• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás PRL Tank

Hm köszi. Egyébként a kínai tds mérővel mik a tapasztalataid? Már ha van ilyened persze?!

Első blikkre nem tűnik rossznak, bár viszonyítási alapom nincs.

Volt kínaim.
Kivágtam a kukába mikor 4x (minden egyes mérés előtt kalibrálva) mért 4 különböző pH értéket ugyanabban az akvában.
ADWA sem egy csoda (az 100 ezer fölötti műszereknélnkezdődik szerintem), de ha bekalibrálod és a mérések között ro vízben ellögybölöd akkor azért többször is lehet mérni vele viszonylag pontosan.
 
Ezek ideális vízparaméterek, simán elfogadnám most a sajátomnak is ...
A digi pH mérőkkel vigyázz, a sárga kínai megbízhatatlan és szinte állandóan kalibrálni kell.
Lehet, hogy érdemesebb beruházni valami jobbra..

Erről az jut eszembe hogy az ADWA PH mérőm elkezdett furcsa értékeket mutatni. Nosza kalibráljunk. A 4-s PH referenciát nem fogadta el, Google: rossz az elektróda, vegyek újat 7-8k-ért.

Elővettem a régi kinai-t, ami érdekes módon pontosan (1 tizedesjegy pontosságú a mérő), 1 tizedesjegy eltéréssel mutatta a referencia PH értékekekt. Most gondolkodom hogy inkább veszek 2 kinait, mint egy ADWA electródát, ráadásul most már a kinaiak közül is vannak 2 tizedesjegy _kijelzésűek_.
 
Én is a kínaival szoktam mérni, kalibráló folyadékot tiszta befőttes üvegben tartom és fél évente cserélem. Néha ránézek, hogy mennyire mászott el, de nem igazán szokott, max 1-2 tizedet. Szerintem teljesen jól használhatók a gagyi pH mérők is, kicsit több odafigyelést igényelnek. De elvégre nem kell minden nap pH-t mérni nem igaz? :)
 
@Jalos @BoMa és szerintetek a TDS mérővel mi a helyzet? Én kínait használok, van vele tapasztalatotok? Ennél is kell kalukulálni egy kis mérési pontatlansággal?
Én egy Xiaomit használok, végülis kínai. De mivel sosem volt kontroll mérés, fogalmam sincs, hogy mennyire pontos. A boltból hozott "csomagolt" vízre 0 értéket adott, akvarisztikából hozott RO-ra 4 körüli értéket, amit magamnak csináltam RO 10 körüli szokott lenni. Szóval elvileg jó. ¯\_(ツ)_/¯
Amióta megvan el akartam vinni valakihez mérni, de mindig elfelejtem elrakni.
 
1 egészen belül volt, de nagyon nem mindegy, hogy 5.8 vagy 6.6... Legalábbis a kényesebb fajoknál.

1 egész ph érték különbség valóban nem mindegy, pontosan 10-szeres proton koncentráció különbség van a két érték között, ami jelentős.

@Jalos @BoMa és szerintetek a TDS mérővel mi a helyzet? Én kínait használok, van vele tapasztalatotok? Ennél is kell kalukulálni egy kis mérési pontatlansággal?

A TDS(EC) mérés kevésbé kényes a kalibrálásra, és ott kb mindegy, hogy 10-20 ppm-et esetleg téved magasabb értékeknél. Jó a kínai is. Eleve a vezetőképességből(EC) (minden TDS mérő vezetőképesség mérő) átszámított TDS érték pontatlan. Ez egy képlet alapján történik, ami műszerenként változhat. És ott van még, hogy NaCl-al kalibrálják, és sokféle anyagot mérünk vele, amiknek a fajlagos vezetőképessége is más.
 
A kínai "sárga" pH mérővel nekem csak a godnom volt, mert egyszerűen nem lehetett lekalibrálni. Megcsináltam yotube-os videó után a procedúrát többször is, de mikor egyik vagy a másik kalibráló folyadékba visszatettem elenőrzésképp, akkor sosem azt az értéket muatatt mint kellett volna. Így lett ADWA.
Kínai TDS mérőnél is a kalibrálás volt a gond, mert sikerült kinyírni a kis potit benne, így az helyett is lett szintén a fenti márka. Viszont lehet furán hangzik, de nem tudom használni :D. Full RO vízzel cserélek, és azt sózom vissza, de mivel napi bőséges, EI szerinti tápozással megy az akvárium, így a sokat olvasott adat, hogy be kell lőni ezt az értéket 130ppm környékére már nem is mérvadó, ha vízcsere után is 200 felett van még az érték, miközben meg a GH-nál a cseppteszt jó ha 1-et mutat. Sajnos erre sok garnélám rá is ment, sőt szerintem az Ottoim is korábban ezért fogytak el. Most 4-es KH és 9-es GH mellett megvan mind, mióta csak a cseppteszt alapján sózok vissza. TDS mérőt már elő se veszem, de ha igen akkor 300 körüli értéket mutat :). Lehet egy ADA, vagy Low-tech akváriumban ProFito-s tápozásnál más lenne a helyzet, de itt azt látom, hogy nincs értelme ezzel a műszerrel mérnem.
 
A kínai "sárga" pH mérővel nekem csak a godnom volt, mert egyszerűen nem lehetett lekalibrálni. Megcsináltam yotube-os videó után a procedúrát többször is, de mikor egyik vagy a másik kalibráló folyadékba visszatettem elenőrzésképp, akkor sosem azt az értéket muatatt mint kellett volna. Így lett ADWA.
Kínai TDS mérőnél is a kalibrálás volt a gond, mert sikerült kinyírni a kis potit benne, így az helyett is lett szintén a fenti márka. Viszont lehet furán hangzik, de nem tudom használni :D. Full RO vízzel cserélek, és azt sózom vissza, de mivel napi bőséges, EI szerinti tápozással megy az akvárium, így a sokat olvasott adat, hogy be kell lőni ezt az értéket 130ppm környékére már nem is mérvadó, ha vízcsere után is 200 felett van még az érték, miközben meg a GH-nál a cseppteszt jó ha 1-et mutat. Sajnos erre sok garnélám rá is ment, sőt szerintem az Ottoim is korábban ezért fogytak el. Most 4-es KH és 9-es GH mellett megvan mind, mióta csak a cseppteszt alapján sózok vissza. TDS mérőt már elő se veszem, de ha igen akkor 300 körüli értéket mutat :). Lehet egy ADA, vagy Low-tech akváriumban ProFito-s tápozásnál más lenne a helyzet, de itt azt látom, hogy nincs értelme ezzel a műszerrel mérnem.
En ugy tudom, hogy a 4.0 es 6.86-os kalibralo folyadekokbol csak az egyikhez erdemes igazitani, a mi esetunkben a 6.86-hoz. Az enyem sem all be mindegyikre, 6.86-hoz szoktam csavarni es igy ADWA merovel osszehasonlitva is pontos.
 
A TDS mérés sokkal egyszerű
@Jalos @BoMa és szerintetek a TDS mérővel mi a helyzet? Én kínait használok, van vele tapasztalatotok? Ennél is kell kalukulálni egy kis mérési pontatlansággal?
Szerintem a TDS mérés sokkal egyszerűbb, ráadásul a pontosság sem fontos annyira, inkább a tendencia az érdekes és a hirtelen változás. Nekem teljesen jó a kinai már jóideje, még RO vizhez vettem annak idején (oda is kötelező).
 
En ugy tudom, hogy a 4.0 es 6.86-os kalibralo folyadekokbol csak az egyikhez erdemes igazitani, a mi esetunkben a 6.86-hoz. Az enyem sem all be mindegyikre, 6.86-hoz szoktam csavarni es igy ADWA merovel osszehasonlitva is pontos.
Talán pont ennek a videó útmutatása alapján csináltam, de itt is először beteszi a 6,86-osba, majd a 4,0-és ilyenkor kalibrálja be magát a mérő. Utána ellenőrzésképp ismét vissza a 6.86-ba, de ekkor nekem valami teljesen más értéket mutatott, míg a videósnak szépen beállt.
ADWA-t viszont gond nélkül sikerült lekalibrálni. Bár fura, hogy az meg elég lassan mér. Percekig kell a vízben tartanom, mire befejezi a mérést, megáll a számok váltakozása és eltűnik a homokóra ikon.
 
Talán pont ennek a videó útmutatása alapján csináltam, de itt is először beteszi a 6,86-osba, majd a 4,0-és ilyenkor kalibrálja be magát a mérő. Utána ellenőrzésképp ismét vissza a 6.86-ba, de ekkor nekem valami teljesen más értéket mutatott, míg a videósnak szépen beállt.
ADWA-t viszont gond nélkül sikerült lekalibrálni. Bár fura, hogy az meg elég lassan mér. Percekig kell a vízben tartanom, mire befejezi a mérést, megáll a számok váltakozása és eltűnik a homokóra ikon.

Nekem nem ilyen van. Az enyémen van egy kis csavar amit tekergethetek és én kalibrálom kézzel. Az önmagát kalibrálónál elhiszem hogy akadnak problémák... :/
 
Tegnap kicsit megigazítottam néhány növényt mindkét akvában, és ha már úgy is összepacsáltam mindent, gondoltam mérek 1-2 dolgok a nanoban. Már kb egy hete adagolok macro tápot, amit amúgy a kezdetek kezdetén nem akartam, de rájöttem, hogy kell, sőt, a mérés is azt mutatja, hogy számottevően, egyenlőre nem számottevően emeli a nitrát szintet. Heti 3,5ml macrot kap, 3 napra leosztva. tápozás otán kb negyed órával, a következő értékek jöttek:

Tds 131ppm
Kh 0-1
Gh3
NO3 1ppm
pH 6,5

Aztán, már folyamatban van egy 95g-os Tropica Nano Co2 szett beszerzése, úgyhogy bár azt sem akartam, még is lesz, nagyon minimális mennyiséget fogok tolni. Valamint a Dragonosból átpakoltam egy pár darab blue rilly garnélát, mert a redmoorok nagyon behártyásodtak, ők pedig azt imádják, emellett pedig van egy kis élet végre a kockában.. Viszont amitől összetörtem lelkileg, hogy minden igyekezetem ellenére kaptam néhány kis csigát.. amit láttam gyorsan kivettem, de az a baj, hogy ha már egy van, akkor lesz több is... A PRL-ek érkezése előtt a blue rilly-k ingyenesen elvihetőek lesznek, ha valakit esetleg érdekelne, szóljon.

Most pedig egy esti látkép:

IMG_1888.jpg
 
Tegnap kicsit megigazítottam néhány növényt mindkét akvában, és ha már úgy is összepacsáltam mindent, gondoltam mérek 1-2 dolgok a nanoban. Már kb egy hete adagolok macro tápot, amit amúgy a kezdetek kezdetén nem akartam, de rájöttem, hogy kell, sőt, a mérés is azt mutatja, hogy számottevően, egyenlőre nem számottevően emeli a nitrát szintet. Heti 3,5ml macrot kap, 3 napra leosztva. tápozás otán kb negyed órával, a következő értékek jöttek:

Tds 131ppm
Kh 0-1
Gh3
NO3 1ppm
pH 6,5

Aztán, már folyamatban van egy 95g-os Tropica Nano Co2 szett beszerzése, úgyhogy bár azt sem akartam, még is lesz, nagyon minimális mennyiséget fogok tolni. Valamint a Dragonosból átpakoltam egy pár darab blue rilly garnélát, mert a redmoorok nagyon behártyásodtak, ők pedig azt imádják, emellett pedig van egy kis élet végre a kockában.. Viszont amitől összetörtem lelkileg, hogy minden igyekezetem ellenére kaptam néhány kis csigát.. amit láttam gyorsan kivettem, de az a baj, hogy ha már egy van, akkor lesz több is... A PRL-ek érkezése előtt a blue rilly-k ingyenesen elvihetőek lesznek, ha valakit esetleg érdekelne, szóljon.

Most pedig egy esti látkép:

View attachment 68581

Szépek az aksik, viszont ez az az szoba elrendezés, ami nálam nem működne. Bármi mehetne a TV-ben, tuti az akvákat bámulnám. :D
 
Azt hiszem itt az ideje egy újabb bejegyzésnek a naplóban, mert az utóbbi időben történt egy két dolog. Kezdjük ott, hogy a kezdeti EL-hez közelítő tápozásomat egy kicsit visszább vettem, mert egy kicsit elkezdtek zöldülni a fák, zöld por lett az üvegen és barna alga elèg sok felé, de az utóbbira számítottam is. A zöld por természetesen kialakulhatott a tápanyagok nem megfelelő arányától is (gondolok itt az amazonia kezdeti foszfát igényére is többek között), de a vizet sajnos eddig nem volt időm megmérni tüzetesebben, ezért választottam ezt a nagyon precíz megoldást, a világítási órák csökkentése mellett :) Így jelenleg 7órát világítok. Egy kis ecset is felütötte a fejét 1-2 ágon, ezért visszább vettem a szűrőt egy kicsit. Egyébként ezzel a kis Eheimmel nagyon meg vagyok elégedve még mindig :) köszi @Keinrath Adrian :)

AE943AAF-1F96-4B9F-BA97-7C2ADEB53493.jpeg

A növényeken kicsit igazítottam, jónéhány csúnya levéltől megszabadítottam őket. A lángmohát egy kicsit kínozza a barna alga, de remélem, hogy a garnélák, vagy a sünik szépen elintézik, vagy csak simán eltűnik :) a többi növény látszólag rendben, jönnek az új levelek, kezdik összeszedni magukat talán. És ha már szóba kerültek a sünik, akkor jöjjön az egyik kedvencem.

EBA90A41-FE2E-435E-920C-B50CA4B47EF4.jpeg


Aztán megérkezett Kínából a menő cooler controller.. jelenleg teszt üzemben van egy nagyon DIY ventivel, de tervezek egy jobbat készíteni/venni. De azt már látom, hogy ez a hűtést nem lesz elég hatékony. A vezérlő jó, de a venti nem lesz elég tetőtérben nyáron...ezen még agyalni kell.Valamint megérkezett a patronos tropica Co2 rendszer is ... nemsokára be is üzemelem szépen :) Aztán már csak a Seachem Purigen, az oxidátor, ph mérő... és persze a garnélák hiányoznak :) Lassan de biztosan.

C85B47F1-7091-4E4C-B7EF-A9E7EF19E457.jpeg

Algamentes hétvégét !
 
En ugy tudom, hogy a 4.0 es 6.86-os kalibralo folyadekokbol csak az egyikhez erdemes igazitani, a mi esetunkben a 6.86-hoz. Az enyem sem all be mindegyikre, 6.86-hoz szoktam csavarni es igy ADWA merovel osszehasonlitva is pontos.

Logikus, hogy minél több ponton kalibrálunk, annál pontosabb lesz a mérés. Az egypontos kalibráció is valójában két pontos, a másik pont a nulla, ami szerintem helytelen, de (sajnos) szakmailag elfogadott.

SZERK: A dolog úgy teljes, hogy a többpontos kalibráció során az utolsó kalibrációs pont legyen az az oldat, ami a legközelebb van a mérendő minta becsült pH-jához. Tehát a lágy enyhén savas akvárium víz méréséhez a 6,86-os oldat legyen az utolsó pont.

A "sz*r kínai pH-mérők" témához annyit azért fontos hozzátenni, hogy láttam már olyan felhasználót, akinél az 1 milliós profi műszer is pont így tönkremenne, mert nem megfelelően kezeli (tipikus hibák: nem öblíti le RO/ioncserélt vízzel, szárazon tárolja a szekrényben, RO-vízben tárolja a szekrényben, stb.).

De az is igaz, hogy néhány akváriumos hobbizóknak a csepptesztet javaslom mindig, megfelelő tárolás mellett sokáig pontos és megbízható eredményt ad. Persze ebből is érdemes a márkásabbat venni, de alapvetően megbízhatóbb, mint az ilyen-olyan módon tárolt/kezelt műszerek.
 
Back
Oldal tetejére