• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

szemjan

Nézelődő
Sziasztok vizforalás után 1 napig hagytam álnia vizet majd neptun féle antiklort tetema vizbe. ezek után megmértema viz paramétereit a ph 8,5 a gh4 a KH 21 vagyis lágy lugos vizem van de magasa karbonát keményésge nagyon is a azvába semm dekoráció nicsn égetet agyag talaj van szóval nemértem miért oylan nagy. Mit tehetnék ez ellen eső vizet nemtudok szerezni se ozmo vizet vastagon áll az akvárium oldalán a vizkő a halakon látszik nemszertik régen probáltam co2 de a test nemmutatot semmit a magas karbonát tartalom miatt. azt ajánloták hogy aqutant használjak szerintetek segit mi a baj azal amit csinálok?
 
Hali!

Biztos jók a tesztek?
A gh összkeménység, amiben benne van a kh.(van néhány eset amikor ez nem igaz)Tehát ha 21 a kh akkor már többnek kéne lennie a gh-nak, de sry ha tévedek.

A 8.5 kh elég magas, mivel mérted?
Nekem 7.5 kh és 22-25 a kh és nincs probléma.
 
Jogos, sry , nagyon álmos (névnapos) este volt :oops: Thx!

Tehát a 8.5 ph magas.

Nekem 7.5 a ph. és 22-25 a kh.(értem ez alatt a csapvíz, és nem az akvárium)
 
Emperor_ said:
A forralás pedig a változó keménységet "veszi ki a vízből".
Ez igaz, viszont itt más a probléma. Nem a KH magas, hanem a lúgossági fok, vagyis szikes a víz. Ennek oka a nátrium-hidrokarbonát (szódabikarbóna/NaHCO3) és a nátrium-karbonát (szóda/sziksó/Na2CO3). Ez esetben a forralás nem megoldás, sőt ront a helyzeten, mert a két vegyület aránya eltolódik a szóda felé, ami növeli a pH értéket. Ráadásul a szóda jobban oldódik, így hőkezelésnél nem történik csapadékképződés, mint Mg(HCO3)2 vagy Ca(HCO3)2 esetében.
Megoldás: 1-2% sósav keverése a cserevízhez (pH méréssel együtt) és/vagy MgSO4 + CaCl2 adagolása GH: 10-15 nk fokig. A két vegyület stabilizálja a kémhatást, továbbá az utóbbi cserebomlással megszünteti a káros Na-sókat.
 
van egy kis kavar.
A Ph-vízkeménység-oldott CO2 táblázatokban egyik helyen a vízkeménységi oldalon Kh vagyis karbonátkeménység szerepel, máshol viszont nk vagyis német (állandó) keménység.
A reagensem viszont összkeménységet és karbonátkeménységet mér, tehát állandó keménységet nem is lehet vele. Na akkor most mi van.
A Kh vagy az nk szerinti számolásnál nagyon nagyon eltérő eredmény jön ki a CO2-re.
 
beeex said:
van egy kis kavar.
A Ph-vízkeménység-oldott CO2 táblázatokban egyik helyen a vízkeménységi oldalon Kh vagyis karbonátkeménység szerepel, máshol viszont nk vagyis német (állandó) keménység.
A reagensem viszont összkeménységet és karbonátkeménységet mér, tehát állandó keménységet nem is lehet vele. Na akkor most mi van.
A Kh vagy az nk szerinti számolásnál nagyon nagyon eltérő eredmény jön ki a CO2-re.
A reagens a változó keménység függvényében a ph-t méri. A karbonátkeménység=változó keménység=Kh. Az nk az egy mértékegység, német keménységi fok (olyan, mint a hosszúságnál a méter).
pl. a csapvizem keménységi adatai: GH (összkeménység) 10nk°; KH (karbonátkeménység) 6nk°.
A fenti adatot sokszor igy is meg szokták adni: 10GH, 8KH, tehát mértékegységnek használják a rövidítést. Sőt még úgy is láttam, hogy a változó keménység mértékegységének "nkk"-t használnak.
 
Igen, de van az a táblázat, ahol az x tengelyen a ph, az y tengelyen a keménység szerepel, és a táblázatban hozzájuk rendelve a CO2 színt.
na ott az y tengelyen szerepel egyik helyen a Kh, máshol a Nk.
Nálam a Kh 8, a teljes keménység 15
 
beeex said:
Igen, de van az a táblázat, ahol az x tengelyen a ph, az y tengelyen a keménység szerepel, és a táblázatban hozzájuk rendelve a CO2 színt.
na ott az y tengelyen szerepel egyik helyen a Kh, máshol a Nk.
Nálam a Kh 8, a teljes keménység 15

Ahol KH van írva az a korrektebb, ahol NK van írva ott egyszerűsítenek, de ugyanarra gondolnak (feltételezik, hogy úgyis tudja az olvasó, hogy ott a változó keménységnek a fokát írták nk mértékegységben).
Ami a Te szempontból lényeges: a 2 tengelyen a ph és a változó (karbonát, KH) keménység van. Ebből nincs más, nincs más mértékegység sem amit esetleg valamilyen tört számmal kellene átváltani.
 
1-2 óra utánanézéssel már válaszolok is magamnak és annak aki találkozik hasonló gonddal: kh-t kell nézni nem a gh-t, mint ahogy bizonyos oldalakon a táblázatban rosszul szerepel.
a különbség: Ph 7 mellett a Kh-m 10 és a gh-m 15. Az CO2-ben kh esetán 30, (jó) gh-t nézve meg 43 ami sok.
 
Tiszteletem az Uraknak!
Mivel nem találtam kimondottan víz tesztek topicot ezért ide írok!
A minap vettem egy Sera ammónia/ammónium tesztet!
Ellenőrizni az akvárium szűrését!
Mielőtt neki fogtam volna tesztelni az ammoónia szintet.
Még Neptun pH tesztel megnéztem a víz pH-ját is ami 8 körüli!
Sötétebb mint a szinskálán a 7.5-es szín!
A teszthez a vízet a heti vízcsere előtt vettem ki az akiból és másnap használtam fel!
A Sera teszt színskáláján a halványzöld színre szineződött a kémcsőben lévő folyadék ami 0.5mg/l ammónia szintetjelent.
Ez a 8-as pH étéknél már veszélyes hosszútávon!
Kérdésem az lenne mivel a Sera leírásában láttam, hogy a pH nagyban beleszólhat az ammónia szint meghatározásába.
Akkor is ezt az eredményt kaptam volna ha a CO2-vel beoldott vízből veszek mintát amit azonnal tesztelek?
Hisz a víz ilyenkor a pH-ját változtatja az az savasodik!?
Másik kérdésem az lenne még, hogy ezek a reagnes folyadékok mennyire veszélyes anyagok?
A harmadik reagens hozzáadása után eléggé büdi lett a szobában!
 
A teszteket tesztekkel teszteld, különben a tesztek teszteredményei hamar hintába tesznek. :)
A másik. Egy napig állt a vized "szűrés nélkül". Ezután ammóniát mérni nem bölcs dolog.
Azonnal a vízből, különben túl sok lesz a ha.... ;)
 
Nigro said:
A teszteket tesztekkel teszteld, különben a tesztek teszteredményei hamar hintába tesznek. :)
A másik. Egy napig állt a vized "szűrés nélkül". Ezután ammóniát mérni nem bölcs dolog.
Azonnal a vízből, különben túl sok lesz a ha.... ;)
Köszi az infót!
Sejtettem én is, hogy azonnali tesztelés kell!
És ha nem Sera akkor melyik gyártó tesztjével lenne még célszerű megnéznem az ammónia szintet?
Illetve ha már a szűrő hatékonysága vizsgálata a célom mit lenne még érdemes mérnem (nirát/nitrit)?
Erre mindre szükség van?
Nem elég-e egy paraméter pontos meghatározása a szűrés minőségére?
 
Hali!

Nekem van vagy 10 féle tesztem, egyiket sem használom.
(ez off téma:A tengerinél a korallok mutatnak minden változást de ha van egy megfelelő sémád és arra beállsz akkor oda sem kell, csak megvettem feleslegesen.Ugyanez vonatkozik az édesvízire is.)
A növényesnél is felvetődik a kérdés, minek?

Beállítok egy megfelelő szűrőt, megfelelő (azaz kiváló) szűrőanyagokkal, hetente cserélem a vizet és megfelelően tápozok, CO2-zök, megfelelő a világítás mi kell még?
Az ammonia csak akkor halmozódik fel ha valami rothad, túletetsz, leülepszik a szmötyi, de ha ezek nincsenek, akkor nem tudom, hogyan tud heti (teszem fel)50% vízcserénél felhalmozódni annyi ammónia.

Én, az 1 hónapja indított kis aksimnál se teszteltem, semmit, minek? Minimális az alga de az is csak azért mert én indításkor sem csináltam heti 1 vízcserénél többet, holott azt minden nap vagy másnap kellett volna.És most már kezd visszaszorulni.

Egyébként a tesztek tesztje szerint (külföldi oldalon olvastam,( asszem a korallenriff.de )hogy a Sera az egyik leggyengébb teszt.Ezt ha csak én állítanám akkor jó--lehet, hogy hülye vagyok--de mikor az akvarista társadalom nagy része is ezt mondja akkor már van benne valami.Evvel nem azt állítom, hogy a Tiéd biztos rossz, de azonos teszteken belül is nagy a "szórás" nem egyformát mutatnak.Erre példa volt nyáron amikor egy barátom a Sera NO3 tesztjével a vizem más volt mint a sajátommal. "Csak" 40 volt az eltérés......

Vagy csak én látom olyan egyszerűen?
 
Sziasztok!
többszöri mérésre is ugyanazokat az eredményeket kapom:
ph: 7,5
karbonátkeménység: 19nk
összkeménység: 13nk
Ez így nyilván lehetetlen. Rossz a teszt? Vagy a leírásban felcserélték a kettőt? Sajnos csak 300ft-os neptun tesztek.
Valamint a 4dk-s oldat (dropchekerbe) előállításával kapcsolatban lenne egy kérdésem. dk=nk? :roll: Köszi a segítséget
 
Back
Oldal tetejére