• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Rhizoclonium "a legyőzhetetlen"

hectorvti

Kertész szaki
Az akváriumot kb. 3 hónapja indítottam, kezdetben barna algám volt, de az szépen lassan visszavonulót fújt, ekkor fellélegeztem, hogy minden rendben alakul, erre megjelent ez a fránya barnás színű vatta szerű alga (Rhizoclonium) ezzel kb. 1 hónapja szenvedek, növeltem a CO2-t a csökkentettem a fényen, növeltem a tápozáson, módosítottam az esőztetőn, feltekertem a flowt (Eheim 2226 jelenleg koppon megy). Ennek ellenére nagyon kitartó ez az alga fajta. Az ötletekből kifogytam, remélem nektek még van valami ötletetek!

akvárium: bruttó 100L
Világítás: 4x18W kompakt 6500K
Szűrés: Eheim 2226
Tápozás: Micro/Macro: 25 ml/nap, vízcsere után 40 ml/nap
Vízcsere: 3 naponta (mióta megjelent a Rhizoclonium), addig hetente 1x

Érdekesség: észrevettem, hogy az alga inkább az akvárium első 2/3-ban található az akvárium hátsó vonalában alig észrevehető.
 
Nekem túlzottnak tűnik a tápozásod...
Heti háromszori 50%-os vízcserénél 100 literre napi max 15ml kellene mikróból és ugyanennyi makróból (heti kettőnél 10-10 ml/nap). ;)
 
atti76 said:
Nekem túlzottnak tűnik a tápozásod...
Heti háromszori 50%-os vízcserénél 100 literre napi max 15ml kellene mikróból és ugyanennyi makróból (heti kettőnél 10-10 ml/nap). ;)

Valaki sokkalja ezt a tápozást valaki meg kevesli, akkor most az én aksimhoz mérve a dolgokat milyen dózisú tápozást kell alkalmaznom?!

w-rig said:
Szia ezt próbáltad https://akvakertesz.hu/viewtopic.php?f=13&t=593?
Itt egy gyorsabb verzió http://akvarisztika.budapet.hu/?s=black+out

És egy észrevétel "feltekertem a flowt (Eheim 2226 jelenleg koppon megy). " eddig hogy működött?? Le volt folytva :oops: ?? Flow "túladagolás"-t nem lehet csinálni :lol: maximumon járatni a szűrőt abból baj nem lehet!!

A hatás nem marad el :thumbup: !

üdv w-rig!

Volt már blackout, kb. 4 hete, ha úgy látom, hogy rosszabbodik a helyzet akkor a következő lépés még egy sötét kúra lesz.
Azért nem ment maxon a 2226 mert kb. mint egy centrifuga a kis neon halak számára, szinte még kajálni se tudtak, olyan volt az áramlat. Most maxon megy és etetés idejére kikapcsolom a szűrőt.
 
Szia!
Nekem akkor volt meg ez a szemétláda mikor sima mezei köveket /Duna parti bazalt/ tettem az akiba.
Kipakoltam őket és lám egy hét múlva kb.70% kevesebb lett.
Szinte mindenféle kőtől is elő jöhet,savazni mindet talán akkor nem.
 
gelo said:
Szia!
Nekem akkor volt meg ez a szemétláda mikor sima mezei köveket /Duna parti bazalt/ tettem az akiba.
Kipakoltam őket és lám egy hét múlva kb.70% kevesebb lett.
Szinte mindenféle kőtől is elő jöhet,savazni mindet talán akkor nem.

Nekem is bazalt van annyi hogy nem Duna parti, hanem kertészeti boltból való, szóval akkor vegyem ki mindet és savazzam le és utána mehet vissza? Csak ezzel a megoldással annyi a bökkenő, hogy úgy felkavarok mindent,hogy az ammónia az egekben lesz és még a köveket sem fogom tudni úgy visszarakni.
 
Igen, tudom, piszok macerás.Egy próbát megérne!De lehet,hogy nem attól van.Sok mindentől lehet.
-gyenge flow
-gyenge szűrés
-szilikát gondok
-általános higiéniás gondok
Sajnos nem tudom azt mondani,1000%,hogy a kőtől lehet.Amit írtam az az én tapasztalatom volt.
De ha a kövektől jött elő nálad az addig nem fog elmúlni míg el nem paterolod azokat.
A savazást én nem próbáltam,itt olvastam én is.Volt akinek a seiryu kő miatt volt.
Én nem sz......m,kivágtam a f.....a. :evil:
Így is közel 20.000 Ft kárt okozott.Megfojtotta a parvula nagy részét,a bolbitist meg teljesen. :eek:
 
hectorvti said:
atti76 said:
Nekem túlzottnak tűnik a tápozásod...
Heti háromszori 50%-os vízcserénél 100 literre napi max 15ml kellene mikróból és ugyanennyi makróból (heti kettőnél 10-10 ml/nap). ;)

Valaki sokkalja ezt a tápozást valaki meg kevesli, akkor most az én aksimhoz mérve a dolgokat milyen dózisú tápozást kell alkalmaznom?!



Volt már blackout, kb. 4 hete, ha úgy látom, hogy rosszabbodik a helyzet akkor a következő lépés még egy sötét kúra lesz.
Azért nem ment maxon a 2226 mert kb. mint egy centrifuga a kis neon halak számára, szinte még kajálni se tudtak, olyan volt az áramlat. Most maxon megy és etetés idejére kikapcsolom a szűrőt.


Ajánlom tanulmányozásra a Növénytáp adagolási útmutatót a GA oldalon (pl a mikrónál 5/6 kép). Itt ki tudod számolni a vízcseréknek megfelelő adagolást.

A flow-ról: nekem 2000 liter/óra (Eheim 2073+2071) van 112 literes akira ;) .
 
A black-out után a világítást nagyon óvatosan kapcsold 0,3-0,5w/l el kezd 2db 18w is elég és napi 3-4- óránál ne többet legalább 1 hétig utána is óvatosan fokozatosan /én is így szúrtam el a dolgot sok volt a fény indításnak/.
 
Most én vagyok értetlen, vagy valamit elírtál?

A 100 literhez nem 5-5 ml. kellene naponta? A 3 naponkénti visszatápozásnál az rendben van, hogy többet használsz de nem sok ez egy kicsit?

Én még csak nem is szoktam visszatápozni, pedig van növény rendesen.
 
jojo said:
Most én vagyok értetlen, vagy valamit elírtál?

A 100 literhez nem 5-5 ml. kellene naponta? A 3 naponkénti visszatápozásnál az rendben van, hogy többet használsz de nem sok ez egy kicsit?

Én még csak nem is szoktam visszatápozni, pedig van növény rendesen.

Nem írtam el, a micro/macro naponta 5-5 nyomás, egy nyomás az 5 ml ha minden igaz! Elolvastam a GA ajánlást 100L-re 152 ml 1 hónapra, ami napi szinten kb. 5 ml, azaz 1 nyomás kellene az 5 helyett? :roll: ha ez igaz akkor tényleg jól túl van adagolva az aki!
 
jojo said:
Most én vagyok értetlen, vagy valamit elírtál?

A 100 literhez nem 5-5 ml. kellene naponta? A 3 naponkénti visszatápozásnál az rendben van, hogy többet használsz de nem sok ez egy kicsit?

Én még csak nem is szoktam visszatápozni, pedig van növény rendesen.

A GA ajánlásban heti 3 vízcserénél már naponta 2,8 ml/20 litert ír 50%-os vízcseréknél. Ez a normál adagolás ilyen esetben.
Heti kettőnél 2ml/20 liter naponta.
 
Az már igaz, de 25?

Remélem nem tűnik dőreségnek, de ez már pazarlás...

Most kísérleti jelleggel visszavettem a tápozást 0.8 ml/20 literre és még nem érzem, hogy gond lenne, de talán majd később...
 
jojo said:
Az már igaz, de 25?

Remélem nem tűnik dőreségnek, de ez már pazarlás...

Most kísérleti jelleggel visszavettem a tápozást 0.8 ml/20 literre és még nem érzem, hogy gond lenne, de talán majd később...

Akkor itt a számolási bibi, mert én 1 nyomást 5 ml-re számoltam, így 5 nyomás 25 ml-re jön ki, de mivel 1 ml egy nyomás, akkor 5 ml-t adagolok naponta.húúúú csak összejött valahogy :lol:
Akkor ez így már jónak tűnik mármint az 5 ml naponta!
 
hectorvti said:
Akkor ez így már jónak tűnik mármint az 5 ml naponta!

Amennyiben heti egyszeri 50%-os vízcserét csinálsz akkor elég. Ha az alga miatt többet-többször, akkor számold ki az útmutató alapján, mert ebben az esetben többet kell naponta adagolni (lsd visszább).
 
Azt azért lássuk be, hogy a fórumot látogatók nem tipikus "akvarista user-ek". Ennek megfelelően a tápozás ritkán oka az algásodásnak. Ezzel nem azt mondtom, hogy most ez nem gond (nem számoltam utána, késő van...)

A Rhizo-nak három oka lehet:
1. alacsony áramlás
2. növénytáp gondok
3. általános higiéné...

Én inkább az 1 és 3-ra tippelnék. Soha soha nem volt Rhyzo-m, gyakorlatilag csak CO2 problémákra utaló algám volt. Köszönhető ez a megfelelően nagy szűrésemnek és jó szűrőanyagoknak... Én a szűrésen és szűrőanyagokon és ilyesmiken gondolkodnék a helyedben...
 
pedig szép kis szörnyek születnek ebből a fajtából

hairzm5.jpg


Tom Barr-t olvastam épp ő is Black Out és Easy Carbo/Excel adagolást javasolja.
Persze kézzel eltávolítani amit lehet. Vízcseréket gyakrabban végezni stb.
 
Köszönöm a segítségeket, rajta vagyok az ügyön, hogy eltakarítsam ezt a fránya dögöt az aksiból.
 
Back
Oldal tetejére