• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes QUO VADIS ez jó kérdés... :)

Grafy12

Kertész tanonc
Szevasztok! J Most végre van kis időm és belevágok a történetembe, mert ez már elég rég kezdődött. 16 éves koromban csináltam az első akváriumom (28 éve), egy vaskeretes gittes(!!!!) akvárium volt 4mm-es üveggel 118 litert kóstált. Hogy vékony volt-e? Naná és hogy felettünk akkoriban még oroszok repkedtek?? Naná! És persze itt érték el a hangsebességet, minek következtében hangrobbanások tucatjai rázta meg hétről hétre az akváriumot, egy szép nap aztán nyitott ablaknál szét is küldte az egyik annak rendje és módja szerint!

A többit sejthetitek….:D

Azóta hosszabb rövidebb kihagyásokkal mindig volt akváriumom, nagyon tetszettek a növényes medencék, volt is már próbálkozásom több kevesebb sikerrel, de hiányzott valami plusz amit itt találtam meg!

Rá kellett döbbennem, hogy amit eddig az akvarisztikáról tudtam, az csak arra elég, hogy megkapirgáljam az igazságot!

A napokban olvasgattam itt Szabó Henrik 150 literes akváriumáról szóló topikot és rá kellett jönnöm, hogy az Ő története a fejlődésről a buktatókról szinte megegyezik az enyémmel, ez adta a végső lökést, hogy belevágjak ebbe a beszámolóba!

Tehát az adatok:

akvárium: 100x40x45(H,SZ,M) 180liter ebből sokat elvesz a DIY háttér nettó kb. 150-160 liter víz lehet

A hátteret magam csináltam purhab, csemperagasztó, színezve és lekenve az egész kétkomponensű műgyantával(kb. 8 éves nincs gond vele bár ez sajnos tudom nem szerencsés a kertészkedéshez)

Víz : kemény, sajnos egyenlőre az is marad. 12-13 Kh

szűrés: SACEM 1000L/h biológiai- mechanikai

AQUA NOVA 600L/h tisztán biológiai(előszűrt vizet keringet)

Talaj: JBL növénytáp talaj+ Manado

Növénytáp: Green Aqua Micro+macro 7-7pumpa/nap és FitoHorm Fe 1:37 higításban 5ml /vízcsere

Co2: palack+reduktor+mágnesszelep időkapcsolóval+ ISTA reaktor 100% beoldással az AQUA NOVA nyomóágába bekötve

Világítás: 4X39 W T5 (2xAquaMedic 10000K+Odyssea dual 90cm saját kínai csöveivel)

a csövek cseréje folyamatban van 6500 kelvinesre.

Heti 50% vízcsere.

Biztosra veszem, hogy nagyon sok segítségre lesz szükségem, mert már most sokat bakiztam és hát vannak bajok! :D

Ez a 2017 február 28-i állapot:
 

Attachments

  • 20170228_114549.jpg
    20170228_114549.jpg
    212.1 KB · Megtekintések: 6
Utoljára módosított:
Azóta mint írtam is, több gondom is akadt, a legsürgetőbb az alga, gyakorlatilag minden faja felütötte a fejét! 2 algavirágzásom volt, az elsőnél biztosan a frissen indított szűrők okozták, viszont a mostani más! Sz első szinte kizárólag barna alga volt, a mostani viszont szinte minden! :nailbiting:
 
Szerintem jól néz ki. A háttér is szép. A növények majd megnőnek, bedúsulnak.(y)
Köszönöm:) azóta sajnos csak kínlódom az algákkal! Átolvasva a topicot arra jutottam, hogy kevés volt eddig a co2, tegnap emeltem az adagon, már most van eredménye, most kivárok! :)
 
Alga ellen nekem segített a sok stem növény és elég sokat állítgattam az áramláson,hogy jó legyen(az ecset és fonalalgát az is okozhatja). Nálam nincs CO2 adagolás,csak Seachem excel.
Szerinted milyen a "JÓ" áramlás? Sajnos nálam a LILY szóba sem jöhet a kialakítás miatt, a háttérben van kialakítva egy "kút" ahová a szűrt víz be van vezetve, majd egy rejtett nyíláson alul jön előre a víz. Lehet, hogy nem a legszerencsésebb megoldás...:(
 
Amikor változtatsz valamit akkor figyelni kell egy darabig (1-2hét), ha több alga lesz,akkor nem volt jó a változtatás és valami mást kell kitalálni. A co2 szintet is szemmel kell tartani.
 
Amikor változtatsz valamit akkor figyelni kell egy darabig (1-2hét), ha több alga lesz,akkor nem volt jó a változtatás és valami mást kell kitalálni. A co2 szintet is szemmel kell tartani.
Az mitől lehet, hogy vannak növények melyek szépen fejlődtek, de pl a Crypto semmire nem ment, igaz belepte az alga, vagy talán épp ezért? Csak mert elvileg egy igénytelen növény.
 
? Ilyen nálam is volt. Másnál szép, nekem pedig nem maradt meg. Azzal a növénnyel többet nem próbálkoztam, választottam mást. Az algás leveleket vagdosd le,a Crypto igénytelen, kihajtható újra.

Olvasgass a tiedhez hasonló akváriumok naplóit, így is szerezhetszt tippeket.
Esetleg ellátogathatsz az enyémbe is(https://akvakertesz.hu/threads/112l-zoeldseges-uszonyos.6321/), bár én nem használok nagynyomású co2-t, de sok mindent kipróbáltam mikor jöttek a gondok és az eredménnyel elégedett lehetek.

Itt olvashatsz az algákról fajta szerint:https://akvakertesz.hu/forums/alga/

Kitartás, szép lesz.
 
? Ilyen nálam is volt. Másnál szép, nekem pedig nem maradt meg. Azzal a növénnyel többet nem próbálkoztam, választottam mást. Az algás leveleket vagdosd le,a Crypto igénytelen, kihajtható újra.

Olvasgass a tiedhez hasonló akváriumok naplóit, így is szerezhetszt tippeket.
Esetleg ellátogathatsz az enyémbe is(https://akvakertesz.hu/threads/112l-zoeldseges-uszonyos.6321/), bár én nem használok nagynyomású co2-t, de sok mindent kipróbáltam mikor jöttek a gondok és az eredménnyel elégedett lehetek.

Itt olvashatsz az algákról fajta szerint:https://akvakertesz.hu/forums/alga/

Kitartás, szép lesz.
Köszönöm a segítséget! :) Már olvasgattam az oldalad, de akkor kezdem az elejétől!:bookworm::)
 
Amíg a háttér bent van, addig valszeg' lesz is alga. Felfogja a rengeteg dzsuvát, akadályozza a megfelelő cirkulációt stb. 15-20 perces munkával nyom nélkül eltávolítottam anno az enyémből.
 
Igen, én is gondoltam erre, de sajnos anno túl jó munkát végeztem mikor beragasztottam és valami förtelmes sok ragasztó van benne. Arra jutottam, hogy inkább csinálok később egy másik akvát és akkor a szélességét is megnövelem 45cm-re ahogy itt már javasolták a fórumon a mélységérzet és látvány miatt. Ez egyébként az 1-2 éves tervben benne is van! :) Ha ezt most sikerül egy elfogadható szintre megcsinálnom, akkor mindenképpen belevágok egy ambiciózusabb tervbe.:)

A ROMET kerékpár bearanyozta a napom!;):ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Én ezen vitatkoznék,hogy a Crypto igénytelen növény.Sok tápanyagra van szüksége.A gyökerén keresztül veszi fel a tápanyagot,
a levélzetén minimálisat.Próbáld gyökértápozni.A háttér szintén gond,mint ahogy itt írta valaki.
Kemény vízzel is lehet boldogulni,csak nehezebb.A co2 is másképp oldódik be,sokkal nehezebben.
A co2-őt ne sajnáld,bár én kemény vízben nem vagyok jártas,itt sokkal nehezebb elérni a limetta színt.(sőt lehet nem is azt kell?)
Az esőztető kihajtja a szén-dioxidot,és túl koncentrált áramlás hoz létre.
A szűrésed most elégnek tűnik a háttér miatt,de a kivennéd,akkor már nagyon necces.
Ha lesz egy új akvád,akkor ekkora mérethez elég egy szűrő,de az erős legyen,pl. egy Tetra 1200.
A Manado talaj gyakorolni nem rossz,most jelenleg ez van.
Ha jól látom a riccia bubizik?
 
Én ezen vitatkoznék,hogy a Crypto igénytelen növény.Sok tápanyagra van szüksége.A gyökerén keresztül veszi fel a tápanyagot,
a levélzetén minimálisat.Próbáld gyökértápozni.A háttér szintén gond,mint ahogy itt írta valaki.
Kemény vízzel is lehet boldogulni,csak nehezebb.A co2 is másképp oldódik be,sokkal nehezebben.
A co2-őt ne sajnáld,bár én kemény vízben nem vagyok jártas,itt sokkal nehezebb elérni a limetta színt.(sőt lehet nem is azt kell?)
Az esőztető kihajtja a szén-dioxidot,és túl koncentrált áramlás hoz létre.
A szűrésed most elégnek tűnik a háttér miatt,de a kivennéd,akkor már nagyon necces.
Ha lesz egy új akvád,akkor ekkora mérethez elég egy szűrő,de az erős legyen,pl. egy Tetra 1200.
A Manado talaj gyakorolni nem rossz,most jelenleg ez van.
Ha jól látom a riccia bubizik?

Köszönöm a tanácsokat! :)

-A gyökértápot beszerzem 1-2 napon belül.
-A hátteret sajnos nem tudom kiszedni, biztos akváriumtörés lenne a vége! Ezzel sajnos addig együtt kell élnem míg beruházok új medencébe!
-A kemény víz probléma! Szeretnék idővel egy RO készüléket, de nyomásnövelő is kell hozzá mert itt 1.3 bar a nyomás maximum! Ez sajnos idő.....addig mérhetetlen mennyiségű co-val próbálom megoldani, illetve gondolkodtam PH minusz adagoláson ami szintén félmegoldás tudom!
-Mit értettél ezen?: (sőt lehet nem is azt kell?) arra gondolsz ,hogy nem lime zöld kell hanem esetleg sárga?
-Az esőztetőt vízszint alá állítottam be, most csupán áramoltatja a vízfelszínt,így is problémát jelent?(n)
-A szűrésem hamarosan megváltozik ,készülőben van 1 DIY 16 liter hasznos térfogatú szűrő,ehhez kell még beszereznem egy külső szivattyút 2000L/h- tervezek, olyat ami elektronikusan szabályozható teljesítményű.A szűrő része gyakorlatilag már összeállt.
-Talaj: hát azt megbántam...az Amazonia jobb lett volna:(
-Igen a riccia nagyon jól érzi magát, de igazából majdnem minden bubizik.:) Igazából ezt hogyan kell nyírni?
 
Utoljára módosított:
Ha bubizik minden,akkor jó lehet co2 szint.
A "sőt , lehet nem is azt kell" azt értem,hogy nem lime zöldnek kell lenni.Igazából ebben nem vagyok jártas,
hogy kemény vízben milyen szín kell,csak az rémlik,hogy nehezen oldódik a co2 kemény vízben.
Az esőztető ne fodrozza a felszínt,mert így könnyebben távozik a co2. Inkább lefelé állítsd , hogy az aljzatra is jusson.
Vannak tipikus co2 hiány okozta algák,"szőrösödés,fonál alga,stb. . De ha most rendbe van a co2,és egyéb dolog is összhangban van,akkor el fog tűnni.
A Ricciát csak fogod az ollót, és vízszintesen megnyírod.Ő viszont biztosan igénytelen,be tud fészkelni olyan helyekre is,ahol nem akarjuk.
Kiváló gyakorló növény.
 
Ha bubizik minden,akkor jó lehet co2 szint.
A "sőt , lehet nem is azt kell" azt értem,hogy nem lime zöldnek kell lenni.Igazából ebben nem vagyok jártas,
hogy kemény vízben milyen szín kell,csak az rémlik,hogy nehezen oldódik a co2 kemény vízben.
Az esőztető ne fodrozza a felszínt,mert így könnyebben távozik a co2. Inkább lefelé állítsd , hogy az aljzatra is jusson.
Vannak tipikus co2 hiány okozta algák,"szőrösödés,fonál alga,stb. . De ha most rendbe van a co2,és egyéb dolog is összhangban van,akkor el fog tűnni.
A Ricciát csak fogod az ollót, és vízszintesen megnyírod.Ő viszont biztosan igénytelen,be tud fészkelni olyan helyekre is,ahol nem akarjuk.
Kiváló gyakorló növény.
Hálás köszönet a sok infóért! [emoji2] Most elleszek ezzel egy darabig!

Tapatalkkal küldve az én SM-G935F eszközömről
 
Az emelt dózis a Co2-ből megtette a hatását! :) Pusztul az alga, bár még van zöld szakállalga és agancsalga. Ezek ketten még ha jóval szerényebben is de tartják a frontot! A többi pedig szép lassan mindent belepő barna szmötyit alkotnak, mindenben elakadnak a "pelyhek" és elcsúfítanak mindent, néha elindítok egy kis szivattyút extra flow gyanánt, hogy a szűrők le tudják szívni...már amennyire lehet. Erősen gondolkodom, hogy takarító személyzetet költöztetek bele, csak ez is kihívás lesz, ha benne lesznek a Red Cherry-k:nailbiting:
Erre tudnátok ajánlani valamit?
 
Back
Oldal tetejére