• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Return to the roots - 115 l

Zsolti91

Kertész szaki
Sziasztok!

8 év után visszatérek a növényes akvarisztika szépségeihez, ugyanis költözés miatt újra van helyem akváriumot építeni :)
Az elmúlt szűk egy évtizedet kihúztam wabi-kusákkal, a fórum folyamatos böngészésével, és inspiráció gyűjtéssel. Már nagyon várom, hogy elinduljon, hosszútávú céljaim közé tartozik a versenyzés is, remélem már a mostani "visszahozó" setupot is el tudom egyszer indítani valamelyik megmérettetésen. De ez még odébb van.

Technika:
  • Egy jó állapotban lévő barna bútort szereztem, ami elég alacsony, úgyhogy szeretném megemelni kb. 20 centivel az egészet egy alsó keret építésével.
  • Erre illő 80x38x38as opti-white akváriumot fogok készíttetni (~115 liter), ez csak februárban lesz meg, addig lesz időm hardscape-et építeni legalább
  • Odyssea D-800-as LED lámpa, nem akartam brutál erős világítással nekiesni, közepes igényű növényeket tervezek jelenleg (mohák, páfrányok a fő irány)
  • Szűrésen még gondolkodom, jelenleg az OASE Biomaster 250-essel szemezek, ez tutira befér a szekrénybe
  • lesz palackos CO2 beoldás, Green Aqua mikro-makro tápozás

Hardscape:
  • a talaj emeléséhez szerintem lávakövet/kavicsokat fogok zacskózni
  • erre jön ADA amazonia hátulra, elől pedig valamilyen szürkés/sárgás homok lesz
  • kb. 20kg manten kő
  • Vasfa - redmoor kombináció, filteres ragasztással

Élővilág:
  • Növények terén bolbitis-t tervezek a lombkoronák szintjére, de igyekszem úgy csinálni, hogy minél több látszódjon a hardscape-ből, ezen kívül többfajta mohát fogok használni. Itt-ott egy kis lebomló HC is szóba jöhet, illetve anubias mini a gyökerek és kövek közé. A völgybe a kisebb mohapamacsok mellé egy-két szál parvula/glosso kerül majd. A hátsó régión még gondolkodom, mert bizonyos részeken sűrű hatást tervezek, de néhány átlátható részt is meghagynék a részletek miatt.
  • Halakról még fogalmam sincs, valamilyen kisebb méretű rajt szeretnék

Jelenleg még csak a száraz legózás elején tartok, egyelőre egymásra pakoltam a nagyobb köveket és fákat, de sokkal jobban kidolgozott részleteket tervezek csinálni ragasztással, kisebb ágak és kövek felhasználásával. Az egész koncepció egy völgy kialakítása, amit magasabb sziklás-fás, indákkal átszőtt környezet vesz körbe.
Bal hátul a fák mögé egy fennsíkot szeretnék, akár egy homokkal szórt úttal fűszerezve, meglátjuk, sikerül-e.
Egy kezdetleges skiccet készítettem pár hete:
IMG_20210115_183003.jpg

És a jelenlegi, összedobált állapot, amin még csak a fő irányvonal van meg. Akváriumba rakva, talajjal és kövekkel megemelve más képet fog majd mutatni:

IMG_20210115_172915.jpg

Majd tervezem update-elni a naplót, ha elkezdem kidolgozni a részleteket, addig is megyek vissza építeni, mert nem bírom abbahagyni :)
 
Végre van fejlemény az ügyben, elkészültem a szekrény megemelésével, illetve megvan az akvárium is. A ragasztás sajnos hagy némi kivetnivalót maga után, szerintetek van értelme megpróbálni pengével levágni fél centit, vagy csak szétkarcolnám az üveget vele?
És akkor néhány kép :)
View attachment 101255View attachment 101258
View attachment 101256
Én nem mernék nekiugrani szikével, ahhoz túl drága az üveg. Biztos reklamálnék a gyártónál. Egyszer én is befürödtem egy kisebb akvárumomnál, azóta csakis a GA jöhet szóba. De az is lehet hogy feltöltve észre sem fogod venni, először sztem próbáld ki hogy fest vízzel. 😉
 
Nem sajnálták a szilót az biztos, viszont még levegős is amitől gyengébb. Nem mondom, hogy szét fog esni, de nem túl esztétikus. Én ezt nem vettem volna így át. Szikével nem piszkálnám, mert nem ott és nem úgy fogod elvágni ahol akarod és még az üveg is karcos lesz.
 
őszinte leszek, 10 percig tanakodtam ott, de legyőzött a tudat, hogy nem kell újabb 2 hetet várni, hogy visszaküldjük, valahogy javítsák, és 2x45 percet autózzak érte..szóval így marad, legközelebb jobban figyelek ;)
 
Robog tovább a projekt, vannak részei, amivel már elégedett vagyok :)
Végül 12kg lávakő került be alulra, kb. 20cm magasságot tudtam elérni. Remélem feltöltéskor nem dől össze az egész, próbáltam kis kövekkel kitámasztani a nagyokat, hogy stabil legyen minden. A fő faelemek már ragasztva vannak, a kisebbeket még csak próbálgatom ide-oda, még jönnek bele apró gyökerek is a részletek miatt.

A növényesítésre majd nagyon fogok figyelni, nem szeretném, ha a pl. a kövek textúráját idővel elfednék, illetve a karbantartása már most látom, hogy nehéz lesz az ágak miatt.

A szűrő be és kifolyó ág a jobb oldalra előre fog kerülni, de a diffúzor a másik oldalon neccesen fog elférni..esetleg ötlet, hogy miként lehetne megoldani (külső reaktort nem annyira szeretnék)? Lehet szét kell szednem azt a részt és pár centit meghagyni az oldalfalon.

Bocs a telefonos minőségért, a lényeg látszik azért:
1.jpg

2.jpg


Szívesen veszek bármilyen kritikát a hardscape-el kapcsolatban :)
 
Robog tovább a projekt, vannak részei, amivel már elégedett vagyok :)
Végül 12kg lávakő került be alulra, kb. 20cm magasságot tudtam elérni. Remélem feltöltéskor nem dől össze az egész, próbáltam kis kövekkel kitámasztani a nagyokat, hogy stabil legyen minden. A fő faelemek már ragasztva vannak, a kisebbeket még csak próbálgatom ide-oda, még jönnek bele apró gyökerek is a részletek miatt.

A növényesítésre majd nagyon fogok figyelni, nem szeretném, ha a pl. a kövek textúráját idővel elfednék, illetve a karbantartása már most látom, hogy nehéz lesz az ágak miatt.

A szűrő be és kifolyó ág a jobb oldalra előre fog kerülni, de a diffúzor a másik oldalon neccesen fog elférni..esetleg ötlet, hogy miként lehetne megoldani (külső reaktort nem annyira szeretnék)? Lehet szét kell szednem azt a részt és pár centit meghagyni az oldalfalon.

Bocs a telefonos minőségért, a lényeg látszik azért:
View attachment 101354

View attachment 101355


Szívesen veszek bármilyen kritikát a hardscape-el kapcsolatban :)
Nekem tetszik nagyon, egyedül a jobb hátsó részen levő tüske szerű fa nem illik bele a képbe. Reaktort miért nem akarsz?
 
Nekem tetszik nagyon, egyedül a jobb hátsó részen levő tüske szerű fa nem illik bele a képbe. Reaktort miért nem akarsz?
Egyrészt szeretem a diffúzor kinézetét, illetve jól látszik, hogy mennyi co2 oldódik be aktuálisan, másrészt reaktort még nem használtam, de feltételezem, hogy lassabban veszem észre, ha valami probléma történik. De lehetséges, hogy kipróbálom majd.
 
Egyrészt szeretem a diffúzor kinézetét, illetve jól látszik, hogy mennyi co2 oldódik be aktuálisan, másrészt reaktort még nem használtam, de feltételezem, hogy lassabban veszem észre, ha valami probléma történik. De lehetséges, hogy kipróbálom majd.
Én difiről álltam át reaktorra, nekem csak pozitív a tapasztalat. Igazából ha a tűszelep és a mágnes kapcsoló megbízható, akkor csak előnye van...
 
Egyrészt szeretem a diffúzor kinézetét, illetve jól látszik, hogy mennyi co2 oldódik be aktuálisan, másrészt reaktort még nem használtam, de feltételezem, hogy lassabban veszem észre, ha valami probléma történik. De lehetséges, hogy kipróbálom majd.
Ha szereted a difi látványát, akkor az Aquarioval nem lősz mellé, mert nagyon finom a beoldása.
 
Utoljára módosított:
Robog tovább a projekt, vannak részei, amivel már elégedett vagyok :)
Végül 12kg lávakő került be alulra, kb. 20cm magasságot tudtam elérni. Remélem feltöltéskor nem dől össze az egész, próbáltam kis kövekkel kitámasztani a nagyokat, hogy stabil legyen minden. A fő faelemek már ragasztva vannak, a kisebbeket még csak próbálgatom ide-oda, még jönnek bele apró gyökerek is a részletek miatt.

A növényesítésre majd nagyon fogok figyelni, nem szeretném, ha a pl. a kövek textúráját idővel elfednék, illetve a karbantartása már most látom, hogy nehéz lesz az ágak miatt.

A szűrő be és kifolyó ág a jobb oldalra előre fog kerülni, de a diffúzor a másik oldalon neccesen fog elférni..esetleg ötlet, hogy miként lehetne megoldani (külső reaktort nem annyira szeretnék)? Lehet szét kell szednem azt a részt és pár centit meghagyni az oldalfalon.

Bocs a telefonos minőségért, a lényeg látszik azért:
View attachment 101354

View attachment 101355


Szívesen veszek bármilyen kritikát a hardscape-el kapcsolatban :)
Szia!

Engem három helyen zavar a látvány, mert rontja a fák flowját:
2.jpg
Szívem szerint egy ácskalapáccsal letörném azokat - piros körökkel jelezve. Egyúttal minden olyan ágat, amin látszik az egyenes vágás (fűrészelés/metszés - sárga négyszögekkel jelölve), kalapáccsal kicsit "rojtosítanám. Úgy sokkal természetesebb látványt fognak nyújtani.
Jó baloldalon a hangsúlyos sötét rész, viszont a hátfal felé haladva nagyon szabályos a kövek íve. Ezt megtörném néhány közepes méretű kő elhelyezésével, amik inkább kifelé, az ösvény irányába mutatnak.

Jó az alapkoncepció, csak még finomíts rajta, tedd még intrikáltabbá.
 
Köszi szépen az elemzést, igyekeztem megfogadni, amit nem tudtam eltüntetni, azt majd növényekkel oldom meg.
Bekerült még néhány részlet, illetve a dekor homok is, így már nem olyan kontrasztos az átmenet a hegy-völgy között. Idővel még több indát szeretnék, de azok ráérnek még.
Remélem pár héten belül el tudom indítani, már nagyon várom!
1111.jpg

Növényeket mit javasolnátok a háttérbe? Én mohákat és páfrányokat szeretnék elsősorban ültetni, kiegészítve némi HC-vel, parvulával és anubias minivel, de a hátsó régiókat még nem találtam ki.
 
Köszi szépen az elemzést, igyekeztem megfogadni, amit nem tudtam eltüntetni, azt majd növényekkel oldom meg.
Bekerült még néhány részlet, illetve a dekor homok is, így már nem olyan kontrasztos az átmenet a hegy-völgy között. Idővel még több indát szeretnék, de azok ráérnek még.
Remélem pár héten belül el tudom indítani, már nagyon várom!
View attachment 101414

Növényeket mit javasolnátok a háttérbe? Én mohákat és páfrányokat szeretnék elsősorban ültetni, kiegészítve némi HC-vel, parvulával és anubias minivel, de a hátsó régiókat még nem találtam ki.
Előre a nagylevelűek, középső részben kisebbek hátra pedig egészen apró levelűek kerüljenek. Eképp tudod élethűen "mélyíteni" a térérzetét a setupnak.
 
Eljött végre az idő, megvolt az indítás :)
A víz még nincs letisztulva, de azért hoztam egy képet. Tervezek még további növényeket (mohák-páfrányok), első körben az alábbiak kerültek be:
  • anubias mini
  • eleocharis parvula
  • myriophyllum guyana és matogrossense
  • bolbitis heudelotii
  • karácsony és fissidens moha
Szépen visszajöttek a régi emlékek a szűrő és a co2 beüzemelésénél, de a vízcserék nem hiányoztak :D Illetve azt is elfelejtettem, hogy a víz felhajtóereje mennyire erős tud lenni, újra kellett ragasztani 1-2 dolgot, illetve súlyozom is kellett. De nembaj, a részletek kidolgozása a jövő zenéje!
IMG_20210217_184344.jpg
 
Kezd letisztulni a víz (2 naponta cserélek kb. 40%-ot), kisebb növekedést már látok a stem-eket, eddig minden jó :)

Bekerült még egy kis anubias bonsai, staurogyne és glossostigma, illetve jövőhéten megpróbálok még szert tenni némi növényre (bolbitis és crepidomanes kisebb fajtái). A halakat is kitaláltam, zöld törperazbóra csapatot szeretnék, kb. 15-20db-ot.

IMG_20210221_174843.jpg

A későbbiekben el akarom kezdeni a kisebb indák-ágak beillesztését is. Viszont sajnos a völgy végére (fókuszpont) nem találtam még megoldást, sokkal kuszább/magasabb/"veszélyesebb/nemtudommilyenebb kéne hogy legyen. Van ötletetek?
 
Tényleg lehetne hátul magasabb, de ha megemeled a talajt akkor a hátsó kövek textúrája el fog tűnni. Márpedig azok nagyon jól mutatnak. Halakból szerintem lehetne több is, ~30. Már így is nagyon patent az akva, az egyedüli növény ami szúrja a szemem jobb oldalon szinte aranymetszésben az anubias. Sztem az előtérben jobban mutatna, nekem nagynak tűnik oda a levele, ront az arányokon.
 
Tényleg lehetne hátul magasabb, de ha megemeled a talajt akkor a hátsó kövek textúrája el fog tűnni. Márpedig azok nagyon jól mutatnak. Halakból szerintem lehetne több is, ~30. Már így is nagyon patent az akva, az egyedüli növény ami szúrja a szemem jobb oldalon szinte aranymetszésben az anubias. Sztem az előtérben jobban mutatna, nekem nagynak tűnik oda a levele, ront az arányokon.
köszi, az ajánlásodra kivettem az anubiast, tényleg nem annyira illett oda.
 
Jövök egy újabb szörnyű telefonos képpel, azért az előző fotón látszódó kristálytiszta vízhez képest látszik némi elszíneződés, ez élőben eddig fel sem tűnt. Úgy néz ki be kell vetnem egy Seachem Purigen regenerációt. A jó hír viszont, hogy @Szmóki segítségével hozzájutottam egy mini páfrány fajtához (crepidomanes grape leaf 2-hoz), ami remekül mutat a finom leveleivel. Illetve bekerült egy zöld törperazbóra raj, két oto és két sziámi, nagyon jól feldobják a hangulatot.

A növények annyira még nem lódultak meg (a fényem ugye nem túl acélos), de a hátsó stem-eket már vágni kellett. Illetve sajnos tervezési hiba volt, hogy a jobb oldali belógó fa túl magasra került, így csurig töltve se került 100%-osan víz alá. Ezért sajnos szét kellett bontanom azt a részt, amivel rendesen megküzdöttem, hogy újra egyben maradjon valahogy.. Nem végleges még a forma, de legalább víz alatt van :)
A hátsó régióra és az indázásra még nem volt időm és ihletem, az még a jövő zenéje.

Némi zöld és barna alga is megjelent a köveken/üvegen, de nem vészes, próbálom kordában tartani.

IMG_20210303_193032.jpg
 
Back
Oldal tetejére