• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Pöttöm - 7 l low-tech

baing

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Rászántam magam, hogy naplót indítsak az egyik akváriumomról. Igazából az akvárium már két hónapja üzemel, de csak most jutok hozzá, hogy írjak róla, pedig terveztem az elejétől, no meg a regisztrációm is elhúzódott itt a fórumon.
De arra gondoltam, hogy szép sorjában osztanám meg az eseményeket, ahogyan azok megtörténtek, nem vágnék a közepébe; viszont gyorsított ütemben eljutnánk a jelen állapotig. Azt remélem, így is sokat tanulhatok ebből a naplózásból, pláne, ha megosztjátok velem meglátásaitokat.

Írtam bemutatkozást, abból több mindent megtudhattok. Itt csak annyit, hogy karácsony után beindítottunk a feleségemmel egy 72 literes akváriumot, majd egy 40-eset. Ahogy próbáltunk belerázódni az ágazatba, kerültek elő a régi dolgok… közöttük egy 7 literes akvárium is, amibe még tinédzserként az első halaimat raktam (ó szegények…!). Kedvet kaptam, hogy ebben a piciny üvegben kipróbáljam, hogy hogyan működik egy növényes akvárium. Tehát ez az első akvakertész próbálkozásom. Talán nem könnyű ilyen kis méretben kezdeni, de tapasztalatszerzésnek – azt gondolom – ez is jó. A méret is, meg anyagi lehetőségeim is adták, hogy low-tech-ben gondokozzak.

A kiindulás paraméterei:
akvárium: bruttó kb. 12x19x29 cm
szűrő: Wave Niagara, akasztós, 190 l/h
világítás: 8 W / 6500 K
táp: Easy Life ProFito (0,2 ml/nap), Easy Carbo (0,2 ml/nap)
talaj: JBL Aqua Basis Plus
aljzat: JBL Manado
CO2: nincs

A növényekről, kompozícióról egy következő bejegyzésben írok.
 
Itt egy vázlat róla, hogy eredetileg mit szerettem volna megvalósítani:

Pottom+aki+vazlat.jpg


Az volt a tervem, hogy egy patakparti, víz alatti hangulatot szeretnék megvalósítani. Nem annyira a természet egy részletének kicsinyített mását szerettem volna modellezni, hanem inkább egy-az egybe kiragadni valamit. Persze ilyen kis méretben azért minden összemegy…
A növényeket pedig úgy válogattam, hogy kicsi levelükkel tagoltabb látványt nyújtsanak, és ezért választottam viszonylag sok növényt a kicsi térbe, hogy az „események” számát növeljem, ezáltal hátha növelni tudom a térérzetet. No meg természetesen, hogy bírják a széndioxid adagolás mentes körülményeket.

Növénykék:
1. Taxiphyllum barbieri
2. Hygrophila corymbosa ’compact’
3. Ranunculus inundatus
4. Ammania Sp. Bonsai
5. Hygrophila pinnatifida
6. Pogostemon helferi
7. Elatine hydropiper

Állatok: red cherry, Otocinclus Affinis, Boraras Urophthalmoides
 
Jók az elképzelések! Kérnénk fényképeket is az akiról! Kiváncsi vagyok hogyan tudod berendezni ezt a tényleg mini akváriumot. Sok sikert hozzá, és jó tanulást/kisérletezést!
 
Két hónappal ezelőtt, február 23-án raktam össze az akváriumot.

Itt egy kép arról, amikor még csak próbálgattam a köveket és a fákat:
P1350727.jpg

Itt pedig egy, amikor már a talajt is hozzáraktam:
P1350730.jpg

Bocsánat a képek minőségéért. A nagy lendületben csak dokumentációs céllal készítettem őket...

A köveket és a gyökereket is én gyűjtöttem. A "nagy" kövek mögött alul egy réteg kvarckavics van, hogy a táptalaj ne kerüljön túl messze a felszíntől.
A köveket pillanatragasztóval rögzítettem egymáshoz.
 
Pontosítok az akvárium méreteit illetően.
A külső mérete: 14x30x18 cm (7,5 l)
A belső mérete 13x29x17,5 cm (6,6 l)
De a berendezés annyit levesz belőle, hogy alig 5 l víz van benne.
 
Tetszik! Előre dekor homok megy majd?
Kíváncsi vagyok, hogy fogod megoldani a növényesítését. Nekem is van egy kis alapterületű kb 10 literes nanom és eléggé bajban vagyok vele, hogy miket tudok majd bele rakni. Jeelenleg tesztelek több növényt is, amik szóba jöhetnek majd.
 
Szia!
Nekem is tetszik az elrendezés! A növények közül a Hygrophilák lehet, hogy nagyok lennének és én nem biztos, hogy tennék bele halakat.
 
szerintem fasza lesz! nagyon jók ezek a piko medencék, csak sajnos halat nem lehet beléjük tenni.

Köszi a biztatást! Hát igen, ez nekem is nagy dilemmát okozott, hogy legyen-e hal. Végülis lett. Kíváncsi vagyok, hogy majd hogy tetszenek...
 
Szia!
Nekem is tetszik az elrendezés! A növények közül a Hygrophilák lehet, hogy nagyok lennének és én nem biztos, hogy tennék bele halakat.

Köszi! A hygrophilák miatt kicsit én is aggódtam. De sajnos a pinnatifidával egyelőre az a gondom, hogy alig áll-alig él, de elvileg azt egyébként is sűrűn kellene metszeni, hogy ne kopaszodjon föl.

A Corymbosa 'Compact' meg kifejezetten egy kicsike változat. Nem fog soha kinőni. (Már, ha tényleg az az a növény... Próbáltam rákérdezni a növényfelismerős topicban, de nem jött rá válasz. Még a februári Terraplazan vettem, és nem volt egyértelmű, hogy mi is az.). Lehet, hogy a Staurogyne repens jobb lett volna helyette. Nagyon hasonló, de még kisebbek a levelei.
 
Tetszik! Előre dekor homok megy majd?
Kíváncsi vagyok, hogy fogod megoldani a növényesítését. Nekem is van egy kis alapterületű kb 10 literes nanom és eléggé bajban vagyok vele, hogy miket tudok majd bele rakni. Jeelenleg tesztelek több növényt is, amik szóba jöhetnek majd.

Köszi! A dekor homokot igazából nem nagyon kedvelem, mert nehéznek tűnik vele természetes hatást elérni. Végülis egy kis hematit zúzalékot öntöttem oda, és a nagy kövekből maradt még néhány, azokból törtem hozzá kisebb darabokat. (No meg mostanra már sok helyen a Manado is ráfolyt. :confused:)
Kíváncsi vagyok én is, hogy neked milyen növények válnak be a 10 literesben!

Arról meg, hogy milyen lett növényekkel, rögvest küldök képet is.
 
Itt egy kép ültetés közbenről:
P1350738.jpg

Ez pedig ültetés után: (Be kellett raknom ideiglenesen még egy követ, hogy leszorítsa a fákat, hogy fel ne ússzanak, de 1 nap után már nem volt rá szükség.)
P1350746.jpg
Aki úszkál benne itt, az egy majdnem újszülött guppi, amit egy másik akváriumból menekítettem ki az éhes fajtársak elől, ő volt az egyedüli túlélő... De ő csak átmeneti lakója volt az akváriumnak.

És végezetül távolabbról egy kis esti csendélet az első napról:
P1350745.jpg
 
Megfogalmazok néhány tapasztalatot is az első napról:

  • A Manadót nem kedveltem meg... :wtf: Nekem nagyon nehéz volt bele ültetnem, könnyen felúsztak a növények belőle, de méginkább azért, mert könnyen lefolyik. Még az olyan kisebb lejtőt, amit ide építettem, és a kövekkel megtámasztottam, azon sem nagyon képes megmaradni. A színe sem teszik ebben a kompozícióban.
  • A mohákat az építés közben órákon keresztül a vízen kívül tartottam, mert rá kellett kötözni a kövekre (meg a gyökérre), amik ugye elsőként kerültek az akváriumba. Hiba volt ez. Mire ismét víz alá kerültek, már bajuk lett, több is megbarnult. Később hajtottak tovább, de a megbarnult részek már "nem gyógyultak meg"... Ezeket a részeket meg utólag kimetszeni lehetetlennek tűnt nekem.
  • A mohák kötözését sötétzöld cérnával oldottam meg. Nem lett esztétikus. :( De azért nem olyan nagy baj szerintem, mert egy hónap után már annyira megkapaszkodtak a mohák, hogy le lehet vágni a cérnát, no meg kezdték el is takarni. Ültetés közben viszont az egyik kötözés lejött, de a követ már nem tudtam kivenni, hogy újból kössem, mert már mögötte volt a talaj. Így aztán hirtelen felindulásból pillanatragasztóval nyomtam oda az egyik csomó mohát. Egy pár napig még látszott egy kis fehér pötty a ragasztóból, de összességében ez a módszer nekem (is) bevált. (Később olvastam itt a fórumon, hogy ezt más is szokta alkalmazni. Ha ezt tudom, az egészet így készítettem volna.)
  • Szét kellett szednem a harscape-et egyszer, mert a kövek mögé rakott kavicsok annyira előretolták a köveket, hogy a gyökér már nem fért volna be jó pozícióban. Így aztán, amikor újból összeraktam, ki kellett ékelnem elölről a köveket, hogy ne mozduljanak.
  • A jobb hátsó sarok látványra kicsit konfúz lett. A pinnatifidákat egy másik akváriumból raktam bele, de nem voltak jó állapotban, nem is mutattak jól. Bekerült néhány fiatal valisneria mini twister és egy nevétnemtudom kísérleti növény. Ez utóbbiak végülis kikerültek az akiból...
 
Így nézett ki egy hetesen az aki.
IMG_3626.JPG


IMG_3656.JPG


Sok növényt újból kellett ültetni, mert felúsztak. Különösen a ranunculus meg az elatine. Nincs pénzem drága ültető csipeszt venni, ezért egy (még régen nagyapámtól szuperált) bélyegcsipesszel és hurkapálcával szerencsétlenkedek a szűk helyen. A hurkaálcával föntről lefogom a növényt, ameddig oldalra kihúzom a csipeszt.
IMG_3636.JPG
 
Szia!

Tetszik az elrendezés!(y)

Megkérdezhetem,hogy a fűtőt hol vetted?

Üdv. Norman

Köszi!
Az AquaDepo-ban vettem. Egyszerű kis fűtő, nem állítható, fixen 25°C-t tud, de nekem bejön.
És még egész esztétikusnak is mondható szerintem.
 
A kezdeti örömök után persze hamar jelentkezni kezdtek az első gondok is...
Az alábbi képek a 16. napon (2013. március 11.) készültek.
A csigásmagvú látonyák (Elatine Hydropiper) kezdtek nagyon megbarnulni és elzselésedni. Állítólag van, akinél low-tech akiban is műkodik az Elatine, hát nálam nem élt sokáig... Lehet, hogy azért, mert közel volt a szűrő beszívó ágához, de valószínűbb, hogy egyszerűen a szén-dioxid hiánya miatt. A Ranunculusok sem érezték jól magukat. Nem tudtak gyökeret ereszteni, állandóan felúsztak, és a termetesebb leveleiket szép sorban eldobálták.
Ezzel egyidőben megérkeztek az akvárium első "végleges" lakói is: két törpe szívóharcsa és kb. egy fél tucat nagyon fiatal RC garnéla.
A vízzel is sokat küzdöttem, mert pár nap alatt a keménység 21 NK°-ra mászott föl (kb 7-ről), nyilván a Manado miatt. A lágyabb vizet gyakoribb vízcserékkel, vízforralással, és desztvíz adagolással próbáltam fenntartani.

IMG_3853.JPG


IMG_3854.JPG


IMG_3861.JPG
 
Sziasztok!

Sajnos egy nagy kihagyás után jelentkezem ismét. A nyáron mindenfelé jártam, nem volt időm a fórummal foglalkozni, azóta meg nehéz volt újból kezdeni a bejegyzések írását. Az eltelt idő persze küzdelmes és tapasztalatokban dús volt számomra a kertészkedés szempontjából. De azért ez nem azt jelenti, hogy felhagytam volna az egésszel.

Ennek megfelelően a naplómmal is nagyon el vagyok maradva... Március 20-val (25. nap) kell folytassam:

Azon a hétvégén elutaztunk. Pár napra az akvárium gondozás nélkül maradt. Amikor hazaérkeztünk, az akvárium katasztrofális képet mutatott. Sírni tudtam volna. A szűrő alatt a földben egy nagy kráter tátongott, teljesen felforgatta a kijövő áramlat a talajt, éppen azon a helyen, ahol a senyvedő elatinok tanyáztak, teljesen és véglegesen eltüntetve őket a „föld színéről”. A mohákról csombókokban lógtak az algák (érdekes, hogy pár nap alatt hogy el tudnak szaporodni...), a szűrő tele volt kis rákokkal stb., stb. Szóval tényleg kétségbeejtő volt a helyzet. Sajnos erről az állapotról elfelejtettem fényképet készíteni.

Miután erőt gyűjtöttem hozzá, elkezdtem rendbe szedni e kataklizma után a kis kertemet.

Az elatinok foszlányait kivettem, és a szűrőt átraktam a másik oldalra. Nem tudom végülis, hogy mi miatt szenvedtem ezzel a növénykével ilyen csúfos kudarcot, de a többiek hozzászólását is olvasva a CO2 hiánya mellett az is felelős lehet benne, hogy pont a szűrő mellett volt, és ez a növényke nem szereti a nagy áramlást.
A jobb elöl tátongó űr tehát az elatinok helye, ahová kitaláltam, hogy megpróbálok Eleocharis Parvula minit rakni, de azt ekkor pont sehol nem kaptam a városban.
A rákok beszívása ellen a szűrő beszívó ágára a feleségem egyik nylon harisnyájából szabtam egy kis darabot. Ez hatékonyan védekezett rák szempontból, de természetesen csökkentette a szűrő teljesítményét. A későbbiekben lekerült a szűrőről, és a rákok így is rettenetesen elszaporodtak...

Új élőlények is érkeztek az akváriumba: 4 Boraras Urophtalmoides és 1 Limnobium Levigatum

Az alábbi képek már a helyreállítás utáni állapotot mutatják.
IMG_4172.JPG


IMG_4174.JPG
 
Back
Oldal tetejére