• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Rizsteraszok

Gilgames

Új regisztrált
Az utóbbi időben több időt töltöttünk egyik kedves festőművész barátunkkal, miközben mesélte Balin töltött éveinek élményeit.
Az idén volt a nagyon egyedi esküvőjük egy rizsteraszokkal teli telken. (A Világjáró decemberi számában meg lehet csodálni az esemény képeit.)
Ez indította be a fantáziámat, hiszen még nemigen csinált senki rizsterasz layout-ot növényes akvarisztikában.

Íme ilyen a frissen ültetett valódi rizs.
4117427829_3e77414822.jpg

Ez pedig amikor már megnőtt.
4117427751_2c1d827261.jpg

Nem is rossz, hiszen a rizs hasonlít a Lilaeopsis brasiliensis-hez, vagy méginkább a Lilaeopsis mauritiana-hoz.

Sokat gondolkotam a terasz megvalósítási lehetőségein. Az a probléma, hogy a víz alatt a talaj könnyedén omlik. Ezért alig lehet tartós kompozíciót csinálni ami kellőképpen meredek.
A kedvező térhatás érdekében önmagában is jó ötlete a terasz. Nano akváriumban amúgy is nehéz térhatást elérni, úgy eldöntöttem én teraszokat akarok.

(Ajánlom e témát a fent említett barátom tiszteletére).
 
A terv a következő:
Műanyag kerti rács, melynek szemcsemérete 5x5mm kapható a kertészeti boltokban. (Én Érden vettem). Ennek a tartása elég jó.
Azonban a talaj, főleg ha apróbb szemcseméretűt használok, akkor könnyen kifolyik.
De ha teszünk belül műanyag szúnyográcsot, akkor egycsapásra két dolgot is nyertünk. Egyik az, hogy nem folyik ki a talaj, másfelől van hová tenni a mohát, mégpedig a kettő közé.
Na igen. A műanyagrács csak úgy használható ha valamilyen növénnyel befuttatjuk. Ezen sokat gondolkodta, aztán a Karácsonyi mohára esett a választás.

Íme a teraszok felépítése
4118197502_4470774a01.jpg

Minden egyes réteg rács legalább olyan mélyen kerül a talajba mint amilyen a szabadon látható rész. (Sajnos ezt nem sikerült lefényképezzem. Amikor csinálom mindig elhanyagolom a fényképezést.)

Van egy nagyon fontos trükk. A rácsot körbe-körbe kell talajba nyomni. Ezt azért, hogy damillal átvarrjuk átlósan, így rögzítve azt. Mivel átlósan húzódnak a damil rögzítések, ezért a terasz lényegesen stabilabb lesz.

Így nézett ki amikor elkészült az összes terasz, vagyis a teljes hardscape.
4117426549_43c5ddb788.jpg

Van ott néhány megkövesedett fa is.
 
Vannak akik a Karácsonyi mohából hátfalat építenek, én most teraszfalat.

4118197246_1754b1d8a0.jpg

Egy éles kés segítségével megnyitom a merev műanyag rács és szúnyogháló közötti rést, hogy be tudjam dugni csipesszel a mohákat. Meglepően könnyű így rögzíteni, hiszen a talaj kellőképpen odaszorítja a szúnyoghálót rácshoz.

Miután beraktuk a mohákat, így néz ki ugyanaz.
4118196216_2931c02fdf.jpg

Ha mindent jól csináltunk, akkor a moha ki fog nőni a rácsozáson, s ráhajlik az oldalfalra, így eltakarva a rácsot.
 
Miután elültettem a Lilaeopsis Mauritiana-t is, a terasz fala közelről így néz ki.

4118196986_db3f1635f2.jpg

Ha közelebbről megnézzük, talán még látszik is a damil ami rögzíti átlósan a falat, hogy ne csússzon meg.

Egy másik teraszról is egy kép.

4118195970_c4f26a48bc.jpg
 
Jelenleg a problémám az, hogy ez a Lilaeopsis Mauritiana már igen nagyra nőtt. Remélem amikor kihajtanak az új szálak, akkor meg lehet szabadulni valahogy ezektől a nagyobb szálaktól.

A Lilaeopsis brasiliensis kisebb lett volna, de már nem kaptam. Na majd meglátjuk milyen lesz. A lényeg, hogy a teraszok stabilnak tűnnek.
A növényzetet még lehet tenni-venni.

4118196750_d68f509725.jpg

Oldalról nézve, igencsak magas dombot sikerült csinálni így nanóban is.
 
Kíváncsian várom a fejleményeket!

Érdekes layout, ötlet, és megvalósítás!

Kreatív! :)
 
Ezt nem hiszem el!
Évek óta tervezek egy ilyen rizsföldes akváriumot :) De megvalósításban megelőztél. Ebből kifolyólag tetszik. Sok sikert.
 
Jó ötlet, én is nagyon kíváncsi vagyok az eredményre. Főleg arra, hogy fog a moha viselkedni ebben a szokatlan helyzetben, mennyire tud kinőni a rács alól. Egyébként én Eleocharist használtam volna a Lilaeopsis helyett.
 
szia
valóban ötletes kis layoutot sikerült összedobni, gratula
az eleocharis acicularis a rizsföldek gyomnövénye, neked parvula kell ;)
sok sikert, várjuk a fejleményeket
art.
 
Nagyon jó, nekem is tetszik!
Sok sikert a továbbiakban, de majd az arányokra vigyázni kell, nehogy a Lilaeopsis túlnője a nekiszánt területet!
Gratululálok ;)
 
Köszi.
Azért én még csak kezdő vagyok. Bár érezhetően bátrabban fogom a csipeszt meg az ollót, mint három hónappal ezelőtt. ;)
Úgy gondolom a neheze még hátravan.

Szerintem még a növényeket alaposan át fogom én rendezgetni.
A Parvula is elég nagyra nő. Lilaeopsis brasiliensis-em volt, annak épp jó volt a magassága. Hiába, most nem tudtam szerezni.

A Proserpinaca palustris 'Cuba' lesz nehéz
Proserpinaca.jpg
Ez ugyanis elhullatja az első leveleit, teljesen új hajtásokat kell hozzon.
Mivel ez lassan növő növény, a domb tetejére tervezek ebből legalább egy bokrot.

A négylevelű lóheréhez hasonló növényből (most nem jut eszembe a neve) is szeretnék még.
 
Gilgames said:

Jó ötlet. De két, na jó, három dologban nem vagyok biztos:
1: Szerintem nem fog tudni rendesen cirkulálni a vized a fenti kép alapján, de dunsztom nincs hogyan lehetne belőni a keringetést. Ehhez kell a 3D.
2: A Proserpinaca-ban nem vagyok biztos, hogy jó ötlet. A Layout egészébe sem értem, hogyan fér bele, de emellett abban sem lennék biztos, hogy nem lesz vele sok gondod ott hátul.
3: Van egy olyan sanda gyanúm, hogy a mohád nem fogja szeretni a hátulról sötétet. Ami előfordulhat, hogy a berothadásához fog vezetni, amit ugye el kell távolítani.

Ettől független maga az ötlet tetszik, a kivitelezés is jó, de nagyon sok a "kétes elem". Egyszóval sok sikert hozzá, remélem látunk még sok képet erről az akváriumról (is).
 
Eredeti ötlet.Volt régen egy vicc:A szűzföldek meghódításáról szólt(szines szovjet monumentális film)Itt most a rizsföldek meghódítása lesz. :D
Sok sikert hozzá.Mi ez a vörös talaj?
 
nagyon jó let

jó lene egy kép szemböl is ha lehet :oops:

a "vörös talaj" szerintem ADA aqua soil africana:http://www.Green Aqua.hu/ada-aqua-soil-africana-3liter.html
 
a Proserpinaca nem lesz jó ebbe az akiba, túlságosan nagy az hozzá, ki fogja nőni.
keress mást ami tetszik, van választék ;)
sok sikert
 
Back
Oldal tetejére