• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Planária, dugesia és egyéb örvényférgek

Minél előbb kezeld az akvát. A kevesebb etetés is az elejét veszi az elszaporodásuknak.
A kevés etetés rendben van szerintem, 2-3 naponta kap 11 garnéla egy fél shrimpking rudat. Az gyógyszeres kezeléstől tartok viszont. A csigák meg a bacik gondolom mennek a levesbe tőle :confused:
Szerk.: @Etele neked sikerült esetleg olyan halat találnod ami megeszi a nematodákat de a garnikat nem bántja?

Köszi @Keinrath Adrian a tippet! :)
 
Utoljára módosított:
A kevés etetés rendben van szerintem, 2-3 naponta kap 11 garnéla egy fél shrimpking rudat. Az gyógyszeres kezeléstől tartok viszont. A csigák meg a bacik gondolom mennek a levesbe tőle :confused:
Szerk.: @Etele neked sikerült esetleg olyan halat találnod ami megeszi a nematodákat de a garnikat nem bántja?
olvass vissza itt a topikban! én leírtam mi az eljárás!(y)
 
Köszi a tippet. Sajnos alul vannak és szerintem csak a jéghegy csúcsa ami látszik. Eléggé elszomorít tulajdonképpen tele van a kezdetek óta nematodával is az egész. Próbáltam nem pénzt sajnálva beszerezni a növényeket és így sem tudtam elkerülni ezeket. Nagyon lehangol, inkább küzdenék mindenféle algával, mint hogy férgeknek menjen a drága akvárium :unsure:
Én a csigákkal vagyok így! Gyűlölöm őket, mióta pár éve korlátlanul elszaporodtak a DIY tőzeges táptalajon élősködve. Sajnos nincs olyan növénykertészet, vagy bolt ahonnan ne lehetne benyelni belőle, kivéve talán ha kizárólag zselést növényt vesz az ember. Ráadásul úgy tűnik nagyon könnyen meg lehet fertőzni vele másik akváriumot . Nemrégiben indítottam újra a nagy akváriumomat, ebbe vettem növényeket és persze egyszercsak ott mászott a csiga az üvegen, akkor még hagytam, de pár napra rá megjelent mindenen a csigapete. Ment is a No planaria kezelés az akváriumnak. Most meg erre látom, hogy az 54 literesemben is megjelentek, pedig emlékeim szerint a nagyból nem került semmi át bele. Most az is megkapta a vegyszeres kezelést.
 
Utoljára módosított:
Újabb gyöngyszemeket fedeztem fel... Planária? Veszélyesek lehetnek a garnélákra vagy csigákra?

View attachment 66129
Kora hajnalban több féreg volt az üveg és a talaj között egy foltban. Kerek fejűek, nem háromszög. Így ha jól azonosítom "rhabdocoela" a neve. Azt olvasom külföldi oldalakon, hogy ártalmatlan. Elvileg algát meg egyéb masszát eszik. Ha ez igaz akkor örülök is meg nem is. Ha nem eszi a csigát/garnélát akkor boldog vagyok, de ha masszát eszik akkor valószínűleg szaporodni is fog. Lehet meg kell barátkoznom vele, hogy ezek a férgek a körforgás részei. Meg tudja valaki erősíteni, hogy a rhabdocoela ártalmatlan? Akkor nem használnék gyógyszereket, hanem becarbózgatnék csővel kicsit oda ahol bandáznak éppen.
 
Én a csigákkal vagyok így! Gyűlölöm őket, mióta pár éve korlátlanul elszaporodtak a DIY tőzeges táptalajon élősködve. Sajnos nincs olyan növénykertészet, vagy bolt ahonnan ne lehetne benyelni belőle, kivéve talán ha kizárólag zselést növényt vesz az ember. Ráadásul úgy tűnik nagyon könnyen meg lehet fertőzni vele másik akváriumot . Nemrégiben indítottam újra a nagy akváriumomat, ebbe vettem növényeket és persze egyszercsak ott mászott a csiga az üvegen, akkor még hagytam, de pár napra rá megjelent mindenen a csigapete. Ment is a No planaria kezelés az akváriumnak. Most meg erre látom, hogy az 54 literesemben is megjelentek, pedig emlékeim szerint a nagyból nem került semmi át bele. Most az is megkapta a vegyszeres kezelést.
Szűrőbacikra és minden másra ártalmatlan a No planaria kezelés? Csigák ellen alkalmaznám. Csak el ne felejtsem előtte kivenni a süncsigákat, mer ugye azokért még pénzt is adtam...
 
Szűrőbacikra és minden másra ártalmatlan a No planaria kezelés?
Teljesen megbízható! Többször is használtam mindkét akváriumomban. Egy baj van vele, hogy elég drága ahhoz képest amennyi kell belőle, (külföldről van hogy olcsóbban beszerezhető). De hosszabb távon gondolkodva jó ha van ilyen itthon.
 
Sziasztok, Nálam is felütötték a fejüket. Két kérdésem volna. NoPlanariat nem szeretnék a csigáim miatt, csapda volna a "jó". Van esetleg valakinek kallódó, eladó db?
Illetve, olvasgattam neten és sehol nem találtam. Miből keletkeznek ők? Garnélaürülék? Garnéla/halkaja táp? Mitől jelennek meg? Érdekelne a biológiai megjelenésük oka is. köszönettel,

gergő
 
sziasztok,

elolvastam sok mindent és leírom a tapasztalataimat planária ügyben:

- állatgyógszertárban vény nélkül kapható fenbendazol por és tabletta is. én tablettát vettem, 10 db 500mg rózsaszínű. 1600Ft körül.
- egy felezett tablettát kőmozsárban porrá törtem. így 250mg hatóanyagot kaptam. ezt elkevertem fél liter vízben, majd gyakori rázogatással egy napot állni hagytam. így kaptam 500mg/l-es koncentrációt.
- az ajánlott mennyiségeket, a túladagolási tanácsokat és a tabletta rossz oldhatóságát figyelembe véve 1mg/liter (100mg/100l) koncentrációt céloztam meg, így 50ml elkevert gyógyszer oldatot öntöttem a 25l-es akváriumomba kikapcsolt szűrő mellett. a por zavarossá tette a vizet majd leülepedett. pár perc után a szűrőt visszakapcsoltam
- pár nap után a planáriák éjjel kimásztak az üvegre, majd nem mozogtak többet.
- 5. nap csináltam egy 25%-os vízcserét, majd újra beöntöttem a kiszámolt gyógyszeradagot (1mg/l)
- 8 nap után már nem láttam élő planáriát, a hullák is lesodródtak a felületekről
- 10. napon csináltam egy kb 80%-os vízcserét.
- 3 hét elteltével még teljesnek tűnik a siker, nincs planária

törpeharcsákat nem érintette,
neocaridina garnélákat nem érintette (bár a folyamat alatt 2 elhullott ismeretlen okból) ,
amano garnélákat nem érintette,
az összes süncsiga elpusztult (őket kivettem az elején, de az ideiglenes otthonukban nem tudtam fenntartani a megfelelő vízminőséget, így visszatettem őket reménykedve a túlélésben),
a növény-potyautas hólyagcsiga simán túlélte a kezelést.
sok sikert,
Gábor
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
A nano akváriumomba megjelentek kis fehér kukacok valamint valami kicsi állatka ami gyorsan mozog, képek alapján talán valami evezőlábú rákféle?, vagy legalább is hasonlít rá. Az lenne a kérdésem hogy mivel lehetne kiirtani?Tegnap csepegtettem a vízbe neptun gyrokill-t , de még mindig élnek.Aki használja a grokill-t annál mennyi idő után szokott hatni a szer?(Az akváriumba még semmi élőlény nincs).
 
Sziasztok!

Elvileg egy hónapon belül jön a no planariám. Esetleg van valakinek tanácsa garnélás akváriumban való használatához? Jelenleg nincs szénszűrőm és lakik sisakcsiga is az aksiban. A kezelés idejére természetesen ki fogom venni a csigákat, de milyen vízcsere szabályokkal rakhatom őket vissza esetleg a szénszűrő elhagyható és nem ölöm meg úgy őket?
 
Back
Oldal tetejére