• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Positive Vibration

Szerintem ilyen kevés növényhez tényleg nem való az EI tápozás. Valamilyen vékony tápozás szerintem jobban illene ehhez a berendezéshez. Ekkora méretben még az ADA is megfizethető.
Srácok @eMZé @xman elcsíptem a beszélgetéseteket a tápkérdés kapcsán. A héten akarok betárazni tápokból, mert úgy 2 hét múlva indul az akva, 90% buce és moha. Eddig GA tápokkal EI módszert terveztem, de akkor szerintetek jobb lenne az ADA?
 
A héten akarok betárazni tápokból, mert úgy 2 hét múlva indul az akva, 90% buce és moha. Eddig GA tápokkal EI módszert terveztem, de akkor szerintetek jobb lenne az ADA?
A GA és vagy EI alapú tápozással semmi probléma nincsen valószinüleg, csak én vagyok ilyen amatőr, hogy nem ment :ROFLMAO:nt
Viszont a növényeid mind lassan növő fajta, szóval neked szerintem egy ilyen habzsi-dőzsi tápanyagokból nem lenne ideális. Korábban nálam egy hasonlóan lassú növekedésű kis akvában remek sikereket értem el az ADA tápokkal és a nagy moha mennyiségből kiindulva boostoltam egy saját keverésű vékony foszfát adaggal napi szinten. Itt megtudod nézni az eredményt.

Én azt gondolom elfogult vagyok, de ha engem kérdezel én az ADA tápozásra szavazok, lassabb az eredmény, de szerintem sokkal többet enged tanulni. Az EI-nél én azt éreztem, hogy ha hibázol azt nagyon gyorsan vastagon kapod az arcodba utána.

Ha emellett döntessz, szivesen megosztom a foszfát koktélom receptjét amit az ADA tápozáshoz lőttem be. Ehhez kell majd por alapú KH2PO4 és egy kis kábszis mérleg 🤪
 
A GA és vagy EI alapú tápozással semmi probléma nincsen valószinüleg, csak én vagyok ilyen amatőr, hogy nem ment :ROFLMAO:nt
Viszont a növényeid mind lassan növő fajta, szóval neked szerintem egy ilyen habzsi-dőzsi tápanyagokból nem lenne ideális. Korábban nálam egy hasonlóan lassú növekedésű kis akvában remek sikereket értem el az ADA tápokkal és a nagy moha mennyiségből kiindulva boostoltam egy saját keverésű vékony foszfát adaggal napi szinten. Itt megtudod nézni az eredményt.

Én azt gondolom elfogult vagyok, de ha engem kérdezel én az ADA tápozásra szavazok, lassabb az eredmény, de szerintem sokkal többet enged tanulni. Az EI-nél én azt éreztem, hogy ha hibázol azt nagyon gyorsan vastagon kapod az arcodba utána.

Ha emellett döntessz, szivesen megosztom a foszfát koktélom receptjét amit az ADA tápozáshoz lőttem be. Ehhez kell majd por alapú KH2PO4 és egy kis kábszis mérleg 🤪
Köszi Norbi! Végig olvastam a naplót, jó kis akva volt! 0 stemmel és vízfelszíni növénnyel tényleg nehéz felvenni a harcot az alga ellen az már egyszer biztos. Én tervezek mindkettőt, igaz nem túl sokat, meg lesz egy kis HC is, bár az neked is volt. Sok a pro és kontra mindkét oldalon. A legnagyobb bajom az ADAval, hogy tápadagoló nélkül ez a fajta vékony tápozás nem kivitelezhető. 2 hetente 3 napot otthon töltünk... :confused: Alszom még rá párat, van még egy kis időm dönteni. :unsure:
 
A legnagyobb bajom az ADAval, hogy tápadagoló nélkül ez a fajta vékony tápozás nem kivitelezhető. 2 hetente 3 napot otthon töltünk.
Ebben az esetben valóban nem a legjobb választás. itt tényleg lényeges a rendszeres adagolás. Ha elmentem nyaralni, volt hogy beletoltam egy nagyobb adagot, semmi gond nem volt vele, de ez ritkán volt. Ha neked ez lenne az állandó az nem túl ideális.
Esetleg gondolkodtál a Tropica tápjaiban? Az sokkal inkább ad hoc tápozás barát szerintem. Azt is probáltam korábban és az például kevésbé volt érzékeny arra, hogy csak akkor locsoltam bele amikor eszembe jutott. Plusz a Tropicás komák mint George és Juris is nagyon segítőkészek és rengeteg info van ezekről a tápokról.
 
Ebben az esetben valóban nem a legjobb választás. itt tényleg lényeges a rendszeres adagolás. Ha elmentem nyaralni, volt hogy beletoltam egy nagyobb adagot, semmi gond nem volt vele, de ez ritkán volt. Ha neked ez lenne az állandó az nem túl ideális.
Esetleg gondolkodtál a Tropica tápjaiban? Az sokkal inkább ad hoc tápozás barát szerintem. Azt is probáltam korábban és az például kevésbé volt érzékeny arra, hogy csak akkor locsoltam bele amikor eszembe jutott. Plusz a Tropicás komák mint George és Juris is nagyon segítőkészek és rengeteg info van ezekről a tápokról.
A zöld tropicat én nem ajánlom, a narancsot pedig nem próbáltam arról nem tudok véleményt mondani. mivel fix a micro + macro arány a zöldben vagy passzol az akvádhoz vagy nem, nem tudsz igazán belenyúlni. Én 2 hete tesztelem ezt a tápot
2hr aquarist apt zero az ada és tropicana között van valahol. A különbség, hogy az Ada termék negyede árban. Nézz fel a hónlapjukra, youtubra teszt jelleggel szerintem simán megéri kipróbálni. Eddig pozítiv tapasztalatom van, igaz 2 hete adagolom csak.
 
itt tényleg lényeges a rendszeres adagolás.
Igen, ez tart tőle vissza, adagolót meg nem akarok most venni, ha később rá veszem magam, valószínűleg ki fogom próbálni az ADAt
Esetleg gondolkodtál a Tropica tápjaiban?
Szeretem a GA tápokat, ráadásul van itthon mindenféle teszt, jobb ha utána tudok menni az arányoknak, szóval a Tropica nem jött számításba
2hr aquarist apt zero, az Ada termék negyede árban.
Ezzel sajna ugyan az a gond mint az összes vékony tápozással, precíz pontos adagolást igényel.

Úgy érzem GA lesz ebből, és megpróbálok majd egy vékonyabb adagolást belőle, gyári fele kb. Így az első 1-2 hónap valszeg aktívan tesztelgetős lesz, de annyi baj legyen.
 
Szeretem a GA tápokat, ráadásul van itthon mindenféle teszt, jobb ha utána tudok menni az arányoknak
Azt válaszd, mindenképp amivel komfortosnak érzed magadat és úgy érzed sikereket érhetsz el az igényeidhez képest. Az én tapasztalatom és annak negatív oldala egyáltalán nem mérvadó, mivel rengetegen szuper sikereket érnek el ezekkel a tápokkal.

Teszteléshez csak annyit szeretnék hozzátenni, hogy szerintem óvatosan vele, mert hülyébe tudja kergetni az embert. Nekem például jelenleg minden arány jól van, papírforma szerint, mégis tiszta alga minden. Az EI-nek az lenne elméletben pont a lényege, hogy nem kell tesztelgetni, mert mindig tele van a víz tápanyaggal. Abban a percben, hogy "vékonyabban" tápozol egy EI koncept táppal, elkezded ugyan a méregetést de szerintem nem léteznek varázs számok amik megmondják mi lesz a tuti. Még az arányok se feltétlen igazak. Ahány akva annyi verzió.

Például nálam teljesen vissza kellett venni a micro tápból, mert egyszerűen a napi adagolásnál nem fogyott el az anyag. Így most csak vízcsere után nyomok bele 3ml-t (60P), hogy a sztemek ne éhezzenek, ellenben a Macro-val amiből azért megy bele bőven napi szinten. És így most elméletben jók az arányok.
Gyakorlatban, pedig GERONIMO az egész, mert mégis algával küzdök.

Én személy szerint nem hiszek a méregetésben. Nekem még jót nem tett. Néha ránézni valamire esetleg megerősíteni egy elméletedet, jó. Például sárgák a HC levelei és arra gondolsz, hogy kevés a nitrát. Rámérsz, meglátod. Emelsz kicsit, de arra szerintem nem jó, hogy az ember teljes mértékben erre alapozza a megfelelő tápozás kialakítását. Elvégre is ez a természet, ez nem pont abban a szabályrendszerben "gondolkodik" mint mi szeretünk. 😬
 
Azt válaszd, mindenképp amivel komfortosnak érzed magadat és úgy érzed sikereket érhetsz el az igényeidhez képest. Az én tapasztalatom és annak negatív oldala egyáltalán nem mérvadó, mivel rengetegen szuper sikereket érnek el ezekkel a tápokkal.

Teszteléshez csak annyit szeretnék hozzátenni, hogy szerintem óvatosan vele, mert hülyébe tudja kergetni az embert. Nekem például jelenleg minden arány jól van, papírforma szerint, mégis tiszta alga minden. Az EI-nek az lenne elméletben pont a lényege, hogy nem kell tesztelgetni, mert mindig tele van a víz tápanyaggal. Abban a percben, hogy "vékonyabban" tápozol egy EI koncept táppal, elkezded ugyan a méregetést de szerintem nem léteznek varázs számok amik megmondják mi lesz a tuti. Még az arányok se feltétlen igazak. Ahány akva annyi verzió.

Például nálam teljesen vissza kellett venni a micro tápból, mert egyszerűen a napi adagolásnál nem fogyott el az anyag. Így most csak vízcsere után nyomok bele 3ml-t (60P), hogy a sztemek ne éhezzenek, ellenben a Macro-val amiből azért megy bele bőven napi szinten. És így most elméletben jók az arányok.
Gyakorlatban, pedig GERONIMO az egész, mert mégis algával küzdök.

Én személy szerint nem hiszek a méregetésben. Nekem még jót nem tett. Néha ránézni valamire esetleg megerősíteni egy elméletedet, jó. Például sárgák a HC levelei és arra gondolsz, hogy kevés a nitrát. Rámérsz, meglátod. Emelsz kicsit, de arra szerintem nem jó, hogy az ember teljes mértékben erre alapozza a megfelelő tápozás kialakítását. Elvégre is ez a természet, ez nem pont abban a szabályrendszerben "gondolkodik" mint mi szeretünk. 😬
Köszi! Szinte minden szavad adom! A tesztelgetést úgy értem pár hét alatt már látni fogom miből mennyi fogy nagyságrendileg, hol kell hozzáadni, honnan szükséges lecsippenteni. Ezzel nagyjából látni fogom a saját akvám mennyit fogyaszt. Utána igaz, hogy a "jó arányok" felé fogom belőni az értékeket, de természetesen a végső szót úgyis a növények fogják kimondani.
 
Ma sikerült újra fél órát a HS-el foglalkoznom, kezd összeállni a végső forma a fejemben. A talaj az akva két szélén egész magas lesz, és a közepén lévő ösvény fele fog lejteni. Az ösvény két oldalán elszórtan Hc-t akarok, köveken mohákkal, hátul a világosabb zöld valami stemet takar. És sok sok buci meg 3 féle moha a fákon.
IMG_20210511_175302.jpg
Egy perces paint telefonon:
Untitled47~2.jpg

*A kövek még mindig csak random vannak
 
Srácok @eMZé @xman elcsíptem a beszélgetéseteket a tápkérdés kapcsán. A héten akarok betárazni tápokból, mert úgy 2 hét múlva indul az akva, 90% buce és moha. Eddig GA tápokkal EI módszert terveztem, de akkor szerintetek jobb lenne az ADA?
Szerintem az ADA a legjobb jelenleg.
De ....
1. Nekem drága
2. Tényleg naponta kell adagolni, mint minden vékony tápot
3. Foszfát nem kell hozzá, maximum egy nagyon kevés nitrát, de csak akkor ha tápanyag hiánytünet jelentkezik

Én az EI módszert kevés növényhez nem javaslom, még kutyulva sem, mert abból csak alga lesz.
Ha vékony táp és nem tudod megoldani a napi adagolást (nekem ez csak a nyaralásoknál probléma), akkor be kell szerezni egy kínai tápadagolót. Kiviteltől függően 20~45eFt között meg lehet úszni (pl:Jabeo). Én is az APT Zero-t használom, árban verhetetlen és működni látszik. Mellé itt is nitrogén kellhet, írják is a honlapukon, hogy sok hal kell az akváriumba és ha a vízcsere előttre nem jön öszze xy érték, akkor adni kell plusszban.
 
Off: azért amíg 3 lowtech üveg volt itthon, tök nyugisan mentem nyaralni. Most egy hightech ADA tápozással (full stressz), egy hightech EI- közeli tápozással (közepes stressz) és egy mondjuk "mid tech" (közepes stessz)....
És a stresszt újabb beruházásokkal lehet(ne) mérsékelni, ami újabb, másfajta stresszt okoz :D

Off vége. Sorry csak ez így lepergett most a szemem előtt.
 
Szerintem az ADA a legjobb jelenleg.
De ....
1. Nekem drága
2. Tényleg naponta kell adagolni, mint minden vékony tápot
3. Foszfát nem kell hozzá, maximum egy nagyon kevés nitrát, de csak akkor ha tápanyag hiánytünet jelentkezik

Én az EI módszert kevés növényhez nem javaslom, még kutyulva sem, mert abból csak alga lesz.
Ha vékony táp és nem tudod megoldani a napi adagolást (nekem ez csak a nyaralásoknál probléma), akkor be kell szerezni egy kínai tápadagolót. Kiviteltől függően 20~45eFt között meg lehet úszni (pl:Jabeo). Én is az APT Zero-t használom, árban verhetetlen és működni látszik. Mellé itt is nitrogén kellhet, írják is a honlapukon, hogy sok hal kell az akváriumba és ha a vízcsere előttre nem jön öszze xy érték, akkor adni kell plusszban.
Azt megkérdezhetem, hogy a gyári adagolást szerint megy az apt vagy már módosítottál rajta?-mióta használod?
 
Azt megkérdezhetem, hogy a gyári adagolást szerint megy az apt vagy már módosítottál rajta?-mióta használod?
Március elejétől. Gyári adagolás szerint, de kb. 1,5 hónapja visszavettem kicsit, mert a kvírus miatt nem laktunk itthon, így nem tudtam foglalkozni az akváriumokal. Most kezdek visszaállni mindennel.
 
Ma is sikerült fél órát játszani a pincében. A képen egész máshogy hat egy két helyen, mint élőben. Jobban látni, hol lenne érdemes belenyúlni.
View attachment 148177
Felülről:
View attachment 148178

Hétvégén folyt. köv.
Tetszik, de azok a beívelő ágak.... Akarsz nyírást igénylő aljnövényzetet? Nekem a Valley-ben ennél jóval kevésbé nyúlnak befele az ágak, de már így is iszonyú trükközős a MC nyírása. Ezt is érdemes számításba venni. Én tökre nem gondolkodtam ezen, mikor terveztem, természetesen...
 
Tetszik, de azok a beívelő ágak.... Akarsz nyírást igénylő aljnövényzetet? Nekem a Valley-ben ennél jóval kevésbé nyúlnak befele az ágak, de már így is iszonyú trükközős a MC nyírása. Ezt is érdemes számításba venni. Én tökre nem gondolkodtam ezen, mikor terveztem, természetesen...
Köszi! Igen, lesz HC, viszont egy Eheim Classic 150essel egyszerre be fogom majd szippantani a nyesedékeket! Moháknál dettó ez lesz a technika!
 
Back
Oldal tetejére