• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Próbálkozunk V1.

Tegnap @tsokee -éknál jártam, és ők is olyanok mint @Szabó Henrik , nem tudok tőlük eljönni üres kézzel. Eredetileg süncsigákért mentem, 7 haza is jött velem. 5 ebbe a 30-asba, 2 pedig a bettásba, így összesen ott 4 csigusz virgonckodik. A beszoktatás természetesen a Henrik-féle módszer volt, mivel elég későn értem haza, meg hát...csigák. Hát ők szerintem megemlegették az anyukámat a sokktól. Reggel 4 darab egy kupacban feküdt, 2 a hátán, semmi mozgás. Amire hazaértem, mindenki megfordult, 1 lassacskán nyalogatja az üveget, 1-et nem is láttam, 3 pedig fekszik a helyén, de legalább mutattak valami életet. Kaptam egy csinos tömbnyi mironekutont is, ezt kicsit megkalapáltam, és 1-1 darabka ment az akváriumokba. Reggel leöntöttem őket RO vízzel, délutánra szépen átázott, felhősödés nélkül tudtam betenni őket a vízbe.
Kóstolónak kaptam még pár etetésre való vízibolhát is, mert vicces, ahogy eszik őket a halak. Az ő halaik tényleg viccesen ették. A betta csak azt ette, ami a szája előtt jött ki a fecskendőből, ami elúszott, az mostantól az akvárium lakóközösségét fogja erősíteni. :ROFLMAO: Attól félek bele van rögzülve, hogy ami mozog, azt nem esszük. Mert nagyon meglepődött, amikor elszöktek a szája elől, és esze ágában sem volt utána menni.
Az itteni urok meg azt se tudták mit kezdjenek velük. Csak pár darabot raktam be, a kicsiket meg tudták enni, de volt akkora, amit csak megpuszilni tudtak. Szóval most már vannak vízibolhák is az akváriumban. :ROFLMAO: Reméljük nem kell majd bettát telepítenem ebbe is (azt a szép lilás rózsaszínt, amivel ma találkoztam az egyik boltban :love: ), hogy felzabálja a bolha populációt. :D De, remélem, hogy kell.
 
Utoljára módosított:
2 süni tuti feldobta a tappancsot sajnos, a bettásból majd költöztetek át. Tegnap elhoztam @Mardifunk - tól az árva pandáját, ismételten köszönöm. Csepegtetős módszerrel szoktattam be, bár nem vittem túlzásba. A beöntése után egyből megtalálta az egyik nagytesót, és ment is utána. El is felejtettem milyen picik tudnak lenni, nagyon aranyos ez a pöttöm, izgága, fel-le úszkál, túr, nézelődik. A két tank meg pihen egy sarokban. :ROFLMAO: Etetésre is jött egyből, nem túl félénk.
Az üvegen barna alga nincs, zöld pont viszont igen. Visszaveszek egy órát a világításból, és szerintem adagolni fogok egy kis foszfátot.

Viszont. Nagyon érik egy polc, szekrény az akváriumnak. Vagy ennek, vagy a bettásnak, vagy mindkettőnek, plusz a terráriumnak. Mivel sajnos arra most nincs keret, hogy 60+ ezres szekrényt vegyek, csináltassak, összerakni pedig nem tudok, kinéztem egy salgópolcot. Ezt: https://www.obi.hu/polcok-polclapok/cmi-fem-polcallvany-horganyzott-150-cm-x-75-cm-x-30-cm/p/3940152
Kedves olvasóim. Legfelülre a terráriumnak kell kerülne, 15-20 kg, 70 széles, pont ráfér, azzal nem lesz gond.
Viszont ki van emelve, hogy az 50kg-ig terhelhetőség akkor él, ha egyenletesen van elosztva. 30 és 25 literes akváriumok, 40*22 és 40*25 centis alapok. 1-1 kisebb darab lávakő van bennük, talaj, semmi durva plusz súly. Ezek vajon mennyire terhelnék a polcokat? Kicsit félek, hogy egy nap arra jönnék haza, hogy beborult az egész állvány, a gekkók meg a vergődő halaimat vadásszák a szilánktengerben. :unsure:
 
Viszont. Nagyon érik egy polc, szekrény az akváriumnak. Vagy ennek, vagy a bettásnak, vagy mindkettőnek, plusz a terráriumnak. Mivel sajnos arra most nincs keret, hogy 60+ ezres szekrényt vegyek, csináltassak, összerakni pedig nem tudok, kinéztem egy salgópolcot. Ezt: https://www.obi.hu/polcok-polclapok/cmi-fem-polcallvany-horganyzott-150-cm-x-75-cm-x-30-cm/p/3940152
Kedves olvasóim. Legfelülre a terráriumnak kell kerülne, 15-20 kg, 70 széles, pont ráfér, azzal nem lesz gond.
Viszont ki van emelve, hogy az 50kg-ig terhelhetőség akkor él, ha egyenletesen van elosztva. 30 és 25 literes akváriumok, 40*22 és 40*25 centis alapok. 1-1 kisebb darab lávakő van bennük, talaj, semmi durva plusz súly. Ezek vajon mennyire terhelnék a polcokat? Kicsit félek, hogy egy nap arra jönnék haza, hogy beborult az egész állvány, a gekkók meg a vergődő halaimat vadásszák a szilánktengerben. :unsure:

Szia Meskó, Én nem próbálkoznék a salgóval, tekintve, hogy fémlapokból áll a felület amikre pakolnál, nagy a távolság a rögzítés és a használandó felület között.
a terráriumnak ideális volna, mivel teljes terjedelmében felfeküdne a hosszanti szakaszon, így a terhelést a lábak vinnék. A akváriumok viszont kiseebbek, így kisebb felületen összpontosulna a terhelés, így ott "behasasodhat" a lemez, ami viszont hézagot fog eredményezni az akvárium "közepe" és a tartásért felelős felület között.
Amúgy hidd el, hogy a salgót összeraknád és önmagában a látvány miatt meg is bánnád mint "bútort".

Természetesen a vélemény olyan mint a s...lyuk, mindenkinek van, de senki nem kíváncsi a másikéra. :)

Gergő
 
2 süni tuti feldobta a tappancsot sajnos, a bettásból majd költöztetek át. Tegnap elhoztam @Mardifunk - tól az árva pandáját, ismételten köszönöm. Csepegtetős módszerrel szoktattam be, bár nem vittem túlzásba. A beöntése után egyből megtalálta az egyik nagytesót, és ment is utána. El is felejtettem milyen picik tudnak lenni, nagyon aranyos ez a pöttöm, izgága, fel-le úszkál, túr, nézelődik. A két tank meg pihen egy sarokban. :ROFLMAO: Etetésre is jött egyből, nem túl félénk.
Az üvegen barna alga nincs, zöld pont viszont igen. Visszaveszek egy órát a világításból, és szerintem adagolni fogok egy kis foszfátot.

Viszont. Nagyon érik egy polc, szekrény az akváriumnak. Vagy ennek, vagy a bettásnak, vagy mindkettőnek, plusz a terráriumnak. Mivel sajnos arra most nincs keret, hogy 60+ ezres szekrényt vegyek, csináltassak, összerakni pedig nem tudok, kinéztem egy salgópolcot. Ezt: https://www.obi.hu/polcok-polclapok/cmi-fem-polcallvany-horganyzott-150-cm-x-75-cm-x-30-cm/p/3940152
Kedves olvasóim. Legfelülre a terráriumnak kell kerülne, 15-20 kg, 70 széles, pont ráfér, azzal nem lesz gond.
Viszont ki van emelve, hogy az 50kg-ig terhelhetőség akkor él, ha egyenletesen van elosztva. 30 és 25 literes akváriumok, 40*22 és 40*25 centis alapok. 1-1 kisebb darab lávakő van bennük, talaj, semmi durva plusz súly. Ezek vajon mennyire terhelnék a polcokat? Kicsit félek, hogy egy nap arra jönnék haza, hogy beborult az egész állvány, a gekkók meg a vergődő halaimat vadásszák a szilánktengerben. :unsure:
Tegyél a polcokra 1-1db 38mm-es munkapult lapot. Ez, a lehetőséghez képest, egyenletesen fogja elosztani a terhelést. Nagyobb probléma lehet, hogyha eldől a polc, úgyhogy mindenképpen kösd ki a falhoz !!!
 
A linkelt verzióról már közben le is beszéltek, most ez a B terv: https://www.obi.hu/polcok-polclapok...cos-antracit-90-cm-x-180-cm-x-40-cm/p/3940160
Kettészedve. Nagyobb teherbírás, ha itt egymás mellé tenném az akvákat, akkor a súlyelosztás is egyenletesebb. Rita épp arra jár ma, megles nekem pár jelöltet. Falhoz sajnos nem tudom rögzíteni semmiképpen.

A kinézete a legkevesebb, színes, ragasztós tapéta, fólia, úgy alakítom, ahogy szeretném. ;) Persze a polcokra vízálló cucc kell.
Köszi a válaszokat!
 
2 süni tuti feldobta a tappancsot sajnos, a bettásból majd költöztetek át. Tegnap elhoztam @Mardifunk - tól az árva pandáját, ismételten köszönöm. Csepegtetős módszerrel szoktattam be, bár nem vittem túlzásba. A beöntése után egyből megtalálta az egyik nagytesót, és ment is utána. El is felejtettem milyen picik tudnak lenni, nagyon aranyos ez a pöttöm, izgága, fel-le úszkál, túr, nézelődik. A két tank meg pihen egy sarokban. :ROFLMAO: Etetésre is jött egyből, nem túl félénk.
Az üvegen barna alga nincs, zöld pont viszont igen. Visszaveszek egy órát a világításból, és szerintem adagolni fogok egy kis foszfátot.

Viszont. Nagyon érik egy polc, szekrény az akváriumnak. Vagy ennek, vagy a bettásnak, vagy mindkettőnek, plusz a terráriumnak. Mivel sajnos arra most nincs keret, hogy 60+ ezres szekrényt vegyek, csináltassak, összerakni pedig nem tudok, kinéztem egy salgópolcot. Ezt: https://www.obi.hu/polcok-polclapok/cmi-fem-polcallvany-horganyzott-150-cm-x-75-cm-x-30-cm/p/3940152
Kedves olvasóim. Legfelülre a terráriumnak kell kerülne, 15-20 kg, 70 széles, pont ráfér, azzal nem lesz gond.
Viszont ki van emelve, hogy az 50kg-ig terhelhetőség akkor él, ha egyenletesen van elosztva. 30 és 25 literes akváriumok, 40*22 és 40*25 centis alapok. 1-1 kisebb darab lávakő van bennük, talaj, semmi durva plusz súly. Ezek vajon mennyire terhelnék a polcokat? Kicsit félek, hogy egy nap arra jönnék haza, hogy beborult az egész állvány, a gekkók meg a vergődő halaimat vadásszák a szilánktengerben. :unsure:
felejtsd el ezt a polcot. A lábak is aluminiumból vannak meg a keresztdarabok is. Nekem olyan volt ebből ami 180kilót bír de arra is csak a 25×25ös kockákból volt hat darab (két emeleten). Most olyanom van ami elméletileg 350kg-ot bír. Ez már jobb fémből van, amiatt nem aggódok (az alupolcnál te is el tudnád hajlítani a lábakat), viszont a lapok tényleg csak úgy bírják a dolgot ha a megadott súlyt egyenletesen osztod el. Nekem volt az adott pozdorja lapon egy OSB lap is de ettől függetlenül hasasodott, a keresztmerevítőt is elnyomta. Most az eredeti lapon egy munkalap van felfektetve (4centi vastag) ami elől hátul is rálóg a keretre. Így van az egyik polcon három 40×30×30as akva, a másikon meg 60×30×35 és 60×30×35ös de mindig nézem hogy bírja-e a polc vagy hasasodik.
 
B verziódhoz hasonló polcom volt, még az is aluminium de a lapok legalább már stabilabbak. Mindenképp kell rá a vastag munkalap (az vízálló is). Ha olyanra vágatod hogy rálógjon a keretre és két kilencven centis asztalként használod már jó lehet. Viszont így már lassan annyiba kerül mint valami rendes asztal/bútor.
Ha meg 180centi polcként akkor úgy jársz mint én... a plusz lapok is emelnek a polcokon, elég kényelmetlen nyúlkálni benne, nagyobb dekorokat akkor lehet csak betenni mielőtt az akvát a helyére emeled.
 
Túl a vízcserén. Kénytelen voltam kiszedni az ambúliát a sarokból, nagyon elnyomta a mellette lévő rotala green-t, satnyult, barnultak a levelei. Meg hát irdatlan nagy lett szegényke. Pedig a garnélák imádták, mindig tele volt, olyan volt, mint egy garnéla fa. :D A helyét beültettem a frissen lecsípett rotala hra-val (vagy vietnam? hmm). Visszatömködtem a felúszott hobbitokat és parvulát, kiszedtem a frissen nőtt limnokat.
Elég sűrű zöld port kellett leszednem az üvegről, minimális fonal megjelent a rotala tetején, így inkább visszatérek a fecskendős tápadagoláshoz, marad a szokásos 2ml, plusz kapott egy kevés foszfátot. Ment bele 3 ml catappa kivonat, a szokásos 0.7 ml excellel. Az acicularis magasabb, sárguló szálai beecsetesedtek, azokat kihúzkodtam.
Szokásosan minden kusza hátul, így csak madártávlati fénykép van.
41463270050_61213918c0_h.jpgDSC_0656 by Emese, on Flickr
43272982121_2d6832858e_h.jpgDSC_0658 by Emese, on Flickr
 
Szokásos vízcsere, méricskélés nélkül. Az üvegen zöld por van, nagyon aranyos a csigák rágása benne. :D A nagykönyv szerint hagyni kell összeállni, és nagyjából egyben leszedni. Lesz rá alkalom, heteken belül költözünk (hirtelen jött, egész hétvégén dobozoltunk, ezért nem tudtam a megnyitóra se menni:cry:), szárazra fog kerülni az akvárium háromnegyede. Remélem nem lesz elhullás, kicsit félek tőle. Majd veszek bacikultúrát.
Múlt (azt hiszem) hétfőn be kellett mennem a Faunába. Az utóbbi hetekben beteges vágy ébredt fel bennem újabb és újabb betták iránt, ami a GA-ban kezdődött két giant betta láttán, de itthon nem engedélyeztek további akváriumokat. Mondjuk a másodikat se akarta, de... :D
A lényeg, hogy hím szépséget nem szerezhettem be, az uszonyának nem biztos, hogy jót tenne a 2213-as áramlása, ennél jobban fojtani pedig nem szeretném, így ide nem kerülhetett. Legalábbis hím. Ezért hirtelen felindulásból ránéztem a leányzós akváriumra. Néztem, néztem, szépek, picik, aranyosak, még a formájuk se jött ki, se a színük, aztán megláttam egy sarokban feküdni egy megtépett, icipici, stresszes lánykát, akit percenként valamelyik társa tovább zaklatott. Elsőszámú szabály, hogy gyenge állatot nem viszünk haza, mert valószínűleg beteg. De nekem ő kellett. Az eladó háromszor megkérdezte, hogy biztos meg akarom-e venni, de amit a fejembe veszek, az úgy lesz. Előbb-utóbb. :D Úgyhogy bezacskózták nekem, és amire elértem @tsokee - ékhoz, már érdeklődve úszkált a zacsiban. Egyből le is foglalták, mint leendő asszonykát a sötétkék bettájukhoz, ugyanis hasonlított a színük.
Hazaérve kapott paraguardos fürdőt, és az ikráztatóhálóban kapott helyet, mert annyira gyenge volt, hogy alig tudott fent maradni a felszín közelében. Féltem, hogy a 35 centis magasság sok lenne még neki. Kapja az artémiát, már szépen eszik csipeszről. A tépett uszonya teljesen rendbejött, a mérete kb másfélszer akkora, mint mikor hoztam. És zöld. :D Kíváncsi vagyok mi lesz belőle.
DSC_0670-1024x769.JPG DSC_0668_crop_288x154.JPG
 
Szokásos vízcsere, méricskélés nélkül. Az üvegen zöld por van, nagyon aranyos a csigák rágása benne. :D A nagykönyv szerint hagyni kell összeállni, és nagyjából egyben leszedni. Lesz rá alkalom, heteken belül költözünk (hirtelen jött, egész hétvégén dobozoltunk, ezért nem tudtam a megnyitóra se menni:cry:), szárazra fog kerülni az akvárium háromnegyede. Remélem nem lesz elhullás, kicsit félek tőle. Majd veszek bacikultúrát.
Múlt (azt hiszem) hétfőn be kellett mennem a Faunába. Az utóbbi hetekben beteges vágy ébredt fel bennem újabb és újabb betták iránt, ami a GA-ban kezdődött két giant betta láttán, de itthon nem engedélyeztek további akváriumokat. Mondjuk a másodikat se akarta, de... :D
A lényeg, hogy hím szépséget nem szerezhettem be, az uszonyának nem biztos, hogy jót tenne a 2213-as áramlása, ennél jobban fojtani pedig nem szeretném, így ide nem kerülhetett. Legalábbis hím. Ezért hirtelen felindulásból ránéztem a leányzós akváriumra. Néztem, néztem, szépek, picik, aranyosak, még a formájuk se jött ki, se a színük, aztán megláttam egy sarokban feküdni egy megtépett, icipici, stresszes lánykát, akit percenként valamelyik társa tovább zaklatott. Elsőszámú szabály, hogy gyenge állatot nem viszünk haza, mert valószínűleg beteg. De nekem ő kellett. Az eladó háromszor megkérdezte, hogy biztos meg akarom-e venni, de amit a fejembe veszek, az úgy lesz. Előbb-utóbb. :D Úgyhogy bezacskózták nekem, és amire elértem @tsokee - ékhoz, már érdeklődve úszkált a zacsiban. Egyből le is foglalták, mint leendő asszonykát a sötétkék bettájukhoz, ugyanis hasonlított a színük.
Hazaérve kapott paraguardos fürdőt, és az ikráztatóhálóban kapott helyet, mert annyira gyenge volt, hogy alig tudott fent maradni a felszín közelében. Féltem, hogy a 35 centis magasság sok lenne még neki. Kapja az artémiát, már szépen eszik csipeszről. A tépett uszonya teljesen rendbejött, a mérete kb másfélszer akkora, mint mikor hoztam. És zöld. :D Kíváncsi vagyok mi lesz belőle.
View attachment 59395 View attachment 59394
Szép kislánynak tűnik [emoji6]
 
A zöld bettám kék...és lila...és rózsaszín. Attól függ éppen honnan nézi az ember. :ROFLMAO:
DSC_0673-1280x961.JPG
Ő pedig tök szépen bepirosodott. A gépemet már elcsomagoltuk, úgyhogy csak telefonról próbálom méretezni a képeket, több, kevesebb sikerrel...
DSC_0676_crop_414x274.JPG
Gabe úr pedig csak szépen feküdt.
DSC_0677-1280x961.JPG

A leányzót tegnap reggel engedtem ki a ketrecből. Egyből vadászni kezdett, rámozdult mindenre, amit meglátott mozogni. Hal, garnéla, leszakadt levél, neki mindegy volt. Senkit nem tudott elkapni a szemem előtt, amire este hazaértem, már lenyugodott. A hasa sem volt nagy, úgyhogy sok garnélát biztos nem tudott elkapni. :D Jó hír, hogy se az urok kajája, se az algatabi nem izgatja (egyelőre), a csipeszre van ráállva, azt eszi, amit azzal adok be. Úgyhogy nem fogja halálra zabálni magát.
 
"Totálhomályosdeazértalényeglátszik" - reggeli kép etetésnél a leányzóról. :D Olyan szép, mélykék és lila közötti színe van (oldalról, felülről még mindig zöld és türkiz), csak ámultam és bámultam reggel. :love: Abszolút nem bántam meg, hogy elhoztam a kis hülyét.
És a süncsigák is akcióban, pont tegnap gondoltam rá, hogy palackra is ráférne a takarítás.
DSC_0688.JPG
DSC_0696.JPG
 
A lakásban 29.7 fok volt tegnap, 70%-os páratartalommal. Ha még kicsit feljebb megy, csinálhatnék wabit takarás nélkül. :cautious:Vízcsere után, ahol direkt hűvösebb vízzel szoktam cserélni 31 fokos volt az akvárium vize, így ismét segítségül hívtam a jeges palackot a mélyhűtőből. Szerencsére, vagy nem szerencsére se gyorsan, se nagyon nem tudja levinni a hőfokot, 28-29-re tudtam letornázni estére. Elhullás egyelőre nem történt. Remélem a héten lemegy a tomboló kánikula, és enyhül kicsit az idő, mert még gekkóknak is melege van a terráriumban.

Szóval, tegnap vízcsere. A víz a szokásos 3 liter RO + 1.5-2 liter kezelt csapvíz, attól függően, hogy mennyit kell rátöltenem. Ha sokat, akkor azt inkább RO-val szoktam pótolni. Írtam korábban, hogy zöld por van az üvegen, és hirtelen felindulásból adagoltam egy kis foszfátot valamikor a héten. Nem tudom, hogy volt-e köze hozzá, de elkezdett eltűnni, átláttam az üvegen, és inkább barnás volt a réteg, nem szép zöld. De azért fogkeféztem is egyet. A stemek egy része elég rossz állapotban van, a menthetetlenül csúnyákat ki is szedtem, és csak az egészséges hajtásokat dugdostam vissza. Nagyjából. Előre visszadugtam az utolsó megmaradt pogostemon helferit, ami meglepően egészségesnek néz ki annak ellenére, hogy az elmúlt héten úszónövényként volt kénytelen élni. Volt még néhány crypto hobbit is, akik elkalandoztak, remélhetőleg lassan maradnak a helyükön.
Van egy kis ecsetalga az áramlással szembeni minifissin, illetve a tripartia szárán, máshol nem láttam. Majd mindjárt a fényképeken észre fogom venni, hogy hol van még. :whistle:
Kivételesen méricskéltem is.
Vízcsere előtti értékek
TDS - 139
PH - 7 körül (kéne végre egy digitális mérőke...)
KH - 5
GH - 14 (irreálisan magasnak érzem a KH-hoz képest, a teszt 3-4 cseppet ír, eddig mindig néggyel csináltam)
PO4 - 0,02 - 0,05 között, mivel előtte pár nappal adagoltam a foszfátot pluszban, érthető
NO3 - 5 alatt

Vízcsere után
TDS - 134
PH - 7 körül
KH - 5
GH - 9 (itt már csak 3 csepp volt)
PO4 - 0,02 alatt
NO3 - 1 alatt, vagy elrontottam a tesztet, mert szinte fehér volt a lötty o_O

A fenti értékeket a tápok beadása után mértem, kb fél óra múlva. 2 ml Floragrow Pro ment bele, 2 csepp foszfát, szokásos 3 ml Catappa kivonat, 0.7 ml Excel. A hét közepén adok majd még be tápot, meglátjuk a stemek azt is keveslik-e. Megszüreteltem a limnot, hogy ne kavarjon bele a nitrátba, túl jól érzi magát a kis drága.

41923643800_9e39ed143b_h.jpgDSC_0711 by Emese, on Flickr
43016046914_3b69645e11_h.jpgDSC_0716 by Emese, on Flickr
29861371888_29b25d6779_h.jpgDSC_0717 by Emese, on Flickr
41923642720_c168cf84d5_h.jpgDSC_0718 by Emese, on Flickr
43016045664_c2d09e7a5b_h.jpgDSC_0720 by Emese, on Flickr
41923642310_62936becb9_h.jpgDSC_0722 by Emese, on Flickr
41923641830_fd0afa7f16_h.jpgDSC_0725 by Emese, on Flickr
Az én kis emers izém. :D
29861369598_c8a7af2275_h.jpgDSC_0726 by Emese, on Flickr
41923647970_e252fd4c44_h.jpgriccardia by Emese, on Flickr
41923641260_58c7dbe521_h.jpgDSC_0727 by Emese, on Flickr
43016043924_db0749e415_h.jpgDSC_0728 by Emese, on Flickr
 
Másfél héttel ezelőtt túlestünk az első költözésen. A bedobozolás, bepakolás, majd kidobozolás, kipakolás miatt igencsak el volt hanyagolva az akvárium. Elmaradt tápozások, rendszertelen vízcserék. A meleget és a hanyagságot egyetlen látható áldozat követte, még a költözés délutánján az egyik boraras (elvileg a merah, szép piros volt és pöttyös) feldobta az uszonyát. Más elhullással nem találkoztam, vagy nagyon alaposak az amanok.
Az akváriumot leengedtem annyira, hogy a halaknak azért még legyen benne hely. A betta lánykát kiszedtem egy szállító dobozba, ugyanis az összezsúfolt élőlények mozgása felébresztette benne az amúgy sem túl mélyen lapuló vadászösztönt, és igencsak vad kergetőzésbe kezdett. Ezt még pár nappal korábban sikerült észrevennem, amikor a főpróbát tartottuk. Az akvárium rákerült egy bútorlapra, azon könnyű volt szállítani. Ebben pedig @tsokee -ék segítettek, ismételten köszönöm nekik. :notworthy:
Az új helyen összetákoltam az íróasztalomból egy ideiglenes akvárium állványt, egész praktikus, ha egyszer lesz pénzem és helyem csináltatok egy ilyet rendes anyagokból. Annyi történt, hogy a sarok íróasztal két tartó részét egymás mellé raktam, és erre került az a bútorlap, amin szállítottuk az akvát. Az asztal sajnos nem fért be, de átmenetileg tökéletesen megfelel ez a megoldás.

A lakás amúgy egy panel az ötödik emeleten. 27-28 fok van, ami melegnek hangzik, csakhogy a páratartalom nem megy 55% fölé. Nem fuldoklunk, van huzat, tud párologni az akva, szépen hűti saját magát. Mintha mennyországban élnénk. :X3: Nem hittem volna, hogy valaha örülni fogok még panellakásnak. :D
Egy hátulütője van, eléggé öreg lakás, ami öreg csöveket is jelent. Amikor be akartam kötni az RO készüléket a zuhanyra, majd megengedtem a vizet, az sajnos olyan helyekről is el kezdett ömleni, ahonnan nem kéne. A mosógép kiállás csöve pedig nagyon vékonynak és gyengének látszik eleve, és amikor kipróbáltam, rezgett az egész. Így kénytelen vagyok ismét hordani haza a vizet. Még jó, hogy nem 150 literes akváriumom van...
Szóval, tegnap szereztem RO-t, így megejthettem végre egy normális takarítást és vízcserét is. Az akváriumban a legtöbb algafajta tiszteletét tette: ecset a fissin és a parvulán, agancs és zöld fonal a rotalán, barna alga az anubiasok levelein, zöld pont/por az üvegen és a reinickii-n. A ludwigia ismételten elkezdte feladni, a szép piros levelek bebarnultak, a szálak alja felkopaszodott, a levelek lyukadni és foszlani kezdtek. A rotala is sokat veszített a színéből, az alsó részei neki is elkezdték a levéldobálást.
DSC_0738.JPG

Először csak nyírást és ritkítást szerettem volna, de amikor szembesültem, hogy mi van odabent, kénytelen voltam egy ismételt tarvágást végrehajtani. A stemeket teljesen kiszedtem hátulról, a kopasz részeket kukáztam. A ludwigia átkerült bal oldalra, hátha több fényt kap, és befejezi a hisztit. Középre a 3 fajta rotala ment, jobb oldalt a köveknél maradt a blyxa, egy kis microsorummal megsegítve. A fát leraktam a kő mellé, mögé került a két tő igen szépen fejlődő bolbitis, illetve a kő tetejére raktam a buce coppert. Az egyetlen növényke, aki köszöni, jól érezte magát az elhanyagolt időszakban, ugyanis nagyjából duplájára nőt. A kőre próbálom majd még valahogy odaszerkeszteni a többi bucét, de tegnap este már nem volt hozzám erőm.
A bettásból kikerült növények egy részét kukáznom kellett, főleg microk voltak, nem akarták őket elvinni. A saggitaria subulata és crypto fajták átkerültek ide. Fun fact, a crypto hetek óta egy lavór vízben lakott és nem olvadt el, de van rá egy doboz söröm, hogy most, hogy normális körülmények közé került, el fogja dobálni az összes levelét. Maradt még sok-sok anubias nana petite, ennek kb a felét rá fogom sózni @tsokee -ékra. :D A tripartia egy része szintén beecsetesedett, a menthetetlennek ítélt részeket kidobtam, a többit letuszkoltam a talajba, ahol még láttam üres helyet.
Szintén a bettásból került ide 5 felnőtt blue diamond garnéla, és 20 ivadék. Nagyon sajnáltam, hogy be kellett őket raknom a vegyes felvágottba, gyönyörű színeik vannak, de most nem tudok még egy akváriumot elindítani csak nekik. :(
Tápok:
Floragrow Pro 2 ml
Catappa-X 3 ml
Excel 1ml
És akkor a képek. Alga van még itt-ott, most épp az anubiasok gyökereit kezelem tömény excellel, remélhetőleg segít. Ja igen, a kifolyót lecseréltem, nem tetszett, ahogy jött belőle a víz, ezzel kicsit barátibb az áramlat. DSC_0741.JPG

Az ott tubifex, kedveskedtem kicsit a pandáknak is.
DSC_0742.JPG

Felülről egész szép színe van a rotalának. :love:
DSC_0746.JPG
Róla pedig képtelen vagyok ezzel a telefonnal éles képet készíteni.... :ROFLMAO:
DSC_0743.JPG

És most egy kis szomorú téma. A hím bettám hosszú hetek óta nagyon súlyos uszonyrothadással küzd. Kapott már paraguard fürdőt, baktopuros fürdőt, kezeltem már az egész akváriumát is baktopurral, de csak egyre rosszabb lett az állapota. Szét is lett szedve az a növényes, és most egy 10 literes kis karantén akvában küzdünk az életéért. A hátán már szépen elkezdett visszanőni az uszonya, helyette most a farka esik szét. Nourishba áztatott Hikari Betta Biogoldot kapott, hogy erősítsem a szervezetét. Az lassan elfogy, ezért vettem Fishtamint, amit az akváriumba csepegtetek neki. Napi kicsi vízcsere van, a kakit, és egyebet fecskendővel is külön leszívom reggel, ha látom. Tegnap vettem fagyasztott tubifexet és artémiát, hogy minél változatosabb kaját kapjon. Múlt héten azt hittem végleg feladja, bujkált, feküdt az akva alján, enni is alig akart, de most pár napja megint zabagép lett, jön, úszik a kis ijesztő állapotú csonkjain. Lehet, hogy el kéne engednem, és múlt héten már nagyon erősen élt bennem, hogy berakom a fagyasztóba, de látva, hogy mennyire küzd az életben maradásért, nem volt hozzá szívem. Nagyon kell a drukk, rendbe akarom hozni. :(
 
Jó régen jártam erre. Az akvárium az elmúlt hetekben elég hányattatott sorsú volt. Mivel kiköltöztünk a világ végére, a munkahelyem meg a világ másik végén van, öröm esténként hazaesni. Ha nem egyből haza indulok, hanem boltba, akvarisztikába, akárhova, már haza se érek lámpaoltásra. Emiatt sajnos eléggé el volt hanyagolva szegény, amit kis ecsettel, és bizonyos növények felemelkedésével hálált meg. Még mindig nem vészes, csak figyelmeztető jelet küldött, hogy ideje vele is foglalkoznom.
A rossz állapotot tovább rontottam azzal, hogy elhoztam @tsokee -éktól a hetek óta náluk vendégeskedő, vadas színváltozatú betta lánykámat. Nagyon szeretem ezeket a halakat, és elhatároztam, hogy ha hímeket nem lehet együtt tartani, akkor majd a nőstényeken kiélem magam. Csak nem vele... :D (Ez a kép még Ritáéknál készült róla)
30800475048_2e36dfd7a4_c.jpgwild by Emese, on Flickr
A hölgyemény ugyanis előszeretettel ment neki mindennek, ami mozgott, éhes szemekkel vizslatta, és bökdöste még a felnőtt garnélákat is, az uszonyosokhoz is odament kötekedni. Amíg azon agyaltam, hogy hova fogom tenni, kénytelen volt a szülőketrecben lakni, mivel nem volt helyem és technikám több bettának. Az a háló viszont hosszú távon egy ennyire kicsi akváriumban nem kifizetődő. Az áramlást megtöri, bárhova teszem, árnyékol, felakad rá minden szutyok (a garnélák nagy örömére), és iszonyatosan durva felszíni hártya alakult ki, amit sehogy se tudtam szétveretni a poppyval.
A terv az volt, hogy a Ritáéknál látott mintára egy közös szűrő-, és több kisebb akváriummal oldom meg, így elég egy fűtő és egy vízpumpa, ellátná az összes halat. Amíg ezen agyaltam, tervezgettem, számoltam, a régebbi leányzó megoldotta a kérdést: evolociús ugrást hajtott végre, de sajnos nem sikerült szárazföldi létformára alakulnia. :( Nem tudom mi ijeszthette meg annyira, hogy az ugrás mellett döntött.
Öröm az ürömben, hogy így pont annyi melegigényes halam lett, mint ahány fűtőm, így minimális befektetéssel tudtam neki helyet szerezni. Kapott egy 10 literes kockát. Egy éjszakát állt megtöltve vízzel, nem volt szivárgás, így tegnap este gyorsan összedobtam neki a helyet. Marad egy kis manadom, beleöntöttem. Táptalaj nincs, nem is tervezem. Természetesen a fát nem áztattam be előre, végül is is csak másfél éve akvarizálok, és harmadszorra használom fel ugyanazt a fát, pont ugyanúgy úszik fel, mint először. Jó pap holtig tanul. :D Lesúlyoztam néhány kővel. Kiszedtem pár anubiast, felkötöztem, meg megkapta a szép nagyra nőtt buce coppert, és néhány limnot. Kis barna algát át is hurcoltam velük. Majd még alakítgatok rajta, kap majd kötözős növényeket, egyelőre azt akartam, hogy legyen helye úszkálni nyugiban.
29733137337_5995e1d7b6_c.jpgDSC_0757 by Emese, on Flickr
29733137157_ae2c892d59_c.jpgDSC_0760 by Emese, on Flickr
29733136757_617c340791_c.jpgDSC_0761 by Emese, on Flickr

Na igen, folyamatosan be van csíkozódva, pedig hím nincs a láthatáron. :D Flickr-en "Wild bitch" lett az albuma neve.
A hétvégén kap még majd egy kicsi akasztós szűrőt @Szabó Henrik jóvoltából kölcsönbe, megtömve minden földi jóval, egyelőre el van így. Az a manado majd cserélve lesz valami tetszetős kavicsra. Majd.

A 30 literes remélhetőleg így már össze tudja magát szedni. Emelt Excel adagot kap, senkit nem zavar, hogy 0,7 ml helyett 1 ml megy bele már egy ideje. Érdekes módon, ha valami nem figyelek, az sunyiban elkezd nőni, a tövig vágott bolbitis nagyon szépen megeredt. A fára kötözött karácsony moha is. Sajnos azt megint át kell alakítanom, ugyanis ahogy tegnap megfogtam azt az ágat, kettétört. Úgy látszik ennyit bírt víz alatt. :( Most lifeg, mert a mohakötöző cérnát viszont nem tudtam eltépni.
Csak messzi képek készültek reggel, majd a hétvégén rendes karbantartást csinálok.
29733136107_d396816207_c.jpgDSC_0768 by Emese, on Flickr
Van poppym. Lízingelem. :D Minden nap, ha hozzá kell érnem azon imádkozok, hogy legalább addig ne törjem össze, amíg nem fizetem ki. :ROFLMAO:
43952330474_6b13f02afb_c.jpgDSC_0769 by Emese, on Flickr

Éééés a végére a számomra nagyszerű hír. Az íróasztalom összetákolt darabjain feküdt az akvárium, amit nagyon sürgősen le kellett cserélni, mert nem volt túl stabil. Ismerősünk pedig nyomatékosan megkért, hogy lehetőleg ne áztassuk el az alsó szomszédot, mert már megtörtént párszor, és nagyon nem barátságos az illető. Szóval rászántam magam egy polc megvételére. Nem szép, de praktikus.
29733136447_4d1fcfa5b4_c.jpgDSC_0764 by Emese, on Flickr
43952330924_908d0975df_c.jpgDSC_0767 by Emese, on Flickr
43952331124_aacff32dd0_c.jpgDSC_0762 by Emese, on Flickr
A jobb oldali polcon a 30 és 10 literes kocka, alattuk a szűrő, a szűrő doboza és egy másik szűrő dobozban, és további dobozokban egy rakat akvarisztikai kacat, ami "még jó lesz valamire". A bal oldali legtetején egy 70*30*30-as terrárium egy lány gekkóval. Alatta jelenleg a 40*25*25-ös akvárium egy terrárium szerepét tölti be, ugyanis a nyugis, barátságos, magának való, kisebbik gekkónk nekiment a társának, többször elkapta éjjel, míg végül leharapta a farka végét. Szóval szét kellett szedni őket. :( Így ő most büntiben van. Készül a saját terráriuma, addig is esténként ki van véve, hogy mozogjon, mert azon a kicsi helyen nem sok lehetősége van.
Mellette kapott helyet a 10 literes karantén a nyomorék betta hímmel. A kedve töretlen, a hátuszonyán továbbra is látom a nagyon lassú javulást, a farkán hol látom, hol nem. Nem tudom mi lesz vele, de lassan eldönthetné, hogy marad vagy megy, nagyon rossz látni abban az üres akváriumban. :(
A legalsó polcon további vackok. :D Vele szemben az íróasztalom darabjai, szépen felsorakoztattam rajta a kajákat és tápokat, amiket napi szinten használok. A szoba amúgy raktár féleség jelenleg. Remélhetőleg egyszer csak a mi cuccaink lesznek ott, és akkor még befér pár ilyen polcocska további terráriumoknak, akváriumoknak, kalitkáknak, ketreceknek adva lehetőséget. :whistle:
 
Hétvégén szűrő és szűrőcső takarítás lesz, már nagyon trutyisak a dolgok. A szűrőbe visszakerül a Seachem Purigen. El akartam adni, mert nem éreztem, hogy szükségem lenne rá, de valahogy nehéz megválni tőle. Inkább kapott egy normális szűrőzsákot, meg 2 nap hypo-s fürdőt, és megy vissza a helyére.
Még pénteken volt egy köröm a Faunában. Már nem is tudom miért mentem, de két süncsigával jöttem el. Kicsit különlegesebb volt mintájuk, mint az otthoniaknak, ezért elhoztam őket. :D Aztán megláttam a növénytárolóban egy szép nagy csokor, virágzó cabombát. Amit nem tudtam ott hagyni, így 3 tő bekerült az akváriumba, a maradéknak pedig kerestem gazdát, mert még mindig nanom van, és nem tudtam beletömni mindet. :D Mivel a nagykönyv szerint nagyon szereti a fényt, és pont a kiakasztott fa alatt találtam neki helyett, a fának mennie kellett. Egyelőre csak a másik oldalra akasztottam, ahol viszont nem voltak hullámok, így az emers riccardiám elkezdett kiszáradni. :( Lejjebb raktam a fát, most teljesen víz alatt van a mohás része. A vízből kikerült a fűtő, így a meleggel elvileg már nem lesz problémája.

A betta lányka kis kockája szombaton kapott egy akasztós kis szűrőt, köszönöm ismételten @Szabó Henrik -nek. Kapott egy darab szivacsot a nagyobb dolgok megfogásához. A jobb oldali rekeszbe szerkesztettem egy elválasztó lapot, az első fakkba az ista gyűrűi mentek, a másodikba egy fél marék biorio, tetejére perlon. Sajnos az másnapra annyira összetömörült, hogy nem folyt a víz a szűrőből, így kiszedtem, és oda is a gyűrűk mentek. A hétvégi szűrőpucolásnál lopok egy kis matrixot a nagyból, és azt kapja meg az akasztós. Fény még egyelőre nincs, csak ami az ablakból és a szomszéd akváriumról átjut. Az anubiasoknak elvileg elég.

Tegnap lőttem pár képet, de csak mert láttam pár szép pózolást. Nagyon kéne egy fényképezőgép. :( Az üveg algás, majd az is le lesz takarítva. Majd. :D
43887922875_a3408e5414_c.jpgDSC_0775 by Emese, on Flickr
43887922665_e9e20531f3_c.jpgDSC_0776 by Emese, on Flickr
A poppy is kapni fog egy hypos fürdőt. Vagy kéne pár pandacsík. :love:
43887922105_7cc6802dc0_c.jpgDSC_0780 by Emese, on Flickr
43887921975_752de48d67_c.jpgDSC_0781 by Emese, on Flickr
43887921815_b0e841b076_c.jpgDSC_0783 by Emese, on Flickr
 
Reggelre a fenti fészek nagyobb, és szebb lett. :D Napközben még hagytam, este lehalásztam. Védte szegény, de amint meghoztam neki a vacsit, ismét jóban lettünk.

Ma erőt vettem magamon, és megcsináltam a szűrőpucolást. A benne lévő trutyit látva érthető volt a terjedő ecsetalga. Átmostam mindent, kicseréltem a perlont, visszaraktam a purigent. Kimostam a csöveket is. Az üveg poppyt beáztattam hypoba, szépen lehozta a szmötyit. (NEM TÖRTEM EL! XD)

A vízfelszínt elért rotalákat megnyestem, visszaültettem. A mozgatható, ecsetes növények kaptak egy excel fürdőt. Az akvárium szélén lakó fát alámerítettem, hogy ne száradjon ki a moha, amíg nincs víz alatta, amire visszaértem, ellepték a sünök és a garnélák. Nem vagyok semmi jó elrontója, így úgy döntöttem, hogy beköltöztetem. Egyelőre csak ázzon, menjen le a penészedés, aztán kötözök rá ezt-azt. :D

Következő hónaptól át fogok állni a full RO-ra. :( Az itteni víz borzalmas. A 6. kerületben a csapból 250 tds-es víz folyt. Itt 430... A keménységre rá se mertem mérni. Szóval most sókeresés jön.
2 ml táp, 2 ml catappa kivonat bent bele, és 2 csepp foszfát.

Képeket most nem csináltam, mivel az akva közepén egy nagy, csupasz, ragasztós fa van, nem sok értelme van fotózni.

A kis kocka is kapott egy vízcserét, a fát lesikáltam, mert csupa penész volt már. Kapott lakótársnak egy süncsigát, nem piszkálja.
Nyomtam bele egy kis tápot és catappa kivonatot ide is.
 
Back
Oldal tetejére