• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Riparium

viktorlantos

Alapító
Admin
Korábban volt róla szó és a fórumra is linkeltem pár gyöngyszemet.

5-IV-09-tank-II-s.jpg


Jelenlegi ismereteim szerint ennek a műfajnak a legjobb művelői az amerikaiak . Elég sokan foglalkoznak náluk ezzel a típusú növényezéssel.

Bevallom nem néztem körbe milyen kiegészítők kaphatóak, de ma belefutottam egy postba ami épp ezt taglalja.

http://www.guitarfish.org/2009/10/29/ri ... ply-review

érdekesek ezek a hátfalra tapasztható vázák.

Hydrophyte aki a műfaj képviselője sokat irogat fórumokra, de a blogján is érdekes írásokat lehet találni a témával kapcsolatosan.

http://hydrophytesblog.com/
 
Nekem csupán azért nem tetszenek túlzottan ezek a tartályok, mert azt kívánná a szemem, hogy a vízoszlop az akvárium tetejéig érjen.. Szerintem teljesen máshogy nézne ki a dolog, ha mondjuk a fenti képen az akvárium felső 2/3-a eltünne.. A fórumon már láttam hasonoló, csak egy óriási medencét valami japcsi közegben. Nekem ott is az fájt, hogy a kompozíció emers részei üvegfalak közé vannak szorítva.
(Remélem nem használtam rosszul az "emers" szót)
 
Nekem is az a bajom ezzel a stílussal ,hogy nem tetszik a félig feltöltött akvárium. Olyan félkész érzetet kelt benne. A másik, hogy az ilyen lezárt félig feltöltött akváriumban nem párásodik be az üveg? Illetve a vízszintnél szerintem erősen vízkövesedhet is az üveg ami szintén nem túl esztétikus. Én ha ilyenre szánnám magam akkor biztos olyan csinálnék amiben a vízszintig tartana csak az üveg, utána pedig az emers növények a szabadban nőnének tovább.
 
hali
nekem tetszik ez az fajta növényezés is
vízszint meg párásodás:
gondolom párásodik egészen addig az aki amíg el nem éri a kívánt hőfokot
utána meg max kívül párásodhat, ha nagyon hideg a lakás
mert hát 25-27 fok körül van a víz és mivel zárt a teteje az akinak gondolom a levegő is van olyan 23-25 fok körül a víz felett
így max télen ha alacsonyabb ennél a lakásban a hőmérséklet
vízkövesedni meg nem csak akkor tud ha változik a vízszint?
márpedig ilyen összeállításnál a vízszint a zárt légtér miatt nem igazán változik
ami párolog az kicsapódik a tetején is visszahull a vízbe
szóval nagy vízszint ingadozás nem léphet fel
mint például egy nyitott növényes akinál
de gondolj bele ha ott is napi több liter a párolgás
akkor ott is vízköves...csak lepucolod
itt is ugyan ez a helyzet
itt is kell vízcsere...gondolom :D
mert azért az alsó részben lehet halat tartani
Viktor írta hogy nem nézett utána hogy lehet-e itthon ehhez szükséges dolgokat kapni
nem is szükséges kapni :D
itt is lehet barkácsolni
nem feltétlenül kell olyan átlátszó műanyag cserép van olyan is...a linkelt oldalakon láttam...hogy ilyen polifoam szerű anyagból van készítve, gyártva tartó eszköz ami úszik a vízen
veszel egy polifoam lapot azt annyit csinálsz belőle amennyit akarsz
a végeredmény és a cél ugyan az
hogy a növény a vízszint felett a gyökere meg a vízben legyen
ha úszik a polifoam a vízen (márpedig úszik :D) akkor semmi probléma
vágsz egy darabot lyuk a közepére növény bele azt rá a víz tetejére
bár nekem egyedül a világítás teszik az egészben a legjobban
mert ugye itt nincs nagy vízoszlop ami elnyeli a fényt
így jóval kevesebb kell a fényből mármint a csövekből :D
a víz alá meg alacsony fényigényű fajok vagy csak szimpla dekoráció is megy
oda nem is szükséges növény
igazából nekem ez az egész nagyon megtetszett
és sokkal olcsóbban meg lehet úszni mint egy növényes akit
igaz a hatás más és a szépsége is másban van
de szerintem szép
nah hali
 
bandy said:
hali
nekem tetszik ez az fajta növényezés is
vízszint meg párásodás:
gondolom párásodik egészen addig az aki amíg el nem éri a kívánt hőfokot
utána meg max kívül párásodhat, ha nagyon hideg a lakás
mert hát 25-27 fok körül van a víz és mivel zárt a teteje az akinak gondolom a levegő is van olyan 23-25 fok körül a víz felett
így max télen ha alacsonyabb ennél a lakásban a hőmérséklet
vízkövesedni meg nem csak akkor tud ha változik a vízszint?
márpedig ilyen összeállításnál a vízszint a zárt légtér miatt nem igazán változik
ami párolog az kicsapódik a tetején is visszahull a vízbe
szóval nagy vízszint ingadozás nem léphet fel
mint például egy nyitott növényes akinál
de gondolj bele ha ott is napi több liter a párolgás
akkor ott is vízköves...csak lepucolod
itt is ugyan ez a helyzet
itt is kell vízcsere...gondolom :D
mert azért az alsó részben lehet halat tartani
Viktor írta hogy nem nézett utána hogy lehet-e itthon ehhez szükséges dolgokat kapni
nem is szükséges kapni :D
itt is lehet barkácsolni
nem feltétlenül kell olyan átlátszó műanyag cserép van olyan is...a linkelt oldalakon láttam...hogy ilyen polifoam szerű anyagból van készítve, gyártva tartó eszköz ami úszik a vízen
veszel egy polifoam lapot azt annyit csinálsz belőle amennyit akarsz
a végeredmény és a cél ugyan az
hogy a növény a vízszint felett a gyökere meg a vízben legyen
ha úszik a polifoam a vízen (márpedig úszik :D) akkor semmi probléma
vágsz egy darabot lyuk a közepére növény bele azt rá a víz tetejére
bár nekem egyedül a világítás teszik az egészben a legjobban
mert ugye itt nincs nagy vízoszlop ami elnyeli a fényt
így jóval kevesebb kell a fényből mármint a csövekből :D
a víz alá meg alacsony fényigényű fajok vagy csak szimpla dekoráció is megy
oda nem is szükséges növény
igazából nekem ez az egész nagyon megtetszett
és sokkal olcsóbban meg lehet úszni mint egy növényes akit
igaz a hatás más és a szépsége is másban van
de szerintem szép
nah hali
Hadd kérdezzem meg: ez mi? Valami szabadvers?
 
bandy said:
nem
legalábbis nem annak szántam...bocs ha OFF nem annak ment
ez csak vélemény
OFF: A formára gondoltam, nem a tartalomra. Ez egy fórum, a szöveg viszont úgy néz ki, mintha egy chat log lenne bemásolva. Szerintem célszerűbb lenne rendes mondatokat írni, központozni, stb...
Ez csak javaslat, én nem vagyok moderátor. ;)

ON: Valami hasonló nekem is tervbe van véve, bár én inkább növényes akva-terráriumban gondolkodom.
 
hát én az 54 literes szett akváriumra gondoltam, viszont lehet hogy különböző cripto-kat termesztenék emersen
nagy a fertőzés mostanában, rám meg főleg nagyon fognak ( aquascaping, garnéla,emers növények,néhány hal ) ;)
ha tehetném csinálnám mindet.
 
OFF: Akkor mostantól megjegyeztem, hogy itt rendesen, mármint formailag megfelelően fogok írni. Az a baj, hogy lassan tényleg én is rászokok a chat-s írásra :D

On: Én csak azt nem értem ebben az egészben, hogy ha én veszek mondjuk tropicás cryptokat akkor azok ugye submersek?
Na viszont itt a ripariumnál emers növényeket használnak. Szóval a növény gyökere a vízben van így gondolom kiszáradni nem fog, de a növények levelei meg kell hogy változzanak ahhoz, hogy légköri oxigént meg tudják kötni. Vagy nem jól gondolom én? Tehát ha én megveszem a növényt, akkor csak simán belerakom úgy a vízbe, hogy a töve és a gyökerei vízben, a levelei pedig a víz felett legyenek? Jah és még egy dolog. Például a cryptok azok a gyökerükkel veszik fel a legtöbb tápanyagot a táptalajból. És így hogy veszik fel? simán a vízből? gondolom máshonnan nem is tudnák:D De akkor itt is adagolni kell a vízbe a tápoldatot?! ugye jól gondolkodom. Én is filózok, hogy jó lenne egy ilyet csinálni :D Nem egy nagy összeg. Sőt csekély az ára egy azonos méretű növényes beruházásához képest. És a szűrést sem kell túlzásba vinni, mert ugye ha algásodik a víz, márpedig ezt kétlem mert ha tápozunk meg a növény a co2őt a levegőből annyit vesz el amennyit akar akkor minden biztosítva van a számára. Bár a világítást szerintem ki kell kísérletezni, hogy mennyi szükséges. Bár itt nincs fényelnyelődés és a vízbe meg nem is kell ültetni, így oda faágakkal és kövekkel egy szép kompozíciót lehet kialakítani ami a jó búvóhely a halaknak és takarja egy kicsit a gyökereket. Egy kérdés megint :D Aljzat elég ide egy 2 centi vastag gyöngykavics nem? Mert hát nem abba ültetünk. Sőt a vízben lévő dekorációból akár a víz fölé is lehet menni. Például faágak lógnak ki és a kövek egy késze is kinyúlhat, vagy akár egy partszakasz szárazföldi részletét is meg lehet valósítani :D
Na szóval részemről ennyi. ha tudja valaki a kérdéseimre az megírhatná ide mert kezd igen érdekelni a dolog :D Bár közbe olvasgatom az angol blogot is.
 
Üdv Mindenkinek!

Egyetértek Csababával próbáljuk megdobni egy kicsit ezt a témát. Az első kérdés mi a különbség a riparium és a paludárium között?

A paludárium meghatározása: "A paludárium szó a latin paludal és arium szavakból ered, melyek durva fordításban mocsaras földrészt jelentenek. Érthetőbben, a paludárium az akvárium és terrárium keveréke, vagyis egy vízparti szelet a természetből.
Jellemzője, hogy nagyobb mennyiségű vizet tartalmaz, melyben gyakran halakat tartanak, a vízparti részét pedig növényekkel, ritkább esetben állatokkal lehet benépesíteni. A partoldal csatlakozhat laposabb szögben is, bár ez nagyobb teret igényel és jóval drágább is, illetve meredeken, ahol a növényeket a kialakított teraszokba, illetve a lapos földrészre (ha ez utóbbi meghatározást nézzük oRphEus 250 literes akváriuma = víz alatti paludárium :D ) tudjuk ültetni."

...aki holtig tanu
 
http://ripariumsupply.com/about.html

One can also draw a distinction between ripariums and paludariums, which are an established aquarium gardening genre. Like ripariums, paludariums incorporate terrestrial and aquatic elements, with live plants adorning both areas. The terrestrial portions of paludariums are built up with rocks, driftwood or synthetic materials. In ripariums, on the other hand, the land area is only implied: the above water portion is rendered solely with live plants.

Tehát a paludáriumban gyakran alkalmaznak mesterséges és vagy természetes dekorokat. Sziklát fát stb. A Riparium esetén a növények a víz felett helyezkednek el és a szárazföld leginkább csak imitálás. Pl esztétikus - láthatatlan - cserépbe ültetett növények a hátfalra tapasztva, ami időnként belóg a vízbe.

While ripariums employ some of the same design elements and cultural techniques as traditional planted tanks—of which there are distinct styles and forms—they are planted into partially-filled aquariums, tanks holding water to about 40% of total depth. Hanging and floating planters, similar in function to floating island planters and planter baskets used in garden ponds, support the plants at the waterline along the rear pane of glass and as they grow forward to form the riparium composition midground.

3453162919_df463a4e01_o.jpg


3454001164_8c2b01e153_o.jpg


http://www.plantedtank.net/forums/gener ... arium.html
 
Back
Oldal tetejére