• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium Riparium,paludarium,emers katyvasz

zigur

Kertész szaki
Legjobb napló
Sziasztok!
Hosszabb kihagyás után, újra vízzel tölteném meg az akváriumom, legalábbis részben. :) Azonban elég sokat felejtettem az édesvízi akvarizálás alapvető ismereteiről (tele a fejem a tengeri akvarisztikával :) ) és a leendő projectnek vannak olyan részei amelyek eleddig teljesen ismeretlen területek számomra.

Mivel úgy két éve üresen áll az akváriumom,de úgy látszik erős akvarista fertőzöttségem nem tudom leküzdeni :D, így újra belevágnék a dologba.
Mint ahogy a téma megjelölésemből talán kiolvasható az akvárium,inkább lenne valamiféle riparum-paludarium-emers kert keveréke, ehhez szeretném a segítségeteket kérni.

Az a riparium ami erősen meghozta a kedvem az egészhez ő lenne:
crazy2.jpg
crazy3.jpg

Sajnos most hirtelen nem sikerült jobb képet előkapnom róla :(, de ennél végül jóval kidolgozottabb lett, mind a víz alatt, mind a víz fölött.

Ezt sajnos nincs lehetőségem megvalósítani, mivel ennek az akvárium a térfogata sokszorosa az én rendelkezésemre álló 150 literesének.
Így az én elképzelésem az, hogy lesz egy nagyobb sziget az akváriumban amin emers növények lennének, mellette a sarokban egy-két nagyobb mocsári növény ( vitorla virág,vízi pálma vagy valamilyen díszpáfrány, ez még átgondolás alatt) a víz fölötti gyökereken néhány tillandsia, a víz alatt anubiasok,cryptok,bucephalandra.

Az első amiben segítségeteket kérném az az emers rész. Még soha sem próbálkoztam emers növények nevelésével.
Érdemesebb az emers növényeket az akváriumon kívül, mondjuk egy edényben nevelni,ha már az akvárium részben föltöltött vízzel , vagy nyugodtan rakhatom a szigetre ahol egyébként is helyet kapnak majd? Az akváriumot végleges formájában nem szeretném letakarni az ágak és a nagyobb növények miatt, így is megmaradnak az akváriumi emersként nevelt növények? A mostanában kapható zselés növényekről semmit sem tudok, ezek emers növények?egyből lehet őket az akvárium lefedése nélkül ültetni, vagy velük is végig kell játszani az emers növénnyé nevelés folyamatát?
Ugyanitt szívesen fogadok a kísérlethez ritkításból, metszésből egyébként is kidobásra szánt növénycafatokat Debrecenből, vagy környékéről !:D

A második a sziget megalkotása. Milyen technikával lehetne megoldani? most azzal próbálkoztam, hogy egy nagyobb lávakővel megemelem az aljzatot, de ez nem vált be, leomlik róla az aljzat, lehet a rossz aljzatválasztásnak is köszönhetően.Ez az egyik amit régebbről elfelejtettem, hogy JBL Manado-t soha, de soha ne használjak akváriumi aljzatként !:(:D

Harmadik a fény. Csak pislogtam a föntebb mutatott riparium világításánál.Sajnos a csövekről semmit sem ír a srác.:(

crazylight.jpg

Látszik, hogy elég érdekes világítást használ én még ilyet nem láttam növényes akváriumoknál, de a tengeris tapasztalatból nagyjából be tudom lőni őket.
Van értelme ezekkel a kék,piros, rózsaszín csövekkel próbálkozni? A színeket biztos szépen kiemelik, de jó ez a növényeknek? Nem vezet algásodáshoz?

Egyenlőre ennyi, de biztos lesz még később kérdés.:)

U.i.: Ha inkább máshol lett volna a post helye a moderátor nyugodtan mozgassa át a megfelelő helyre.

Előre is köszi minden segítséget, üdv: Robi
 
Hű, akárcsak az én jövőbeli terveimet látnám... nagyon jól néznek ki ezek a kétéltű akvák. Nem tudom, mekkora méretekkel bír a 150-es akvád, de mindenképp valami nagy alapterületű félmagas üvegben gondolkodnék, mondjuk 80x50cm alapterülettel és 30-35 cm magassággal. Én a partot mindenképp sziklával határolnám, ami tarja a "szigetet".
A szigetre nem terveztél egy kis patakot? Nálam még ez játszik (majd). Az emers részen vízipálmáról lebeszélnélek, hacsak nem valami törpe növésű, nálunk jelenleg az 1,80 m-t kóstolgatja...
Mindenesetre nem kis feladat, de szép lesz, hajrá!
 
Köszi, meglátjuk majd mi alakul ki az elképzelésből .
Az akvárium mérete adott, 75x45x45-ös, de ha sikeres lesz ebben a kísérlet akkor inkább egy négyzet alapú alacsonyabb akvárium lesz később! ;)
a pálma csak egy gondolat volt, egyébként van törpe vízipálma, csak azzal az a baj, hogy nem csak a szárak végein vannak levelek, hanem jóval tömöttebb.Ez egyébként is gond lesz az akvárium mérete miatt, nem biztos, hogy jó ötlet bent tartani nagyobb növényt, már csak amiatt is, mert leárnyékolja az emers növényeket, így lehet az majd az akváriumon kívül egy akasztható boxban lesz elhelyezve. :)
 
Szia Misi.
köszönöm az érdeklődést ! :)

Az akváriumban a scape nagyjából össze állt, még néhány gyökér kellene majd a víz alá, a víz feletti "gyökerezéshez" még keresem a megfelelő darabokat, és még némi magasító hátterezést is kap majd nemsokára az akvárium lámpatartójára, hogy kicsit megmagasítsam a hátlapot és így a beültethető területet.
Közben hatalmas lista állt össze paludáriumi növényekből angol fórumokon kutakodva, most próbálom szűkíteni mi az ami az én méreteimnek megfelel és itthon is beszerezhető.Néhány növény már van, igaz még cserépben csücsülnek, és, ha minden igaz néhány tillandsia fajta már úton van idefelé. :)
Az emersé nevelése az akváriumi növényeknek, eddig nem volt túl eredményes, jó pár zselés növényből csak altherna,tenellus,crypto-k amik hajlandóságot mutatnak a megmaradásra talán. :(
Úgyhogy most még kísérletezés alatt van a dolog, más-más aljzattal, nedvességgel, fénnyel, szerencsére ehhez kapok nem kevés segítséget egy helyi bolt vezetőjétől. :)
Így áll most, még lesz vele bőven munka ! :)
 
Szia Misi.
köszönöm az érdeklődést ! :)

Az akváriumban a scape nagyjából össze állt, még néhány gyökér kellene majd a víz alá, a víz feletti "gyökerezéshez" még keresem a megfelelő darabokat, és még némi magasító hátterezést is kap majd nemsokára az akvárium lámpatartójára, hogy kicsit megmagasítsam a hátlapot és így a beültethető területet.
Közben hatalmas lista állt össze paludáriumi növényekből angol fórumokon kutakodva, most próbálom szűkíteni mi az ami az én méreteimnek megfelel és itthon is beszerezhető.Néhány növény már van, igaz még cserépben csücsülnek, és, ha minden igaz néhány tillandsia fajta már úton van idefelé. :)
Az emersé nevelése az akváriumi növényeknek, eddig nem volt túl eredményes, jó pár zselés növényből csak altherna,tenellus,crypto-k amik hajlandóságot mutatnak a megmaradásra talán. :(
Úgyhogy most még kísérletezés alatt van a dolog, más-más aljzattal, nedvességgel, fénnyel, szerencsére ehhez kapok nem kevés segítséget egy helyi bolt vezetőjétől. :)
Így áll most, még lesz vele bőven munka ! :)

Köszönöm a részletes beszámolót. Izgalmas, érdekes feladatnak tűnik a megvalósítás.
Az említett paludariumi növény valami speciális dolgot takar, vagy trópusi, esőerdei növényeket jelent?
Azt gondoltam, hogy zselés növényekből egyszerű emerset nevelni, hiszen eleve így vannak tartva.
Esetleg az építésről némi fényképes bemutató?
További sok sikert, kitartást a megvalósításhoz.
 
Semmi speciális, de valóban trópusi növények és olyanok amik vízigényesek, pára igényesek. Jó párat otthon is megtalálhatunk, ha Anyu vagy a párunk nagy szobakertész ! :)
Csak néhány péda: Vitorla virág (spathipyllum wallisi) ,Hálóslevél (fittonia verschaffeltii),Pettyes levél (hypoestes phyllostachya),zebralevél (calathea sp.),de ezen az oldalon bőséges listát találsz, paludárium, vivárium linkekkel együtt http://www.plantedtank.net/forums/25-riparium-terrarium-vivarium/951834-riparium-plant-list.html
És ezek csak azok amik vízben lévő gyökerekkel is szépen fejlődnek a vízen kívül ugye ott vannak a gyönyörű és bőséges választékot kínáló tillandsiák, broméliák, orchideák.
A zselés növényekről én is ezt gondoltam, de sajna úgy látszik ez nem így van vagy valamit nagyon rosszul csinálok ! :(
a jelenlegi állapotról tudok esetleg felrakni képet, aztán a későbbiekben az építésről, ha van rá igény, de akkor ezt már inkább majd a naplók között folytatnám. :)
 
:snaphappy:
Keresem a naplót :)
Csak holnap lesz időm a linkelt oldalt megnézni, de mindenképp megteszem.
 
Az ígért képek, a jelenlegi állapotról.(Kicsit késve. :( )

A sziget tetején lesznek majd az emers növények és pár paludáriumi növény.

HM3ccgWU0NApevrZotm6XJsPyZQ7mCW8wjeJbecEP8fJrHXHBdSTr6nlH6FCZDkr5mI-1YCcpkxhXFbeodE=w953-h635-no.jpg
UVvt825mws0ApzCEsKZgkXD9CI3Dv6K0JSFX1YgGh6K4qT_q_t7pkaRNSpDLG9YSVxit1KKJhpzjBaAC94M=w953-h635-no.jpg
SIG8MBz-zja_4kGcvsoJtRdx7_alpgJ68w_tG9fLqu9GISOblDnTj1Or2W50-LCiJNiVHB0m3l6TMtT1X4=w1131-h635-no.jpg

Készül fölé a hátfal í8még friss a púrhab, azért csak fektetett képek, sajnos,így nem sokat mutat magából ), ehhez új lámpa fölfüggesztést barkácsoltam, hogy rögzíteni lehessen rá . A hátfalon és a gyökereken kapnak helyet majd a tillandsiák és néhány mini bromélia, no meg rengeteg moha, ha sikerül megvalósítanom, amit profi paludárium építőktől ellestem. ;)

qGXE3SD21VZmwOP_Yu06o3NTL61S1B78fptsMwgEztSZleAKRMBFaaKMH3Ag0Tu8mBaB5yBSvQVemXTvblc=w953-h635-no.jpg
WXed7OOYkq74x7qmuU0Ih8NzD501nudoIpfeGQhjBpMgnI3UJ_YpcT7trMHQ11rZfL9MVf-qCkOIL9lJ6XE=w953-h635-no.jpg
7bD4iMtd7gcBGigPjDFWh6x8CKTnI0S_ZyIc3m83JlccZi3xHL5f7_snvabuitRcDBut6V4aKQTgb2Q8Z6E=w953-h635-no.jpg
 
Időközben megnéztem az ajánlott oldalt. Ténylegesen sok olyan növényt hoz a lista, amelyek nálunk a lakásban is fellelhetőek.
A képek alapján ígéretes a vállalkozásod.
Ha jól értem úgy építed, hogy a hátfal kiemelkedik az akvárium szintjéből? Ez nem fog problémát okozni a rátelepített növények életében?
Gondolok itt a szükséges magas páratartalom biztosítására, mely elengedhetetlen létfeltétele az itt élő flórának.
A purhabra aplikált fa bitang jól mutat. A mohákat rendszeres vízpermettel tudod ilyen jó egészségben tartani?
Nem lesz egyszerű a fehér purhabot szilózni és tőzeg, vagy kókuszrost fedéssel borítani. De az biztos, ha elkészül nagyon dekoratív lesz.
 
A hátfal konkrétan az akvárium fölött lesz, később lehet lesz üvegezés, de egyelőre marad a napi többszöri permetezés, amivel szerencsére az oda tervezett epifita növények( tillandsiák, broméliák) szerencsére jól tarthatóak, ha minden igaz.
A szilózás ma elkezdődött, kíváncsi leszek, mi marad rajta az első kör után, mert ilyesmit eddig még nem csináltam.
A mohák is naponta többször vannak permetezve, mivel közönséges erdei mohák, inkább csak kísérlet lesz velük, nem vagyok biztos benne, hogy sokáig túlélnének, de azért reménykedem. Szerencsére, a technika amivel a háttérre akarom rakni, lehetővé teszi, hogy könnyen a háttér rongálása nélkül le lehessen szedni őket, ha mégsem sikerülne a kísérlet.
 
Back
Oldal tetejére