• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Pistia stratiotes

SMAdrián

Kertész bálvány
Úgy látom, hogy ilyen topic nincsen, akkor nyitok egyet, hátha másoknak több tapasztalatai vannak ezzel a növénnyel.
@Z1234
(Azt én is megfigyeltem, hogy ilyen kis üvegben a Pistia nem nő nagy méretűre, valahonnan "megsejti", hogy kicsi az akvárium...)


Valahogy, ezt én nem így látom. Mért is? nálam 3 akváriumba van + 1 apóséknál a pincébe. Ami nálam van, egyik, mondható hogy nagy, de nem nő nagyra, csak terjeszkedik, kis levelekkel, ahogyan a többi kisebbekben is, a após pincéjében, egy 64 literes akváriumba, ahol csak a pince ablakából bejövő fényt kapja, a levelei, úgy 4-5 centisek, és kialakult a levél formája. (Nincs talaj, sem víz cserék. Ősze belerakott kerti tó víz, egészen tavaszig). Nem olyan mint a otthoni akváriumokban, ahol a levelei szinte simák. Nem ilyen szép zöld mint ezen a képen, de a levél hasonlósága megvan. 1.jpgItt szoktam teleltetni , egyes növényeket a tóból.

Nos tavasszal, ki szoktam rakni a tóba, és mikor már elkezd melegedni a víz (ami elég későn, mert 1 méter mély, és árnyékban is van a nap nagy részén), a kagylótutajok elkezdenek kiemelni a leveleit a vízből. De csak azok ami nagyobbra nőttek. Ezt még mai napig sem értem, hogy mi is az a ok, ami egy pince ablakában beszúródó fénytől, meg tud nőni, és az hogy ha kikerül a tóba, egy idő után kiemelkedik a vízből. Mi nincs meg neki, egy akváriumba? Szerintem, itt nem a üveg méret a lényeg, itt valami más lehet, és szerintem a hőfok sem, mert após pincéjében, 12-16 fok van télen.
 
A kerti tóban nekem is hatalmas méretűre nőnek és kicsit felfele állnak a levelei. Lehet a természetes fény is számít.
 
Úgy látom, hogy ilyen topic nincsen, akkor nyitok egyet, hátha másoknak több tapasztalatai vannak ezzel a növénnyel.
@Z1234



Valahogy, ezt én nem így látom. Mért is? nálam 3 akváriumba van + 1 apóséknál a pincébe. Ami nálam van, egyik, mondható hogy nagy, de nem nő nagyra, csak terjeszkedik, kis levelekkel, ahogyan a többi kisebbekben is, a após pincéjében, egy 64 literes akváriumba, ahol csak a pince ablakából bejövő fényt kapja, a levelei, úgy 4-5 centisek, és kialakult a levél formája. (Nincs talaj, sem víz cserék. Ősze belerakott kerti tó víz, egészen tavaszig). Nem olyan mint a otthoni akváriumokban, ahol a levelei szinte simák. Nem ilyen szép zöld mint ezen a képen, de a levél hasonlósága megvan. View attachment 90504Itt szoktam teleltetni , egyes növényeket a tóból.

Nos tavasszal, ki szoktam rakni a tóba, és mikor már elkezd melegedni a víz (ami elég későn, mert 1 méter mély, és árnyékban is van a nap nagy részén), a kagylótutajok elkezdenek kiemelni a leveleit a vízből. De csak azok ami nagyobbra nőttek. Ezt még mai napig sem értem, hogy mi is az a ok, ami egy pince ablakában beszúródó fénytől, meg tud nőni, és az hogy ha kikerül a tóba, egy idő után kiemelkedik a vízből. Mi nincs meg neki, egy akváriumba? Szerintem, itt nem a üveg méret a lényeg, itt valami más lehet, és szerintem a hőfok sem, mert após pincéjében, 12-16 fok van télen.


Ehhez még hozzá tenném, hogy a kerti tóban, nem szaporodik olyan gyorsan mint egy akváriumba.

Az én észrevételem, és amit gyanítok, hogy a tápban rejlik a titka. Ha sok táp van a vízbe, mint egy gondozott akváriumba, ott elkezd terjeszkedni(szaporodni). Ahol kevés táp van, ott saját magával(tövivel) foglalkozik. Nem növeszt új hajtásokat, csak növeszti e leveleit.

A vízből kiemelkedését , azt nem tudom hogy mi a ok vagy okozója. Csak azt tudom elképzelni , hogy a napfénybe, olyan spektrum, vagy fényforrás van, amit a akváriumi fényforrásokban, nem tudunk előállítani.
 
Szerintem a kutya nem ott van elásva, hogy az akváriumban hiányzik neki valamilyen "táp", vagy kevés a fény.

1586897290403.png

A Walstad könyben elég sok információ van allelopátiaval kapcsolatban. Ha google-ba beírod, hogy "pistia stratiotes allelopathy", akkor rengeteg tanulmány fog előjönni, ami ezzel a jelenséggel foglalkozik. Például Pistia S. bizonyos algákat gátló vegyületeket tartalmaz, illetve juttat be a vízbe. Az akváriumban a pistia mennyiségéhez képest arányaiban sokkal kevesebb víz van, mint egy (kerti)tóban vagy folyóban. Lehet, hogy a Pistia az akváriumvízbe valamilyen allelopatikus reagenst csempészik be, aminek a relatíve kevés víz miatt magasabb a koncentrációja mintha például tóban lenne a növény. Lehet, hogy ez a vegyület "pechjére" a saját növekedését is gátolja.... Ez csak egy tipp, lövésem sincs, kis üvegben miért nő kisebbre. Egy biztos, ha csak a tápanyag és fény gátolná a növekedését, akkor egy EI alapján tápozott kis akváriumban sok fénnyel elefántméretűre kellene nőniük.... Sikerült valakinek a képen látható méretű Pistiá-t növeszteni kis akváriumban? (ilyen a tavi méret)
 
Utoljára módosított:
sok fénnyel elefántméretűre kellene nőniük.... Sikerült valakinek a képen látható méretű Pistiá-t növeszteni kis akváriumban? (ilyen a tavi méret)
Ezzel mit értesz hogy sok fény? erősség vagy idő? mert én inkább időre gyanakodnék(12-14 óra)

Tudom milyen a tavi méret, és kb., ekkora szokott lenni, de csak tóban. A kérdés, még mindig az, hogy mért csak ott veszi fel ezt a formát?
 
Ezzel mit értesz hogy sok fény? erősség vagy idő? mert én inkább időre gyanakodnék(12-14 óra)

Tudom milyen a tavi méret, és kb., ekkora szokott lenni, de csak tóban. A kérdés, még mindig az, hogy mért csak ott veszi fel ezt a formát?
Sziasztok.
Nekem ugyan nem sikerult elefant mereture noveszteni, de ezt a format es nagyobb meretet a vivariumba behelyezett cserep viragalatetben hozta. Maga az alatet asszem 12 cm atmeroju, nem sok vizzel. Viszont telekakiljak a bekak es 12 orat vilagit felette a feny. Az akvariumokban apro levelu marad.
 
Sziasztok.
Nekem ugyan nem sikerult elefant mereture noveszteni, de ezt a format es nagyobb meretet a vivariumba behelyezett cserep viragalatetben hozta. Maga az alatet asszem 12 cm atmeroju, nem sok vizzel. Viszont telekakiljak a bekak es 12 orat vilagit felette a feny. Az akvariumokban apro levelu marad.

Pedig a virágalátétben gondolom alig van víz, még egy kis akváriumhoz képest is.... Milyen sűrűn cserélted a vizet az alátétben? Tápoztad az alátétet?
 
Nálam normál tápozás mellett rendszeresen kipusztult, vagy vegetált eldeformálódott, csökevényes levelekkel. Aztán egy akváriumátalakítás miatt felszínre került néhány frissen betett tápgolyó, a pistia pedig felzabálta a felesleges tápanyagot (megvédve engem az algától gondolom). Tenyérnyi méretű levelei lettek, sose láttam akkorákat. Sokáig sajnos nem tudott nőni, 40x22-es csak az akva. Azóta sem sikerült akkorákat nevelnem, valószínűleg kiürült a vízből a többlet.
A levelek emelkedését nem tapasztaltam, de megpróbálok régi képeket keresni, hátha látszik valami.
@tsokee -ék betta neveldéjében eleve hatalmasakra nőttek a pistiák, és a kakin kívül tudtommal nem volt más tápanyaguk.
 
Nálam normál tápozás mellett rendszeresen kipusztult, vagy vegetált eldeformálódott, csökevényes levelekkel.

Normál tápozás alatt Estimative Index jellegű NPK + mikro szinteket értesz? Volt elég Ca és Mg a vízben? (Ezt csak azért kérdezem, mert én relatíve keményebb vízben tartottam, illetve a környékbeli tavakban, ahol szaporítják (nem télen), ott is kemény víz van.)

felszínre került néhány frissen betett tápgolyó, a pistia pedig felzabálta a felesleges tápanyagot (megvédve engem az algától gondolom). Tenyérnyi méretű levelei lettek, sose láttam akkorákat. Sokáig sajnos nem tudott nőni, 40x22-es csak az akva. Azóta sem sikerült akkorákat nevelnem, valószínűleg kiürült a vízből a többlet.

Lehet, hogy jobban szereti, ha bizonyos "tápok" más formában vannak, mint a "klasszikus" folyékony tápokban? Pl vas folyékony tápban kelátolt formában van (pl Fe-EDTA), míg tápgolyóban (vagy halak, békák stb ürülékében) a vas pl szerves anyaghoz van kötve.
A természetes tavakban sem adagolnak kelátolt vasat a Pistia S.-nek és mégis jól nő. Több helyen annyira, hogy hajózást akadályozza. Biológiai szenyvíztisztításra is lehet használni.
 
Utoljára módosított:
Normál tápozás alatt Estimative Index jellegű NPK + mikro szinteket értesz? Volt elég Ca és Mg a vízben? (Ezt csak azért kérdezem, mert én relatíve keményebb vízben tartottam, illetve a környékbeli tavakban, ahol szaporítják (nem télen), ott is kemény víz van.)

Nem, mennyiséget. :D Colombo Floragrow Pro-t használok, komplett táp, részletes összetételt ne kérdezz kérlek, mert az ilyenekhez hülye vagyok. Szabó Henrik (nem tagelem, ki tudja mikor jut fel fórumra) tud talán többet róla. Korábban 2 ml-t adtam be, szépen kimérve, most már csak nyomok 2 pumpát lesz, ami lesz alapon.
A tápgolyók Osmocote-ok, 4 darab eshetett szét.
Azért írtam a normál tápozást, mert amióta láttam, hogy milyen szépen reagálnak az úszónövények a plusz tápanyagra, sokszor túltápozok megnövelt adaggal.

Szerk. : amíg sima csapvizet használtam, pár hét alatt kipusztult mindig. Viszont akkoriban másik fajta tápot is használtam. Most olyan 7es keménységre van visszasózva.
 
Utoljára módosított:
Én kifejezetten erre válaszoltam!😜
Jó, de én még azt se tudom, hogy EL-ezek-e. Bár az 50%-os heti vízcserét eleve nem tartom, szóval már ott bukott a dolog. :unsure: Csak nyomom bele a csodatápot.
Mondjuk a munkahelyi akvát látva nehéz lenne ráfogni, hogy csak a tápanyag növelése miatt kezdett el növekedni a pistia, de biztosan szerepet játszott benne. Itt bent még vegetálva se tudom életben tartani, ha pedig megnöveltem a tápot, megjelent a fonalalga. Más a fény, és csapvíz van használva.
 
Köszi a képeket :) Azért én látok némi különbséget, nálam soha nem tompul be úgy a levél vége. meg fura, hogy egyikünknél sem nő meg olyan nagyra. Én a kisebbeket szelektálom. @Rudi50 nél van a legjobb kép talán róla:
Áthoztam inkább ide, hogy ne ott offoljunk.
Semmi fura nincs abban, hogy kicsik maradnak a levelek. Az úszónövények zabálják a tápot, ha túlságosan kiegyensúlyozottan tápoztok, egyszerűen nem jut nekik elég a növekedéshez. Én eléggé szabadelvűen szoktam, van, hogy sokat kapnak, van hogy elfelejtem. Pl most legalább 2 hónapja nem adtam be tápot, nem akartam a melegben az algásodást kockáztatni, le is satnyultak a pistiák. Ezt a két anyatövet szoktam meghagyni, de elég laposak és csoffadtak most szegények. Az akva 40x22 cm alapterületű, szóval sok helyük nincs nőni.
 

Attachments

  • DSC_1019_copy_1036x1380.jpg
    DSC_1019_copy_1036x1380.jpg
    302.8 KB · Megtekintések: 17
  • DSC_1020_copy_1036x1380.jpg
    DSC_1020_copy_1036x1380.jpg
    306.5 KB · Megtekintések: 18
Áthoztam inkább ide, hogy ne ott offoljunk.
Semmi fura nincs abban, hogy kicsik maradnak a levelek. Az úszónövények zabálják a tápot, ha túlságosan kiegyensúlyozottan tápoztok, egyszerűen nem jut nekik elég a növekedéshez. Én eléggé szabadelvűen szoktam, van, hogy sokat kapnak, van hogy elfelejtem. Pl most legalább 2 hónapja nem adtam be tápot, nem akartam a melegben az algásodást kockáztatni, le is satnyultak a pistiák. Ezt a két anyatövet szoktam meghagyni, de elég laposak és csoffadtak most szegények. Az akva 40x22 cm alapterületű, szóval sok helyük nincs nőni.
Igazad van, ez már nem oda való. de hát egy kicsit mindenki szeret offolni :)
Hihetetlen, hogy hogy tud egy növény ilyen kicsi formában is ennyire szaporodni. Nálam az akváriumban a tiédnél is kisebb és szapora. és nem áll fel a levele. Itt jól látszik a többi úszónövényhez viszonyítva:
IMG_20210710_165157.jpg
Az állatkertben meg ekkorákat láttunk :)
IMG_20210529_104307.jpg
 
Én is azért szereztem belőle, mert kicsi és könnyen kordában tartható. Már ha az ember nem tápozza szét az akvát. Egyszer véletlenül felszínre került 3-4 darab két hete lenyomott táptabletta. Az eredménye néhány tenyérnyi tő lett. Hála az égnek nem okozott gondot az élővilágban, és az algásodást is elkerültem, de azt hiszem nagy szerepük volt a pistiákban benne.
Ugyanez igazi amúgy a limnobiumra is, ha van táp, ő is hatalmasra tud megnőni (hatalmas gyökérzettel.....).
Azért legyünk hálásak, hogy akváriumban nem kell ilyen méret miatt aggódni. 😁
1626064947326.png
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére