• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Puntius titteya - Vörös karcsú díszmárna

Alexander

Kertész szaki
Sziasztok!

Pár sort szeretnék írni erről a halról. Látom még nem nyitott senki róluk témát..
Nálam jelenleg többségében lazacfélék vannak Amanda illetve Lángvörös pontylazac. (Ja olyan jó világ van nekik hogy már elfelejtettek rajban úszni.. :))
Nem mondom hogy unalmas halak de jelenlegi halállományban a vörös karcsú márnához képest számomra azok, szóval nálam ők adnak ,,életet,, az akváriumnak..
2 pár van jelenleg illetve min. 2 ivadék
A két hím kifejezetten szép mikor tetszelegnek egymásnak mint amikor a betták tükörbe néznek:).

Meglepődtem mikor több hónap után láttam egy picit ami már színes volt. Mert nem gondoltam volna hogy szaporodni fog mivel rendszeresen elég kemény nálunk a víz. (25-30 nk)

A szakirodalom szerint ezek a körülmények kellenek a szaporításhoz:

Az eredményes szaporításhoz lágy víz, 6, 8-7 pH szükséges. Tiszta esõvíz vagy desztillált víz ás forralt víz keveréke is megfelel. Az ívatómedence minimális méretei 30 X 20 X 20 cm. A medence aljára helyezzük egy sor mogyoró nagyságú sötét kavicsot.
Ikráztató növényül a Myriophyllum vagy a perlonvatta is alkalmas. Egy hímet és egy nõstényt helyezzünk ki az ívatómedencébe. Ívási hõmérséklet 25-26 fok. A többi Puntius fajjal ellentétben a Puntius titteya délután kezd ívni és azt estig folytatja mesterséges világítás mellett is. Ívás után a párt eltávolítjuk a medencébõl. 24 óra múlva kikelnek a lárvák. A hatodik napon elúsznak, etetésük apró élõ eleséggel kezdõdik. A 4-5. etetési napon adhatunk naponta egyszer mikrót is. Négyhetes korban kezdenek színesedni. Egy 60-80 ivadékból álló család jó tenyésztési eredmény.

Szaporítása már nem olyan könnyen megoldható feladat, mert viszonylag ritka az olyan tenyészpár, amely hajlandó az ikrák lerakására. Azt a párt helyezzük ki ívi, mely esetlegesen már a tartó akváriumban is érdeklődést matatott egymás iránt. Tenyész akváriumuk egyébiránt minden tekintetben megegyezik a fekete fantomlazacéval. Ennek megfelelően egy 10 literes medencét 4-6 nk°-os vízzel töltsünk fel, körülbelül 15-20 cm magasan. A víz pH értékét 6,8-7, a hőmérsékletet 26-28 °C közöttire állítsuk be. Ikrázórács használata szükségtelen, mert ha rögtön, ívás után eltávolítjuk a tenyészpárt, veszteségünk egyenlő lesz a nullával. A medencébe ültessünk finom szálú növényeket, kis csoportokban. Az esti órákban kihelyezett, összeillő tenyészpár másnap leívik. 100-150 ikraszem várható, melyekből 25-30 óra alatt kelnek ki az ivadékok és a negyedik napon úsznak el. Első eleségük lehet például apró nauplius eleség. A tenyész medence szűrése és szellőztetése ajánlott.



Mivel volt egy kis túlélő és Beni kolléga is szeretne ilyen halakat ezért egyik este már elég szép nagy hasú nöstényt és a számomra legszebb hímet kivettem, persze nem egyszerű egy sűrű növényekkel teli akinál ezét PET palackos csapdát csináltam nekik. ami hamar tele lett halakkal :D...
Nem vittem túlzásba a dolgot estefele akvárium vizet raktam egy kb. 5 literes tálkába, meg hínárfélét + mohát
A kiválasztott hím hamar meg gondolta magát és kiugrott a tálkából úgyhogy visszakerült az akiba..
A másik hím ment be mellé ez a pár már szépen elvolt, másnap délelőtt már sok kis ikra volt szétterülve szerencsére nem ették meg..
Másfél nap múlva elkezdtek kikelni..

Ami érdekesség volt számomra hogy mikor visszaraktam a hímet közel egy nap után már nem voltak olyan jól egymással :punch: jó 2 órán keresztül pörögve egymáshoz dörzsölődve kicsit csipkedték egymást, nem a szokásos magamutogatás volt.. úgy tűnik a bent maradt 1 hím teljesen magáénak gondolhatta az egész akváriumot így erő demonstrációt mutattak be. Kicsit féltem hogy nem maradt uszony :dead: de egyiknek sem lett semmi baja azóta újra megvannak egymással békésen.
Erről csináltam videót..


Ívási körülmények:
Vízhőmérséklet: változó 23-24 °C
Aki víz csepegtetőssel mérve tehát kb. akkor 20 nk volt.
 
Húúúú, de várom már, hogy mi lesz az eredménye az ikrázásnak! Ha megmaradnak a kicsik akkor nagyon boldog leszek, a SZAKirodalom meg lehet nem is annyira SZAKirodalom...
Azért egy képet rakok be ezekről a halakról, ha valaki esetleg nem ismerné őket, vagy lusta rájukgooglézni:
Hím
karcsu_diszmarna.jpg


Nőstény
Puntius-titteya-female.jpg
 
nekem van egy háremem a garnis akiban (25l) és nagyon jól elvannak, 1 hím és 4 nőstény, már 2x ikráztak is. A 2. alkalommal észre vettem, hogy a hím nagyon űz 2 nőstényt, így őket kiraktam külön helyre. Másnapra tele lett ikrával az akvárium. 2. napon keltek ki, 6. napon már banánféreggel éreztem.
Egyébként nem túl aktív halak, de nagyon szépek és nagyon szívósak.
Nálam ha mozgást észlelnek egyből bemenekülnek a HMbe.
 
Én is kíváncsi leszek, meg az etetésre is hogy sikerül majd arról is írok..

Ja igen köszi a képet. Próbáltam már őket fotózni de reménytelenek.. :cool:
 
nekem van egy háremem a garnis akiban (25l) és nagyon jól elvannak, 1 hím és 4 nőstény, már 2x ikráztak is. A 2. alkalommal észre vettem, hogy a hím nagyon űz 2 nőstényt, így őket kiraktam külön helyre. Másnapra tele lett ikrával az akvárium. 2. napon keltek ki, 6. napon már banánféreggel éreztem.
Egyébként nem túl aktív halak, de nagyon szépek és nagyon szívósak.
Nálam ha mozgást észlelnek egyből bemenekülnek a HMbe.


Szia

Nálam szeretnek a növények között úszkálni sőt bejárni folyamatosan az egész akváriumot méretéből adódóan van hely nekik. Viselkedésük ,,játékos,,
Amanda lazacok sem félősek mindig együtt bandáznak a Lángvörösökkel. Nem bujkálnak, korábban egy nano akváriumban voltak egész nap 1 csapatban árnyékban megbújva egy helyben semmi mozgás..
 
panzi növendék díszhaltáp a kedvenc, de kapnak fagyasztott Tanganyika mixet és vörös szúnyog lárvát, heti 1x élő tubit. Lemezesre rá se hederítenek.
korábban betettem őket a közös 160lesbe, de féltek a nagyobb halaktól, enni se akartak.
 
96 literes akváriumba szerintetek mennyit lehetne tenni belőlük, 10-12 darab?
Mivel eteted a nagyokat?

Vegyesen van minden, fagyasztott termékek (mixek: szunyoglárva, Cyclops, Artemia stb..) Szárított: Aquatic Nature Tropical Energy Food mellé egy dobozban be van keverve egy kis szárított tubi, spirulina, szárított szúnyoglárva..

Ja és olyan 10 darab szerintem de 3 hímnél nem kell több
 
panzi növendék díszhaltáp a kedvenc, de kapnak fagyasztott Tanganyika mixet és vörös szúnyog lárvát, heti 1x élő tubit. Lemezesre rá se hederítenek.
korábban betettem őket a közös 160lesbe, de féltek a nagyobb halaktól, enni se akartak.


Nálam meg minden hal szinte egyméretű.. úgy hogy nincs mitől tartaniuk ezért olyan bátrak az Amandák is.. :cool:
 
Sziasztok!

Megkérdezhetem, hogy miként működik a PET palackos csapda?

Én annak idején Galaxy Dániókat próbáltam meg kifogni dús növényes akváriumból. 45 perc alatt szétromboltam a scape-et, mire sikerült egy hímet és egy nőstényt csökkentett vízszint mellett kiszedni.

Köszönöm az infót!
 
Sziasztok!

Megkérdezhetem, hogy miként működik a PET palackos csapda?

Én annak idején Galaxy Dániókat próbáltam meg kifogni dús növényes akváriumból. 45 perc alatt szétromboltam a scape-et, mire sikerült egy hímet és egy nőstényt csökkentett vízszint mellett kiszedni.

Köszönöm az infót!
plasticbottleinstructions.jpg

Persze kell bele valami kaja is, és egy kő, hogy ne mozduljon el, és lent maradjon. VIGYÁZZ, MINDEN belemegy, ami belefér!
Én még hosszában be szoktam hasítani, hogy legyen benne egy kis vízmozgás, ne fogyjon el az oxigén.
Ha galaxikat akarsz kiszedni, akkor 30-60 percenként nézz rá a csapdára.
 
Köszi! Ki fogom próbálni, ha elmúlik a kánikula és újra megpróbálkozok a Galaxyk ívatásával.
Ötletes eszköz, bár vannak fenntartásaim, hogy a félős és óvatos Galaxyk bemennek-e a kajáért. Ellenben biztos vagyok benne, hogy 3 másodperc alatt tele lesz garnélával. Majd meglátjuk ;)
 
Sziasztok! Tavaly nyáron telepítettem titteyákat 3 hím 3 lány, mostanra a hímek mind elpusztultak, 2 tavasszal, röviddel egymás után, 1 ezen a héten. A tojók megvannak, viselkedésük rendben. Mi lehetett? A hím kényesebb? Harci sebek? Vegyek hímet hozzájuk, vagy maradhatnak csak a csajok? Az aki 54-es, társas. Köszi.
 
Sziasztok! Tavaly nyáron telepítettem titteyákat 3 hím 3 lány, mostanra a hímek mind elpusztultak, 2 tavasszal, röviddel egymás után, 1 ezen a héten. A tojók megvannak, viselkedésük rendben. Mi lehetett? A hím kényesebb? Harci sebek? Vegyek hímet hozzájuk, vagy maradhatnak csak a csajok? Az aki 54-es, társas. Köszi.
Szia!
Harci sebek akkor lehettek, ha láttál rajtuk sérüléseket. Tapasztaltál ilyet?
Nem hiszem, hogy a nőstények bántalmazták volna őket, meg kell hogy férjenek egy csapatban.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok! Tavaly nyáron telepítettem titteyákat 3 hím 3 lány, mostanra a hímek mind elpusztultak, 2 tavasszal, röviddel egymás után, 1 ezen a héten. A tojók megvannak, viselkedésük rendben. Mi lehetett? A hím kényesebb? Harci sebek? Vegyek hímet hozzájuk, vagy maradhatnak csak a csajok? Az aki 54-es, társas. Köszi.
Én tartottam őket jó ideig. A hímek állandóan "kötekedtek" egymással, de sose okoztak kárt a másikban. Ezt kizárnám. Azt is hogy kényesebbek lennének a nösténynél. Szerintem nyugodtan vehetsz hímet melléjük.
 
Nekem is a kedvenc halacskáim. Most fogok újabb csapatot beszerezni belőlük. 2 fiú és 6 lány fog érkezni. Ez az összetétel már bevált nálam, jól érezték magukat.

Az akvárium teljes terjedelmét kihasználták, tehát mindenhová bekíváncsiskodtak, minden vízrétegben nagy kedvvel mozogtak. A társas akváriumban leívtak, de nálam ikrafalónak bizonyultak. Külön szaporításukkal nem foglalkoztam. A násztáncot mindig nagy levelű vízinövények sűrűjében lejtették a levelek fonákja alatt. Mindig vízcsere után jött rájuk a gerjedelem.

Amúgy a két hím gyakran kakaskodott, de soha nem fajult durva bunyóvá. Hamar lerendezték a vitát, főleg, hogy volt némi méretbeli különbség köztük. A hímek gyönyörű vörösek, de a nőstények terrakotta színezetét is imádom. Békések egymással is (a hímek játékos kakaskodásait leszámítva) és az akvárium többi lakójával szemben is. Az apró garnélákat sem bántották soha.

Táplálék tekintetében sem válogatósak. Lényegében minden haltápot megesznek, ami méretben megfelelő nekik és persze az élő eleséget is kedvelik. Nagyon ajánlom őket mindenkinek!
 
Back
Oldal tetejére