• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes ReBorn 140x60 Iwagumi

Sziasztok,

Milyen mért értékek lennének informatívak számotokra?

Ma megtörtént a 60% RO vízcsere. Picit megnyestem a HC-t is, illetve porszívóztam is.

A tds 150 körül van. Mást még nem mértem.
A halak 2 naponta esznek egy ideje, ezt tartom.

Macro-t adagoltam 21ml-t. Microt teljesen hagyjam el?
Illetve napi 20ml EC-t 3x higítva kapnak a kritikusabb részek és kövek. Ezt most szigorúbban betartom.

Világítást akkor nem módosítom. Esetleg a 2 régi növényes csövet lekapcsolhatnám?

Köszönöm a tippeket.
István
 
A teszt még nem jött meg, de addig is posztolok egy képet.

Az üvegen az algát 1 hónapja növesztem, de nem úgy tűnik mint aki össze akar állni leszedhető formába.
A képek alapján nekem nem úgy tűnik - ha ez zöld poralga - hogy szépen összeállna és egyben leszedhető lenne. Kb. 2-3cm2 darabban láttam olyan összenőtt "hártyát" valamelyik sarokban, az szépen lejött.

A HC alatta most sokkal intenzívebben nő amióta csak macro-t kap. (azért az 1 hónap alatt kapott microt is, kb 3:1 arányban)

20200301_201402.jpg
 
A második két képen lévő növények - Crypto, Stau - levele nekem zöld szőralgásnak tűnik. Macro tápanyag hiány - illetve ezzel együtt túl sok ideig tartó vagy túl erős világítástól is lehet. Én egy ideig csak macrot adnék, de picit emelt dózisban. Nem tudom, mikor mértél rá a tápanyag szintekre utoljára - lehet, hogy informatív lenne.
A fényerő csökkentés viszont mindenképp mérsékelné a növények szenvedését, hamarabb rendbe tudnának jönni, ha nem lennének annyira széthajtva.

A Micro tápanyag visszafogása (10 micro:30 macro/hét arányban adagoltam az utóbbi hónapban) valóban pozitív változásokat indított el. Valamint időközben valamikor tönkre is ment 2 fénycső, így csak 4 csővel ment a világítás, tehát a túlzott fény problémáját is orvosoltam (sajnos nem tudom, hogy melyik okozta a pozitív hatást, vagy mindkettő).

Ennek eredménye, hogy lassult az üvegen lévő alga növekedése. A Crypto eltűnt, benőtte a HC. A Stau viszont szép, bár még nyomokban szőrt tartalmaz. A HC látványosan növekedésnek indult.
A köveket Carbo-val kezelve ott is megszűntek(nek) az algatelepek, még a takarításuk van hátra.

Ami nem nagyon tudja összeszedni magát az a fűféle Eoecharis acicularis a jobb oldalon (szerintem kevés fény + táp) illetve a Vallisneria Nana (itt gyökér táp hiányra gyanakszom). Előbbi egész sötét és kis alga pamacsok vannak benne. Utóbbi levelein is megtelepedtek az algák.

És végre a csepptesztel mért értékek is meglettek:
TDS: 153
GH: 7
KH: 3
PO4: 0
FE: 0
NO3: <0,5
NO2: 0,05
PH: lime DC

A vas nem mérhető sajnos.

Mi lenne a javaslatototk? Fény terén visszatérhetek a 6 csőre, vagy inkább maradjon 4 cső?
Illetve gondolom vasat kéne pótolnom.

És végül megnyírtam a HC-t alaposan. Ha fodrász vizsgamunka lenne, akkor ismételnem kéne :)
20200310_200350.jpg

Köszönöm,
István
 
A Micro tápanyag visszafogása (10 micro:30 macro/hét arányban adagoltam az utóbbi hónapban) valóban pozitív változásokat indított el. Valamint időközben valamikor tönkre is ment 2 fénycső, így csak 4 csővel ment a világítás, tehát a túlzott fény problémáját is orvosoltam (sajnos nem tudom, hogy melyik okozta a pozitív hatást, vagy mindkettő).

Ennek eredménye, hogy lassult az üvegen lévő alga növekedése. A Crypto eltűnt, benőtte a HC. A Stau viszont szép, bár még nyomokban szőrt tartalmaz. A HC látványosan növekedésnek indult.
A köveket Carbo-val kezelve ott is megszűntek(nek) az algatelepek, még a takarításuk van hátra.

Ami nem nagyon tudja összeszedni magát az a fűféle Eoecharis acicularis a jobb oldalon (szerintem kevés fény + táp) illetve a Vallisneria Nana (itt gyökér táp hiányra gyanakszom). Előbbi egész sötét és kis alga pamacsok vannak benne. Utóbbi levelein is megtelepedtek az algák.

És végre a csepptesztel mért értékek is meglettek:
TDS: 153
GH: 7
KH: 3
PO4: 0
FE: 0
NO3: <0,5
NO2: 0,05
PH: lime DC

A vas nem mérhető sajnos.

Mi lenne a javaslatototk? Fény terén visszatérhetek a 6 csőre, vagy inkább maradjon 4 cső?
Illetve gondolom vasat kéne pótolnom.

És végül megnyírtam a HC-t alaposan. Ha fodrász vizsgamunka lenne, akkor ismételnem kéne :)
View attachment 88857

Köszönöm,
István

Szia!

A mérések alapján elég durva a tápanyag hiány. Majdnem mindegyik tápanyag szintje nulla. A nitrátból van valamennyi, de az is majdnem semmi. Mindegyik tápon macron-micron kellene emelned jócskán.
Most nézem csak, hogy ez az akva 400l-es - ehhez képest marha kevés tápot adsz bele. Csak viszonyítási alapként a 45l-es akvámba megy napi 1 ml macro, 0,5ml micro, 1,5ml foszfát - és ez hozzá visszafogott tápozás a garnélák miatt (ja és nincs dugig tömve stemmel).
A 2 csövet semmi esetre se kapcsold vissza, amíg nincs tápanyag a vízben!
Amit csinálnék: mondjuk 1 hétig 20ml macrot, 10 ml microt adnék, majd rámérnék a nirtátra, foszfátra vasra. Becéloznék egy 10-es nitrát, 1-es foszfát és 0,2-es vas szintet. Ki kell titrálni azt a macro-micro mennyiséget majd, amivel ezt tudod tartani.
Az első héten szeriintem úgy fogják szívni magukba a tápot a gazok, mint a szivacs.
 
Nalam a 110literbe ment napi 3.5ml micro, 8ml macro. Igy volt a vas0.3, nitrat15ppm, foszfat1ppm. Mivel ei alapu a tap nehany hete napi 6ml micro, 10ml macro megy, merni nem merek. Hianytunet nincs, alga nincs, novenyek jol erzik magukat.
Csatlakozom Evi hozzaszolasahoz, en is az javaslom a tapozasnak loj oda..
 
Szia!

A mérések alapján elég durva a tápanyag hiány. Majdnem mindegyik tápanyag szintje nulla. A nitrátból van valamennyi, de az is majdnem semmi. Mindegyik tápon macron-micron kellene emelned jócskán.
Most nézem csak, hogy ez az akva 400l-es - ehhez képest marha kevés tápot adsz bele. Csak viszonyítási alapként a 45l-es akvámba megy napi 1 ml macro, 0,5ml micro, 1,5ml foszfát - és ez hozzá visszafogott tápozás a garnélák miatt (ja és nincs dugig tömve stemmel).
A 2 csövet semmi esetre se kapcsold vissza, amíg nincs tápanyag a vízben!
Amit csinálnék: mondjuk 1 hétig 20ml macrot, 10 ml microt adnék, majd rámérnék a nirtátra, foszfátra vasra. Becéloznék egy 10-es nitrát, 1-es foszfát és 0,2-es vas szintet. Ki kell titrálni azt a macro-micro mennyiséget majd, amivel ezt tudod tartani.
Az első héten szeriintem úgy fogják szívni magukba a tápot a gazok, mint a szivacs.

Ezt úgy érted naponta lenne érdemes akkor 20/10 adagot beletenni?
Pont egy forum tanácsra álltam át a heti tápozásra, de hogy miért vettem le az adagot ilyen alacsonyra már nem tudom megmondani.

De a mérések és a tapasztalatok valóban ebbe az irányba mutatnak.
Akkor tolom neki.

Nem tudja valaki, hogy a Green Aqua-s régebbi hasonló akvát hogy tápozták?

Köszönöm,
István
 
Ezt úgy érted naponta lenne érdemes akkor 20/10 adagot beletenni?
Pont egy forum tanácsra álltam át a heti tápozásra, de hogy miért vettem le az adagot ilyen alacsonyra már nem tudom megmondani.

De a mérések és a tapasztalatok valóban ebbe az irányba mutatnak.
Akkor tolom neki.

Nem tudja valaki, hogy a Green Aqua-s régebbi hasonló akvát hogy tápozták?

Köszönöm,
István

Igen, naponta menjen, aztán 1 hét múlva mérj rá, hogy állnak a mennyiségek, arányok, kell-e csökkenteni-növelni, vagy adni plusz foszfátot.
 
Igen, naponta menjen, aztán 1 hét múlva mérj rá, hogy állnak a mennyiségek, arányok, kell-e csökkenteni-növelni, vagy adni plusz foszfátot.

Veszett szaporodásnak indult a fekete ecsetalga. Ezt co ingadozásra vezetik vissza, hát megnéztem a bubiszámlálót.

Számomra elég szokatlan dolog fogadott. A bubiszámláló száraz volt. Lecsavartam, és a szűrő visszatöltötte vízzel. Viszont bubi nem jött. Csavartam rajta és megjavult.

Teljes a talány, hogy mi történhetett. Senki nem nyúlt hozzá, és még sosem fordult ilyen elő.

Lehet picit túl is csavartam, mert 3 rejtőzködő Amano megjelnt és egy menekülni is akart. Nem tudom, hogy azért jelntek meg, mert sok volt a co vagy azért mert pont jól érezték magukat? (annó jópár kiugrált, ők meglepetésként jelentek meg)
 
Igen, naponta menjen, aztán 1 hét múlva mérj rá, hogy állnak a mennyiségek, arányok, kell-e csökkenteni-növelni, vagy adni plusz foszfátot.

A megemelt tápozás nem hozott drasztikus alga boom-ot. Igazából minden hasonló módon fejlődik, mint előtte. Talán az ecset sem terjed már, a fertőzött leveleket levágtam, a többin nem is jelent meg.
HC szép új hajtásokat hoz, a tetején szálas alga pamacsok azért előfordulnak. A köveken még van alga, de nem vészes. Igaz az EC-s kezeléssel teljesen leálltam. (azaz carbot sem kap kb 10 napja)

A vas szintje legutóbbi mérésem szerint 0,2ppm körül van, foszfát valahol 0,25 körül és a nitrát alacsony.
A foszfát szintet meg tudom emelni direktben 1-re, de a nitrátból még nincs meg a 10.

Továbbra is 4 cső világít, úgy tűnik az előtét megadta magát.

Összességében tetszik az állapot :)
 
A megemelt tápozás nem hozott drasztikus alga boom-ot. Igazából minden hasonló módon fejlődik, mint előtte. Talán az ecset sem terjed már, a fertőzött leveleket levágtam, a többin nem is jelent meg.
HC szép új hajtásokat hoz, a tetején szálas alga pamacsok azért előfordulnak. A köveken még van alga, de nem vészes. Igaz az EC-s kezeléssel teljesen leálltam. (azaz carbot sem kap kb 10 napja)

A vas szintje legutóbbi mérésem szerint 0,2ppm körül van, foszfát valahol 0,25 körül és a nitrát alacsony.
A foszfát szintet meg tudom emelni direktben 1-re, de a nitrátból még nincs meg a 10.

Továbbra is 4 cső világít, úgy tűnik az előtét megadta magát.

Összességében tetszik az állapot :)

Örülök, hogy alakul a helyzet!
A foszfátot ne emeld önmagában 1-re, szép fokozatosan menjen 1:10 arányban kb. Viszont ha a nitrát ennyire alacsony, macroból adhatnál többet, szintén 1 hétig, aztán mérés. A vasból bőven elég ez a 0,2 a micro adagja nem rossz - vagy egy picit lehetne csökkenteni, amíg a nitrát foszfát több nem lesz.
Van az úgy, hogy a megemelt tápozás algaűző hatású! 😉
 
Sajnos azért még mindíg nem túl rózsás a helyzet.
A régiek mellett megjelent egy újfajta alga (szerintem zöld por alga) ami beférkőzött a talaj és az üveg közé is. A heti takarításoknál szépen le tudom szedni az üvegről, de az üveg és a talaj közötti résznél sajnos nem. (egész mélyen 10-15cm-re lent van).
Ezzel lehet valamit kezdeni szerintetek?

Technikai okokból kb. 130L vizet cserélek a 400L-es akváriumban. (ami 8 naponta sikerül). Úgy olvastam, hogy nagyobb akváknál nem kell az 50%-hoz ragaszkodni.
A 8 napot biztos csökkentenem kéne, mert az 4-5. napig szép - bár nem tökéletesen tiszta - az üveg és onnan kezd el erősen algásodni és szőrösödni.
Azt gondolom, hogy az első 4-5 napban szépen megtapadnak az algák az üvegen, majd a további napot már arra fordítják, hogy erőteljesen növekedjenek is. Ettől a ponttól pedig gyors és látványos a romlás. (a másik elmélet, hogy ekkorra halmozódik fel annyira a tápanyag, hogy erőre kapnak).

Illetve nagy bánatom, hogy az 1 hónapja még szép stabil HC most jön föl szálanként. Naponta 1 marék növényt szedtem ki a skimmer/szűrő befolyókról. Attól tartok, hogy ez a vég kezdete :(
Egy 20x60 centis területen szépen felszedtem és visszaültettem a HC töveket. A nyírás miatt a visszadugott növények nem olyan szépek mint korábban, de ha megmarad, akkor szép lassan végigmegyek a teljes aljzaton.
Kíváncsian várom.

Egyébként ez az őrült növekedés az elmúlt 2 hónapban indult be. Nem tartom kizártnak, hogy köze van @evavigh javaslatára elindított tápozásnak és az intenzív - nem hozzáértő - nyírásomnak is hozzá :)
Ha jól számolom most lesz 6 hónapos az akvárium, szóval még nem indokolt a felszakadás.
 

Attachments

  • 20200419_203907.jpg
    20200419_203907.jpg
    263.8 KB · Megtekintések: 52
Sajnos azért még mindíg nem túl rózsás a helyzet.
A régiek mellett megjelent egy újfajta alga (szerintem zöld por alga) ami beférkőzött a talaj és az üveg közé is. A heti takarításoknál szépen le tudom szedni az üvegről, de az üveg és a talaj közötti résznél sajnos nem. (egész mélyen 10-15cm-re lent van).
Ezzel lehet valamit kezdeni szerintetek?

Technikai okokból kb. 130L vizet cserélek a 400L-es akváriumban. (ami 8 naponta sikerül). Úgy olvastam, hogy nagyobb akváknál nem kell az 50%-hoz ragaszkodni.
A 8 napot biztos csökkentenem kéne, mert az 4-5. napig szép - bár nem tökéletesen tiszta - az üveg és onnan kezd el erősen algásodni és szőrösödni.
Azt gondolom, hogy az első 4-5 napban szépen megtapadnak az algák az üvegen, majd a további napot már arra fordítják, hogy erőteljesen növekedjenek is. Ettől a ponttól pedig gyors és látványos a romlás. (a másik elmélet, hogy ekkorra halmozódik fel annyira a tápanyag, hogy erőre kapnak).

Illetve nagy bánatom, hogy az 1 hónapja még szép stabil HC most jön föl szálanként. Naponta 1 marék növényt szedtem ki a skimmer/szűrő befolyókról. Attól tartok, hogy ez a vég kezdete :(
Egy 20x60 centis területen szépen felszedtem és visszaültettem a HC töveket. A nyírás miatt a visszadugott növények nem olyan szépek mint korábban, de ha megmarad, akkor szép lassan végigmegyek a teljes aljzaton.
Kíváncsian várom.

Egyébként ez az őrült növekedés az elmúlt 2 hónapban indult be. Nem tartom kizártnak, hogy köze van @evavigh javaslatára elindított tápozásnak és az intenzív - nem hozzáértő - nyírásomnak is hozzá :)
Ha jól számolom most lesz 6 hónapos az akvárium, szóval még nem indokolt a felszakadás.

A poralga nem így szokott viselkedni, mint ahogy leírtad, illetve nem így néz ki, mint ez a fotón. Ez látványra (bár nem annyira kékes színű) - viselkedésre inkább cyanonak tűnik. Szaga nincs?
 
A poralga nem így szokott viselkedni, mint ahogy leírtad, illetve nem így néz ki, mint ez a fotón. Ez látványra (bár nem annyira kékes színű) - viselkedésre inkább cyanonak tűnik. Szaga nincs?

Bevallom nem szagoltam meg, mert annyira nem volt semmi kékes színe, hogy eszembe sem jutott. Illetve olyan könnyedén lejött.

Mentségemre szolgáljon, hogy eddig ilyen algákat csak képen láttam :)

Most termelődik újra,pár nap és megszagolom.

Egyébként a víznek van valami enyhe szaga. Nem büdös, de érezhetően "szag". Talán a halastó jut róla eszembe.
 
Back
Oldal tetejére