• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Remény

meleagris

Mágus
Sziasztok!
A "30 Liter kezdetnek" naplo utan ma belevagok egy ujabb naploba. A neve azert lett ez, mert remenykedem benne, hogy nemcsak alga elleni küzdelem lesz, hanem a nappali igazi disze, melyben sokaig gyönyörködhetek.
Elöre kell bocsatanom, hogy relative lassan fogok vele haladni, de szeretnem viszonylag alaposan dokumentalni a kezdetektöl, ahogyan idöm is engedi.
Tervezek reszletes arlistat is, majd minden berendezesröl es a növenyekröl, halakrol is, amit vasarolok. Egyreszt informacioul nektek (milyen arak vannak itt Nemetorszagban), masreszt magamnak is, hogy legyen egy összegzes.
Azt ratok bizom, hogy most az elejen, ami eddig megvan arrol mar tajekoztassalak titeket, vagy majd a teljes inditast követöen adjak közre egy listat, jelezzetek kerlek.
Szoval: az akvarium az Eheim Proxima 325 modellje.
Miert esett a valasztas erre? Mert ennek a modellnek a butora az, ami közel all az ADA es Aquascaping akvariumok mimimalista stilusahoz. A butor szine a feher lett, felesegem ohajara. Ugyan az akvarium fedett, de a parolgas miatt es az esetleges halak, garnelak szökese miatt vegül emiatt döntöttünk.
Az akvariumszett tegnap este erkezett meg, illetve szallitottak ki.
Meretek: 130x50x50
Ami maiatt egyedülallo, az, hogy az üvegvastagsag 12 mm, az egyetlen a piacon, ami ilyen vastag üveget kinal, merevitesek nelküli, termeszetesen. A Juwel es egyeb akvariumok butorai, nem ilyen minimal stilusuak, rusztikus butorokat kinalnak, vagy nem ilyen meretben. Több magancegtöl is kertem ajanlatot, de hiaba lenne olcso önmagaban egy ekkora akvarium(170-250 Euro), azok nem 12 mm-esek, es sajnos a butorral együtt, plane vilagitassal együtt bizony ilyen arak jönnek ki, mint amennyibe ez a Proxima szett került. Raadasul, senki nem szallitja fel az elsö emeletre, ahol lakunk, csak a jardaszegelyig!! Plusz a szallitasai dij is ott van.
A Zoo Käppner, ahol rendeltem, ingyen kiszallitotta, es segitettek felhozni is, mert nem tudtam volna a nejemmel, hiszen csak az akvarium sulya 75 kg!
Vilagitas: gyarilag 2 x 54 W T5, de rendeltem külön pluszban 2 x 54 W T5 kiegeszitest. Azt ingyen kaptam, tekintve, hogy probaltam alkudozni.
A szürest 2 Tetra EX 1200 latja majd el, aminek a gyari szüröanyagat reszben cserelni fogom. Tekintettel az aki fedett mivoltara, nem leszz lilly pipe, hanem a perforalt benyomo ag lesz az akvarium ket rövidebb oldalan, ha sikerül ugy beszerelnem.
Tehat ma este butor osszeszereles, es a vegleges pozicioba valo elhelyezes lesz. Vilagitas összerakasa, ha keszen vagyok, hetvegen foto, amit igyekszem majd feltölteni.
Jövöheten rendelem a talajt, taptalajt es dekoraciot, ez a terv marcius honapra, aztan aprilisban a növenyek, CO2 es egyeb müszerek beszerzese. A szüröket tervezem külön jaratni mar marcius közepetöl a berendezesig.
Ha van kerdesetek, szivesen valaszolok!
 
Na, sikerült a hetvegen a szekrenyt es a vilagitast összeszerelni. A kiegeszitö vilagitashoz nincsen fenycsö, de valoszinüleg az is az Eheim Daylight fenycsöve lesz, az 6500 Kelvinnes spektrummal bir. Nem tudom, hogy mind a kettö az legyen, vagy legyen az egyik növenyséskent aposztrofalt Eheim fenycsö, 4750 Kelvinnel. Szerintetek?
Remelem a kepeket latni fogjatok.
25275575041_4eea03220d_b.jpg

25250363092_4a3e7cd4b1_b.jpg
25073020940_403a6ea6cc_b.jpg

25275566761_a868d80969_b.jpg
 
Amit meg kedvelk az aksiban, az hogy lehet a vilagitast elöre hatra csusztatni, ez mindenkepp hasznos lehet, az akiban valo matataskor, illetve, ha elörebb vagy hatrebb szeretnem pozicionalni.
Szoval, ahogyan igertem, jöjjenek az arak, melyeket folyamatosan frissitek majd, es a vegen összesiteni is fogok.
Akvarium+butor: 899 Eur
Külsö szürök Tetra EX 1200: 2 x 119 Eur
A kiegeszitö vilagitast ingyen kaptam. Kiszallitas dijmentes volt.
Lehet talalni valamelyest olcsobban ugyanezt a szettet, de ott a kiszallitas dija meg hozzajöhet, plusz az, hogy csak le.......k a kertbe a szallitmanyt, aztan vidd fel, ahogy tudod....
A külsö szüröket is be lehett volna valamelyest meg olcsobban szerezni, de együtt akartam, raadasul igy a plusz vilagitas nem került semmibe, egyebkent 100-110 Eur körül van az ara.
A tovabbi lepesek: hatterfolia beszerzese, taptalaj, dekortalaj, es a hardscape következik, ha talalok megfelelö követ es fakat. Ezeknek eleg komoly ara van itt. Ugynevezett folyami fat terveztem, de azt csak webaruhazban talaltam, ugy meg eleg nehez egy jo scape-et összerakni, hogy nem latom...csak kiszallitanak valamit.
Egy kerdesem lenne: a seiryu kövek mennyire kemenyitik a vizet? Több helyen is elterö leirasokat olvastam, igy nem egyertelmü nekem.
 
Haat...sokakat nem erdekel a projektem...:( Ennyire rossz, vagy csak meg vartok a tovabbi fejlemenyekre?
Geotextilt azt hol vasaroltatok, mar aki vett, hogy a kövek es egyebek miatt ne karcolodjon az üveg alul?
Ismeritek azt a vekony, puha, hungarocell szerü csomagoloanyagot, olyasmi mint egy folia, az is hasznalhato lenne? Eppen most kaptam a vilagitassal együtt, abba volt csomagolva, gondoltam azt tennem elulra majd, ha jön a scape epitese. Csak nem akarom meg veleltlenül sem, hogy valamit idövel a vizbe oldjak, amit nem kellene.
 
Haat...sokakat nem erdekel a projektem...:( Ennyire rossz, vagy csak meg vartok a tovabbi fejlemenyekre?
Geotextilt azt hol vasaroltatok, mar aki vett, hogy a kövek es egyebek miatt ne karcolodjon az üveg alul?
Ismeritek azt a vekony, puha, hungarocell szerü csomagoloanyagot, olyasmi mint egy folia, az is hasznalhato lenne? Eppen most kaptam a vilagitassal együtt, abba volt csomagolva, gondoltam azt tennem elulra majd, ha jön a scape epitese. Csak nem akarom meg veleltlenül sem, hogy valamit idövel a vizbe oldjak, amit nem kellene.
Szia!

Engem nagyon is érdekel a projekt főleg hogy ilyen nagy akváriumról van szó, viszont nem vagyok nagy szakértő, de biztos lesz valaki okosabb nálam aki válaszol a kérdéseidre!
 
Na, sikerült a hetvegen a szekrenyt es a vilagitast összeszerelni. A kiegeszitö vilagitashoz nincsen fenycsö, de valoszinüleg az is az Eheim Daylight fenycsöve lesz, az 6500 Kelvinnes spektrummal bir. Nem tudom, hogy mind a kettö az legyen, vagy legyen az egyik növenyséskent aposztrofalt Eheim fenycsö, 4750 Kelvinnel. Szerintetek?
Remelem a kepeket latni fogjatok.
View attachment 5961

View attachment 5962
View attachment 5963

View attachment 5964
Mezei 6500 Kelvines csőre nem gondoltál? Sokkal olcsóbb, mint az Eheim, Sera, akármilyen csövek. Vagy ha már lúd, legyen kövér, és keress Giesemann csöveket.
 
Mezei 6500 Kelvines csőre nem gondoltál? Sokkal olcsóbb, mint az Eheim, Sera, akármilyen csövek. Vagy ha már lúd, legyen kövér, és keress Giesemann csöveket.
De, eppen ma hajnalban bujtam netet csö utan. Meg vagyok fazva es nem tudtam jol aludni...:dead:
A Sera, JBL, Dennerle csövek felejtösek, 25-30 Euroba kerülnek. Talaltam olcsobban a Giesemann-tol 22 Eur környeken, de az Eheim sajat csöve is olcsobb, illetve talaltam meg olxccsobban pont 6500 K csöveket, lehet, hogy azokat veszem bele. Most eppen a dekorokon agyalok, hogy honnan szerezzem be, hogy minel olcsobban megusszam....Valami tüzepet keresek, illetve talaltam Berlinben is egy olyan üzletet, ahol nagyon jo köveik vannak, de többe kerül a szallitas, mint a kövek, bar meg igy is relative olcso.
A Drachenstein, azt hiszem Dragon köveknek kiloja valami 0,4 Eur!!! Az összes eddigi webshopban, ahol lattam, mindenhol 4-5-6 Euro kiloja.
Tegnap adtam le egy rendelest, majd publikalom az arlistat....o_O
 
Na, azert lassan halad a projekt.
Sikerült a kiegeszitö vilagitashoz kettö darab 6500 K Giesemann fenycsövet beszereznem. Plusz megrendeltem a talajt, es a taptalajt is.
Beszerezesre kerültek meg szüröanyagok, mert a gyari töltettel nem vagyok elegedett.
Reszben a gyari töltet marad majd: ez a szivacsokat es a keramiagyürüket jelenti, ezen felül ADA Bio Rio, Eheiem lavakövek es Sera siprax fogja alkotni mindket szüröben a töltetet. Illetve 1 zacsi Purigent is vettem, amiböl majd kesöbb tervezek meg egy csomaggal venni.
A taptalaj ADA Power sand es Tropica plant growth. A talaj ADA Amazonia illetve, dekortalaj gyanant JBL river került beszerezesre, mert az ADA talajokat mar egyszerüen nem birtam megfizetni.
Következzen az arlista:
Fenycsövek: 2 x 17,5 Eur.
Taptalaj: 72 Eur
Talaj+dekortalaj: 162 Eur
Szüröanyagok:62 Eur.
Folyt.köv...
 
Látom, már későn írok fénycső ügyben. Osram 865, illetve 880 csöveket javasolom, filléresek és teljesen jók. Természetesen majd ha cserések lesznek;)
Amid eddig van, az szép és egy ekkora kádban el lehet engedni a fantáziát:) A szekrényed mennyit bír? Csak azért, mert ha az embernek rendesen elborul az agya és jól telerakja kővel, nem is gondolod, mekkora súlyt össze tudsz dobni.
Ha gondolod, a habosított fólia (pl amit laminált padló alá is tesznek) jó lehet, de ha komolyabb kövek is lent lesznek az alján, én inkább 1 cm-es polisztirol (pl hungarocell, nikecell) lapot tennék, aztán ha a köveket elrendeztem, akkor tapétavágóval kiszedem a fölösleget.
 
Gyönyörű akvárium, gyönyörű bútorral! Két kérdés: hogy kell elképzelni a "perforalt benyomo ag"-at? Miként gondoltad a co-t beoldani?
Köszi...A benyomo ag, vagyis az esöztetö az aki ket rövidebb oldalan lesz, egymassal szemben. A beszivo agak a ket hatso sarokban. A CO2 palackos lesz majd diffuzorral.
 
Látom, már későn írok fénycső ügyben. Osram 865, illetve 880 csöveket javasolom, filléresek és teljesen jók. Természetesen majd ha cserések lesznek;)
Amid eddig van, az szép és egy ekkora kádban el lehet engedni a fantáziát:) A szekrényed mennyit bír? Csak azért, mert ha az embernek rendesen elborul az agya és jól telerakja kővel, nem is gondolod, mekkora súlyt össze tudsz dobni.
Ha gondolod, a habosított fólia (pl amit laminált padló alá is tesznek) jó lehet, de ha komolyabb kövek is lent lesznek az alján, én inkább 1 cm-es polisztirol (pl hungarocell, nikecell) lapot tennék, aztán ha a köveket elrendeztem, akkor tapétavágóval kiszedem a fölösleget.
Remelem a Giesemann csövek bevalnak majd. Konkretan nem talaltam meg a teherbirast, szerintem 500 kg lehet. Meg utananezek...
 
Na... sok minden nem törtent azota, beszereztem a dekoraciot. Hasonlo sötetbarna, hosszu, folyami fakat akartam, mint amit Amanao mester akvariumaiban is olyan sokszor latni (nem mintha kicsit is meg tudnam közeliteni az altala berendezett akvariumok barmelyiket...).
De sajnos nem igazan talaltam, illetve elvetve itt- ott, mindenfele egyebet: mangrove gyökereket, red moor, mopani vasfat stb stb, csak azt nem amit kerestem, de azert sikerült nagyjabol szereznem dekorokat. Most aznak a vizben, van amelyik jobban, van amelyik kevesbe szinezi a vizet. Kövekböl csak egyszerü morena kavicsokat vettem, mert a kaphato, es ismert dekorkövekre mar nem akartam ujabb 100-150 Eurot kiadni, igy maradok az egyszerü folyami kavicsnal.
Hetvegen megsuroltam a köveket, igy, ha minden jol megy, hamarosan jön a scape... Meg mindig varok egy csomagot (ket fenycsö es szüröanyag), de mar kezdem a türelmem elvesziteni:mad:, mert ma ket hete adtam le a rendelest. A csuszast azzal indokoltak, hogy nem volt nekik a szüröanyag raktaron (rendeleskor pedig de...):shifty: Amint megjön a szüröanyag, inditom a szüröket, szeretnem mindkettöt minimum ket hetig, de ha lehet inkabb 3-4 hetig is jaratni az inditas elött. Van valami tippetek, hogy milyen baci kulturat vegyek a szürök jaratasahoz? (egy nagyobb edenyben, 40 liter lesz mindkettö bekötve es ott fog üzemelni az inditasig.
Egyenlöre ennyiben merül ki az update...;)
 
Vehetsz EasyLife -ot, ProdiBio -t, ADA-t vagy lényegében bármilyet, akár Neptun-t is, csak egész is őket néha egy kis halkajával.
 
Sracok, a segitsegetekre lenne szüksegem!
UV lampat akarok az akihoz vasarolni, a kerdesem: milyen teljesitmenyü UV lampa ajanlott 300 literhez?
Eleg sokat talaltam a neten, különfele teljesitmenyekkel, 5W, 9W, 18W, 30W, van erre valami szabaly? Vagy a szürö aramlasi sebessegehez merten kell valasztani? Elkepzelesem szerint nap 2x alkalommal kapcsolnam be kb. 1-1 orara.
Van valami ötletetek? Esetleg ajanlott markak, tipusok? Azert itt kerdezem, mert nem talaltam a megfelelö topicot.

Köszi
 
Azert halad a projekt. beszerzesre kerültek a következö berendezesek: 2kg CO2 palack, diffuzorral es magneskapcsoloval, egy JBL 5W UV lampa, valoszinüleg a szürök aramlasi sebessege nagy lesz hozza, de egyebkent is csak preventiv jelleggel tervezem hasznalni, napi ketszer üzemel majd, 1-2 orat. Hydor külsö fütö jött meg, es vegre ma megerkeztek a növenyek is. Ma megprobalom a scapet elkesziteni (kicsit sietös lesz), korabban nem akartam, mert feltem, hogy a fak kiszaradnak, ha több hetig lesznek az üres aksiban. Igy is tartok töle, hogy lesz ami feluszik, es sulyoznom kell. A talaj mar jo ideje benn van, remelem azzal nem lesz gond. A növenyeket az utolso ra szant keretböl rendeltem, annyi lesz most amennyi lesz, meg kesöbb tudok rendelni vagy venni, ha kevesnek talalom. (ha az asszony engedi...:D)
Alljon itt rendelkezesre akkor a teljes lista, ahogyan igertem, hogy hogyan alakultak a piszkos anyagiak, kinek segitsegül, kinek okulaskeppen ;):
Akvarium+szekreny (Eheim): 899 Eur
Szürök (Tetra Ex 1200): 238 Eur
Kiegeszitö fenycsö: 35 Eur
Taptalaj ADA+Tropica: 50 Eur
Talaj+dekortalaj (ADA+JBL): 100 Eur
Szüröanyagok (Gyari+ADA, Eheim, Sera+Seachem Purigen): 63 Eur
UV lampa JBL 5W: 66 Eur
Külsö fütö Hydor: 50 Eur
CO2 2 kg rendszer: 165 Eur
Növenyek: 150 Eur
Folyami kövek: 18 Eur
Dekor fa: 160 Eur (ezt nagyon huzosnak ereztem..:stop:)
ADA tapoldatok: 60 Eur
Idökapcsolok, egyeb kiegesztitök stb: 40 Eur
Összesen: 2094 Eur. (Az arakat kerekitettem, a vegösszeghez kepest +/- nehany Euro elteres realis lehet).

Itt tartok most, es meg halak nincsenek rendelve, sem egyeb gerinctelen joszagok. Persze ezek nem magyarorszagi arak, biztosan lehet olcsobban vagy dragabban is beszerezni, meg lehet egyeb portalokon kutakodni, en igyekeztem lehetöleg olcsobban, de normalis, pozitiv ertekelessel rendelkezö akvariumi webshopokban, vagy nagykereken keresztül beszerezni a dolgokat.

Egy kerdesem lenne az ADA Brighty K es Step 1 oldatokhoz: mikor javasoljatok a tapozast elkezdeni ezekkel az oldatokkal? Elegendö 3 het utan, ahogyan olvastam, vagy rögtön az elejen mehet bele? In vitro növenyem keves van, jo reszük kosaras. Majd meglatjuk, hogyan alakulnak.
Kepeket probalok kesziteni, ha nem örülök meg a berendezeskor, es igyekszem majd reszleteket közölni. Azert ne szamitsatok egy IAPLC dijas akvariumra...:), ha nem lesz egymerö alga, es jol mutat a nappaliban, en mar elegedett leszek...:happy:
 
Ha esetleg unalmas esti óráitokban ide tévedtek, megnézné valaki a kérdésemet? Örülnék, ha tudnátok segíteni. Ezer köszönet!
Elkészültem a scape-el...nem is tudom. Kb. 45 perc alatt elkészült, már nyagattak a fürdéssel, vacsival....
Holnap megpróbálok egy- két képet mutatni. Pénteken ültetés....de ma megjöttek a növények. 1 nappal hamarabb, mint ahogy kértem....vízben vannak, remélem kibírják péntekig így.
 
Back
Oldal tetejére