• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

ph-kh, tds-gh

Rákerestem a neten, hogy az amazónia folyóiban milyen sótartalmú vizeket találni és megdöbbenve olvastam, hogy 8-40ppm. Merthogy egy csomó halacskánál az van a leírásban, hogy "Amazonas mellékfolyója"

Akkor ezek szerint csak a halak miatt nem is kellene visszasózni jelentősen az RO vízet? Nekem itthon 400 körül jön ki a csapból ami tápozástól hét végére már 500 körül mozog. Nem is csodálkozom, hogy RO előtt depressziós halaim voltak. Most meg vidáman kergetőznek. Szóval félreolvastam vagy tényleg ilyen alacsony?
 
Utoljára módosított:
Rákerestem a neten, hogy az amazónia folyóiban milyen sótartalmú vizeket találni és megdöbbenve olvastam, hogy 8-40ppm. Merthogy egy csomó halacskánál az van a leírásban, hogy "Amazonas mellékfolyója"

Akkor ezek szerint csak a halak miatt nem is kellene visszasózni jelentősen az RO vízet? Nekem itthon 400 körül jön ki a csapból ami tápozástól hét végére már 500 körül mozog. Nem is csodálkozom, hogy RO előtt depressziós halaim voltak. Most meg vidáman kergetőznek. Szóval félreolvastam vagy tényleg ilyen alacsony?
Csak a garniknak kell. Nekem a nagyban kb 30-as viz van nemtudom miota. Novenyek sem igenylik.
 
Csak a garniknak kell. Nekem a nagyban kb 30-as viz van nemtudom miota. Novenyek sem igenylik.
Mi a helyzet ebben az akváriumban a pH-val? Mert azt olvastam a fórumon, hogy a tiszta RO elég instabil ilyen téren. Főleg ha megy a CO2 is akkor tudtommal kell némi KH is hozzá.
Én azt tudom, hogy nálam a túl lágy vizet nem bírták az Ottok, sok elpusztult, most 8 körüli GH-ra emelés után meg régóta teljes a csapat. Már ami megmaradt :( TDS-meg kicsivel 300 felett.
 
Mi a helyzet ebben az akváriumban a pH-val? Mert azt olvastam a fórumon, hogy a tiszta RO elég instabil ilyen téren. Főleg ha megy a CO2 is akkor tudtommal kell némi KH is hozzá.
Én azt tudom, hogy nálam a túl lágy vizet nem bírták az Ottok, sok elpusztult, most 8 körüli GH-ra emelés után meg régóta teljes a csapat. Már ami megmaradt :( TDS-meg kicsivel 300 felett.

Nem tudom, az oto szerintem más tészta, elsősorban a vadon befogott állomány szokja nehezen a börtönt. Nálam 60-80 ppm közötti tds-en él a maradék és nem hullik tovább.
 
Mi a helyzet ebben az akváriumban a pH-val? Mert azt olvastam a fórumon, hogy a tiszta RO elég instabil ilyen téren. Főleg ha megy a CO2 is akkor tudtommal kell némi KH is hozzá.
Én azt tudom, hogy nálam a túl lágy vizet nem bírták az Ottok, sok elpusztult, most 8 körüli GH-ra emelés után meg régóta teljes a csapat. Már ami megmaradt :( TDS-meg kicsivel 300 felett.
Semmit nem meregetek. Tiszta ro viz csere hetente, tap es annyi. Dogles nincs. Nem tudom mennyi a ph. Dc sincs. Bubiznak a novenyek mint az allat. Szerintem se kh se gh-t nem tudnek kimutatni.
 
Mar nem. A ph controllert is szet szereltem. Annyi, hogy visszasozok es kesz. A harmonyba is elhagytam egy ideje a co2-t. Valtozatlanul talalok 0,5mm- es cbs vagy crs-t. A 13 akvariumbll mar csak 3 co2-s. Az egyikbe nem sozok semmit, kettobe igen. Meregeteseket mar elhagytam teljesen.
Mint egy legenda...
 
Meg tudja mondani valaki, hogy a TDS mit mér? Összekeménységet? Tudom, hogy vezetőképességet mér, de vízkeménység szempontjából melyik szó passzol rá? Merthogy mér miden sót az pedig az összkeménység nem? Vagy akkor nem tudom.

Vannak online kalkulátorok amik ppm-ből keménységet számolnak. Ezek alapján arra tippelek, hogy valamelyikkel egyenlő. Valójában a nyitó hozzászólásban is feltették ezt a kérdést de senki nem válaszolt neki GH = TDS/18?
 
Meg tudja mondani valaki, hogy a TDS mit mér? Összekeménységet? Tudom, hogy vezetőképességet mér, de vízkeménység szempontjából melyik szó passzol rá? Merthogy mér miden sót az pedig az összkeménység nem? Vagy akkor nem tudom.

Vannak online kalkulátorok amik ppm-ből keménységet számolnak. Ezek alapján arra tippelek, hogy valamelyikkel egyenlő. Valójában a nyitó hozzászólásban is feltették ezt a kérdést de senki nem válaszolt neki GH = TDS/18?
Kedden vízcserekor mértem 115 TDS - GH 6-7 - KH 4 => 115/18=GH 6,38 - ennyi bizonytalanság van a csepptesztben ( mikor színeződik el ?)
Ezek alapj akár jó is lehet GH= TDS/18 képlet
 
Kedden vízcserekor mértem 115 TDS - GH 6-7 - KH 4 => 115/18=GH 6,38 - ennyi bizonytalanság van a csepptesztben ( mikor színeződik el ?)
Ezek alapj akár jó is lehet GH= TDS/18 képlet
Köszi, én is erre jutottam, de valami vízszaki véleményére vagyok kíváncsi. Mert sokszor van egy kivétel ami miatt ha tízen mérnénk akkor is ezt hozzná ki, de ha szikes lenne a vizünk akkor már nem lenne jó ez az osztás. (ez csak egy béna példa)

Mert ugye a GH az az összkeménység. Ami az állandó és a változóból áll össze. A változó az a kh ami mindig kisebb szám mint a GH hisz a GH a teljes a KH meg annak része.

De ha szikes a vized ami azt jelenti szódabikarbónát tartalmaz akkor a KH lehet 10 miközben a GH-d csak 5. S a TDS mérő valszeg ezt a sót is méri és akkor már mégsem jó a képlet.
 
Köszi, én is erre jutottam, de valami vízszaki véleményére vagyok kíváncsi. Mert sokszor van egy kivétel ami miatt ha tízen mérnénk akkor is ezt hozzná ki, de ha szikes lenne a vizünk akkor már nem lenne jó ez az osztás. (ez csak egy béna példa)

Mert ugye a GH az az összkeménység. Ami az állandó és a változóból áll össze. A változó az a kh ami mindig kisebb szám mint a GH hisz a GH a teljes a KH meg annak része.

De ha szikes a vized ami azt jelenti szódabikarbónát tartalmaz akkor a KH lehet 10 miközben a GH-d csak 5. S a TDS mérő valszeg ezt a sót is méri és akkor már mégsem jó a képlet.
Egyébként meg biztos nem jó ez az egész, mert ha jól emlékszem Victor -tól olvastam többször is, hogy a táp miatt 300-as TDS-t mér minimális GH mellett.
De majd mindjárt írja úgyis... ;)
 
Egyébként meg biztos nem jó ez az egész, mert ha jól emlékszem Victor -tól olvastam többször is, hogy a táp miatt 300-as TDS-t mér minimális GH mellett.
De majd mindjárt írja úgyis... ;)
Ezt én is alátámasztom
Nálam a nagyobbikba GH: 7 tds: 270 ez tápozott aki
Kicsi GH: 5 tds 150 ez nagyon vékonyan tápozott garnélás.
 
Vegul is ez jo pelda miert nem TDS-re sozunk vissza:
csapviz TDS:550 GH12 KH8 >>> 1GH=45,8TDS
60 literes akva TDS:500 GH9 KH1 >>> 1GH=55TDS
150 literes akva TDS:400 GH4 KH2 >>> 1GH=100TDS
 
Egyébként meg biztos nem jó ez az egész, mert ha jól emlékszem Victor -tól olvastam többször is, hogy a táp miatt 300-as TDS-t mér minimális GH mellett.
De majd mindjárt írja úgyis... ;)
Bocsi, lecsúsztam :D:). Tengnap egész nap meló volt 8-tól 22-ig. De igen! Én max az RO szűrőnél használom mostanában a TDS mérőt, akvárium esetén meg vízcsere után GH cseppteszt, de persze nagyjából már tudom, hogy hány kanál GH+ kell a vízbe.
 
Ezt a TDS mérő dolgot én úgy értelmezem, hogy amikor már van egy beállt akvárium, tápozás, belőtt GH, akkor megnézzük mennyi a TDS és utána, a vízcserék alkalmával ezt mérjük, erre sózunk, nem vacakolunk a cseppekkel. Max néha lecsekkoljuk, nem mászott-e el valami. Javítsatok ki légyszi :D
 
Vegul is ez jo pelda miert nem TDS-re sozunk vissza:
csapviz TDS:550 GH12 KH8 >>> 1GH=45,8TDS
60 literes akva TDS:500 GH9 KH1 >>> 1GH=55TDS
150 literes akva TDS:400 GH4 KH2 >>> 1GH=100TDS

Akkor ezek szerint, ha TDS-re sózok vissza az baj? Semmiféle negatív következményét nem láttam még. 130-as TDS mellett kh 0-1 GH 3-4. GA-s GH+ használok, a RO vizem sózás nélkül 15-17ppm. Azért én nem igazán csepptesztelnék visszasózáskor.

Egyébként az előzőekben említettekhez. A nagy növényesbe nem használok sókat. Full ROval cserélek vizet, vastag tápozás van, a tds valahogy 300 körül áll meg. Vizcserekor lemegy kb 200ra. A kicsi garnélásban sózok, ott mindig 150ppmre lövöm a csere vizet, az aksiban is ennyi a ppm. Ott stabilan megáll a tds és a full biorio töltet + az amazonia talaj co2 nélkül 6,4-6,6 között stabilan tartja a ph-t. Csak akkor szoktam mérni valamit, ha látom, hogy a garnélák elkezdenek izomból úszkálni.

De, igazából, én bármit elhiszek nektek
 
Back
Oldal tetejére