• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás PRL Tank

2019.02.03.-án, tápozás után 2-3 órával a következő paramétereket mértem:

Tds: 196
Ph: 6,2
Kh: 2-3
Gh: 6
Fe: 0,1 - 0,2
Po4: 0,05
K: 10-15
No3: 1
No2: <0.02
Nh4: 0,1

A fonalas algád lehet attól is, hogy nitrát-foszfát szinte alig van a vizedben - ráadásul ez tápozás utáni mérés, ehhez képest a vas a maga 0,1-0,2 értékével elég sok. A nitrátot-foszfátot emelném, a vasat csökkenteném picit.
 
Sziasztok!

Azt hiszem, hogy egy kis szakmai segítségre szorulok alga fronton. Szóval, valahogy nagyon nehezen szabadulok a fonal algától, sajnos ecsetem is van, és a kékalga is visszatér. Hosszú ideje keresem az okát, de még nem jutottam düllőre.

Hogy ne kelljen visszatekerni a technikai részhez, gyorsan lepötyögöm a fontosabb dolgokat. Szűrés: eheim 2213 full biorio töltettel, szivacs előszűrővel, +100ml Seachem Purigen. 10w hideg fehér led lámpicsek, napi 7óra világítási idővel. Amazonia light talaj. Tropica zöld és narancssárga tápjai, heti 3 ml 2 adagban, szerdán 1ml zöld, vasárnap vízcsere után 1 ml zöld 1 ml narancssárga. Bruttó 30l (nettó 26-27). 2018 november 16.-a óta üzemelünk, a hőfok stabilan 23-24 fok között.

A növények hiánytüneteket nem produkálnak, szépek.. egyik sem fonnyad, így arra következtetek, hogy valami sok.

2019.02.03.-án, tápozás után 2-3 órával a következő paramétereket mértem:

Tds: 196
Ph: 6,2
Kh: 2-3
Gh: 6
Fe: 0,1 - 0,2
Po4: 0,05
K: 10-15
No3: 1
No2: Nh4: 0,1

Igaz, nem mai mérés, de azóta szinte semmi nem változott, az értékek valószínű hozzávetőlegesen ugyan ezek.

Az akva legrondább része.
View attachment 72806

Ez a rész sajnos folyamatosan ilyen. Ez van szembe a poppyval, és a napokban újra kihajtott rajta a fonal alga.

Itt pedig a kibontakozó kékalga. Folyamatosan takarítom, de valamiért szeret nálam lenni.

View attachment 72807

Igyekeztem a tanácsokat megfogadva, még több növényt beültetni, hogy ezzel is gátoljam az algásodást, de azt érzem, hogy megtelt a kis kocka, több növény már bántaná a szemem, hagyom, hogy a jelenlegiek kibontakozzanak.

Egy-két aktuális fotó:

View attachment 72808

View attachment 72809

View attachment 72810

Szóval, én azt gondolnám, hogy a tápozással lesz valami kis gubanc, de még nem igazán tudom, hogy hogyan és mint kellene variálni rajta. Ugyebár, a zöld és a sárga táp szinte ugyan az, a különböző elemekből is ugyan annyi van bennük, azzal a különbséggel, hogy a zöldben van foszfát+nitrát+ammonium.

A zöldet a sok növényes akváriumokhoz javasolja a gyártó, viszont a kis kockámban nincs annyi élőlény, ami például a szükséges foszfátot pótolni tudja, ami macroelem, és az összes többi tápban napi szinten javasolt az adagolás. Ezért adagolok abból 2x1ml-t, a sárgából pedig 1x1ml hetente.

@Molnár Máté, te ennek a tápnak nagy szakértője vagy, esetleg valami javaslat?

Egyébként a garnélák rendben vannak, vedlenek, nőnek, melóznak... néha elkezdenek izomból úszkálni, de elhullás vagy egyéb probléma nincs szerencsére. A sünik és a neocaridinák is rendben, csak az a fránya alga...

View attachment 72815

Köszi mindenkinek előre a segítséget, és azt is, ha benéztél :)

Szia! Sanszos, hogy telítődött már a talaj is. Én vennék vissza a tápból. Próbáld ki, hogy csak 1-1ml megy mindegyikből.
 
Hello,
a cyano-nak jellegzetes büdös szaga van, azt éreznéd.
Ahogy Zuzmi is írta.
Úgy emlékszem a 30-as kockámban nálam is volt ilyesmi az elején, de a carbó+ rendszeres vízcsere + visszadimmelt fény megoldotta.
A vízparaméterek egyébként irigylésre méltóak, a tds kivételével crs-eknek is megfelelő lenne.

Valóban, nemrég kiszivattyúztam egy nagyobb darabot, és annak már éreztem a szagát. Valószínű, hogy egy kicsit megtuningolva vissza teszem a régi lámpát, az dimmelhető lesz. Carbót még nem használtam ennél az aksinál és lehet, hogy ezen nem
Is változtatnék :)

Azért lenne mit javítani azokon a paramétereken, a tds pedig csak a tigrisek miatt lett emelve. Ha majd jönnek a Crs-ek, lejjebb viszem :)
 
A fonalas algád lehet attól is, hogy nitrát-foszfát szinte alig van a vizedben - ráadásul ez tápozás utáni mérés, ehhez képest a vas a maga 0,1-0,2 értékével elég sok. A nitrátot-foszfátot emelném, a vasat csökkenteném picit.
Szia! Sanszos, hogy telítődött már a talaj is. Én vennék vissza a tápból. Próbáld ki, hogy csak 1-1ml megy mindegyikből.

Arra gondoltam, hogy csökkentem az adagot heti 2x2 ml-re, és csak a zöldet adom. Így akkor talán csökken a vas, viszont ettől nem lesz több nitrát és foszfát a vízben. Meglátjuk, ha javul a helyzet, annak örülni fogok, viszont ha nem, akkor extra befecskendezés lesz! :D

És, köszi mindenkinek a segítséget! ✌️
 
Én annak gondolnám, lepedékes, könnyen leszívható
a cyano ellen az ADA bacter 100 at ajánlanám! nálam bevált cyano-val szembe!
 
Én ezt tenném még a garnélák is hasznát veszik!

Bírni fogja szerinted az igen csak low-tech körülményeket ? :) dobtam bele két tő rotala macrandra red minit, de egyenlőre csak “vannak” :D olyan mintha vegetálnának :)
 
a cyano ellen az ADA bacter 100 at ajánlanám! nálam bevált cyano-val szembe!

Ránézek, köszi :) ✌️
 
"Po4: 0,05
K: 10-15
No3: 1"

Van egy full low-tech neocaridinás akvám. Szivacs szűrő, kavics talaj, kevés fény, tápot sose látott, na ott nekem is fonál ivvázió van állandóan és kék algám is volt. Szerintem Po4, de főleg No3 nagyon kevés nálad, azért jön a fonál alga és a kék alga. A kék alga kimondottan No3 hiányt jelez.
Azt nem tudom, hogy az aránytalanul magas kálium okoz-e valami problémát?
 
"Po4: 0,05
K: 10-15
No3: 1"

Van egy full low-tech neocaridinás akvám. Szivacs szűrő, kavics talaj, kevés fény, tápot sose látott, na ott nekem is fonál ivvázió van állandóan és kék algám is volt. Szerintem Po4, de főleg No3 nagyon kevés nálad, azért jön a fonál alga és a kék alga. A kék alga kimondottan No3 hiányt jelez.
Azt nem tudom, hogy az aránytalanul magas kálium okoz-e valami problémát?

Azt én sem tudom biztosan, hogy a magas kálium szint okozhat-e valamilyen problémát, de mintha olvastam volna @Pendulum blogján, hogy vannak antagonista párjai, utána nézek. A No3-on mindenképp emelni fogok, és talán a Po4-en is. Egyenlőre várok 1-2 hetet, mert nemrég változtattam a tápozáson, hátha javít a helyzeten.
 
Back
Oldal tetejére