludwigia sp-t, illetve egy csomóban kicsit előrébb és jobbra althernanthea minit.
ebben a verzióban az alul levő kövek valószínűleg inkább kimaradnak.

másik elképzelés némi dekorhomokot is tartalmaz, mintegy hegyi ösvényként a szikla és a növények között - ehhez a verzióhoz gondoltam eredetileg a lenti köveket:
sketch2.jpg


nagyjából tervként egyelőre ennyi. később a megvalósulás útján még részletezem majd a dolgokat.
 
köfi:) volt némi utómunka, de ez kimerült a kontraszt változtatásában, hogy jobban elkülönüljenek az egyes részek.

biza, 40 a magasság:)
32x43 a bútor, amin el kell férjen a medence és a szűrő.
 
szépen csendben haladunk a megvalósítás felé, leginkább jelenleg azzal, hogy holnap elhozom az üvegestől az akit.
opti lesz, és hátsópolcos szűréssel fog készülni.

ferplast lava sandet egyszerűen nem bírtam értelmesen találni sehol, ahol meg igen, ott egy hetes vagy hosszabb megrendelési idővel kecsegtettek, úgyhogy végülis találtam egy érdekes cuccot - europet fekete homok. ez már két hete bennvan egy két literes befőttesben, növények és táp is az utóbbi pár napban. semmi vízparaméterrel nem csinált eddig semmi problémát [már ami általam mérhető: ph, tds, gh, kh, fe, no3, no2, nh3, po4, mind rendben van, nem mászkál]. még azért nem vagyok teljesen biztos a dolgomban, de még egy-két hetem biztosan van, szóval megy bele néhány rc holnap vízcsere után.

ami még bizonytalanságban tart, hogy esetleg túl kicsi lesz a szemcseméret - átlagosan 1mm egy szem. mivel tervezem a tropica workshopon einstandolt táptalaj felhasználását is, nem vagyok benne tuti biztos, hogy ez nem túl kicsi szemcseméret-e.

ezen felül a másik dolog, amivel nem tudok dűlőre jutni: az eleocharis sp. mini. már az elmúlt időszakban amit lehet, elolvastam róla, itt meg főleg, de úgy vettem ki, hiába alacsony fényigényű is tud lenni, nem annyira egyértelmű, hogy megmarad-e. szóval, szakértő urak:
eleocharis sp. mini bírja-e a szigorúan nagynyomású co2 nélküli környezetet? mennyire fényigényes ahhoz, hogy normális gyep legyen belőle?
ha ez így kizárja, akkor mi az a szigorúan fű-szerű növény, ami 2-3 centi magasan tartható viszonylag nem túl sűrű nyírással, és bírja a low-techet?
 
eleocharis sp. mini bírja-e a szigorúan nagynyomású co2 nélküli környezetet? mennyire fényigényes ahhoz, hogy normális gyep legyen belőle?
ha ez így kizárja, akkor mi az a szigorúan fű-szerű növény, ami 2-3 centi magasan tartható viszonylag nem túl sűrű nyírással, és bírja a low-techet?

Engem megszivatott pedig próbálkozam erősen mindenfélével, de láttam rá példát, hogy működik. Nincs másik ilyen növény szerintem.
 
Nekem a mini borzasztó lassan és kín keservesen fejlődött... Már már egybefüggő gyepe alkot, de egy élet volt. Viszont az acicularist maximálisan tudom ajánlani. Nálam nő mint az őrült. Jóval nagyobbra megnő mint amit te szeretnél, de lehet kompromisszumot kell kötnöd a nyírás sűrűségét tekintve. :)
 
acicularis van egy tő a 65ösben, de az marha hosszú. viszont cserébe a nagy echinodorus és a didiplis árnyékában van és jól bírja.
lehet, hogy megfontolom...
volt nálad táptalaj alatta? meg co2?
 
Hosszú hát, azért kell vágni. :D Nekem táptalaj viszonylag minimális volt, és az se a "gyári", a co2 pedig élesztős. kb. 2-3 hetente vágom az acicularist és szép gyepem van belőle.
 
na ezt felteszem a listára, a növényt meg leveszem a listáról [már az eladóról :D]
köszi a tippet!
 
azt gondoltam, csak akkor naplózok, ha már minden beindult, de egy héten belül marhára fel kell pörögni [még a végén keszalvo hamarabb rakja össze az akiját :D]. nem álltak le a dolgok, csak lassulnak, a 65ös megszűntetése nem megy olyan egyszerűen - bár atomstabil már, alga sehol, kevés zöldpont az althernantea alsó levelein és nagyon minimális néha a frontüvegen.
kezdenek kiköltözni a növények [már egy adagot postáztam], de még mindig úgy néz ki, mintha minden benne lenne, ez érdekes :)

a medence megérkezett, befóliázódott, felkerült a helyére. érkezett kisméretű lilly mrkuglóf kézműves mester jóvoltából :), a szívóággal viszont szívás van egyelőre. a 16/20as cső nem hagyja magát hajlítani, kisszsutól kaptam 11/15öst ami már hajlított, az viszont lehet, hogy kicsi lesz - ráadásul a tervezett felszínleszívó ágat sem tudom egyelőre hozzáilleszteni, megfúrás helyett sikerült cafatokra törni mindkettőnek a szárát. ezen még alaposan el kell gondolkodni.

készül a világítás armatúra is, épp ma kezdtem neki a pc házak szénné flexelésének. készült egy házi lemezhajlító gép is:)

egyelőre itt tartunk. esténként üres óráimban szúnyogháló zacsikat varrogatok a fitlerlith számára a szűrőbe, és a szívócsövön rágódom, de persze most kell tyúkudvart is építenem a kertben, mert a gyerek meglátta a szomszédnál a frissen keltetett kiscsirkéket és letárgyalta azon melegében, hogy egy pár átkerül... szóval csinálja nekem a melót, aminek persze mindig nagyobb a prioritása, mint a saját dolgaimnak :D

pár kép, amíg a folytatásról be tudok számolni:

a tervezett szívóág [persze átlátszóból]:
320x320.jpg


a medencék üresen, és az előkészületek a fóliázáshoz:
empty.jpg


prepare.jpg


el kell mondjam, ha asszonynak nem lenne a varrás a mániája, akkor nem lenne itthon ilyen vágólap, körkés meg vonalzó - hát ezek nélkül megszenvedtem volna. ezekkel viszont tökéletes derékszöget és egyenest lehet vágni, egy mozdulattal.


foiled.jpg


beállítva, sztárfotó a kézműves lillyről [ez a világítás nem része a kompozíciónak, csak nem tudtam hirtelen hova rakni :)]:
inplace.jpg



hajlítógép :D
hajlito.jpg


armatura1.jpg
 
:D
egyébként nem lenne hülyeség abba telepíteni pl limnobiumot meg pistiát, vagy pl lemna minort. aztán ezeket világítani pár wattal, lenne nitrátmentesség :)
 
az elmúlt néhány napot azzal töltöttem, hogy kitaláljam, mégis, hogyan fogom azt a sketchup rajzon található agyhalott tekeredésű szívóágat összehozni úgy, hogy nem sikerült egy darabból kihajlítani - nem bírta az anyag, tört mindenhol. tehát darabokból kellett dolgozni.
volt tehát 16/20as és 12/16os átlátszó jó rideg plexicső itthon, már rövidebb darabokban, 16/20as hajlékony szilikoncső, valamint néhány egyéb cucc.
elsőként a kisszsutól kapott világítás-armatúra-tartó csövekből loptam ki a sodronyt, mert azok meg vannak gyárilag hajlítva:) aztán a szívóág vízbe érő részére kellett volna egy furatot tenni, hogy a skimmerrel meglegyen az összeköttetés - na ez nem sikerült, mindkét szálat cafatokra törtem. viszont ezekkel az is probléma, hogy valami elvetemült 11/15-ös méretük van.
így levágtam a két könyökdarabot, meg a szintén kisszsu adományozta tetra könyököt is széjjelszabdaltam, majd mécses felett melegítve egy 14-es fúrószár segítségével feltágítottam mindkét végüket, hogy a szilikoncső szoruljon rajtuk, aztán legóztam.
sajnos a szilikoncső csak nagyon nagy sugárral hajlik úgy, hogy ne legyen benne drasztikus berogyás, úgyhogy ez az ötlet is elvetődött.

végül a mai nap eredménye lett a következő szerkezet:

szivoag1.jpg


a könyök felőli rövidebb ágra kell még majd a tulajdonképpeni szívócsonk-skimmer kombó, ennek a megvalósítása még mindig rejtély. stay tuned.
 
a jelenleg engem foglalkoztató legfontosabb kérdés: létezik-e olyan, hogy
- 12/16os
- KISméretű
- nem randa
- nem zöld, fekete, piros, hupilila
- nem fém
- az se baj, ha átlátszó vagy világosszürke
csapot találjak? nem szelepet, hanem csapot. bár igazából leszarom, lehet szelep is, csak legyen :)

van valakinek erre ötlete? akkor talán nem állnék szopórollerre majd minden egyes alkalommal amikor lelevegősödik a szívóág... :)
 
Én csak azt nem értem, hogy miért nem a követlen mellette lévő sarokból indul a befolyó ága. így nem kellene ennyit szenvedni a hajlítgatással, csak meghajlítanál egy akril csövet "U" formára, és már készen is lenne az egész.
 
Szerintem is kicsit bonyolultnak tűnik a hátsó szűrő kamrás megoldásod!

Vannak nagyon frankó ilyen hátsó szűrőkamrás gyári szettek, azok elrendezését kellene megnézned, talán azzal jobban járnál! Nem is kell skimmer meg ilyenek, ott csak egy kis fésűs túlfolyó van. Sokkal egyszerűbb dolgod lenne. Itt pl a cső folyamatosan útban lesz, ahogy kanyarog, nehezen fogod tudni takarítani, stb. Egyébként a gyári szettek jók, de ha tovább akarod fejleszteni őket, akkor arra is fogsz találni már kiforrt megoldásokat. Persze, ha ez tetszik, akkor hajrá, csak így tovább! Látszik a csövön, hogy kitartó vagy! :)
 
Back
Oldal tetejére