• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Pihenő Buddha

joesalty

Főkertész
Pihenő Buddha

Indítás: 2020.12.13.

Adatok:
-akvárium: 60x30x30 (54L)
-világítás: kezdésnek DIY led szalagos világítás (kb 2,2 méter, kb 2700 lumen, 3 csík 6000K, 2 csík 4000K)(később szabadon bővíthető, van itthon miből bőven), TC420 (naplemente, napfelkelte, holdfény)
-világítási idő: reggel 6-tól éjfélig, ebből a "fő" világítási idő kb 8 óra 70%-on (kb 35 lumen/l), a többi "holdfény" 5%-on ketyegtetve a ledeket
-szűrés: Atman előszűrő, Oase 100 külső szűrő, bio töltettel
-talaj: Dennerle 6 in1 (kb 2 cm vastagon), Ista Premium Soil (kb 3 cm)
-hardscape, Seiyru kövek, Mopani gyökér + rajta nano gyökerek ragasztva
-flóra: Eleocharis parvila mini (zselés) + a fán talán jávai moha
-fauna: később egy csapat valamilyen razbóra + garnélák
-tápozás: napi 1 ml Easy Carbo, 2,5 ml SEachem Fluorish Advance, hetente 1-1 nyomásnyi Green Aqua Micro Macro
-víz: full RO, egyelőre visszasózás nélkül (ez majd változni fog, ha jönnek a lakók), csere az első időszakban heti 3x, később a szokásos heti 30% a cél

Az előző akváriumokat sajnos idő és egyéb hiányosságok miatt két éve el kellett bontani. Azóta a technikák és az akváriumok csak a helyet foglalták a pincében. De mivel az előzőek "elég szépen elketyegtek" és nagyjából minden is van itthon, ezért párommal úgy döntöttünk, hogy pár év kihagyás után indítunk egy újat. A koncepció (hardscape, növények) teljes mértékben az Ő elképzeléseit tükrözik, én csak a "technikát" adtam alá... :)
A cél egy aránylag könnyen karban tartható, minimál akvárium létrehozása volt. Remélem problémamentes lesz, de kétségeim vannak egyelőre a tápozás és a fény kérdését illetően. Jó, nem jó, sok, kevés. Csak a szokásos para. Minden esetre árgus szemekkel figyelem majd a történéseket és ha kell, akkor módosítok.
A kép a feltöltést követő reggel készült, kicsit csalóka a fény, a telefon sokat kompenzált. (Valójában 5%-on megy a világítás)
piheno_buddha.jpg
 
A móka és a cseppteszt kipróbálásának kedvéért csináltam egy víztesztet. Az alábbiak jöttek ki:
FE: 0
KH: 0
PH: 6
NO2:0
NO3:3
TDS:60

Ezek közül, a saját táblázatom szerint is, csak az NO2 érték a jó... :)
Egyelőre még nincs pánik, lévén 24 óra sem telt el az indítás óta.
 
Megvolt az első vízcsere. 20 lityi le, 20 vissza, plusz a vízcsere alkalmából kaptak plusz bacit, illetve a szűrőben is lecseréltem az előszűrő szivacsot újrahasznosított biofilterre. Ezt korábban kellett volna megtenni, pontosabban az indítás előtt, de elfelejtettem. Egyébként a víz ködössége mára elmúlt, szép tiszta az akvárium. Növekedést egyelőre nem látok, de nem is csoda. Low-tech és csak 3 nap telt el.
Tegnap este látva a paramétereket, illetve a későbbi lakók érdekében felsóztam az akvát GH+-al, kb 250-es TDS értékre.. A vízcsere előtt mértem újra értékeket ez jött ki:
TDS: 237
Ph: 6,3
KH: 0
NO2: 0
Fe: 0,02
NO3: 1
Ami nagyon hiányzik, az a GH és K cseppteszt. Ezt hamarosan beszerzem.
Egyébként a csere után visszasóztam a csere előtti mért értékre, mert bezuhant a TDS 151-re. Holnap mérek újra, mert kaptak a csere után EasyCarbot, Mic-Macot.
Megjött az új "kütyü" is. Megleptem magunkat egy Adwa PH mérővel, csak hogy egyszerűbb legyen az élet a későbbiekben. Hát mit ne mondjak, bejövős... :)
Illetve az RO is upgraden esett át jelentősen, de ezt majd a megfelelő topikba... ;)
Egyelőre szép és jó minden. Csak maradjon is így. Kopp-kopp-kopp.
 
Ma a második 20 literes vízcsere is megvolt. Egyelőre minden rendben, szépen letisztult a kezdetek után, de a mért értékekkel még mindig nem vagyok megelégedve.
Itt egy táblázat az eddigi mérésekről (túl sok a piros, kevés a zöld...:) ) :
20201218_akva_ertekek.png
A GH-t egyelőre még a JBL csíkteszttel mérem, mert a csepp még nem jött meg, de közelítésnek kb jó lesz.
Ma is viszasóztam GH+-al , illetve kapott 1-1 nyomás Mic-Macot, illetve a napi 1 ml EasyCarbot és 2,5 ml Fluorish-ot a vízcserét követően.
A fa elkezdett nagyon haloványan taknyosodni a vékonyabb részeken. Növekedést még nem nagyon látok, mondjuk olvadást sem... Pedig kint sincs valami hideg :D
 
Újabb, szokásos vízcsere, visszasózás, stb. Csak egy átlag aki indítás... :)
Tegnap viszont beizzítottam a Sodastreames nagynyomású CO2 rendszert. Egyelőre mérsékelten oldok be, kb 30-35 bubi/perc sebességgel, GA-s Sander fa porlasztóval. Szép kicsi bubikat csinál, amik körbejárják az akváriumot. Egyelőre jónak tűnik.
Nem növeltem a fényen, egyelőre a tápozást fogom utána húzni. Tervek szerint 2 naponta fog az akvárium kapni 1-1 nyomás MIC-MACot, EC és Seachemen egyelőre nem változtatok.
A paramétereket az elején napi szinten mérem. Lassú emelkedés tapasztalható a PHban és a KHban illetve a vasban. De nem jelentősek, inkább csak jelzés értékkel.
Egyelőre ennyi.
Ha minden igaz, akkor még Karácsony előtt beköltözik egy marék Amano és 2-4 Otocinclus. A többiek csak az ünnepek után, vagy ha már olyan a paraméter, akkor a 2 ünnep között, de közelebb Szilveszterhez.
 
Végre tegnap megjött a maradék vízteszt is (persze a foszfát saját hülyeség miatt kimaradt, így battyoghatok el venni egyet...), így gyorsan tudtam mérni a kimaradt dolgokat. Egyelőre minden rendben, kivéve a szilikát, mert az kb kiverte a plafont. Olyan szín jelent meg a cseppteszten, ami nincs is a papíron.. Valahol 6 felett van az érték. o_O
Szerencsére a többi eddig alacsony értéket sikerült megfelelő szintre hozni. A titok a megfelelő tápozás. Hiába no, ha csak elolvassuk a Mic-Mac oldalán lévő információkat, de nem értelmezzük azokat, akkor nincs min csodálkozni... Az eddigi 20 literes akváriumra való adagot, megfelelően belőttem a valódi méretre.
Így már szépen kizöldült majdnem minden a táblázatban:
ertekek.png

Az biztos, hogy a következő vízcserénél nem fogok visszasózni, szerintem a 11-es GH érték kicsit magas. Jobb lenne 7-8 körül tartani.De majd meglátjuk.

Növekedés már látható a növényeken, paraméterek jók, szóval holnap költözés befele... :D
IMG_0804.jpg
 
Végre tegnap megjött a maradék vízteszt is (persze a foszfát saját hülyeség miatt kimaradt, így battyoghatok el venni egyet...), így gyorsan tudtam mérni a kimaradt dolgokat. Egyelőre minden rendben, kivéve a szilikát, mert az kb kiverte a plafont. Olyan szín jelent meg a cseppteszten, ami nincs is a papíron.. Valahol 6 felett van az érték. o_O
Szerencsére a többi eddig alacsony értéket sikerült megfelelő szintre hozni. A titok a megfelelő tápozás. Hiába no, ha csak elolvassuk a Mic-Mac oldalán lévő információkat, de nem értelmezzük azokat, akkor nincs min csodálkozni... Az eddigi 20 literes akváriumra való adagot, megfelelően belőttem a valódi méretre.
Így már szépen kizöldült majdnem minden a táblázatban:
View attachment 99329

Az biztos, hogy a következő vízcserénél nem fogok visszasózni, szerintem a 11-es GH érték kicsit magas. Jobb lenne 7-8 körül tartani.De majd meglátjuk.

Növekedés már látható a növényeken, paraméterek jók, szóval holnap költözés befele... :D
View attachment 99337

szia!
a vízteszteket mivel csináltad? szilikát vajon mitől olyan magas?
 
szia!
a vízteszteket mivel csináltad? szilikát vajon mitől olyan magas?
Szia!

Vízteszteket JBL cseppteszttel mérem. Megvettem a kisebbik packot az indulás előtt és ami még hiányzott, azokat hozzávettem utántöltő formájában (kivéve K, mert annak külön mérőedénye van).
A szilikátot én sem értem, hogy miért ennyire magas. De amíg nem okoz gondot, csak konstatálom, hogy enniy. De ha hosszútávon nem csökken értelmes mértékre, lehet beszerzek szilikát csökkentőt. De egyelőre nem babrálom, jó ahogy van... :D
 
nekem is nagyon magas a szilikát és én ssm tudom, hogy mi okozhatja...
szerinted???
a) aktiv talaj
b) csapviz
c) seyriu kő
 
nekem is nagyon magas a szilikát és én ssm tudom, hogy mi okozhatja...
szerinted???
a) aktiv talaj
b) csapviz
c) seyriu kő
Ötletem sincs. Lehet a visszasózás. Nincs opyan mennyiségű kő benne ami ennyire megemelné. Ha nem lenne cseppteszt fel sem tűnne. És egyébként véletlenül rendeltem a foszfát helyett... :)
 
szurodben nincs veletlenul zeolit?
Jo kerdes. Az Oasehez adott keramia van benne meg a regi szurokbol ujrahasznositott bio. De ha megfeszulok se tudom megmondani, hogy van-e benne. Kb 4 eve lettek vasarolva, de hogy mi, azt mar nem tudom. Lehet le kellene cserelni szep fokozatosan?
 
Sajnos ma volt elhullás, 2 kisebb rili pusztult el. Gyorsan mértem víz paramétert, de semmi kiugró. Picit magasabb a vas, a foszfát és a PH (mondjuk határon belül, illetve amit mértem az lenne a jó alapból), de ezt betudom annak, hogy előtte 3 órával tápoztam, illetve a CO2 is ment. Holnap rámérek megint a szokásos időben, amúgy is vízcsere lesz.
Remélem több elhullás nem lesz.
Viszont egy dolog zavar. Nem igazán akar letisztulni teljesen az akvárium vize. Tisztának tiszta, nem opálos, de még is. Pedig 3 napja raktam be Purigent is, de még nem az igazi valahogy.
Lehet rossz helyre tettem a szűrőben, vagy az Oase nem tudja rendesen megforgatni a vizet ahogy elvárt lenne. Majd elválik.
 
Mára is megvolt a megfelelő mennyiségű izgalom, csak hogy ne teljen nyugodtan a nap...
Reggel a szokásos rápillantás során vettem észre, hogy a hőmérséklet majd egy fokkal alacsonyabb, mint ami be lett állítva, illetve eddig volt. Furcsálltam a dolgot, de elő szokott fordulni, hogy egy-egy nagyobb szellőztetést követően lecsökken az akvárium hőfoka pár tizedet. De sajna nem ez volt a helyzet. A hőmérséklet folyamatosan, igaz szép lassan, de csökkent. Sajnos úgy néz ki megadta magát az Oase-hez járó fűtő. F*sz*...
Szerencsére volt itthon egy külső Hydor, és ha már ott voltam, akkor az egész Oase külső szűrőt lecseréltem a régi JBL-re. Sajnos engem is utolért az Oase konstrukciós hibája, folyamatosan pöfögött 10-15 percenként egy kis levegőt.
Ha már víz- és szűrő csere, akkor rápillantottam a bio töltetekre is, amiket átpakoltam az "új" szűrőbe. Hát, mit ne mondjak... Majdnem sírtam. Az Oasehez járó töltet szinte hófehér, kb mint amikor beraktam, az utólagosan betett bio töltet 90%-a zeolit (meg is lett a magas szilikát érték oka. Köszi @tsokee a tippet!). Egy pici barnaság volt a szivacson, de ennyi... Nem is értem, hogy a "gyári" töltet mire jó. Kb semmire.
Mivel az utólagos töltet tele volt zeolittal, így egyesével kiszedtem, a talán, Matrix anyag közül az összeset, valamint átválogattam az itthon lévő előkészített régi bio-t. Hát nem volt egy élmény, mit ne mondjak....
De legalább ez is rendben van.
Persze a jövő hétre tervezett hal beköltözés el lett halasztva, mert a szűrő kb visszakerült alap állapotba. Újra indul a 2 napos vízcsere, stb....
Remélem az eddig beköltöztetett fauna kibírja...
 
Ma voltunk GAban, természetesen üres kézzel nem lehetett eljönni... :)
Beszerzésre került egy mini Oxydator, új reagens a dropchekkerbe, Neo diffúzor a régi kínai helyett. Ez utóbbitól várok sokat, mert a kínai nem igazán porlasztott szépen. Volt egy kevés nagyon apró bubi, de mellette rengeteg nagy, ami csak felszállt a felszínre. Remélem a beoldás így egyenletesebb lesz.
Valamint beköltözött egy-egy csapat Zöld neon és Gyöngy dánió. Így végre megtelt élettel az akvárium.
Vízcserékkel átállok a heti kettőre. (20-20 liter). A halak érkezése miatt a napi csepptesztelés megmarad még 1-2 hétig, hogy biztos legyek abban, hogy minden rendben van a paraméterekkel.
Fotót majd villanyoltást követően. Remélem a csapatok nem fognak nagyon bujkálni.
 
Back
Oldal tetejére