• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás PRL Tank

Hasonló problémám volt talán 2 évvel ezelőtt a "low tech nano"-mban.
Érdekes módon a kifolyó közelében. Akkor még nem RO-ztam, a vízcseréket sem pontosan tartottam.
Nálam a következők közül hozta valamelyik a megoldást:
- az algás levelekre pipettával közvetlenül tömény Easy Carbo-t nyomtam, a víz alatt.
- a világítást tovább dimmeltem
- a vízcseréket elkezdtem komolyan venni, RO-val kb. hetente.

A vizem viszonylag magas pH val bírt, olyan 7-es körüli lehetett, tehát nem gondolom, hogy attól lett volna ...
Ha van türelmed - keresd vissza a naplót, talán segít!
 
Nos. Szóval a helyzet továbbra sem túl rózsás. Annak ellenére, hogy tolom az algaexites kezelést, nem hogy stagnálna legalább a dolog, hanem újabb alga fajok ütik fel a fejüket. Szakáll, agancs, fonal... lassan minden lesz... sajnos valami nem igazán muzsikál jól. A ph, (több kontroll mérés is volt) most olyan 6 körül mozog... kapja viszonylag rendszeresen a bacikultúrát az új szűrőanyag miatt, meg úgy egyébként is. Nem tudom.

Az a tervem, hogy jövő héten, ha a csillagok is együtt állnak, szétszedem szinte teljesen az egészet. A kötözős növényeket és a kisebb köveket H2O2 - ba áztatom, a fákat letakarítom, a talajt rendesen aprólékosan kiporszívózom, vissza minden, és meglátjuk. Gyanítom, hogy ugyan úgy vissza fog jönni az alga, de ha ezt most nem teszem meg, akkortartok tőle, hogy megállíthatatlanul elburjánzik a dolog... szóval, jön egy fél restart, aztán keressük tovább a hibát...

U.i. : esetleg valaki nem tudna nekem kölcsön adni egy jó ph mérőt? Szeretnék kontroll méréseket csinálni... kicsit pontosabb lehet mint a cseppteszt.
 
Talán bekövetkezett az, ami sokaknál, hogy az Algaexit negatív hatást gyakorol az élővilágra. Nálam ez abban merült ki, hogy úgy érzem elvesztettem jónéhány CRS garnélát, és akik megmaradtak, igen nehezen akarnak előbújni.

A legtöbb, amit számoltam egyszerre az 5 db volt a 14-15 darabból, 2 holttest biztos van, azokat láttam. Feles vízcsere gyorsba, Algaexit a kukába. Szomorúság :(

ja, igen. Lett egy csomó planáriám is... de hogy honnan :/
 
BO?
(mármint, hogy azt próbáltad?)
Planária fura - jön - majd eltűnik.
Ha van pár neonod is az akváriumban akkor végleg..... mondjuk a garnéla-szaporulat is ...
 
Szia! Szerintem a szűrésed + áramlás nem megfelelő, mintha nem állt volna be, vagy kevés a szűrőanyag, a túl sok vízcsere sem kedvez, tolhatnád rendszeresen az ADA Bacter-t. Ennyi fény mellet nem tudják a növények felvenni a tápanyagot, dupla ennyi fénnyel is mehetne nyugodtan 8 órát. Én ezen próbálnék változtatni. Sok sikert,hogy rendeződjön ez az alga dolog,tudom,hogy mennyire bosszantó, amikor különben minden más jól működik.
 
Utoljára módosított:
A bontás első fázisa megtörtént! A látható és elérhető helyeken átporszívóztam a talajt, miután az előteret kipakoltam. Holnap kiszedem a fákat, letakarítom mindet, a növényekről leszedem a nagyon algás részeket, a bucékat megmártom H2O2 -be. Van itthon egy pár szabad lávakő, lehet hogy megvariálom az elrendezést is.

A garnéla állományból 6 db marad életben. Tehát kilenc darabot elvesztettem, de legalább a petés tenyészkancám megaradt :)

Huhh holnap kemény nap lesz, de igazából várom 😎

351A42AA-652F-4D9E-A396-DABFC7857C65.jpeg
 
Huh... kemény meló volt ez azért... fák lepucolva, a növények megkapták a peroxidos kezelést, felporszívóztam az aljzatot, vissza pakoltam a növények felét kb... kicsit megváltozott az elrendezés... sajnos korlátozottak voltak a lehetőségek, és az időm is véges volt... kicsit még nem tetszik a szkép, nőnie kell mindennek.

Viszont valószínű, hogy a ki és befolyókat átvariálom, a szívó átkerül a hátfal másik felére, a nyomó oldalra pedig visszamegy a poppy. Most, hogy rendszeresen adagolom a biobacit, látszik, hogy ebben a felállásban sok a pangó rész. Egy próbát megér... hátha.

Most pedig várakozunk és bizakodunk :)
 
Sokszor el megy a kedvem ettől a hobbitól. Igyekszem hogy rendbe legyenek a dolgok, olvasok sokat, kérdezek, jönnek a válaszok, ha karbantartási meló van az akváriummal, nem halogatom, mindig megcsinálom rendszeresen a vízcseréket és az egyéb dolgokat. Tényleg...
Aztán itt van ez a szemtelen ecset. Már szinte mindenen változtattam, amin kellett, de nem akar szűnni a dolog. Tegnap előtt, ahogy azt az előzőekben írtam, megfürdettem a bucékat H2O2-be, higítottam feles arányra kb a 3%-os oldatot. Pár percet voltak benne, és mire jöttem haza ma?
A bucék levelei lyukadnak ki, esnek szét, az ecset pedig talán még jobban érzi magát mint eddig.. ezaz... az élet szép.
Ugyan ez a helyzet nalam is a 45 literesben, egyszeruen nem tudok megszabadulni tole. A napi excel adag megy az ecsetre. A h2o2 helyett excel, vagy carbo-s furdot keszits neki.
Hetvegen osszeszedem magam, nyirok, es kuldok egy csomag noveny neked. Teszek oda bucet is..
Vettem a fáradtságot és végigolvastam a naplódat az elejétől végéig. Ha jól látom, gyakorlatilag folyamatosan algával küzdesz és csupán ideig-óráig algamentes az akvárium. Amikor lekezeled, algátlanítod a növényeket, vagy új növényeket teszel bele, akkor szép az akvárium, majd a helyzet idővel fokozatosan romlik.
A véleményemet jó szándékkal írom, még akkor is, ha számos "tapasztalt" akváriumboltban 180 fokkal az ellenkezőjét mondják, vagy bizonyos low-tech tényezők figyelembe vétele helyett inkább egyszerűen homokba dugják a fejüket.

A módszer, ahogy megpróbáltad összeegyeztetni a garnélák tartását a növényekkel, sajnos nem kedvez a növényeknek. Nagyon nem kedvez.
A növényeid nagyon lassan, vagy alig nőnek, mert nem jutnak elég szénforráshoz. A növények száraz tömegének kb 40-50%-a szénből épül fel, a többi makroelem (NPK) csak ezután jön. Ezért van az, hogy hiába öntesz az akváriumba akármennyi folyékony macro és micro tápot, ez már nem stimulálja a növények növekedését, mivel nem jutnak elegendő szénhez.
Ha arra gondolsz, hogy sokaknak van szép low-tech növényes akváriumok CO2 adagolás és carbozás nélkül, akkor igazad van, CO2 adagolás nélkül is lehet növényezni. :).
Viszont Low-tech és Low-tech akvárium között is nagy különbségek lehetnek. DIC, azaz Disssolved Inorganic Carbon mennyisége a vízben jelenlevő, a növények számára felvehető szénforrást jelenti. Ez CO2 vagy bikarbonát lehet. Ha ásványvizet, amiben nagyon sok CO2-van, kitöltesz egy pohárba, akkor előbb-utóbb eltávozik a vízből a CO2 a levegőbe, és csupán annyi marad a vízben, ami a levegő-víz egyensúlyi CO2 koncentrációból adódna. Ez csupán ~0.5 mg / liter 24C fokon. Ez nagyon alacsony érték. Ennek ellenére elegendő ahhoz, hogy robusztus növények (pl Naja) és algák valamennyire létezzenek, növekedjenek. A természetben viszont tipikusan sokkal, sokkal több DIC van a tavakban és folyókban, mint amit a levegő-víz egyensúlyból adódna. Ez azért van, mert a tavakba folyamatosan szerves anyag kerül, például levelek belehullanak a vízbe, stb. Ezek a lebomlási folyamatok révén, a parányi lények segítségével növelik a vízoszlop DIC tartalmát, ami a növényeknek (és algának) kedvez.

A növényes akvárium egy összetett rendszer és számos tényező egymásra hatását összességében kell figyelembe venni.
Én a naplód alapján 4 tényezőt vettem észre, ami azt eredményezi, hogy a vízoszlopban kevés a DIC és emiatt a növények lassan fejlődnek:
  • Túl nagy kevergetés, lilyvel vagy anélkül
  • Túlzott szűrés és takarítás
  • Rossz talajválasztás
Túl nagy kevergetés miatt, ha több CO2 lenne a vízoszlopban mint az egyensúlyi koncentráció, akkor meggyorsítod a CO2 távozását a levegőbe. 10x-es átforgatásod van (lilyvel)! Nálam garnélák évek óta remekül élnek állóvízben, nekik nincs szükségük kevergetett vízre.

Persze önmagában a DIC szint növeléséhez nem elegendő, ha nem kevered ki a CO2-t a vízből, ehhez az akváriumban CO2-nek kell keletkeznie, vagy kívülről kell bejutnia. Például "retro" Low-tech kavicságyas akváriumban is idővel a növények számára kedvezőbb állapotok alakulhatnak ki, ahogy az akváriumba bejutó szerves anyag (pl haltáp) lebomlása során valamilyen "aktív" talajszerűség kezd keletkezni. Viszont a sűrű takarítás, szűrőtisztítás, porszívózás ezt meggátolja. Vízoszlopban levő DOC eltávolítása (pl ioncserélő, Seachem Purigen stb) is egy potenciális szénforrástól fosztja meg a növényeket.

A talajválasztás jelentős szénforrás lehet a növények számára. A talajban, aljzatban, földben megtalálható szerves anyag, humusz a lebomlása során a parányi lények segítségével jelentős mennyiségű CO2-t adhat le, amit a növények felvehetnek a vízoszlopból.
Shrimp King leírásából nem derül ki, hogy mennyi és milyen szerves anyag található benne. Leírásában Dennerle nem is említi a növényeket. Bár tartalmaz huminsavakat, azaz szerves anyagot, valószínűleg tartom, hogy a talajod már nem ad le számottevő CO2-t (még akkor is, ha esetleg indításkor volt szerepe).

Ha sűrűn cserélsz vizet, érdemes a cserevizedet is megvizsgálnod DIC szempontjából. Például csapvíz bizonyos esetekben jelentős CO2 és bikarbonát (DIC) bevitel lehet az akváriumba.

Növényből csak az kerül be az akváriumodba, amit beleteszel. Különböző alga spórák szinte mindenhol jelen vannak, ezért nagyobb az akváriumban a biodiverzitásuk. Nálad inkább az algák próbálnak dominálni a növényekhez képest. (Persze anubias-t sem kell félteni, "vegetálva" irdatlan hosszú ideig kibírja.) Természetben is statisztikailag megfigyelhető számos tavat megvizsgálva, hogy vagy az alga, vagy a vízinövények dominálnak.

Egy gondolat a sterilizátor és carbo használatáról. Egy akváriumban jelentős mennyiségű mikróba, baktérium, parányi lény él. Jobb esetben ezek nem jelentős mennyiségben patogének, hanem a természetes flóra részei. Ha elkezdesz olyan szereket adagolni, ami valamilyen módon szelektál élőlényekre, akkor előbb-utóbb olyan flóra alakul ki, ami kevésbé érzékeny, rezisztensebb ezekre a hatásokra.

Ammóniával kapcsolatban is tudnék legalább ennyit írni ;), de ettől most mindenkit megkímélek. Viszont ha azért van nagy szűrő tölteted, hogy az ammóniát elpucolja az alga elől és ne legyen alga, akkor nem jó úton jársz. Bár gondolom erre rájöttél, hiszen elefántméretű szűrő mellett is van algád....
 
Utoljára módosított:
@Z1234 köszi a szakvéleményt, igyekszem megvalósítani amiket írtál, amiket tanácsoltál. A purigentől már megváltam, a cserevízhez fogok keverni egy kis csapvizet szerintem. Dobok bele több catappa levelet, és a szűrőt szépen vissza folytom majd és nem fogom annyit szekállni a talajt... egyébként amazoni light talaj van, nem denerle :)

Aztán megkezdtem a carbo adagolást is, igaz még valami rendszert ki kellene találnom, mert nem vagyok mindig az akva közelében. Ne kövezz meg érte, de valamiért a szűrőt nem cserélném le, inkább megpróbálnám a co2 szintet stabilizálni, beállítani. Lehet, hogy bepróbálkozom egy aquario neo élesztős rendszerrel, nagyon minimális beoldással, és akkor egy picit keményebb lámpával...

Köszi mégegyszer, elég korrekt magyarázatot kaptam a miértekre, örök hála!
 
@Z1234 köszi a szakvéleményt, igyekszem megvalósítani amiket írtál, amiket tanácsoltál. A purigentől már megváltam, a cserevízhez fogok keverni egy kis csapvizet szerintem. Dobok bele több catappa levelet, és a szűrőt szépen vissza folytom majd és nem fogom annyit szekállni a talajt... egyébként amazoni light talaj van, nem denerle :)

Aztán megkezdtem a carbo adagolást is, igaz még valami rendszert ki kellene találnom, mert nem vagyok mindig az akva közelében. Ne kövezz meg érte, de valamiért a szűrőt nem cserélném le, inkább megpróbálnám a co2 szintet stabilizálni, beállítani. Lehet, hogy bepróbálkozom egy aquario neo élesztős rendszerrel, nagyon minimális beoldással, és akkor egy picit keményebb lámpával...

Köszi mégegyszer, elég korrekt magyarázatot kaptam a miértekre, örök hála!

Végülis a korábbi hozzászólásomat a DIC-al kapcsolatban azért írtam, hogy egy kicsit más szemszögből is érdemes megvizsgálni a növények helyzetét az akváriumban. Nem vagyok szakértő :). Nem tudom, hogy a tervezett módosítások milyen irányba viszik majd el az akváriumodat, ha rosszabb lesz a helyzet, ne engem okolj :).
Csapvízzel kapcsolatban. RO szűrő átengedi a CO2-t, de a bikarbonátokat nem. Az RO víz tárolása során az egyensúlyi CO2 koncentráció áll be. Bikarbonátokat csak a vízinövények kb 50%-a tudja hasznosítani. Még azok a növények is, amik a bikarbonátokat tudják hasznosítani, inkább a CO2-t preferálják 1:10 arányban. Persze kemény vizes közegben a víz bikarbonát buffere jelentős szénforrás lehet bizonyos növényeknek és ha legalább így szénhez juthatnak, már ez is jobb a "semminél".
Talajjal kapcsolatban. ShrimpKing-et első bejegyzésnél, az indításnál írtad, és ez kevert meg engem. Amazónia light-nál ADA kiemeli, hogy kevesebb szerves anyag található benne, mint a klasszikus Amazóniánál. Lehet, hogy emiatt a talaj kezdeti CO2 leadása is gyorsabban megszűnik indítás után.
Ha CO2-t kezdesz adagolni (élesztős), ez gyökeresen megváltoztatja a helyzetet az akváriumban és valószínűleg a növények sokkal gyorsabban fognak növekedni.
Viszont ha van egy kis helyed, megpróbálkoznék egy másik recepttel, kísérlettel is, low-tech fronton. Egy kis üvegbe, mondjuk 20 literes, tegyél 3 cm földet és rá 3 cm 1-4 mm apró kavicsot. Rakj bele pár retro növényt, ami könnyen hozzáférhető: mondjuk pár crypto-t, bacopa caroliana-t, rotalat, saggitariat. Scape nem lényeges. Szűrő, vízforgatás nem kell. Egy ilyen közegben magasabb lehet a vízoszlop DIC koncentrációja. Ha nem jön be, dob ki az egészet és szerencsére a veszteség elég minimális. (üveg kb 3KHUF + növények értéke)
 
Utoljára módosított:
Viszont ha van egy kis helyed, megpróbálkoznék egy másik recepttel, kísérlettel is, low-tech fronton. Egy kis üvegbe, mondjuk 20 literes, tegyél 3 cm földet és ...

Még egy ötlet az eszembe jutott. Ha valamiért ódzkodsz a földtől (Bár én megeszem a földben nőtt paradicsomot is, akkor miért ne lenne jó akváriumba?) akkor esetleg Dennerle DeponitMix Professional 9in1 érdemes lehet megpróbálni. Ennél kiemelik a magas humusztartalmat és szerves anyag tartalmat. Sosem próbáltam ezt a terméket, nálam a sima föld bevált. Ezt a terméket akváriumboltban lehet kapni, és mint tudjuk, cipőt a cipőboltból....
 
Még egy ötlet az eszembe jutott. Ha valamiért ódzkodsz a földtől (Bár én megeszem a földben nőtt paradicsomot is, akkor miért ne lenne jó akváriumba?) akkor esetleg Dennerle DeponitMix Professional 9in1 érdemes lehet megpróbálni. Ennél kiemelik a magas humusztartalmat és szerves anyag tartalmat. Sosem próbáltam ezt a terméket, nálam a sima föld bevált. Ezt a terméket akváriumboltban lehet kapni, és mint tudjuk, cipőt a cipőboltból....
Én 2 hete indítottam az irodai akváriumot 9in1-al. Alapvetően high tech az aki. Én jobbnak gondolom low tech vonalon a kerti földet. A 9in1 vagy 6in1 alapja homok. Nem tudom mennyi tényleges tápanyag van benne. Nagyon jó termék, de el naturalba kevernék hozzá még átszitált és kisütött kerti talajt.
 
Lehet, hogy az én talajommal is baj van? Nem túl sok infót talàltam róla, jbl proscape shrimp soil. https://www.jbl.de/en/products/detail/6496/jbl-proscape-shrimps-soil-brown

Én azt gondolom, hogy ez egy sok tényezős dolog. Nálam sem feltétlenül a talaj a probléma, igaz, a kialakult helyzethez úgy néz ki, hogy van köze. De mellette még van jó néhány paraméter és összeférhetetlenség, amik együttes jelenléte alakította ki a jelen szitut. Érdemes lenne körüljárnod a többi tényezőt is, mert lehet hogy valahol máshol bukott meg a mutatvány.

Egyébként ezt a talajt még nem használtam, nincs tapasztalatom róla, de kétlem, hogy egy bitang rossz talaj lenne...
 
Szerintem egyébként a napló lassan átkerülhet az "Akváriumi alga típusa, kezelése és okai" topicba, mert tényleg, 1-2 bejegyzéstől eltekintve az akváriumi algaproblémák kezeléséről szól :D Visszaolvasva a naplót, vannak itt szép tanulmányok a vízparamétereket rossz irányban befolyásoló tényezőkről :)
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére