• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Poecilia wingei (Endler guppy)

Csabesz

Kertész szaki
Sziasztok. Erről a haltól nincs téma, ezért most egyet témázzunk róla.
Engem nem az érdekel, hogy milyenek, mit szeretnek és mekkorák, erről lehet olvasni. Az érdekelne, hogy kinek milyen tapasztalatai vannak vele kapcsolatba. Nekem van 6 darab, mind hím, egyik másik néha kergeti a kisebbik szivárvány kalászhalamat. Csipegetik a fonal algát is. Viszont csak két hete vannak nálam. Valakinek több tapasztalata? Hogyan viselkedik nálatok?
 
Sziasztok. Erről a haltól nincs téma, ezért most egyet témázzunk róla.
Engem nem az érdekel, hogy milyenek, mit szeretnek és mekkorák, erről lehet olvasni. Az érdekelne, hogy kinek milyen tapasztalatai vannak vele kapcsolatba. Nekem van 6 darab, mind hím, egyik másik néha kergeti a kisebbik szivárvány kalászhalamat. Csipegetik a fonal algát is. Viszont csak két hete vannak nálam. Valakinek több tapasztalata? Hogyan viselkedik nálatok?
Semmi extra nálam.
Alga nincs a nanoban, amit ennének.
Szaporodnak...
A múltkoriban született egy nőstényem, ő felnőtt korban a nagy guppi hím farokúszóját csipkedte.
Csapatban nem úsznak, folyamatosan a frontüvegnél cikáznak és várják a kaját.
Ezzel mindent elmondtam, ami nálam tapasztalható.
 
Utoljára módosított:
Azt tudom, hogy a nőstények akár hat hónapig is képesek eltárolni a hím örökítő anyagát, de azt valaki meg tudná nekem mondani, hogy az eltározott anyagból hány alkalommal képesek az önmegtermékenyítésre? Elkövettem azt a hibát, hogy beraktam egy hím-nőstény párt "mutatóba" egy akváriumba, és már háromszor annyi Endler van benne, mint amennyi a többi halfajból (a szűrő bírja, de mocskosul kicsi az akvárium ennyi halnak), és annak ellenére, hogy hetek óta kivettem a hímet, a nőstény folyamatosan szül. Direkt nem vettem ki a nőstényt, hogy eggyel kevesebb legyen a hímeknek az Endleres akváriumban, de ez a nőstényt nem nagyon érdekli, gyakorlatilag hím nélkül is csak annyi választási lehetőségem van, hogy eldönthetem melyik akváriumba szüljön.

Szóval mennyi utódra számíthatok míg terméketlen lesz a nőstény?
 
Sziasztok!

Több tájékoztatóban olvastam, hogy minimum 24 fok megfelelő számukra. Egy ilyen fix fűtő jól elférne a 30 literesemben, de ha azt mondjátok, hogy inkább 26-27 fok lenne ideális nekik, akkor beruházok egy szabályozható változatba.

Előre is köszönöm a javaslatokat, tapasztalatokat!
 
Az Endlerek tapasztalatom szerint jóval rámenősebbek, agilisabbak, ha tetszik csipkelődősebbek,
mint általában a Guppi tenyészváltozatok.
24 fokos vízben minden további nélkül tartahatóak, nálam ennél lejjebb nem megy a vízhőfok,
de vödörbe véletlenül leszívott hal minden károsodás nélül túlélte a 17 fokot, mire másnap észrevettem, és visszaraktam az övéi közé. :)
 
Sziasztok!

Több tájékoztatóban olvastam, hogy minimum 24 fok megfelelő számukra. Egy ilyen fix fűtő jól elférne a 30 literesemben, de ha azt mondjátok, hogy inkább 26-27 fok lenne ideális nekik, akkor beruházok egy szabályozható változatba.

Előre is köszönöm a javaslatokat, tapasztalatokat!
Természetes élőhelyükön, Venezuelában, a víz hőmérséklete 24-30 Celsius fok között van. Ez az évszaktól függ.
Fogságban született egyedek inkább a moderált hőmérsékletet kedvelik, ami 20-25 fok között van.
 
Köszönöm szépen a válaszokat! Újabb probléma adódott. A 10 napja vásárolt 5 hímből pénteken csak 4-et találtam, ma délben pedig már csak hármat. Mire lehetnek érzékenyek?
Seachem Prime-al előkészített csapvízben vannak. 3 törpe szívóharcsával és megszámlálhatatlan Red Cherry garnélával, valamint nyolc Zöldsávos törperazborával.
Növénytápok: Napi 0.8 ml Seachem Flourish Excel, két naponta 0.8 Green Aqua Micro és ugyanennyi macro.
Előre is köszönöm az ötleteket, javaslatokat!
 
Köszönöm szépen a válaszokat! Újabb probléma adódott. A 10 napja vásárolt 5 hímből pénteken csak 4-et találtam, ma délben pedig már csak hármat. Mire lehetnek érzékenyek?
Seachem Prime-al előkészített csapvízben vannak. 3 törpe szívóharcsával és megszámlálhatatlan Red Cherry garnélával, valamint nyolc Zöldsávos törperazborával.
Növénytápok: Napi 0.8 ml Seachem Flourish Excel, két naponta 0.8 Green Aqua Micro és ugyanennyi macro.
Előre is köszönöm az ötleteket, javaslatokat!
Írj egy kicsit az akváriumodról, így eléggé a sötétben tapogatózunk. Szűrésre, a karbantartásra gondolok első sorban. Egy napló lenne a legjobb megoldás amúgy! ;)
 
Csak betszem gyorsan ide a leírását, hogy legyen meg :)

Bár alig pár éve fedezték fel a fajt, már számtalan színváltozata elérhető. Eleinte a szivárványos guppi alfajának tartották, mivel könnyen kereszteződnek, végül azonban önálló fajként sorolták be. A szivárványoshoz képest jóval kisebb termetű, igazi nanohal, és magasabb hőmérsékleten is jól érzi magát. Szereti, ha a tápláléka tartalmaz növényi összetevőket is. Kifejezett rajmozgást nem mutat, azonban igen aktív és látványos hal, ami kisebb és nagyobb akváriumokba is jól beilleszthető. Bár kis méretéből nem gondolnánk, erőteljes úszó, a komolyabb áramlás sem probléma neki. A kemény vizet kedveli, ezért a csapvizes akváriumokba praktikus választás. A hímek kisebbek, karcsúak, színesek, a nőstények egyszínűek, hastájékon vaskosabbak és nagyobbak. Kifejezetten könnyen szaporodik, akár társas akváriumban is. Ha bőséges növényzetünk van, akkor az ivadék egy része mindenféle beavatkozás nélkül sikeresen felnő. Ha szeretnénk nagyobb mennyiségben szaporítani őket, akkor érdemes a nőstényeket elkülöníteni szülés előtt.
poecilia_wingei.jpg
Tudományos név: Poecilia wingei (Poeser, Kempkes & Isbrucker, 2005)
Magyar név: Endler guppi, törpeguppi
Csoport: Elevenszülők
Származás: Északkelet-Venezuela
Természetes élőhely: Kisebb, meleg vizű eutróf tavak
Viselkedés: Társas
Testhossz: hím 2,5cm, nőstény: 4,5 cm
Táplálkozás: Kiegyensúlyozott mindenevő
Szaporítás: Elevenszülő, könnyen szaporodik
Medence: 30 litertől
Halnépesség: Minimum 6 fős csapat
Dekoráció: Szereti a sűrű növényzetet, ahol az ivadék is elbújhat
Hőmérséklet: 24-30 °C
pH: 7-8,5
Keménység: 15-35NK°
Várható életkor: 3 év
 
Csak betszem gyorsan ide a leírását, hogy legyen meg :)

Bár alig pár éve fedezték fel a fajt, már számtalan színváltozata elérhető. Eleinte a szivárványos guppi alfajának tartották, mivel könnyen kereszteződnek, végül azonban önálló fajként sorolták be. A szivárványoshoz képest jóval kisebb termetű, igazi nanohal, és magasabb hőmérsékleten is jól érzi magát. Szereti, ha a tápláléka tartalmaz növényi összetevőket is. Kifejezett rajmozgást nem mutat, azonban igen aktív és látványos hal, ami kisebb és nagyobb akváriumokba is jól beilleszthető. Bár kis méretéből nem gondolnánk, erőteljes úszó, a komolyabb áramlás sem probléma neki. A kemény vizet kedveli, ezért a csapvizes akváriumokba praktikus választás. A hímek kisebbek, karcsúak, színesek, a nőstények egyszínűek, hastájékon vaskosabbak és nagyobbak. Kifejezetten könnyen szaporodik, akár társas akváriumban is. Ha bőséges növényzetünk van, akkor az ivadék egy része mindenféle beavatkozás nélkül sikeresen felnő. Ha szeretnénk nagyobb mennyiségben szaporítani őket, akkor érdemes a nőstényeket elkülöníteni szülés előtt.
View attachment 103255
Tudományos név: Poecilia wingei (Poeser, Kempkes & Isbrucker, 2005)
Magyar név: Endler guppi, törpeguppi
Csoport: Elevenszülők
Származás: Északkelet-Venezuela
Természetes élőhely: Kisebb, meleg vizű eutróf tavak
Viselkedés: Társas
Testhossz: hím 2,5cm, nőstény: 4,5 cm
Táplálkozás: Kiegyensúlyozott mindenevő
Szaporítás: Elevenszülő, könnyen szaporodik
Medence: 30 litertől
Halnépesség: Minimum 6 fős csapat
Dekoráció: Szereti a sűrű növényzetet, ahol az ivadék is elbújhat
Hőmérséklet: 24-30 °C
pH: 7-8,5
Keménység: 15-35NK°
Várható életkor: 3 év
Köszi Nigro, hogy idetetted! Sokan nem ismerik még, pedig nagyon szép kis halak. Nekünk is van több változat. A kedvenceink a : Black Silverado és a vad Venezuelai.
 
Van naplója, csak sajnos már rég frissült, de az alapok nem változtak:
Eheim 2422 Exp szűr. Heti bő 30% vízcsere, az említett módon (Seahem Prime) kezeld csapvízzel.
Azt írod, hogy eltűnnek, ami annyit jelent, hogy nem találsz elhullottat sem?
A 30% vízcsere nálad kb 10l-t jelenthet. Én inkább hetente két alkalommal 5-öt cserélnék, eléggé sok
Endler-em van, és azt figyeltem meg, hogy nem szeretik a nagyobb vízcseréket. Én pl.
naponta cserélek 170-esbe' 10litert, ebben oldom fel előzetesen a tápot és a többit, napi leosztásban.
Ez a módszer az, ami nálam, illetve a halaknál legjobban bevált.
 
Azt írod, hogy eltűnnek, ami annyit jelent, hogy nem találsz elhullottat sem?
A 30% vízcsere nálad kb 10l-t jelenthet. Én inkább hetente két alkalommal 5-öt cserélnék, eléggé sok
Endler-em van, és azt figyeltem meg, hogy nem szeretik a nagyobb vízcseréket. Én pl.
naponta cserélek 170-esbe' 10litert, ebben oldom fel előzetesen a tápot és a többit, napi leosztásban.
Ez a módszer az, ami nálam, illetve a halaknál legjobban bevált.
Ó, ez érdekes, nagyon köszönöm a javaslatot, meg fogom próbálni.

Az elsőt nem találtam sehol, de lehet, hogy a sűrűbb növényzetbe esett és mire észrevettem, a rákok felfalták.
A második tetemen láttam, hogy ahogy falatozik a garnélanép, mert az előre esett...
 
Azt írod, hogy eltűnnek, ami annyit jelent, hogy nem találsz elhullottat sem?
A 30% vízcsere nálad kb 10l-t jelenthet. Én inkább hetente két alkalommal 5-öt cserélnék, eléggé sok
Endler-em van, és azt figyeltem meg, hogy nem szeretik a nagyobb vízcseréket. Én pl.
naponta cserélek 170-esbe' 10litert, ebben oldom fel előzetesen a tápot és a többit, napi leosztásban.
Ez a módszer az, ami nálam, illetve a halaknál legjobban bevált.
Persze a napi vízcserét nem mint javaslatot írtam, mert ez nem túl hatásos módja a részleges
vízcseréknek, miután így az előző napi vízcsere egy része újból lecserélődik, de nálam ez vált be,
és főleg mert a Guppik ott tülekedtek a napi vegyszerbeoldásnál, amit eléggé
rossz szemmel néztem. De persze halas akvában a halaknak jobb a leosztott vízcsere, és a leosztott
növénytápozás, és én amúgyis napi szinten szöszmötölök az akváriumban. :)
 
Persze a napi vízcserét nem mint javaslatot írtam, mert ez nem túl hatásos módja a részleges
vízcseréknek, miután így az előző napi vízcsere egy része újból lecserélődik, de nálam ez vált be,
és főleg mert a Guppik ott tülekedtek a napi vegyszerbeoldásnál, amit eléggé
rossz szemmel néztem. De persze halas akvában a halaknak jobb a leosztott vízcsere, és a leosztott
növénytápozás, és én amúgyis napi szinten szöszmötölök az akváriumban. :)
Köszi, értem, a heti 2x5-ös bontást fogom megpróbálni.

Szóval kiderült, az 5-ből csak az egyiknek volt gondja a vízcsere, a másikat ma reggel a fiam a szőnyegen találta (jól beleolvadt a mintázatba, ezért nem találtam korábban). Ez az egy hátránya a "fedél nélküli" akvának...🥺
 
Sziasztok, tiszta törzsű endlereket tart valaki!? itthon elég régóta keresek tiger, red spot törzset. Jelenleg japán kékeim és santa mariák vannak, ha valakit érdekel írjon rám 😉
Amúgy úgy vettem észre kedvező számukra a ritkább vízcsere.
 
Sziasztok, tiszta törzsű endlereket tart valaki!? itthon elég régóta keresek tiger, red spot törzset. Jelenleg japán kékeim és santa mariák vannak, ha valakit érdekel írjon rám 😉
Amúgy úgy vettem észre kedvező számukra a ritkább vízcsere.
Nekem pont ellenkező a tapasztalatom, mint azt már írtam is. Nálam elég sok hal van az akvában, emiatt a vízfrissítés
pozitív hatása nem is lehet vitás.
Nem írtad amúgy, mit jelent az hogy "ritkább" vízcsere.
 
Back
Oldal tetejére