• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes ReBorn 140x60 Iwagumi

ierdelyi

Főkertész
Sziasztok!

Útjára indítom a nagy akva új naplóját.
Technika a régi:

- 140 x 60 x 50(magas) akvárium hosszanti és egy kereszt merevítéssel
- TetraEX1200+ szűrő (Matrix, Seachem Purigen)
- Eheim Professioal 3e 2078 szűrő (Matrix, Seachem Purigen)
- ATI SunPower T5 6 x 54W (már legalább 1 éves csövekkel 2 növényes, többi Osram)
- üveg Lily ki-befolyók (bár most eltörtem az összes befolyót.. :)
- CO2 + Aquamedic 1000 külső reaktor
- Eheim reeflexUV 500 - UV sterilizátor 9W

- GA tápok
- ADA amazonia (kb 40L használt + 20L új)
- Bazalt sziklák (kb 100-120kg)

Növények:
- HC Cuba gyep
- Eoecharis acicularis
- Vallisneria Nana
- Rotala Bonsaii
- Staurogyne Repens

Élőlények:
- Black Molly csapat
- Neonhalak
- 1 pár vitorláshal

A terv egy sziklás, iwagumi stílus amiben itt-ott megpróbálnék egy kis dzsungelt vinni (hogy az apróságoknak is legyen esélyük).
Élőlényekből a régi csapat költözik vissza. (főleg BM, kb ~40-50 hal)

Előre vetítve, problémák akadnak bőven. Szinte ugyon azokkal a problémákkal szembesülök, mint az előzőnél..
De remélem most sikerül egy életképesebb ökoszisztémát létrehozni.

Folyt köv,
Üdv,
István
 
Sziasztok!
(2019.08.25)

A tervezésben köszönöm a fórumtársak segítségét. Azt gondolom, hogy sokkal jobb scape jött össze, mint amit egyedül képes lettem volna kitalálni. (lsd. első és utolsó kép)

Az aljzat emelésre végül a téglás verziót választottam egyszerűsége miatt. A korábbi zúzott lávaköves megoldás is jó volt, de a restart előtti kitakarítása a szétszakadó harisnyák miatt jóval nehezebb volt. Bár az átmeneteknél itt is használtam lávakövet, de jóval kevesebbet. (és anyagilag is olcsóbb ez a verzió).

Érdekes módon - mint műszaki ember - számomra ezekkel a szögletes téglákkal való legózás sokkal harmonikusabbnak tűnt mint az amorf zsákok tologatása. Valahogy szép volt:)

A téglákat körbeöntöttem a használt Amazónia talajjal, majd jött a táptalaj és arra a használt majd friss talaj kb 4-6cm vastagságban. Táptalajból az előírtnál valamivel kevesebbet tettem bele, így kb 1cm az átlagos vastagsága.

A szűrőket folyamatosan járatom, így az indulás elméletileg bejáratott szűrőkkel fog majd történni. A tervek szerint full RO vízzel kezdem a feltöltést.

Ehhez be is szereztem néhány tejesládát amit egymásba pakolva ~160L vizet tudok tárolni, visszasózni. Ezzel a mennyiséggel már el tudom indítani az akváriumot és a maradék 240L vizet néhány óra alatt (pontosan 8 óra) szintén kitermelem.

Tervezett indulás: szeptember 11. :)

folyt köv.
István

u.i.: keverem a múlt és a jelen időket, ezért elnézéseteket kérem. Csak állandóan halogattam a napló indítását.
 

Attachments

  • 20190820_111953.jpg
    20190820_111953.jpg
    165.2 KB · Megtekintések: 189
  • 20190820_201504.jpg
    20190820_201504.jpg
    255.6 KB · Megtekintések: 230
  • 20190825_224725.jpg
    20190825_224725.jpg
    208.3 KB · Megtekintések: 249
Sziasztok!
(2019.08.25)

A tervezésben köszönöm a fórumtársak segítségét. Azt gondolom, hogy sokkal jobb scape jött össze, mint amit egyedül képes lettem volna kitalálni. (lsd. első és utolsó kép)

Az aljzat emelésre végül a téglás verziót választottam egyszerűsége miatt. A korábbi zúzott lávaköves megoldás is jó volt, de a restart előtti kitakarítása a szétszakadó harisnyák miatt jóval nehezebb volt. Bár az átmeneteknél itt is használtam lávakövet, de jóval kevesebbet. (és anyagilag is olcsóbb ez a verzió).

Érdekes módon - mint műszaki ember - számomra ezekkel a szögletes téglákkal való legózás sokkal harmonikusabbnak tűnt mint az amorf zsákok tologatása. Valahogy szép volt:)

A téglákat körbeöntöttem a használt Amazónia talajjal, majd jött a táptalaj és arra a használt majd friss talaj kb 4-6cm vastagságban. Táptalajból az előírtnál valamivel kevesebbet tettem bele, így kb 1cm az átlagos vastagsága.

A szűrőket folyamatosan járatom, így az indulás elméletileg bejáratott szűrőkkel fog majd történni. A tervek szerint full RO vízzel kezdem a feltöltést.

Ehhez be is szereztem néhány tejesládát amit egymásba pakolva ~160L vizet tudok tárolni, visszasózni. Ezzel a mennyiséggel már el tudom indítani az akváriumot és a maradék 240L vizet néhány óra alatt (pontosan 8 óra) szintén kitermelem.

Tervezett indulás: szeptember 11. :)

folyt köv.
István

u.i.: keverem a múlt és a jelen időket, ezért elnézéseteket kérem. Csak állandóan halogattam a napló indítását.
Egy extra piros pont a tégla használatáért! 👍
 
Sziasztok!

2019.09.07
Eljött az ültetés ideje. A korábbi tapasztalatok ellenére a kis csoportos ültetést választottam, mert nem nagyon lehetett szálakra szedni a növényeket. (így is elég sokáig tartott :)

HC-ből 30-70% arányban zselés és kosaras növényt használtam. (kb. 20 adag - bal oldalt zselés, jobb oldalt kosaras)
Eoecharis acicularis-ból kosarasat, kb 4 adag ment bele.

Hátra még tettem némi Staurogyne Repenst és középre egy adag zselés Rotala Bonsaii-t. És még egy kis Vallisneria Nana is került a jobb oldalra.

A feltöltés 150-es TDS-re visszasózott RO vízzel történt.
Kezdésnek kapott:
- 30ml EasyStart
- 17ml MIC/MAC (ezt minden nap megkapta)

A vízparaméterek az alábbiak voltak (vastaggal a csepptesztes eredmények)
GH: 7 KH: 3 NO2: 0,1 NO3: 1 PO: 0 Ph: 6,8

A vízcseréket két naponta 160L körülire lőttem be.
Jelenleg egy szűrővel üzemel.

Közvetlen az ültetésről és a feltöltésről nem találtam sajnos képet. A csatolt kép már 3 naposan készült.
Itt már látható, hogy a zselés növények színe nem túl őszinte. Ajánlom figyelmetekbe a nagy kő elött jobbra a Rotala Bonsaii színét. Erről csatoltam egy közelebbi képet is.
Élőlények még nincsenek benne.

folyt. köv
István
 

Attachments

  • 20190911_191144.jpg
    20190911_191144.jpg
    253.7 KB · Megtekintések: 181
  • 20190913_125935_small.jpg
    20190913_125935_small.jpg
    254.9 KB · Megtekintések: 174
Ebben a posztban 10 nap történéseit foglalom össze.

2019.09.13
Sajnos a 4. napon megjelent az alga. Nem tudom, hogy ez új rekord-e az új indítások között, de elég rémisztő. :)
Arra tudok gondolni, hogy az RO víz miatti alacsony KH okán a CO ingadozott és ez váltotta ki. De persze bármi más is lehetett...

Ennek kezelésére 6-ról 4 csőre csökkentettem a világítást és a CO-t folyamatosan üzemeltettem alacsonyabb fokozatban. (sajnos a bpm-et nem jegyeztem fel).
Továbbá vízcserékkel és Carbo-s kezeléssel is igyekeztem megállítani a terjedését. A PH mindíg valahol 6.8 - 7.2 között volt, de már el vagyok bizonytalanodva, hogy a mérőm nem valós adatokat mutat(ott). KH 3 körül alakult. MIC/MAC továbbra is 17ml/nap volt.

Itt a forumos tapasztalatokra és javaslatokra elkezdem visszaállni a kezelt csapvízre fokozatosan. Ezzel picit sikerült a KH-t is feljebb tornázni.

Sajnos az algát fizikailag nem tudtam eltávolítani, mert ezzel a növényeket is kihúztam volna.
A fenti beavatkozások ellenére változás nem történt. Mármint a jó irányba:)

20-án végül a BlackOut mellett döntöttem. Részben mert 3 napra el kellett mennünk itthonról, részben pedig a gyors eredmény reményében.
Fény és CO kikapcsolásra került. Beüzemeltem egy 9W-os UV lámpát is a rendszerbe.
Sajnos egy lakója már volt a tanknak, egy vitorláshal, akinek az átmeneti otthona megszűnt, de szerencsére őt nem viselte meg a dolog.

Ahogy a növényeket sem. A második képen a BO utáni állapot látható.
Azt gondolom, hogy eredményes volt a kezelés. :)

folyt. köv
István
 

Attachments

  • 20190913_130034.jpg
    20190913_130034.jpg
    245.4 KB · Megtekintések: 158
  • 20190924_200556.jpg
    20190924_200556.jpg
    259.5 KB · Megtekintések: 203
2019. december 07.
Kevés időm volt a naplót vezetni, de egy december elejei történetet most bepótolnék.
Sajnos küzdöttem/küzdök az algával, de napi munkával még kordában tudtam tartani. Viszont jött egy 4 napos távollét, ami nem várt eredménnyel örvendeztetett meg.

A képek magukért beszélnek... :)

20191207_200700.jpg 20191207_200717.jpg
folyt. köv
 
Mit nem adnék egy ilyen hiperalgás kőért a kardinalis akváriumomba!🙏
Hetekig megoldaná a kosztolásukat. Bár úgy látom, a mollik is dolgoznak rendesen.
 
Az esemény után rögtön kapott egy 4 napos BO kúrát, majd nyírást és szűrő takarítást.
Az alga jelentős része megszűnt, ami maradt az őrült haj módjára felfelé nyúlt. Ezt már gyerekjáték volt levágni.
20191211_165311.jpg

Majd heti szinten nyírtam, carbóztam és - kövezzetek meg - vettem egy doboz Algin Regular algaírtót és azt adagoltam mostanáig.
Az eredmény jobb mint újkorában :), de a problémám továbbra is megvan. Attól tartok, hogy az algaító után előről fognak kezdődni a problémák.

A köveken ott az alga, az üvegre is 7-8 nap után felrakódik.
Illetve apróbb pihék a HC között is megjelennek a 7. napra.

Úgy tűnik nem bírok vele. :(

A CO színt most optimálisnak tűnik. Mire felkapcsol a fény, már a DC szép lime-os. Tápból napi 3-3ml MIC-MAC megy bele, de nem merek többet amíg nincs benne valami stem növény is.
EC-t a kövekre, aljzatra szoktam adagolni két naponta 25ml-t (higítva 3x vízzel).

A lámpa kb. 40cm-re van a víztől. Itt a növényes csövek már öregek, de megrendeltem a 6 új 6500k-s csövet is. (lemértem a fényerőt több ponton, kíváncsi leszek mennyit változik)
Heti 30% RO vízcsere van, ilyenkor az üveget is áttisztítom, illetve amíg leszívom addig porszívózom az alját is.

Van ötletetek, mit lenne célszerű változtatni, hogy egy picit összeszedje magát?

20200105_140722.jpg

Köszi,
István
 
Ha zold algad van, az egyik legrosszabb, amit tehetsz, hogy erositesz a vilagitason. Max 4 csovet eresztenek ra, max 6 oras idovel, innen lehet feljebb menni, ha nincs gond.
Az a baj, hogy van itt több fajta alga is. :)
Próbálok értékelhető képeket csinálni, hátha nektek többbet mond. (bocs a képekért, ez a gép nem képes oda fókuszálni, ahova szeretném)

Most a CO úgy tűnik beállt, a BBA kezd visszábbszorulni. De a növények levelein továbbra is megjelenik az alga, a kövek is szép zöldek és az üveg is opálosodik, igaz most az kezd elfogadható mértéket ölteni.
És a növekedés sem brutális, bár a HC szépen visszafoglalta a területet mindenhol. A vallisneria nana-tól többet vártam terjedésben. Szerintem nem érzi jól magát. (bár egy kis "csészébe" telepítettem, de már hagyom kinőni is, csak induljon meg)

Ma jön az első vízcsere, amiben már nem lesz algaírtó. Viszont cserébe napi 8 órát menni fog az UV.
A csövek cseréje után akkor 4 csővel indítok biztos ami biztos alapon.

Köszönöm,
István

20200128_201345.jpg20200128_201313.jpg20200128_201254.jpg
 
Szia!

Szerintem a micro tápot adagolod túl, nincs olyan növényed ami felvegye. Megpróbálnám a heti tápozást, úgy jobban látod szerintem, hogy a tápozással van e baj. A fényt csak utána kezdeném visszavenni.

A halakat is csak 2 naponta etetném, ők is be tudnak zavarni a tápozásba.

A másik h meg kéne próbálni a heti 50% os (de tenyleg 50% os) vízcseréket, alapos mulmozással...
 
Követem mert nekem is alga problémám van. Én ma annyit tettem érte hogy a fertőzött aljzatot leszivtam a mulmmal és szépen ki pucoltam a szűrőt minden egyes szegletét és az akvárium falát is le sikáltam, a köveket és a fákat is meg súroltam fogkefével. KB egy 70%os vizcsere volt, seachem primeal. Én is csak 2 csövet használok egy darabig a 4 helyett és seachem excelt is adagolok. Remélem meg oldódik a problémánk :)
 
Az a baj, hogy van itt több fajta alga is. :)
Próbálok értékelhető képeket csinálni, hátha nektek többbet mond. (bocs a képekért, ez a gép nem képes oda fókuszálni, ahova szeretném)

Most a CO úgy tűnik beállt, a BBA kezd visszábbszorulni. De a növények levelein továbbra is megjelenik az alga, a kövek is szép zöldek és az üveg is opálosodik, igaz most az kezd elfogadható mértéket ölteni.
És a növekedés sem brutális, bár a HC szépen visszafoglalta a területet mindenhol. A vallisneria nana-tól többet vártam terjedésben. Szerintem nem érzi jól magát. (bár egy kis "csészébe" telepítettem, de már hagyom kinőni is, csak induljon meg)

Ma jön az első vízcsere, amiben már nem lesz algaírtó. Viszont cserébe napi 8 órát menni fog az UV.
A csövek cseréje után akkor 4 csővel indítok biztos ami biztos alapon.

Köszönöm,
István

View attachment 86713View attachment 86714View attachment 86715

A második két képen lévő növények - Crypto, Stau - levele nekem zöld szőralgásnak tűnik. Macro tápanyag hiány - illetve ezzel együtt túl sok ideig tartó vagy túl erős világítástól is lehet. Én egy ideig csak macrot adnék, de picit emelt dózisban. Nem tudom, mikor mértél rá a tápanyag szintekre utoljára - lehet, hogy informatív lenne.
A fényerő csökkentés viszont mindenképp mérsékelné a növények szenvedését, hamarabb rendbe tudnának jönni, ha nem lennének annyira széthajtva.
 
A második két képen lévő növények - Crypto, Stau - levele nekem zöld szőralgásnak tűnik. Macro tápanyag hiány - illetve ezzel együtt túl sok ideig tartó vagy túl erős világítástól is lehet. Én egy ideig csak macrot adnék, de picit emelt dózisban. Nem tudom, mikor mértél rá a tápanyag szintekre utoljára - lehet, hogy informatív lenne.
A fényerő csökkentés viszont mindenképp mérsékelné a növények szenvedését, hamarabb rendbe tudnának jönni, ha nem lennének annyira széthajtva.
Miért jobb az ha csak macrot adunk ilyenkor?
 
Back
Oldal tetejére