• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Planária, dugesia és egyéb örvényférgek

Sziasztok!

Nekem is sikerült mindent beszereznem a nem rég indított garnélásba, valószínű a növényekkel. Van némi planária (bár mostanában nem láttam), sok csiga, töménytelen mennyiségű kagylósrák, és elvétve látok néha garnélákat. Ebből alapvetően csak a garnéla és a süncsiga volt szándékos. A többiek az élet ajándékai. 😔 ☺️ Fura is, mert a halasba ilyesmik soha nem voltak.... Érthető okokból.
Az elején voltak kis garnélák, de mostanában nem látom őket. De a kagylósrákok még a felnőtt garnélákon is rohangálnak. Lehet közük a dologhoz? Azt olvastam ártalmatlanok...esetleg tapasztalat erről?
 
Sziasztok!

Nekem is sikerült mindent beszereznem a nem rég indított garnélásba, valószínű a növényekkel. Van némi planária (bár mostanában nem láttam), sok csiga, töménytelen mennyiségű kagylósrák, és elvétve látok néha garnélákat. Ebből alapvetően csak a garnéla és a süncsiga volt szándékos. A többiek az élet ajándékai. 😔 ☺️ Fura is, mert a halasba ilyesmik soha nem voltak.... Érthető okokból.
Az elején voltak kis garnélák, de mostanában nem látom őket. De a kagylósrákok még a felnőtt garnélákon is rohangálnak. Lehet közük a dologhoz? Azt olvastam ártalmatlanok...esetleg tapasztalat erről?
Tapasztalataim szerint a kagyolsrákok nem bántanak senkit. Túletetés mértékének visszafogásával lehet egész jól szabályozni a populációt. Planária már annál inkább bajos garníknál. ők szívesen levadásszák a frissen kelt példányokat. Ha ilyen faunát szedtél össze picit jobban néz körül hátha van hidrád is ők keményen ritkítottak nála mindig amikor megjelentek. :(
Visszatérve etess üvegtálból csak annyit amennyit hamar megesznek (ha nem rég indítottad van ott elég alga és biofilm amit tudnak enni a garnélák. azzal normalizálódhat a helyzet.
100%-os irtásra viszont csak vegyszer van. Az meg viszi a csigákat is :( személyes tapasztalat alapján a nemesebb fajokat hetekkel - hónapokkal később is akár.
Bocs ha úgy tűnik de nem lelombozni akartalak.
 
Tapasztalataim szerint a kagyolsrákok nem bántanak senkit. Túletetés mértékének visszafogásával lehet egész jól szabályozni a populációt. Planária már annál inkább bajos garníknál. ők szívesen levadásszák a frissen kelt példányokat. Ha ilyen faunát szedtél össze picit jobban néz körül hátha van hidrád is ők keményen ritkítottak nála mindig amikor megjelentek. :(
Visszatérve etess üvegtálból csak annyit amennyit hamar megesznek (ha nem rég indítottad van ott elég alga és biofilm amit tudnak enni a garnélák. azzal normalizálódhat a helyzet.
100%-os irtásra viszont csak vegyszer van. Az meg viszi a csigákat is :( személyes tapasztalat alapján a nemesebb fajokat hetekkel - hónapokkal később is akár.
Bocs ha úgy tűnik de nem lelombozni akartalak.
Planáriát láttam az elején, de már hetek óta egyet sem, így kicsit bizakodok, hogy inkább a tömeges elhullást választották. Mivel nem tudom, hogy mi a hidra, így abban bízom, hogy az nincs. Az üvegtálat már megrendeltem, holnap meg is érkezik. Amúgy 2-3 naponta etetek, nem gondoltam, hogy sok. Igaz csak egy icipici akasztós szűrő van beüzemelve.
A csigákat könnyen kiszedem, mivel csak 4 db süni van benne, de a vegyszer gondolom a garnélákat se kímélné, így az már problémásabb.
Köszi a tanácsokat! ☺️
 
Planáriát láttam az elején, de már hetek óta egyet sem, így kicsit bizakodok, hogy inkább a tömeges elhullást választották. Mivel nem tudom, hogy mi a hidra, így abban bízom, hogy az nincs. Az üvegtálat már megrendeltem, holnap meg is érkezik. Amúgy 2-3 naponta etetek, nem gondoltam, hogy sok. Igaz csak egy icipici akasztós szűrő van beüzemelve.
A csigákat könnyen kiszedem, mivel csak 4 db süni van benne, de a vegyszer gondolom a garnélákat se kímélné, így az már problémásabb.
Köszi a tanácsokat! ☺️
nagyon maguktól nem szoktak eltűnni, fenbendanin és no planária simán mehet be garnélák mellé is őket nem bántja. csak arra kell figyelni, hogy ha sok a csiga és a planária, akkor az elhullott dögök eléggé megkeverhetik a víz kémiát. és a sünik nem mehetnek vissza utána nagyon sokáig. + aktív szenes szúrést is írnak utána (bár nekem az se segített)
A 2-3 naponta etetés nem sok inkább az a bajos, ha a szétmálló táp belemegy a talajba. Mert ott nem a garnélák eszik meg hanem bárki más pl a planáriák.. ezért írtam a tálat szóval az jó, hogy szereztél.
 
Sziasztok,
Kb másfél hetente egyet fogok. A garnélák miatt nem nagyon akarok vegyszerezni, így a leszívás a módszerem.

20210901_205743.jpg

Ez gondolom azért nem számít inváziónak még...mi lehet a végső pont amikor már vegyszerhez kell nyúlni?
 
Sziasztok,
Kb másfél hetente egyet fogok. A garnélák miatt nem nagyon akarok vegyszerezni, így a leszívás a módszerem.

Ez gondolom azért nem számít inváziónak még...mi lehet a végső pont amikor már vegyszerhez kell nyúlni?
Sajnálom nagyon a dolgot... Én úgy olvastam, hogy a no planaria pont a garnéláknak nem árt. (meg ott pózol egy CRS a dobozán, szóval kimondottan ezt állítják)
A csigáknak viszont káros. A garnéláknak a planária árt inkább. ha még sok ilyet látok esküszöm rendelek egy adag no planariat, hogy legyen itthon :oops:
 
Tudja valaki, hogy ezek mik lehetnek?
Telepet alkotva élnek, a betta nem fogyasztja öket, és ha valami nagyobb dolog közeledik feléjük, megmerevednek (elöször azt hittem hogy felfelé álló vékony mellékgyökerek). Fényt érzékelik (sötétben megállnak, fényre újra mozogni kezdenek).


Ha a betta enné öket, tubifexre gyanakodnék.
Szerintem pedig tubifex. Csak nincs elég kajájuk azért ilyen fehérek. Ezt vedd bóknak, hogy megvannak mert csak szép tiszta vízben tenyészik, éli túl. Pár napig hagyd ki a betta etetését és hidd el megtalálja őket ;) (esetleg tegyél be egy coryt, vagy valami csík félét ha nagyon zavar.)
ha már napok óta ott vannak előbb utóbb a talajból amiből kijönnek (homok, mulm ilyesmi) kis csövecskéket építenek és törekszenek feljebb. ha ilyen a telep kinézete akkor tuti az. Ha csipesszel kihúzol óvatosan egyet és nagyító alatt nézed földigiliszta szerű a teste. Mármint teljesen hengeres, és van egy világos fehéres rész a zsigereknek. valamint ha fehér felületen nézed akkor azért látszani kell ha fakón is de, hogy kicsit barna árnyalatú.
 
Tudja valaki, hogy ezek mik lehetnek?
Telepet alkotva élnek, a betta nem fogyasztja öket, és ha valami nagyobb dolog közeledik feléjük, megmerevednek (elöször azt hittem hogy felfelé álló vékony mellékgyökerek). Fényt érzékelik (sötétben megállnak, fényre újra mozogni kezdenek).


Ha a betta enné öket, tubifexre gyanakodnék.
Az bizony. A tavamban is van itt ott. Ha nem eteted a bettát pár napig, fel fogja fedezni. Szerintem. 🙂
 
Szerintem pedig tubifex.
Nekem is tubifexnek tűnik.
Az bizony.
Köszönöm a válaszaitokat. :)
Etetéskor akadt egy egy tubi, amelyik gyorsan be tudta magát ásni az aljzatba, de nem gondoltam volna, hogy túlélik.

A betta szerintem már észrevette öket- én ugyanis a betta miatt fedezten fel a telepet, hiszen a tubifex rakásban szokott pihenni.
Enni nem eszi öket, de lehet hogy még túl kicsik neki. (Az akvariumban vannak vizibolhák, azok sem érdeklik. Ellenben nagyon szivesen elfogyasztotta a három egészen nagy teszt-amanot, de legkedvesebb élelme a csigáknak betett cukkini...🤷🏻‍♀️)
IMG_20211004_122547.jpg

A férgeken valóban megfigyelhetö a gyürüzöttség. Egy mulmcsövecskét is láttam ma, olyasmi mint egy hangyarakás.
Az akváriumban van agyag és virágföld, talán ebben kotorva maradhattak életben.

Kivancsi vagyok, hogyan alakul a jövöjuk.

Köszönöm még egyszer a válaszokat. :)
 
Van ebben szűrés? Mert ha igen akkor inkább kagylósrák lesz. Esetleg cyclops, de azok is csak kevésbé jobban tolerálják a víz áramlását, mint a daphnia. A kagylósrákkal nem bír az emésztése sem, azért nem eszi.
Van benne szürés de a betta miatt csak nagyon gyenge. Igazad van, hogy inkabb cyclopsok lehetnek, a formájuk alapján inkább arra hasonlitanak. :)
 
Találtam egy planariat.. természetesen nincs itthon no planaria. valaki tudja hol érdemes venni? ebayen láttam egy lengyel eladót... azért jobb lenne valami közelebbi.
Gondolom a csigáimat érdemes kimentenem... szóval nem lesz olyan gyors művelet.

A kiszáradástól elpusztul? ha kiszárítom az üreges követ amiben volt, akkor visszamehet majd?
 
Utoljára módosított:
Találtam egy planariat.. természetesen nincs itthon no planaria. valaki tudja hol érdemes venni? ebayen láttam egy lengyel eladót... azért jobb lenne valami közelebbi.
Gondolom a csigáimat érdemes kimentenem... szóval nem lesz olyan gyors művelet.

A kiszáradástól elpusztul? ha kiszárítom az üreges követ amiben volt, akkor visszamehet majd?
Planária ellen régóta a Fenbendanint használom . Sokkal olcsóbb és a csigáim sem bánják 😊
 
Köszönöm! Milyen csigákon tesztelted? Garnéláknak is jó?
Postakúrt , maláj tornyos , heléna és van valami nagyon picicsigám ami kifejletten 2 mn eres . Mindegyik birja .
Persze garnélákra használom 5 éve már sikeresen .
El mész egy állatorvosi rendelőbe s ott íratsz fel receptre , vagy havan nekik akkor adnak . Ha meg van a recept elmész egy állatpatikába és kiváltod . Én 50g. Ott szoktam venni 10g. Os kiszerelésekben . Hószú évekig elég .
 
Back
Oldal tetejére