• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Próbakocka

Jency

Főkertész
Nagyon régen nem nyitottam már naplót, talán jobb is volt mindenkinek. Viszont egy újabb költözés után "természetesen" a velem költöző kaméleon és terráriuma mellett, maradt egy -szó szerint- talpalattnyi hely egy akváriumnak. Sajnos méretei behatároltak és kénytelen voltam kompromisszumot kötni, ami akvakertészkedéshez nem, de a hobbi alapszintű műveléséhez jelenleg elegendő. Aztán majd ha egyszer összejön, akkor lesz egy rendes méretekkel rendelkező, szépen berendezhető akváriumom is :)

Akvárium méretei: 30x30x35
Szűrés: Eheim Classic 2213 (Seachem Tidal 35 volt a kezdeti időkben, de engem nagyon zavart hogy sokat ront az összképen)
Világtás: Aqual leddy smart plant 2 6w 2 db
Aljzat: Tropica táptalaj 1L, Ada Malaya 3L

Akvárium a kezdeti időkben lowtech, gondozásmentes kis kockának indult, aztán persze jöttek az ötletek folyamatosan, úgyhogy először az akasztós szűrőt cseréltem egy külsőre - hozzáteszem ez nagyon jó ötlet volt -, valamint a növények is folyamatosan szaporodtak, bővültek hála a fórumtársaknak. Az akvárium tavaly decemberben indult, igazából a kezdeti bénázásom sok időt elvett, hogy a végleges közeli állapotba jussunk, a végleges alatt nem azt értem ,hogy látványra most már teljesen elégedett vagyok, sokkal inkább, hogy nincs hely a növényeknek, azért kell már metszeni néha.
Igazából már az átépítést is fontolgatom, pláne, hogy most kicsit több időt töltök itthon, mint általában, szóval bármilyen építő jellegű kritikát szívesen veszek.

Ültetés után, még az akasztós szűrővel.
image2.jpeg
Kb. 2-3 hetes állapot.
image4.jpeg
És ez a mai helyzet.
image6.jpeg
image5.jpeg
 
Okozott mindkettőnknél némi idegeskedést az itt-ott megjelenő vízcseppek, de most már nyugodtan alszom :) Határozottan javult az akvárium kinézete szűrőcsere óta - az üveg befolyó/kifolyó megérkezése óta meg pláne :D szóval ezer köszönet érte!
Detto. Én majd megőrültem tőle. 😂 Egyszerűen nem bírtam dolgozni mellette. Tök érdekes volt hallani, hogy nálatok a szekrényben mennyire nem volt hangja.
 
Utoljára módosított:
Egy kis helyzetjelentés... nem igazán sikerül elkapnom a fonalat, mit is szeretnék ebből kihozni, valószínű marad a dzsungeles összkép, aztán agyalok a következő setupon. Tápozást nem írtam eddig, napi 0,8 ml Green Aqua Micro-macro és 0,5 ml excel. Vízcsere heti kétszer 25%.559ADE69-349A-4B5E-ADB0-B05AF03F55AC.jpeg
 

Attachments

  • AB041AEA-50F8-4DAF-8861-179AB63FB87B.jpeg
    AB041AEA-50F8-4DAF-8861-179AB63FB87B.jpeg
    403.1 KB · Megtekintések: 13
Utoljára módosított:
268B6D26-B176-426E-AE22-2B2D62812421.jpegDA2275FB-463B-4764-A71F-AA4C0E10E258.jpeg

Nem hagyott nyugodni, hogy nem adja vissza azt, amit szeretnék, kicsit metszettem és valószínű, hogy kell is még egy adagot, de egyelőre ennyi. Maradjunk annyiban, nekem a távolabbi képek mutatósabbak, már amennyire telefonos fotókon ez átjön. Érdemes lenne megszabadítanom a fát a mohától? Arra jöttem rá, engem már lehet, hogy lassan kezd zavarni, pedig eleinte tetszett az ötlet..
 
7E56FA1A-5D7D-44DA-987F-DE8B8C103F1B.jpegC34D6065-A377-441D-85D4-02E7B72179B7.jpeg

Kitakarítottam "rendesen" a szűrőt, csőpucolás, üvegek elmosása, vettem egy új zsák purigent, látszik azért a különbség a kettő között, most regenerálódik a régi zacsi. Nagy Bálint kollégától kaptam szép új mohát, ami persze így totál képen nem látszik annyira, de nekem bejön, ha nagyon kicsiben szeretnénk nagyon részletgazda képet alkotni, jobb választás, mint az általam elsőre hozott mohák.
 
Utoljára módosított:
Két hét után nekiestem egy kis átalakításnak, valószínű a túl nagy dekoráció miatt nem jön össze az a scape, ami szeretnék, pozitívum, hogy CO2 nélkül, két hét alatt ekkora dzsungel lett, egész jó az egyensúly, viszonylag sok fény és visszafogott EI tápozás mellett is néha-néha üti csak fel a fejét az alga, akkor is általában egy egy "rohadó" növénymaradvány vagy némi maradék kaja miatt, de orvosolható és nem zavaró. Tanulásnak nagyon jó lesz, a következő elrendezést meg már rakosgatom össze, egyelőre fejben. :)11A1B656-117E-455C-92FA-229FBA26F185.jpeg536EEFE7-4703-4108-9EAE-780E40225032.jpeg7018AD6D-8EBF-4C96-AEB9-31E41FA98A92.jpegAD69EC3F-8E77-4A1F-A59B-7281D8D89754.jpeg
 
Két hét után nekiestem egy kis átalakításnak, valószínű a túl nagy dekoráció miatt nem jön össze az a scape, ami szeretnék, pozitívum, hogy CO2 nélkül, két hét alatt ekkora dzsungel lett, egész jó az egyensúly, viszonylag sok fény és visszafogott EI tápozás mellett is néha-néha üti csak fel a fejét az alga, akkor is általában egy egy "rohadó" növénymaradvány vagy némi maradék kaja miatt, de orvosolható és nem zavaró. Tanulásnak nagyon jó lesz, a következő elrendezést meg már rakosgatom össze, egyelőre fejben. :)View attachment 90973View attachment 90974View attachment 90975View attachment 90976
Jó ez a dzsungel úgy ahogy van. Ne ezt rendezd át, hanem csinálj mellé egy nagyobbat. ;)
 
Jó ez a dzsungel, valóban, de mire készen lettem vele, meguntam, valószínű nem egyedi probléma akvarista körökben :D

Egy letisztult, Iwagumi jellegű scape van tervben. Nem kapkodom el, köveket már szépen apránként beszereztem, GA rendelés is megvolt, teljes talajcsere lesz, habár ez bírná még (Tropica rajta Malaya), de a színe nem tetszik, illetve emelni kell a magasságon a dombok eléréséhez. Nagyon nagyon sok képet néztem, inspirálódtam, valószínű, elrendezésben a GA-s emersed 30as kockához lesz a legközelebb, remélem szépségre is :)

Addig is, egy kicsit finomítgattam, beleraktam egy-két követ, mert a hardscape - így utólag - elnagyolt lett és nem tetszik. A teljes bontásig viszont drasztikus beavatkozásnak már nem állok neki.

Mivel ez az első "igazi" akváriumom, tehát normálisan végiggondolt, időt szántam minden részére, normális anyagokat használtam hozzá, illetve a vízcseréket is betartottam, RO vízzel, néha még teszteket is végeztem - bár az akvárium beálltával erre nem volt már szükség, EI tápozással megy szépen, szóval megosztanám a még nálam is kezdőbbekkel egy-két nagyon jó tapasztalatomat, amikről én is mindig olvastam, de úgy voltam vele, hogy "áhh, én úgy is megoldom okosban..."

Akvárium adatai, hogy ne kelljen visszaolvasni:
30-as kocka, Aquael szettből mentett, egyébkén ahhoz képest szép.
Talaj: 1L Tropica táptalaj, 3L malaya.
Szűrés: Akasztós Tidal 35 - cserélve Eheim 2213-ra (Matrix és Substrat Pro)
Világítás: Aquael leddy plant 2x7 W, kb 1000 Lumen.
Co2: Tervben volt, de nem lett.

Szóval a legfontosabb: Ilyen talajom még sosem volt és jórészt ennek tudom be, hogy lowtech körülmények között is ilyen szépen növögetnek a növények. Értsétek ez alatt, hogy heti-kétheti szinten 1 L növény jön ki metszésből. Régebben, JBL és hasonló talajokkal beültettem, egy-két hétig megindult minden, majd beállt egy stagnálás, igénytelenebb növényeknél esetleg még némi növekedés, de a kedvemet azt elvette tuti.

Világítás: Fényerőben nagyon sok.- nyilván nem High pech, - viszont algásodás ebből nem adódott, szerintem egy közepesen igényes akváriumhoz pont jó. Esztétikában már kérdéses, de ez szubjektív.

Szűrés: Nem akartam külső szűrőt, végül a Bálinttal való csere keretében mégis hozzájutottam, most meg már el sem hagynám ezt. Nagyon szépen beállt tőle az egyensúly. Sokan magasztalták itt a Tidal akasztóst, biztos megvan annak is a megfelelő platformja, én akkor hozzádobnék az árhoz egy kicsit és külső. Viszont ami az akasztós mellett szól, a takarítás 2 perc, és újra teljes a vízhozam, míg a külső szűrő -nekem- alsó hangon 40 perc.

Eszközök: Ez az, amin eddig mindig spóroltam, mert olló minden háztartásban van. Aztán megjött a rendelés a GA-tól, Olló, csipesz... Aki morfondírozna rajta, ne tegye. Egyszerűen volt olyan, hogy kedvem sem volt nekiállni a karbantartásnak, mert macera, kitekeredve görnyedtem a kis 30 cm kocka fölött... Ezekkel az eszközökkel élmény metszegetni, tényleg jók.

Tápozás: Elsőre amikor szinte minden növény algásodott, riasztó volt ugyan úgy belenyomni reggel a Micro-Macrot, aztán hallgatva rátok, nem változtattam a tápozáson, de! a fényen igen, a szűrésen igen, vízcseréken is, persze ez egy jó hónapos folyamat volt és szép lassan helyreállt a rend. Eleinte az algásodást arra fogtam, hogy reggel beszűrődik némi fény az akvárium oldalára... most már ez sem okoz algásodást, pedig a napos órák száma emelkedik, az akvárium ugyan úgy 14.00-21.00 között világít.

Nagyjából ezek voltak az első fontosabb tapasztalatok, most jöjjön egy két kép. Valószínű, még egyszer hagyom berobbanni a dzsungelt hátul, aztán ha van elég növényem, szétszedem és újra gondolom. Red Cherry addig az időpontig vihető tőlem, mert szaporodnak mint ha muszáj lenne :)

IMG_3598.JPG
IMG_3600.JPG
 
Igazából a nagy átalakítás még várat magára, sajnálnám megbontani a rendszert, meg a türelmem is véges és tudom, nem kis meló lenne. Az Iwagumi várat magára, de ha a kövek nálam vannak már, - meg úgy amúgy már mindent beszereztem GA-ból - akkor raktam bele egy két szép követ. Szerintem határozottan jobb lett, érdekes, hogy mennyit lehet egy ilyen kis 30 literes kockában alaktani :D
B8BDA019-4CF9-411C-BFF5-3787024FFB6B.jpeg
 
Meguntam a fat, akárhogy forgattam, akárhogy metszettem a mohát, arra jutottam, két dolgot nem szeretnék, fát és mohát :D egyelőre tetszik ez a letisztult scape. Újraindtás nélkül csináltam, csak nagy vízcserével, szűrőtakarítással, illetve kb. 2 liter Dennerle scaper talaj rátöltéssel. Nekem nagyon bejött ez a talaj, eddig csak ADA talajokat használtam, de ez meglehetősen keveset porol, az ültetés meg tök jó benne, az, hogy mennyire tetszik a növényeknek, kiderül. Alapvetően a meglévő növényeket használtam fel, ezért ritkás kicsit, de szerintem 1-2 hét és már jobb képét mutatja a történet.
 
Back
Oldal tetejére