• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás PRL Tank

Logikus, hogy minél több ponton kalibrálunk, annál pontosabb lesz a mérés. Az egypontos kalibráció is valójában két pontos, a másik pont a nulla, ami szerintem helytelen, de (sajnos) szakmailag elfogadott.

SZERK: A dolog úgy teljes, hogy a többpontos kalibráció során az utolsó kalibrációs pont legyen az az oldat, ami a legközelebb van a mérendő minta becsült pH-jához. Tehát a lágy enyhén savas akvárium víz méréséhez a 6,86-os oldat legyen az utolsó pont.

A "sz*r kínai pH-mérők" témához annyit azért fontos hozzátenni, hogy láttam már olyan felhasználót, akinél az 1 milliós profi műszer is pont így tönkremenne, mert nem megfelelően kezeli (tipikus hibák: nem öblíti le RO/ioncserélt vízzel, szárazon tárolja a szekrényben, RO-vízben tárolja a szekrényben, stb.).

De az is igaz, hogy néhány akváriumos hobbizóknak a csepptesztet javaslom mindig, megfelelő tárolás mellett sokáig pontos és megbízható eredményt ad. Persze ebből is érdemes a márkásabbat venni, de alapvetően megbízhatóbb, mint az ilyen-olyan módon tárolt/kezelt műszerek.
én az adwa ph mérőmet 1,5 a ph-s folyadékban tárolom!
 
Biztos? :) tároló folyadék? Annak a lényege az h nagy ionkoncentráció, de semleges pH. Tipikus oldat az 1 mol/dm3-es KCl oldat.

Szerk: vagy lehet h nem is azt akartad írni, amit én olvastam :D
Kálciumklorid 3mol/liter az van ráírva hogy elektrolit oldat!
 
Nos, ideje, hogy ehhez a naplóhoz is írjak pár sort. Most, hogy a dragonos akvárium kezd újra tetszeni, ez a kis kocka annál inkább kezd nem tetszeni. Üzemel a tropica patronos Co2 rendszer, viszonylag egyenletes a beoldás, és talán az eloszlás is, a droppchecker a szemben lévő sarokban van, és szép lime zöld. A növények szépen nőnek, bubiznak, látszólag rendben vannak, a sünik szépen melóznak, a hőfok stabilan 23-24 fok között mozog. A Neocaridinák vedlenek, nőnek, melóznak.. viszont néha 1-2 példány intenzív úszkálásba kezd, és akkor innentől kezdeném a negatívumokat ....

Ahogy bekerült a co2, rá néhány napra el is kezdett fonalalgásodni minden, ma már ott tart a dolog, hogy hosszú szálak borítanak mindent.. számítottam rá, de nem ekkora mértékben, és azt gondoltam, hogy majd szépen elmúlik ha beáll a dolog, de eddig ez még nem következett be.

A nagy ellenségen, az ecset is megtámadta a bucékat, ezért visszavettem a szűrő teljesítményét, hátha a túl nagy vízmozgás volt a ludas, és persze egy szűrőtakarítás is aktuális lesz hamarosan.

Hártyaprobléma is van, papírtörlőzöm is becsülettel, de sajnos nagyon hamar visszatér.. talán a növények mégsem érzik magukat elég jól?! Úgy tűnik.

De ami talán a legrosszabb, hogy három levélen látok kékalgát.. mindhárom levél bucéé, nem mintha ez bármit is jelentene. Nyilván valami nitrát probláma lesz.

Még karácsony előtt mértem a vízparamétereket, nem találtam durván kiugró értékeket..

Jbl csepptesztel a következőket mértem:

TDS 143
KH 1-2
GH 4
Ph 6
No3 1
Fe 0,05
Po4 <0,02
No2 0,05
Nh4 <0.05
K 10

Szóval, a hétvégén újra mérek mindent, eltávolítom a fertőzött leveleket, szűrőt takarítok, és elmegyek a GA-ba, megvenni a hiányzó dolgokat.. oxidátor biofilm stb., de a garnálák még nem jöhetnek, előbb rendbe kell raknom a dolgokat...

Ide is egy csúnya telefonos kép, szintén tájékoztató jelleggel. Szép estét!



1A08851F-EC00-45E0-BEB7-BB68D4048D3C.jpeg
 
Sok sikert az alga elleni küzdelemben! Sokat gondolkodtam én is nagynyomásún, de amikor ilyeneket látok rájövök, hogy ami működik azt jobb nem piszkálni. :unsure:

Szerk.: Ha megengedsz egy kérdést: ebbe az akvába miért szükséges a CO2? Ha jól látom egyik növény sem az a CO2 zabáló típus, így szinte minden bejuttatott CO2-vel az algát táplálod.
 
Utoljára módosított:
Sok sikert az alga elleni küzdelemben! Sokat gondolkodtam én is nagynyomásún, de amikor ilyeneket látok rájövök, hogy ami működik azt jobb nem piszkálni. :unsure:

Szerk.: Ha megengedsz egy kérdést: ebbe az akvába miért szükséges a CO2? Ha jól látom egyik növény sem az a CO2 zabáló típus, így szinte minden bejuttatott CO2-vel az algát táplálod.

Eredetileg nem terveztem, de a megfelelően savas ph elérése miatt van. Nemsokára érkezik egy ph controller aztán, az fogja majd megmutatni a tutit. A co2 előtt jbl csepptesztel 6,5 körüli volt a ph, amit szerettem volna még lejjebb nyomni és stabilan lent tartani. Valamint, azt a kis cuba csomót szeretném majd szétfuttatni a talajon, és neki pedig ehez azért kell a co2, persze néhány kis kupacot még fogok beültetni.
 
Hali, megkinálnám egy vagy kettö stemmel a helyedben,Pl az egynsúly véget, táplálékot meg a co2-öt felvegye az algák elöl. Érdekesnek találom hogy említed a szürőd az ecset miatt, nem egy erőbajnok az a 350 es mondell aztszem 450l/H? körül van! én lecseréltem egy 700L/H ra és nincs ecsetem de mégcsak semilyen alga sem! lehet mivel nekem spinem van az jobban elszorja a áramlást! amugy nem kell annyira savas közeg a Cardiniáknak 6,5 bőven jó nem kell nekik alacsonyabb! az neked is egy biztonság! elszól a co2 valami miatt szőkik a ph-d 6alá s megvan a baj! raktál táptalajt ? vagy csak aktiv talajod van? nálam nincs táptalaj csak pár kapszulát nyomtam a talajba! az mc vígan gyepet alkotott!
 
Hali, megkinálnám egy vagy kettö stemmel a helyedben,Pl az egynsúly véget, táplálékot meg a co2-öt felvegye az algák elöl. Érdekesnek találom hogy említed a szürőd az ecset miatt, nem egy erőbajnok az a 350 es mondell aztszem 450l/H? körül van! én lecseréltem egy 700L/H ra és nincs ecsetem de mégcsak semilyen alga sem! lehet mivel nekem spinem van az jobban elszorja a áramlást! amugy nem kell annyira savas közeg a Cardiniáknak 6,5 bőven jó nem kell nekik alacsonyabb! az neked is egy biztonság! elszól a co2 valami miatt szőkik a ph-d 6alá s megvan a baj! raktál táptalajt ? vagy csak aktiv talajod van? nálam nincs táptalaj csak pár kapszulát nyomtam a talajba! az mc vígan gyepet alkotott!

Szia!
Hát nem szívesen ültetnék már bele több növényt, így is kezdem kicsit zsúfoltnak érezni, inkább vissza veszek a co2-ből. Kezdetben, nagyon minimális mennyiséget toltam a vízbe, de valami furcsa indíttatásból feljebb vettem, mert úgy gondoltam, hogy az jó lesz, de ezek szerint tévedtem. Tegnap miután leszivattyúztam a kékalgát, mértem néhány kényes paramétert, amik a kiváltó okok lehettek, de nem találtam kiugró értéket. A jbl cseppteszt 6-os ph-t mutatott, TDS 136, Kh 1-2, Gh 4, a nitrit - nitrát - ammónia értékeire pontosan nem emlékszem, de majd meló után pótolom, mert felírtam. A foszfát szint itt is a béka segge alatt lehet, igen visszafogottan tápozok, valamint szerintem én pont a "hibás" szériából vásároltam Tf macro-t, mert a dragonosba is foszfát hiány van, pedig ott már valószínű, hogy az amazonia nem veszi ki a vízből fél éves üzemelés után már. Szóval itt még az arányokat is rendbe kell tennem. Egyébként, elég valószínű, hogy tropica-s tápokra váltok, heti adagolással mindkét aksinál..

A szűrőről pedig annyit, hogy én egyébként teljesen elégnek érzem a teljesítményét, és szerintem a szűrőkapacitás is rendben van, kicsivel több mint 2 liter biorio van benne. A nyomó ágon fojtottam is a szűrőt, mert a növényeket igen csak vitte a frontüvegen megforduló víz, de a co2 bubikat még így is szépen tekeri, valamint az indító baci áramlása meg is mutatta, hogy szépen "forog" a víz az aksiban. Szóval, egy szónak is száz a vége, én elégnek érzem a 450l/h teljesítményt kb 27 literre :)

Táptalaj nincs, csak amazonia van. Teszt képpen beültettem egy kis cuba-t az egyik sarokba, és szépen elkezdett szét szaladni, úgyhogy feltúrbóztam az előteret még néhány kis kupaccal. Meglátjuk mi lesz belőle, ha csak stagnál, kiveszem őket, ha szépen fog nőni marad. Tápkaszulát szerintem nem fog kapni, mert nem vagyok benne biztos, hogy elöl elég vastag a talaj ahoz, hogy elég mélyre be tudjam nyomni, nagyjából 4 cm körül lehet.

És természetesen, köszi az észrevételeket!
 
Szia!

Én egy kicsit lecsípnék a világítás idejéből vagy visszább venném a fényerőt.

Nekem is van/volt bajom ezzel a fonal algával 3 akváriumomban is ahol tf el tápozok. Én is azt hittem, hogy a tápozással van probléma elkezdtem variálni, de nem jött be.

Ahogy viszont visszább vettem a fényt vilt ahol teljesen el is múlt, volt ahol meg megritkult. Szerintem egyébként az erős fény meg a co2 egyben váltja ki, mert hirtelen a co2 hatására felveszik a növények az összes macrot. Ilyenkor a növények elkezdenek izélni, hogy kevés a táp és ezért elkezd hártyásodni a víz teteje, plusz ahol nagyobb mennyiségben van co2 ott megjelenik az ecset. Persze ez csak teória.

De mondom nekem a több tápozás ennek ellenére nem oldotta meg csak fokozta a bajt. A fény visszábvétele hozott javulást.
 
Szia!

Én egy kicsit lecsípnék a világítás idejéből vagy visszább venném a fényerőt.

Nekem is van/volt bajom ezzel a fonal algával 3 akváriumomban is ahol tf el tápozok. Én is azt hittem, hogy a tápozással van probléma elkezdtem variálni, de nem jött be.

Ahogy viszont visszább vettem a fényt vilt ahol teljesen el is múlt, volt ahol meg megritkult. Szerintem egyébként az erős fény meg a co2 egyben váltja ki, mert hirtelen a co2 hatására felveszik a növények az összes macrot. Ilyenkor a növények elkezdenek izélni, hogy kevés a táp és ezért elkezd hártyásodni a víz teteje, plusz ahol nagyobb mennyiségben van co2 ott megjelenik az ecset. Persze ez csak teória.

De mondom nekem a több tápozás ennek ellenére nem oldotta meg csak fokozta a bajt. A fény visszábvétele hozott javulást.

Ennél a tápnál én elég sok fajta módszert kipróbáltam, low tech akváriumot vitte algamentesen, fonal alga sehol sem volt. A nagy aksiban is időszakosan előjön, de akkor mikor valami történik a co2 vel. Elfogy, abbamarad a reakció stb. Szóval már lassan 3 éve ezt a tápot használom, de most kellett rájönnöm, hogy nem a legmegfelelőbb. Úgyhogy most rápróbálok a tropica tápokat heti adagolással.

A világítással túl sok mindent nem tudok csinálni, így is 7 órát világít csak, dimmelésre pedig nincs lehetőség. Minden estre fontolóra vettem a tanácsaitokat, a co2-t nagyon vissza vettem, ez nyilván most majd okoz némi gondolt, de majd beáll a rendszer remélem.
 
Szóval, szombat este bekerültek a Tigrincsek, kb 3 órás beszoktatás után. Folyamatosan cserélgettem a vizet a kis tálban, még a tds közel azonos nem lett az akvárium vizével. Tegnap természetesen elég sokat fürkéztem az üveget, de túl sok mindent nem mutattak magukból. Estére viszont elő jöttek néhányan, látszólag semmi bajuk, melóznak szépen, egyenlőre...

03592DBF-6484-48A6-804D-A62B0F0A4E07.jpeg

A co2-t azt hiszem végleg elzártam, meg látjuk, hogy alga fronton mi lesz a helyzet ezután, egyenlőre elég fonal és ecsetalgás minden, nem éppen fotogén az akvárium. Ennél a kockánál is tápváltás történt, heti 2ml tropica táp megy bele, a zöldből és a narancssárgából is, bontva 2 alkalomra ( szerda-vasárnap ), így talán megoldódni látszik az össze vissza időpontokban történő tápozás, mert ezeken a napokon mindig tudok ugyan abban az időpontban tápozni.

Viszont, most hogy a co2 -t elzártam, valószínű, hogy a cuba szőnyeg az előtérben nem fogja jól érezni magát, így valószínű, hogy az majd eltávolítására kerül. Viszont a legutóbbi GA-s látogatásom alkalmával vásárolt rotala bonsai egy részét beültetem ide.

A nemrégiben vásárolt ph controllerem is beüzemelésre került, 6,3-6,4 között van a ph stabilan. Ez így jó lesz azt hiszem.

És végezetül, de nem utolsó sorban, @Etele, köszi a garnélákat, nagyon tetszenek, valamint @star67 , köszi a közreműködést, nagyon jók vagytok ;)

250B6EFF-A2C2-40F8-951E-6078D71C65BA.jpeg
 
Sok sikert hozzájuk!
Ahogy Atti nemrég írta nekem, jó állomány gondos gazdától, tehát nem lesz velük gond.:p
A pH még akár kicsit feljebb is kúszhat, azt hiszem Attila 7-es értéken tartotta őket és hát nagyon jól érezhették magukat, mert komoly mennyiség úszkált még nála.
 
Mi lett a PRL CRS-ekkel? Reggel óta olvasgtom a naplódat ( melóban épp amennyi időm van ). Már tervezgetem, hogy a hasznos infókat hogyan fogom kamatoztatni az én tervezett CRS aksimnál, erre a végén egy nagy fordulat és garnélát váltasz? Azért a PRL egy kicsit más kategória mint a tigris...
 
Mi lett a PRL CRS-ekkel? Reggel óta olvasgtom a naplódat ( melóban épp amennyi időm van ). Már tervezgetem, hogy a hasznos infókat hogyan fogom kamatoztatni az én tervezett CRS aksimnál, erre a végén egy nagy fordulat és garnélát váltasz? Azért a PRL egy kicsit más kategória mint a tigris...

Ennek egy nagyon egyszerű oka van, a tetőtér. A projekt végső célja a PRL CRS-ek tartása még mindig, de úgy éreztem hogy a következő lépcsőfok a tigrincsek voltak.. Sajnos, mivel tetőtérben van az akvárium, nyáron simán döngeti a 30 fokot a hőmérséklet (és ez még simán feljebb is megy...), és elég komoly feladatot okozott eddig is az akváriumok hűtése. A prl crs-ek elég kis tartományban érzik jól magukat, és azt nem szerettem volna, hogy garnéla leves legyen belőlük. A tigrisek olvasataim szerint egy kicsit jobban bírják a melegebb vizet, és az idei nyár lesz a teszt.. tervezek egy nagyon egyszerű kis miniklímát építeni az akvárium mellé, ez a projekt épp folyamatban van. Természetesen emellett ventilátorokkal lesz hűtve az akvárium, csak ugye ilyen nagy melegben ez elég nagy párolgással jár, ami 1-2 nap alatt egy ilyen kis aksiban több centiméternyi vízveszteség. Szóval, még dolgozom a hűtésen, sok mindent ki fogok próbálni ( jégkockázás stb. ), és ha majd viszonylag stabilan tudom lent tartani a vízhőfokot , akkor jönnek a CRS-ek! Azt hiszem a többi paraméter - keménység, vezetőképesség, ph stabilizálása - rendben van, nem okoz már problémát ezen értékek szinten tartása.
 
Ennek egy nagyon egyszerű oka van, a tetőtér. A projekt végső célja a PRL CRS-ek tartása még mindig, de úgy éreztem hogy a következő lépcsőfok a tigrincsek voltak.. Sajnos, mivel tetőtérben van az akvárium, nyáron simán döngeti a 30 fokot a hőmérséklet (és ez még simán feljebb is megy...), és elég komoly feladatot okozott eddig is az akváriumok hűtése. A prl crs-ek elég kis tartományban érzik jól magukat, és azt nem szerettem volna, hogy garnéla leves legyen belőlük. A tigrisek olvasataim szerint egy kicsit jobban bírják a melegebb vizet, és az idei nyár lesz a teszt.. tervezek egy nagyon egyszerű kis miniklímát építeni az akvárium mellé, ez a projekt épp folyamatban van. Természetesen emellett ventilátorokkal lesz hűtve az akvárium, csak ugye ilyen nagy melegben ez elég nagy párolgással jár, ami 1-2 nap alatt egy ilyen kis aksiban több centiméternyi vízveszteség. Szóval, még dolgozom a hűtésen, sok mindent ki fogok próbálni ( jégkockázás stb. ), és ha majd viszonylag stabilan tudom lent tartani a vízhőfokot , akkor jönnek a CRS-ek! Azt hiszem a többi paraméter - keménység, vezetőképesség, ph stabilizálása - rendben van, nem okoz már problémát ezen értékek szinten tartása.
Bölcs döntés.:unsure:
 
Back
Oldal tetejére