• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Planária, dugesia és egyéb örvényférgek

@TGY__ ide írom, mert másnak is hasznos lehet, és már én is alig találtam meg:

A fenbendanin (egyik működő recept szerinti) adagolása:
- 0,1g/30 liter minél több langyos vízben előre feloldva, és úgy az akváriumba öntve, mert nehezen oldódik.
- 2 nap szünet
- 50% vízcsere, esetleg talajporszívózás (a víz döglött férgekkel való terhelését elkerülendő)
- ismételd az első három lépést még egyszer
- egy hét türelem, 50% vízcsere, örömujjongás...
(planáriák esetén bizonyos embereknél csak a fenti adagolás 3-5x-öse hozott eredményt)

A fenbendanin hatóanyaga 5% fenbendazol. Tehát tiszta fenbendazolból ennek az 5%-a kell. :)
 
nos
itt egy tényleg rövid kis video: VIDEO
Ez a kis 30l körüli garnélás akvámba készült.
Időnként valamit elrontok elkezdek algásodni, fonal, ecset, agancs és hártyásodik a víz felszín (olyan olajos vastag nem a fehér törékeny). megjelennek ezek a rettenetesen gusztustalan kis dögök. Sehol máshol nem látom őket csak a vízbe így kalimpálni.
Ja és a leg fájóbb pont ebben a történetben, hogy ezzel egy időben az idősebb garnélák elkezdenek hullni vedlési nehézségekkel küzdenek és valahogy az ivadék ból is lényegesen kevesebbet látok.
Víz keménység állandó 150ppm környéke +/- 6-8 szűrt csapvíz és RO keveréke szemre keverve. Csere 2-3 hetente 30-40% párolgást RO-val pótolom három naponta kb 1l
Víz hőfok 25,5 állandó.
ph olyan 6-7 között ingázik (a szűrőbe van egy kis tormec még ez savasít vissza vízcsere után. nem tudatos csak lusta voltam kidobni a szűrőből. előtte egy rami pár lakott benne de mivel rossz szülőknek bizonyultak és nem akartak nevelni így szaporulat híján bekerültek egy nagy társasba és ebből meg lett garnis ha már ment)
akva úgy 8-10 hónapja megy.
Legutóbb úgy 2 hónapja no-planária és fenbendanin együttes adagolásával kétszer ismételve szépen el is tűntek. Akkor a számomra oly utálatos pajzscsigák is távoztak végre
Kérdéseim:
Mik ezek?
Ártanak a garniknak vagy csak valami más a garnikra ártalmas dolog jelenléte kedvez ennyire nekik?

előre is kösz.
 
nos
itt egy tényleg rövid kis video: VIDEO
Ez a kis 30l körüli garnélás akvámba készült.
Időnként valamit elrontok elkezdek algásodni, fonal, ecset, agancs és hártyásodik a víz felszín (olyan olajos vastag nem a fehér törékeny). megjelennek ezek a rettenetesen gusztustalan kis dögök. Sehol máshol nem látom őket csak a vízbe így kalimpálni.
Ja és a leg fájóbb pont ebben a történetben, hogy ezzel egy időben az idősebb garnélák elkezdenek hullni vedlési nehézségekkel küzdenek és valahogy az ivadék ból is lényegesen kevesebbet látok.
Víz keménység állandó 150ppm környéke +/- 6-8 szűrt csapvíz és RO keveréke szemre keverve. Csere 2-3 hetente 30-40% párolgást RO-val pótolom három naponta kb 1l
Víz hőfok 25,5 állandó.
ph olyan 6-7 között ingázik (a szűrőbe van egy kis tormec még ez savasít vissza vízcsere után. nem tudatos csak lusta voltam kidobni a szűrőből. előtte egy rami pár lakott benne de mivel rossz szülőknek bizonyultak és nem akartak nevelni így szaporulat híján bekerültek egy nagy társasba és ebből meg lett garnis ha már ment)
akva úgy 8-10 hónapja megy.
Legutóbb úgy 2 hónapja no-planária és fenbendanin együttes adagolásával kétszer ismételve szépen el is tűntek. Akkor a számomra oly utálatos pajzscsigák is távoztak végre
Kérdéseim:
Mik ezek?
Ártanak a garniknak vagy csak valami más a garnikra ártalmas dolog jelenléte kedvez ennyire nekik?

előre is kösz.
Nem vagyok egy nagy akvás, de a garnélák szeretik a friss vizet, ez a 3 hetente vízcsere sok. Hetente kéne. És ha van RO víz, miért keversz hozzá csapvízet? Azt szerintem felejtsd el. A 25.5 fokot csökkentsd 23-ra.Az olajos felszint skimerrel le lehet szűrni, az táp miatt is lehet. Az algáid megszüntetésére olvasd el az algatájékoztatót. De majd a profik elmondják mi az ami még hibádzik.
 
Köszi! A feje nem tűnik csúcsosnak abból gondoltam, hogy inkább Rhabdocoela, de a jövőhéten kapok egy adag no planáriát, kimenekítem a csigákat, aztán kiderül, hogy bírják.
A no planáriával csak óvatosan mert nagyon nehezen tisztul ki. aktív szenes szűrés biztos kelleni fog. a nemes csigákat meg jóval később és csak egy kísérleti áldozat után tedd vissza. Jó a cucc de a nemes csigák nagyon nem csípik.
 
sziasztok,
szeretném kiirtani a planáriáimat. kérhetek valakitől annyi fenbendazolt, ami egy 120 literes akvárium planáriamentesítésére elegendő lehet?
köszönöm!
 
sikerült megoldani a problémát, íme az én receptem, hátha segít valakinek:
1. miután nem érkezett felajánlás a kérésemre senkitől, felhívtam a helyi állatorvost és elmondtam neki, hogy fenbendanint szeretnék vásárolni az akváriumomba planária ellen. megértő volt, megrendelte és másnap már mehettem is érte, combos 500 Ft-ba került a 10grammos kiszerelés 50mg/g hatóanyaggal...
2. @Álló Gábor tanácsát követtem az adagolással kapcsolatban: 1-3 gramm ebből a porból feloldva be a vízbe, 2 nap múlva ismét, aztán 50% vízcsere... biztosra szeretnék menni, ezért ma még egyszer megcsinálom a kezelést... 😁
3. sem csiga, sem garnéla, sem oto elhullás nem volt még és remélem, hogy nem is lesz! 😊
4. planáriát a kezelés első napja óta nem láttam... 😊😊😊
 
sikerült megoldani a problémát, íme az én receptem, hátha segít valakinek:
1. miután nem érkezett felajánlás a kérésemre senkitől, felhívtam a helyi állatorvost és elmondtam neki, hogy fenbendanint szeretnék vásárolni az akváriumomba planária ellen. megértő volt, megrendelte és másnap már mehettem is érte, combos 500 Ft-ba került a 10grammos kiszerelés 50mg/g hatóanyaggal...
2. @Álló Gábor tanácsát követtem az adagolással kapcsolatban: 1-3 gramm ebből a porból feloldva be a vízbe, 2 nap múlva ismét, aztán 50% vízcsere... biztosra szeretnék menni, ezért ma még egyszer megcsinálom a kezelést... 😁
3. sem csiga, sem garnéla, sem oto elhullás nem volt még és remélem, hogy nem is lesz! 😊
4. planáriát a kezelés első napja óta nem láttam... 😊😊😊
Én úgy tudom, hogy a gurámik imádják, ezért előszeretettel pusztítják... ezt azoknak mondom akik nem gyógyszerben gondolkodnak 😊
 
planáriák leggyakrabban garnélás akváriumokban fordulnak elő, nem úgy, mint a gurámik... 😊
Láttunk már falon pókot. ;) Ez nem feltétlen igaz inkább az, hogy Garnélás akváriumban károsak lehetnek. Hogy kerülhet planária az akváriumomba? Kereskedésből növénnyel könnyen hazavihetjük. Ha megjelenik a planária az akváriumunkban, akkor az a nem megfelelő biológiai egyensúlyra figyelmeztethet. Ez főleg a túletetés miatt alakulhat ki. Tehát úgy gondolom, hogy bármely nővényes akváriumban lehet. :)
 
Láttunk már falon pókot. ;) Ez nem feltétlen igaz inkább az, hogy Garnélás akváriumban károsak lehetnek. Hogy kerülhet planária az akváriumomba? Kereskedésből növénnyel könnyen hazavihetjük. Ha megjelenik a planária az akváriumunkban, akkor az a nem megfelelő biológiai egyensúlyra figyelmeztethet. Ez főleg a túletetés miatt alakulhat ki. Tehát úgy gondolom, hogy bármely nővényes akváriumban lehet. :)
Félreérthetted. :) garnélásban azért van, mert ott tuti hogy nincs gurámi, vagy egyéb ellensége, ami eséllyel a garnikat is sarcolná.
Planáriák szempontjából, a "megfelelő biológiai egyensúlyt" remekül biztosítaná bármiféle hal, ami veleszületett ösztönből, tárgyban szereplőt kizabálná. :)
 
Back
Oldal tetejére