• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Wabi Kusa Próbálkozások

gyengus

Tapasztalt kertész
Így indult a wabizásom

Hozzávalók

Tálnak egy Ikea Vardagen üvegedényre és egy Ikea 365+ kávéscsészére esett a választásom. Talajnak fekete színű Dennerle Nano garnéla aljzatot vettem. Vettem még Tropica Premium folyékony növénytápot, ezt bekevertem ioncserélt vízzel, ezzel öntözöm a növényeket. A talajba zöld növényekhez való táprudakból tördeltem.
Növények:

IMG_20180131_143627_346.jpg

Készítés
Az alkotás hevében elfelejtettem fényképezni a folyamatot, ezért csak a művelet kezdetéről és a kész wabi kusákról vannak képek. Az edényt és a kávéscsészét ioncserélt vízzel kiöblítettem. Öntöttem a talajból az edény és a csésze aljára. A növényekről lemostam a zselét és csipesszel beültettem a wabiba, előre kerültek a legalacsonyabbak, hátrébb a magasabbak. Az Utricularia Graminifolia-t úgy ahogy volt belegyömöszöltem a csészébe, nem volt szivem szétvágni és tetszett úgy. Az edényt feltöltöttem növénytáppal bekevert ioncserélt vízzel a talaj szintjéig. Fontos, hogy ne legyen magasabb a víz szintje, mert az kedvez az algásodásnak.

IMG_20180204_100103.jpg

Utricularia_Graminifolia_20180204_120948_103.jpg wabikusa_20180204_120911_671.jpg wabikusa_20180204_121106_718.jpg wabikusa_20180204_123307.jpg

Elhelyezés
A wabi kusák ideiglenesen a palántáknak készített üvegházba kerültek. Itt napi 10 órát világít nekik egy 6500 Kelvines Philips energiatakarékos fénycső. Az üvegház egy használaton kívüli akváriumból készült, a belsejére hőtükör lett ragasztva a fényvisszaverés miatt, teteje üveggel és fóliával van lefedve. A világítás nagy fénye miatt gyémánt mintás Mylar fóliával takartam le az üvegház elejét. Sajnos így nem látszanak a wabik, cserébe több fény jut nekik. Március 18-án ki kellett költöztetnem a wabikat az üvegházból, mert kellett a hely a chiliknek, világos helyre ablak közelébe kerültek.
IMG_20180204_175140.jpg


Tapasztalatok
Az indítás óta sokat nőttek a növények.
Sajnos a Rotala Macrandra ‘Red Mini’ kizöldült a wabiban. Mitől lesz újra piros? Talán kevés neki a fény?
A Murdannia Keisak nagyon gyorsan nő, már többször kellett metszeni, a levágott töveket elültettem a többi mellé. Próbálkoztam vele akváriumban, ott nem bírta olyan jól.
A Micranthemum Sp. Monte Carlo és az Eleocharis Parvula mini terjeszkedik, utóbbi némelyik új szála a Monte Carlo közül nő ki.
A csészébe ültetett Utricularia Graminifolia először elkezdett feljönni, aztán körbevágtam, hogy jobban beleférjen a csészébe, később elpusztult. Érdekes módon a kis pamacsok amiket vajas dobozba ültettem, megmaradtak. Közben utána olvastam és kiderült, hogy homokba kell ültetni, igazából csak rá kell tenni a homokra, majdhogynem szálanként, vagy legalábbis kis pamacsokként.

wabikusa_20180325_160457.jpg
wabikusa_20180325_160556.jpg
 
A kezdetek óta történtek változások.

Töredelmesen bevallom, hibáztam. Kiraktam a wabit napozni, nem kellett volna. A növények egy része megfőtt. Sajnos ez nagyon visszavetette a wabi fejlődését. A szép monte carlo egy részét ki kellett szednem, a maradék elvékonyodott. Múlt vasárnap kitakarítottam a wabiból a nem olyan szép növényeket. Lett egy csomó szabad hely benne :( Szigorú voltam. A Rotala Macrandra ‘Red Mini’ eltűnt. Az Eleocharis Parvula mini nagy részét ki kellett szednem, mert "elszáradt"(?), vagy legalábbis úgy nézett ki, azért nyomokban maradt, talán azok erőre kapnak. Valamivel több maradt a Micranthemum Sp. Monte Carlo-ból, szerencsére egy csészényi még van, "csak" várnom kell és megnő :). Maradt néhány tő Murdannia Keisak is a wabiban. A wabi workshopról hoztam Pogostemon erectust és három másik fajta növényt aminek nem tudom a nevét, azokból ültettem a szabad helyekre. Azért még van hely. Egyelőre hezitálok, hogy vegyek-e monte carlot, vagy csak várjak.

Sajnos minden Utricularia Graminifolia elpusztult.

Pakolásztam is vasárnap. Csináltam helyet az akvárium mellett a wabiknak. Világításnak egy ikeás LED lámpát tettem föléjük (ez volt otthon), napi 10 órát fog világítani. Kép nincs, mert elfelejtettem fotózni, igérem, bepótolom.

Vannak tervek:
Nem adom fel továbbra is szeretnék Utricularia Graminifolia-t egy csészében. Kisebb darabot fogok ültetni, hátha úgy jobban megmarad és nem rohad be. Ha valakinek van konkrét receptje, tippje vagy bármilyen ötlete ami segíthet, az kérem, ne tartsa magában!
Mivel sok a hely, bepróbálkozok egy adag Elatine hydropiper-el is.
Szeretnék pirosat is a wabiba, ezért a következő versenyző a Ludwigia palustris lesz.
Mivel kaptam egy adag wabi ballhoz való agyaggolyót, azzal is szeretnék kísérletezni. Weeping mohával és egy kis UGval fogom beborítani, tűzdelek bele:
  • Elatine hydropipert,
  • Micranthemum Sp. Monte Carlo,
  • Pogostemon erectust,
  • Ludwigia palustrist
Tálam még nincs, tervezek körülnézni az IKEÁban és a Buttlersben.
 
Látszik, hogy szereted a palántázást a négyfal között, hajrá csak így tovább. Ha megengedsz egy két észrevételet a wabiddal kapcsolatban:

Az MC ha jól érzi magát akkor hamar eltakarja azt a krumplikavicsot, így azt vagy kivenném ,hogy több hely maradjon ültetni, vagy betennék egy a talajból jobban kiálló kő vagy fadekort.
A Macrandra red mini levelei maradnak zöldek, csak a szára marad vörös. Mint a képen nálam:

42375182410_24ba301f3b_b-jpg.jpg

Az UG-ét kis adagokban ültesd, a legjobb ha előtte megnézed a GA-ban hogy melyik az erősebb zselés, nekem a tropicás nem olvadt el.
Mivel a pilácsod nem erős, nyugodtan világíts 12 órát.
 
Látszik, hogy szereted a palántázást a négyfal között, hajrá csak így tovább. Ha megengedsz egy két észrevételet a wabiddal kapcsolatban:

Az MC ha jól érzi magát akkor hamar eltakarja azt a krumplikavicsot, így azt vagy kivenném ,hogy több hely maradjon ültetni, vagy betennék egy a talajból jobban kiálló kő vagy fadekort.
A Macrandra red mini levelei maradnak zöldek, csak a szára marad vörös. Mint a képen nálam:

View attachment 62509

Az UG-ét kis adagokban ültesd, a legjobb ha előtte megnézed a GA-ban hogy melyik az erősebb zselés, nekem a tropicás nem olvadt el.
Mivel a pilácsod nem erős, nyugodtan világíts 12 órát.
Köszönöm a segítséget!

A Macranda a dobozban még teljesen vörös volt, később a wabiban kizöldült teljesen. A pohárban még van egy kevés. Vele nem próbálkozok többet.

Az UG-t kis adagokban tervezem ültetni.

A világítás az akváriummal közös időkapcsolón van, ezért megy 10 órát. Ha ez kevés, akkor növelni fogom.
 
Szia!
Pár gondolatot ha megengedsz, annak ellenére, hogy nem vagyok nagy szakértője a wabinak (sem).
Azt a barna kavicsot nyugodtan dobd ki. Nálam is van a gömböcben lávakő - az építésnél sokat szórakoztam a fa és a kövek rakosgatásával, de a növények olyan erővel növekednek, hogy a kövek elrendezése szinte mindegy, mert már nem látszik belőlük semmi.
A világítást (lumen és időtartam) told fel amennyire csak tudod. Kezdtem egy 5W LED lámpával, mely szinte semmit nem ért, stagnáltak a növények.
Jelenleg lumen 1000 fölött, világítás ideje 14 óra. Szinte kezelhetetlen bozót nőtt az üvegbe.
Nálam a zselés növények váltak be, minimális takarási idő mellett szépen megmaradtak, természetesen a napi vízpermetet (4-5 alkalom) megkapták.
Vízben nevelkedett növényeket sokkal nehezebb átszoktatni a szárazföldi, mocsári létre.
Nálam az UG legalább olyan egyszerű volt, mint a többi zselés növény. A lávakövekre szinte rádobva lettek és jelenleg kicsattanó egészségnek örvendnek.
Akváriumi körülmények között soha nem maradt meg, mindegy volt, hogy talajon, kövön, fán próbáltam.
Sok sikert, kitartást és örömöt kívánok!
 
Szia!
Pár gondolatot ha megengedsz, annak ellenére, hogy nem vagyok nagy szakértője a wabinak (sem).
Azt a barna kavicsot nyugodtan dobd ki. Nálam is van a gömböcben lávakő - az építésnél sokat szórakoztam a fa és a kövek rakosgatásával, de a növények olyan erővel növekednek, hogy a kövek elrendezése szinte mindegy, mert már nem látszik belőlük semmi.
A világítást (lumen és időtartam) told fel amennyire csak tudod. Kezdtem egy 5W LED lámpával, mely szinte semmit nem ért, stagnáltak a növények.
Jelenleg lumen 1000 fölött, világítás ideje 14 óra. Szinte kezelhetetlen bozót nőtt az üvegbe.
Nálam a zselés növények váltak be, minimális takarási idő mellett szépen megmaradtak, természetesen a napi vízpermetet (4-5 alkalom) megkapták.
Vízben nevelkedett növényeket sokkal nehezebb átszoktatni a szárazföldi, mocsári létre.
Nálam az UG legalább olyan egyszerű volt, mint a többi zselés növény. A lávakövekre szinte rádobva lettek és jelenleg kicsattanó egészségnek örvendnek.
Akváriumi körülmények között soha nem maradt meg, mindegy volt, hogy talajon, kövön, fán próbáltam.
Sok sikert, kitartást és örömöt kívánok!
Szia!

Köszönöm szépen! Sokat segít a hozzászólásod.
Én is zselés növényeket vettem, veszek.
 
Szia!

Köszönöm szépen! Sokat segít a hozzászólásod.
Én is zselés növényeket vettem, veszek.
Mondjuk ha szereted a kihívásokat később indíthatnál egy full submers növényekből induló tálat is. Abban van az igazi szépség, mikor látod átalakulni a növényeket. 1 hónap full takarás napi 2x15 perce huzat, majd a második hónapban fokozatosan tekerni a fóliát. Hosszú de megéri.
 
Mondjuk ha szereted a kihívásokat később indíthatnál egy full submers növényekből induló tálat is. Abban van az igazi szépség, mikor látod átalakulni a növényeket. 1 hónap full takarás napi 2x15 perce huzat, majd a második hónapban fokozatosan tekerni a fóliát. Hosszú de megéri.
Hehe :)
Csak szépen sorban ...
Egyelőre a zseléseket könnyebben be tudom szerezni. Legfeljebb a wendtii az ami nálam submers, meg amiket a workshopról hoztam.
Persze később ki tudja ...
 
Vegig olvastam. Sajna sokat nem tudok hozzaszolni mert nem vagyok wabis.
Annyit megis, hogy ug-t nevelni vizalatt es viz felett mohaban a legkonnyebb. Siman csak belenyomkodod a tovet. Mindent beterit majd. Ha nem mesz sokra vele megse, szivesen adok egy fel tenyernyit.
 
Vegig olvastam. Sajna sokat nem tudok hozzaszolni mert nem vagyok wabis.
Annyit megis, hogy ug-t nevelni vizalatt es viz felett mohaban a legkonnyebb. Siman csak belenyomkodod a tovet. Mindent beterit majd. Ha nem mesz sokra vele megse, szivesen adok egy fel tenyernyit.
Köszönöm a tippet és a felajánlást!
A mohába ültetés eredményét, hogy kell elképzelni? Idővel majd elnyomja az UG a mohát és csak ő fog látszani, vagy amolyan vegyes kavalkád lesz a vége?
 
Mondjuk ha szereted a kihívásokat később indíthatnál egy full submers növényekből induló tálat is. Abban van az igazi szépség, mikor látod átalakulni a növényeket. 1 hónap full takarás napi 2x15 perce huzat, majd a második hónapban fokozatosan tekerni a fóliát. Hosszú de megéri.
Ebben is van igazság. A kihívások, kísérletezések lendítik tovább a dolgokat, melyekből így lehet tapasztalatokat szerezni.
Én több ok miatt választottam a zselés növényeket.
Submers növényeknél nagy a kudarc veszélye, mely esetlegesen elveszi az ember kedvét a továbbiaktól.
Nekem nagy örömet okozott az, hogy a zselés növények használatával sikerrel indult ez a projekt.
Nem utolsó szempont volt nálam az, hogy nem kínoztam a növényeim az átállás okozta stresszel.
 
Ígértem képeket a jelenlegi állapotról.
IMG_20180903_185335.jpg

IMG_20180903_185353.jpg

IMG_20180903_185419.jpg

Nem emlékszem, mióta van a csészében a monte carlo, de elégedett vagyok a növekedésével.
IMG_20180903_185540.jpg

Az a fűszerű növény, ha minden igaz Utricularia sandersonii. Kiváncsiságból beleszórtam néhány magot a wabiba.
IMG_20180903_185441.jpg

A pohárról készült képen látszik a parvula. Mitől lesz ilyen? Hogy lehet megakadályozni, helyrehozni?
IMG_20180903_185452.jpg

Sok hely lett.
IMG_20180903_185852.jpg

Lefedve, spriccolás után.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére