• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás PRL Tank

Mivel már elég rég jelentkeztem, úgy gondoltam, hogy megosztok veletek 1-2 dolgot. Sajnos jelenleg nem túl fényes a helyzet a kis kockában. Már megint ez a szemtelen ecset.. de kezdjük egy kicsit vidámabb dolgokkal.

A növényzet szépen besűrűsödött, és a narancs tigrisek is szépen elkezdtek sokasodni. Kicsit furcsának tartom, hogy a bébibumm pont ebben a meleg időben jött. Szinte folyamatosan petés az egyik tenyészkancám, ami elég jó...meg sem tudom számolni, hogy mennyi kis garnéla van, de szerintem elég sok :) Aztán, ami pozitívum még, hogy a peltier elemes hűtésem is egészen jó, kb 5 fokkal képes hidegebbé varázsolni a vizet, mint amennyi a szobában van. Nem szép, sőt ronda, de úgy néz ki, hogy valamit mégis csak ér. Emellett beüzemeltem egy álló klímát is, mikor nagyon meleg van tartósan, akkor be szoktam kapcsolni, úgyhogy talán a víz hűtésének a problémája megoldódott. Érdekes, hogy ezekre a garnikra 22-24 fok közötti hőmérséklet van "előírva", de szépen el vannak a 25 fokos vízben. Sajnos mikor melózom és nem megy a klíma, van hogy felkúszik ennyire a hőfok. A közeljövőben szeretném lecserélni a teljes étlapjukat Glasgarten termékekre.

A tenyészkancám

View attachment 78340

A hűtés

View attachment 78341


A low-tech körülmények ellenére a cuba szépen elterült az előtérben, kezdetben nagyon jól nézett ki, aztán mostanság, hogy kicsit vissza vettem a tápból, valamint a fényből is egy kicsit, elkezdett megritkulni. Elég valószínű, hogy ezért el is fogom távolítani az akváriumból, persze van ennek még más oka is, de ezt majd később kifejtem. Szerencsére az utóbbi időben már hártya sem képződik a vízfelszínen, ami szintén pozitívum ( Az előző kép egy kicsit régebbi, ott még volt bőven, főleg a hűtés beüzemelése után valamiért a szokásosnál durvább volt). Valamint a szűrést is korszerűsítettem duplacsapokkal így egyszerűbb meló lesz a takarítás.

És akkor jöjjön a fekete leves.

A 112l-es akváriumom végét is az ecsetesedés okozta, valahogy nálam ez egy sötét pont... a kék algát, a fonalat simán lenyomtam, de úgy érzem, hogy ezzel meggyűlik a bajom. Májusban még teljesen algamentesen üzemeltünk, igazából el sem hittem hogy tudok ilyet :D Semmi nem változott, és egyszer csak jött az algabumm. Méregettem a vizet, de semmi kirívó dolgot nem találtam, viszont az arányokon kellett javítani. A vas és a foszfát közel azonos szintet mutatott, ezért plusz foszfát adagolást eszközöltem, és még egy kis nitrátot is kapott külön. Szerdai mérések után a vas 0,05 foszfát 0,4 nitrát 5 ppm. Nem akartam nagyon hirtelen megváltoztatni a dolgokat, ezért fokozatosan emeltem a dózison, talán még a foszfát-nitrát szintet fogom emelni egy kicsit. Talán mondhatni hogy a tápozásom rendben lesz..

Májusban

View attachment 78342


A következő ok, amire gyanakodtam, az a koszos szűrő volt. Indítás óta (2018 nov.) szerdán volt a második szűrőtakarítás, úgyhogy így visszagondolva ez is lehet egy baki, bár nem találtam olyan brutálisan retkesnek a szűrőt. Ami érdekes még, hogy nagyjából a flow vonalában ecsetesedett be minden, a szűrő a duplacsappal a nyomóágon félállásban van és ezt tovább folytani már nem szeretném.. ennek orvoslására beszereztem már egy spin-t, de még nem volt érkezésem beszerelni.. szóval a túl nagy áramlás is lehet ok. Aztán, ugye mondtam hogy a cuba-t ki veszem.. a ritkulás az egyik oka ennek, a másik pedig, hogy a talajt majd normálisan ki tudjam porszívózni, mert mintha kezdene bemulmosodni alatta a talaj. A bal hátsó forrásmoha is ki fog kerülni, azt gondolom, hogy ott is szépen összegyűlik a kakken, így ott is tudok majd porszívózni szépen. Helyére valami törpe crypto fog kerülni, bár... ezen még majd agyalok egy kicsit.

És zárásképp egy pár fotó a jelenlegi csúfos helyzetről, és elnézés a rossz minőségű képekért. Remélem, hamarosan kellemesebb eseményekről tudok majd beszámolni! Addig is, a legjobbakat mindenkinek! :)

View attachment 78343

View attachment 78344
Érdekes, mert nálam is a banánbuggyantó meleg beköszöntével petésedett be két tingrincsem. (Nekem @BoMa -eresztésem van.) 25 fokos a víz, és azóta élénkebbek, többet matatnak.
Az ecsetre (az egyik) legjobb a tányércsiga, más nevén közönséges postakürt csiga. 1-2 hét alatt lennyammogja az összes szőrt.
 
Úgy volt, hogy csak vizet cserélek, de....
  • kiszedtem a cuba-t
  • a forrásmohával együtt
  • többször átporszívóztam a talajt ( volt kaki rendesen ).
  • megigazítottam a rotala bonsai-t, a microsorumot, kicsit a stau-t is, ami még nem az igazi,
  • bedobtam pár lávakövekt, szerintem jól áll neki. még kell majd egy pár kisebb darab ide-oda
  • az oxidátort is szépen takarják
  • bekerült 1 tő crypto albida brown (köszi Csilla @star67
  • szerintem marha sok kis garnélám van 🤩
És így állunk jelenleg, szép algásan:
78776

mi jön ezután?
  • kicsit hagyom ketyegni
  • beállítom a tápozást
  • aztán tartok egy 5 napos sötétkúrát
  • ha nem viszi el az ecsetet, akkor jön a H2O2
  • valamint elől, attól a hosszú ágtól megválok részben, egy kicsit rövidebbre vágom, ha úgy is bántja a szemem, akkor eltűntetem teljesen
  • erre pl várnék ötleteket, hogy hogyan tudnám úgy elvágni/eltörni, hogy ne kelljen kivenni, mert lehetetlen, és emellett ne is legyen nagyon mű.
@Gyukker, ne haragudj, mivel eléggé lefoglalt a projekt, nem sikerült fel adnom a csomagod, viszont holnap repül elsőbbségivel ✌

És végül, köszi a látogatást!
Pacsi!
 
Utoljára módosított:
Úgy volt, hogy csak vizet cserélek, de....
  • kiszedtem a cuba-t
  • a forrásmohával együtt
  • többször átporszívóztam a talajt ( volt kaki rendesen ).
  • megigazítottam a rotala bonsai-t, a microsorumot, kicsit a stau-t is, ami még nem az igazi,
  • bedobtam pár lávakövekt, szerintem jól áll neki. még kell majd egy pár kisebb darab ide-oda
  • az oxidátort is szépen takarják
  • bekerült 1 tő crypto albida brown (köszi Csilla @star67
  • szerintem marha sok kis garnélám van 🤩
És így állunk jelenleg, szép algásan:
View attachment 78776

mi jön ezután?
  • kicsit hagyom ketyegni
  • beállítom a tápozást
  • aztán tartok egy 5 napos sötétkúrát
  • ha nem viszi el az ecsetet, akkor jön a H2O2
  • valamint elől, attól a hosszú ágtól megválok részben, egy kicsit rövidebbre vágom, ha úgy is bántja a szemem, akkor eltűntetem teljesen
  • erre pl várnék ötleteket, hogy hogyan tudnám úgy elvágni/eltörni, hogy ne kelljen kivenni, mert lehetetlen, és emellett ne is legyen nagyon mű.
@Gyukker, ne haragudj, mivel eléggé lefoglalt a projekt, nem sikerült fel adnom a csomagod, viszont holnap repül elsőbbségivel ✌

És végül, köszi a látogatást!
Pacsi!
Szia! Koszonom!
Ha a kilogo fa szintje ala tudod engedni a vizet, akkor egy villanyszerelesi oldalcsipovel le tudod vagni.
 
Egyszerű kerti metszőolló?
Az oldalcsípő nem biztos, hogy átvágja egy fogásban és akkor lehet nem lesz szép a vágás, illetve előfordulhat, hogy kicibálod a helyéről vágás közben.
 
Egyszerű kerti metszőolló?
Az oldalcsípő nem biztos, hogy átvágja egy fogásban és akkor lehet nem lesz szép a vágás, illetve előfordulhat, hogy kicibálod a helyéről vágás közben.

Igazából pont az lenne a lényeg, hogy ne legyen túl szabályos, inkább "természetes" :)
 
De ugye tudod, hogy a tangerine és a PRL nem kompatibilis? Össze fognak ívni.

Igen :) Egyenlőre egy 5 fős brigád jött Etelétől, ők a teszt alanyok. Ha minden rendben, a tengerinek mennek, még több crs ékezik :) Mire ivarérettek lesznek, addigra úgy is kiderül, ha GERONIMO van a palacsintába ( már elnézést 😅)

De jelenleg nagyon örülök nekik, és bizakodom :)
 
Holnap lesz egy hete, hogy beköltöztek a PRL-ek. Tegnap este láttam 5 db-ot a 6ból, szerintem az egyik feladta a harcot, mert mindegyik előjött a kajára, csak az utolsó nem :/

Valamint láttam egy garnéla tetemre hasonlító valamit, úgyhogy elég nagy a valószínűsége, hogy egyet elvesztettem.

A tangerine Tiger-ek kezdenek nagyon sokan lenni, így lassan ritkítanom kell az állományt. Ha esetleg valakit érdekelne.. ;)

Az ecset algám köszöni jól van, azt hiszem meg fogok próbálni egy peroxidos kezelést, mert olyan mintha stagnálna, lekapargatni lehetetlen, a carbos kezelés pedig nem játszik, mert eddig sem játszott.

Valaki használt már peroxidot caridinák mellett? @Etele @Szépe Kálmán @star67

Utólag is elnézést, hogy “megidéztelek” titeket :)

4E32AC0E-AE6A-44FF-8716-FDD5B082E958.jpeg
 
Én semmit nem használok, igaz, hogy semmilyen algám nincs, bár szaporulat se.:unsure:

Örülök, hogy mindenkinél szépen beindult a tangerin állomány. 👍
Nálam egyetlen kicsi sem született és az induló tízes csapatból már csak 3 túlélő van. Engem inkább ne idézz meg, nem vagyok sikertörténet.
 
Én semmit nem használok, igaz, hogy semmilyen algám nincs, bár szaporulat se.:unsure:

Örülök, hogy mindenkinél szépen beindult a tangerin állomány. 👍
Nálam egyetlen kicsi sem született és az induló tízes csapatból már csak 3 túlélő van. Engem inkább ne idézz meg, nem vagyok sikertörténet.

Ha szeretnéd szívesen kisegítelek egy pár narancs tigrinccsel ;)
 
Ugye az előzőekben írtam, hogy valószínű, hogy egy PRL a másvilágra költözött... nos, úgy néz ki, hogy nem :) mindenki megvan, tehát 6 fős a brigád :) a tangerine -k meg még mindig rengetegen vannak :) tds 200 ... kicsit soknak érzem, de egyenlőre nem látok problémát, viszont az ecsettel még mindig jócskán hadilábon állok. Holnap vízcsere, tápozok, aztán utána megmérek mindent. A tartósan alacsony, kb. 5 körüli ph-m miatt lecserélem a biorio felét martix-ra, hátha a túl savas vizem miatt vannak gondok a tápozással :\

Az akvárium ugyan nem a legszebb, de a lakói legalább igen, úgyhogy elővettem a gépet és lőttem pár közelit. Canon eos 750 + EF 70-300mm f/4-5,6 IS II USM

Sajnos lejjebb kellet vennem a felbontást, remélem nem ront sokat a helyzeten

IMG_0656.JPG

IMG_0657.JPG

IMG_0659.JPG

IMG_0660.JPG

IMG_0661.JPG

IMG_0662.JPG

IMG_0663.JPG

IMG_0664.JPG

IMG_0667.JPG

IMG_0668.JPG
 
Tegnap egy kicsit szét kaptam az akváriumot. Eredetileg az volt a terv, hogy az anubiasokat, és a bucékat ki veszem, aztán megáztatom egy kis H2O2-be, mert szegényeket igen csak ellepte az ecset. Nos, ez meg is történt, elég jó meló volt már ez is, mert igen csak bele kapaszkodtak a fákba. Aztán láttam, hogy a bolbitis mindenfelé elkezdett terjeszkedni, ami nem tetszett, így azt is megritkítottam kicsit, aztán még egy kicsit... meg még egy kicsit.. és aztán az egészet kivettem. Szép volt, jó volt, de valahogy kezdett nem tetszeni, ahogy nőtt...

( telefonos )

42775076-0AC5-4D91-9A0D-9BF283A0E060.jpeg

Kicsit átporszívóztam a talajt, sajnos nem mindenhol sikerült, de így sokkal szellősebb lett a helyzet hátul, a bolbitis helyére került a microsorum bokor, viszont így a jobb oldal üresen maradt. Valószínű, hogy egy kis pinnatifida fog oda kerülni, mert az passzol, a zömében anubias és buce alkotta világba :) kíváncsi leszek, hogy mennyire fogja bírni ezt az igen csak low tech akváriumot.

9A067AF1-D6E7-4C2D-AB38-C62AA74C832B.jpeg

Lecseréltem a víz felét, mert igen csak felkavartam a dolgokat, remélem a garnélák nem fogják zokon venni ezt, kicsit tartok tőle hogy igen. A kezelt növényeket vissza raktam, kicsit megigazítottam, és már ekkor látszott hogy az ecset szépen vörösödik. A redmoor ágait igyekeztem minél jobban letakarítani, de ez még hagy némi kívánnivalót maga után.

Most várakozom, lehetőség szerint minnél többször porszívózni fogom a talajt, le vettem a tápot, már csak heti 1 pumpa tropica táp megy.. talán ezzel a kis rendezkedéssel jobban fog keringeni a víz, talán hatékonyabb lesz a szűrés így... meglátjuk :) Valamint remélhetőleg nemsokára lecserélem a fantasztikus kínai csíptetőst egy Aquael leddy plant 6w-ra, ami biztosan sokkal jobb lesz, mint a jelenlegi :)

De, amit mindennél jobban remélek, hogy megszabadulok ettől a szemétláda algától :)
 
Sokszor el megy a kedvem ettől a hobbitól. Igyekszem hogy rendbe legyenek a dolgok, olvasok sokat, kérdezek, jönnek a válaszok, ha karbantartási meló van az akváriummal, nem halogatom, mindig megcsinálom rendszeresen a vízcseréket és az egyéb dolgokat. Tényleg...

Aztán itt van ez a szemtelen ecset. Már szinte mindenen változtattam, amin kellett, de nem akar szűnni a dolog. Tegnap előtt, ahogy azt az előzőekben írtam, megfürdettem a bucékat H2O2-be, higítottam feles arányra kb a 3%-os oldatot. Pár percet voltak benne, és mire jöttem haza ma?

A bucék levelei lyukadnak ki, esnek szét, az ecset pedig talán még jobban érzi magát mint eddig.. ezaz... az élet szép.
 
Sokszor el megy a kedvem ettől a hobbitól. Igyekszem hogy rendbe legyenek a dolgok, olvasok sokat, kérdezek, jönnek a válaszok, ha karbantartási meló van az akváriummal, nem halogatom, mindig megcsinálom rendszeresen a vízcseréket és az egyéb dolgokat. Tényleg...

Aztán itt van ez a szemtelen ecset. Már szinte mindenen változtattam, amin kellett, de nem akar szűnni a dolog. Tegnap előtt, ahogy azt az előzőekben írtam, megfürdettem a bucékat H2O2-be, higítottam feles arányra kb a 3%-os oldatot. Pár percet voltak benne, és mire jöttem haza ma?

A bucék levelei lyukadnak ki, esnek szét, az ecset pedig talán még jobban érzi magát mint eddig.. ezaz... az élet szép.
Ugyan ez a helyzet nalam is a 45 literesben, egyszeruen nem tudok megszabadulni tole. A napi excel adag megy az ecsetre. A h2o2 helyett excel, vagy carbo-s furdot keszits neki.
Hetvegen osszeszedem magam, nyirok, es kuldok egy csomag noveny neked. Teszek oda bucet is..
 
Back
Oldal tetejére