• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Red Cherryk és betegségek

Kedves Kollégák!

Kéz alatt vettem hat RC-t, amiből négy még aznap elpusztult.
Mi lehet a gond?

Egy liter vízben vittem haza, s külön, egy üveg kádban voltak, vannak, amit az akiból töltöttem fel. A hőkonvenció megvolt.
Vízminőség (keménység eltérés) okozhatta vesztük?
 
A stressz is lehetett a baj, a vízkeménységet annyira nem mondanám hacsak nem extrém vízeltérés van nálad. Kint a hidegben sokat voltak? Ott is megfázhattak, talán.
Sajnos időnként nálam is vannak elhullások amiknek az okára nem jövök rá. Remélhetőleg a többiek megmaradnak és a szaporulat majd kárpótol az elvesztettekért.
Többi eszik rendesen? Én nem szoktam nagyon sokáig karanténozni őket, hacsak nem betegségre gyanakszol és már vannak garnélák a rendes medencében.
 
A stressz is lehetett a baj, a vízkeménységet annyira nem mondanám hacsak nem extrém vízeltérés van nálad. Kint a hidegben sokat voltak? Ott is megfázhattak, talán.
Sajnos időnként nálam is vannak elhullások amiknek az okára nem jövök rá. Remélhetőleg a többiek megmaradnak és a szaporulat majd kárpótol az elvesztettekért.
Többi eszik rendesen? Én nem szoktam nagyon sokáig karanténozni őket, hacsak nem betegségre gyanakszol és már vannak garnélák a rendes medencében.
Hali

Megfázás kizárt. Kb 20 perc alatt lezajlott a transzport, bélelt hátizsákban, kocsiban. A befőttest, amiben jöttek, betettem az üveg kádba, amit feltöltöttem az akiból, 20 Gh. Addig töltöttem, amíg elérte a befőttes száját, plusz fél centi. Maguktól jöttek ki.
Akkor lehet, hogy infarktust kaptak?
 
az élet nagy kérdései...
Lehet csak a stressz ami a kihalászással, utazással járt.
Bár nálam nem volt még elhullás utaztatás miatt. De így nem tudnám megmondani.
Én max keménységet mérek mikor új garnélákat hozok haza, PH-val nem szoktam foglalkozni, hőmérsékletet meg természetesen kiegyenlítem. Én úgy szoktam hogy a hozott vízhez időnként adok akváriumvizet azt mikor kb. fele-fele akkor engedem át őket (és a hozott vizet nem öntöm be az akváriumba, nehogy behurcoljak vele valamit).
Amíg várom hogy kiengedjem őket addig még kaját is szoktam bedobni amire általában rárepülnek.
 
Nálam is, kb fél napos volt a folyamat. A befőttesben vígak voltak, kettő magától jött ki, a többit fél nap után óvatosan kiborítottam az üvegből, s egy óra múlva már feküdtek. pH 7-7,5
 
Nálam is, kb fél napos volt a folyamat. A befőttesben vígak voltak, kettő magától jött ki, a többit fél nap után óvatosan kiborítottam az üvegből, s egy óra múlva már feküdtek. pH 7-7,5

Nem tudunk így mit mondani, ha nem tudod, vagy nem írod le, hogy milyen volt a hozott víznek a paraméterei. Ha lágy víz volt, akkor nagyon nagy sokkot kaptak a garnélák. Azzal, hogy a befőttesüveget elmerítetted a vízben, igazából nem sokat értél el, nagyjából olyan, mintha beleöntötted volna az üvegből a kádba őket. Ez így nem félnap szoktatás volt, hanem kb egy perc. Pici lépésekben kell a vizet cserélgetni, hogy lassan változzanak meg a paraméterek. De mindez csak akkor, ha nagy az eltérés a két víz között. Ha kb azonos, akkor nem kell olyan nagy fakszni, de ha a keménység nagyon eltér, akkor nagyon türelmesen kell csinálni és akkor is kétesélyes hogyan viselik.
 
Mivel én lágyvizezek, mindig (kivéve ha lágyvizes helyről jön az élőlény :) ) úgy szoktatom be őket, hogy egy 5 literes fekete vödörbe bele a vízzel a jövevények, és abba az akvából egy vékony PVC csövön keresztül, IKEA-s zacskólezáró műanyag izével elszorítva a saját víz. Úgy kell beállítani az IKEA-s zacskózárat, hogy csöpögjön a víz.
Így 3-4 óra és már mehetnek is bele - szigorúan hálóval, ki tudja milyen vizet nem öntünk az akvába, ki tudja mi van benne!!!

Soha nem volt még elhullásom beszoktatás miatt.
 
Sajnos nem mértem a hozott vizet, a halastól sem, sőt tenyésztőtől sem, amikor ott vásároltam, zutty mentek a helyükre, s gond nélkül ment minden.
Egy liternyi vízben problémás az élettér fenntartása, így vagy beledöglenek a saját pocsolyájukba, vagy sokkot kapnak.
Ilyen alapon senki se tud akkor halat hazavinni, mert biztos, hogy a halasnál és az otthoni követelmények nem fognak egyezni.

A merítés főleg a hő konvenció miatt történt, s kiegyenlítődés után kapott mégy annyi vizet, hogy ellepte a behelyezett üveg száját, hogy keveredjen. Ez azért nem egyenlő a "beleöntéssel".

Csak sajnálom őket. Ennyi. Köszönöm.
 
Megértem, én is megsiratok minden elvesztett kis élőlényt. És sajnos mindig benne van a dologban hogy nem problémamentes az új helyre kerülés.
Drukkolok hogy a többivel minden rendben legyen, ha szaporodnak meg kárpótol majd a néhány elvesztett jószágért ;)
És ne leszólásnak vagy kioktatásnak vedd amit írtunk, inkább mindenki a saját tapasztalatát akarta csak megosztani.
(az 1 liter víztől meg ne tarts 10-20garnéla gond nélkül el van benne)
 
Egy liternyi vízben problémás az élettér fenntartása, így vagy beledöglenek a saját pocsolyájukba, vagy sokkot kapnak.

Igazából nem teljesen értelek, mert jó szándékkal próbálunk segíteni. Egy liter, sőt 3 deci vízzel is meg lehet oldani a beszoktatást szép lassan. Sokan levegőcsővel csöpögtetik bele az akvárium vizet például. De lehet fecskendővel, vagy egy kisebb merítő pohárkával a hozott vízből kiönteni kicsit és azt pótolni az akvárium vízzel. Aztán várni kicsit és újra egy kis adagot kicserélni. Ennyi az egész. Ennek ez a módja. o_O

Én TDS mérővel szoktam ellenőrizni, hogyan változik a garnélák vize. Amikor eléri pontosan azt a TDS-t, ami az akváriumban van, akkor teszem át őket, mert akkora kicserélődött nagyjából a víz.
 
Utoljára módosított:
na én nem vagyok ennyire precíz... még a vízcserénél sem törődök egy kis eltéréssel :)
Persze nem is a legérzékenyebb garnikat tartom... azokkal befürödtem sajnos. Majd egyszer nagyobb medencében nekiállok taiwan-ozni újra.
 
tudom hogy már nem a témához tartozik, de nálam a víz mire eljutok cseréig már keményebb (ahogy párolog a víz marad a kevesebb vízben az anyag, a tápozás növeli tovább) szóval ha akarom tartani a fix keménységet akkor mindig a cserénél kevésbé visszasózott vizet kell bele tennem. Tehát már itt nem lehet pont olyan keménységet beletölteni mint ami már van benne, mert így a végén már csak ásványi anyagokban fognak úszkálni a garnélák.
 
Sziasztok, kezdőként RC ill hasonló "strapabíróbb" garnélák fognak rövidesen induló akváriumomba kerülni.

KOMÁROM-ESZTERGOM megyében vagy környéken (Győrben is megfordulok) lesz valaki, akinél beszerezhetek indulásra pár példányt?

KÖSZI
 
Sziasztok, kezdőként RC ill hasonló "strapabíróbb" garnélák fognak rövidesen induló akváriumomba kerülni.

KOMÁROM-ESZTERGOM megyében vagy környéken (Győrben is megfordulok) lesz valaki, akinél beszerezhetek indulásra pár példányt?

KÖSZI
Én rendszeresen osztogatok a tatabányai találkozókon. A maira is viszek párat egyik srácnak. Ha gondolod, gyere el a következőre, és adok szívesen. 1-2 havonta szoktuk tartani ezeket a talikat, tehát a következő március végefelé lesz valószínűleg.
 
Mitől lehet,hogy az RC garnélák nagy része az akvárium egy sarkában vannak.Alig mozognak.2 napja ki se mozdulnak onnan.
Vízparaméterek jók és nagyobb változás se történt az akváriumban.Januárban lett indítva a növényes akvárium de ők a régiből lettek átrakva.
Annyit vettem most észre,hogy mintha a kis fekete szemük jobban látszódna.Mintha nagyobb lenne.
 
Tanácsot szeretnék kérni!
Eddig csak Amano garnéláim voltak, azokkal nem volt ugye szaporodási probléma.
Tervezek RC-t beszerezni, de nem tudom, hogy a szűrő csövére mit tegyek, hogy az esetleges szaporulat ne a szűrőben végezze.
Ti hogyan oldjátok meg ezt a problémát?
 
Back
Oldal tetejére