• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural Rettengő

Az akvárium az irodában van és a kollégámé. Az üveg története hosszú időre nyúlik vissza. Tulajdonképpen több, mint tíz éve üzemel. Valamikor a múlt évben kapott ismét fénycsövet, azelőtt vagy két évig ment nélküle. A szűrése egy ősrégi belső szűrő. Még működik, bár azt hozzá kell tenni, hogy ez is vagy három évig csak “pihent”, magyarul az elmúlt három évben szűrés nélkül üzemelt az üveg. Vízcsere vagy két éve nem volt. Halak láthatóan nem bánták. Mindegyik hal ami kimúlt, a papírforma szerinti korig élt, időskori végelgyengülésben távoztak az örök vadászmezőkre. Pontosan ezen okok miatt választottam a napló nevét. Be kell vallanom nem is értem, hogy nem pusztult ki semmi.

Kollégám elment nyaralni. Én meg berendeltem néhány növényt, hogy mire visszaér, legyen egy kis meglepetése. A technikán nem változtatok, az adott. Viszont a sima halas üvegből lesz egy növényes. Mivel az elhanyagolásának az oka főként az időhiány volt, ezért DW metódus szerint csinálom meg az aljzat rétegrendjét. Ennek előnye, hogy kevesebb karbantartást fog igényelni az akvárium és remélhetőleg az algásodás is kisebb lesz.

Hardware:

üveg: kb. 90x30x45
világítás: kèt fénycső (majd pontosítom)
szűrés: Belső szűrő sima szivaccsal (valami őskori darab)
co2: nem tervezem, de lehet kap az első hónapban egy neo zselèset (maradt feleslegben)

Talaj:

kis aktív szén (mindig teszek az üveg aljára)
jóföld töföld 2,5 cm vastagon
kavics 4 cm vastagon

Dekor:

a már bent lévő fákat használom, tehát lényegében semmi

Növények:

próbáltam csapvizet is tűrő növényeket válogatni. Ezt nem fogom a szokásos fullra beültetni, mert nem az enyém az üveg és nem lett volna kedvem vagy 30 egység növényt venni

hátul: Hygrophila corymbosa 'Siamensis 53B', Hygrophila difformis

fákon: Microsorum pteropus 'Narrow', Bolbitis heudelotii

középen: Hygrophila corymbosa 'Kompakt', Cryptocoryne beckettii petchii

elöl: Lilaeopsis mauritiana

Holnap szerkesztem és teszek fel elrettentő képeket az üvegről.
 
Hát egy kicsit elb****am. Túl sok lett a tóföld az alján. Kb. 25 évre elegendő.. Ezzel a legfőbb probléma az, hogy alig tudtam a szűrőt visszatenni. Szóval a szűrő alatt kb 1,5 cm a kavicsvastagság, be kellett süllyesztenem. Majd meglátjuk mi lesz, lehet pár hét múlva tépem majd a hajam az algásodás miatt.

9941BE0C-6DEA-41D8-9325-A427DCDE7C19.jpeg
Az eredeti víznek egy részét felfogtam és visszatettem.
 
Hát egy kicsit elb****am. Túl sok lett a tóföld az alján. Kb. 25 évre elegendő.. Ezzel a legfőbb probléma az, hogy alig tudtam a szűrőt visszatenni. Szóval a szűrő alatt kb 1,5 cm a kavicsvastagság, be kellett süllyesztenem. Majd meglátjuk mi lesz, lehet pár hét múlva tépem majd a hajam az algásodás miatt.

View attachment 94036
Az eredeti víznek egy részét felfogtam és visszatettem.
Alapvetően a tóföld úgy lett megtervezve, hogy ne legyen vele gond ha víz alá kerül. A vastagságnál fontosabb hogy ne lehessen túl nagy része anaerob, ami pedig a növényi gyökerek és a megfelelő fedőtalaj szemcseméretén múlik.(apró homokban hamarabb berohad, nálad ránézésre ez ok)

A vizet cserélgesd részlegesen az első hónapban legalább hetente, de első két hétben akár heti 2szer is. Utána beáll.
 
Hát egy kicsit elb****am. Túl sok lett a tóföld az alján. Kb. 25 évre elegendő.. Ezzel a legfőbb probléma az, hogy alig tudtam a szűrőt visszatenni. Szóval a szűrő alatt kb 1,5 cm a kavicsvastagság, be kellett süllyesztenem. Majd meglátjuk mi lesz, lehet pár hét múlva tépem majd a hajam az algásodás miatt.

View attachment 94036
Az eredeti víznek egy részét felfogtam és visszatettem.

Szvsz nem lesz gond azzal, hogy 1.5 cm csak a kavics a szűrő alatt.

Első sorban milyen növény van? Talán mehetne bele pár úszónövény is eleinte, az sosem árt...
 
Nomen est omen. Beugrottunk a gyerkőccel az irodába délelőtt. Majdnem elájultam amikor észrevettem, hogy majd 6 liter víz hiányzik. A bal oldal elülső felén felül szép lassan csordogált ki a víz. Az történhetett, hogy mivel sokáig ott nem kapott nedvességet a szilikon, ezért el is engedett és a tetőt amikor visszatettem, pont annyira szétfeszítette, hogy kiengedett vizet. Tetőt gyorsan levettem (Világítás most nuku), és kívülről bekentem egy kis szilikonnal. Holnap leszívok egy kis vizet és bekenem belülről és kívülről is felül az élillesztéseket. @mmccannon szerinted így működni fog?
 
Nomen est omen. Beugrottunk a gyerkőccel az irodába délelőtt. Majdnem elájultam amikor észrevettem, hogy majd 6 liter víz hiányzik. A bal oldal elülső felén felül szép lassan csordogált ki a víz. Az történhetett, hogy mivel sokáig ott nem kapott nedvességet a szilikon, ezért el is engedett és a tetőt amikor visszatettem, pont annyira szétfeszítette, hogy kiengedett vizet. Tetőt gyorsan levettem (Világítás most nuku), és kívülről bekentem egy kis szilikonnal. Holnap leszívok egy kis vizet és bekenem belülről és kívülről is felül az élillesztéseket. @mmccannon szerinted így működni fog?
Kívül nem érdemes, nincs sok értelme.

Teendők:
- 2 centivel lejjebb engeded a vizet, mint ahol elengedett.
- Nitro hígítóval/ipari alkohollal alaposan megpuceválod a ragasztandó részt.
- Maszkolószalaggal 0,5 cm-re a saroktól letakarod az üveget.
- Sarokba nyomsz FBS-t, és egy használaton kívüli bankkártyával, törzsvásárlóival lehúzod a felesleget, a maszkolószalagot meg leveszed.

Lehet, hogy nem lesz szép, de atombiztos.
 
Egyenlőre úgy tűnik nem folyik. Kopp-kopp. Odaragasztottam egy kocka szilviát, hogy folyamatosan figyeljem a következő hetekben.
Ma belenyúltam az üvegbe. Osztottam a magasabb növényeket topolással. Meg cseréltem 20 l vizet is.
Most biztos sokan sikító frászt kapnak, de lecseréltem az 1000l/h-ás szűrőt egy eheim biopower 160-ra. Túl nagynak éreztem a flowt. Nem akarom, hogy kikeverje a CO2-t az áramlás.

0ADB1244-076C-4A0A-9B4C-F89FB6BE6E62.jpeg
 
Múlt héten mértem NO3-at és PO4-et. Mind a kettő nagyon magas volt. Hogy meggyorsítsam a tápanyagfelvételt ma tettem be egy neo co2-t. Viszont Ca hiányra gyanakszom. Szerintetek mi hiányzik a növényeknek a kép alapján?

0AFD2F10-09E0-4A7E-83E4-BFAEC2701206.jpeg
CD9FB81D-FBFA-46FB-9311-D08F919CF096.jpeg@NagyViktor?
 
Nagyon hullámzó a teljesítménye az üvegnek. Hygrophilák szenvednek és lassacskán olvadoznak. Mérni nem mértem, de tápanyag szépen lehet a vízben, mert a salviniák hihetetlen szépek és egészségesek. Talán a probléma pont itt kezdődik. Ugyanis olyan mértékben szaporodnak, hogy teljesen lefedik a fény útját. Mivel nincs időm folyamatosan leszedni ezért olyan növények kellenének bele, amik bírják ezt a fajta környezetet. @NagyViktor @Z1234 és mindenki más is mit javasoltok talajba ültetni? Háttér és előtér is kérdés
 
Hátulra szerintem nyugodtan mehet Limnophila Sessiliflora...könnyű beszerezni, kiirthatatlan, nem zavarja ha időnként beárnyékolják felülről, jó kontrollnövény és pár hét topolgatás után még szép bokor is lesz belőle. Egy ilyen magas üvegben nem is kell azért vágni minden héten, hátul biztos jól mutatna.
 
Back
Oldal tetejére