• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

Sziasztok!
Itt a fórumon olvasottak alapján végeztem egy kísérletet.
Felhasznált tesztek: JBL cseppteszt (PH 3,0-10,0; PH 6,0-7,6; GH; KH; TDS mérő)
Felhasznált anyagok: Ioncserélt víz; GA GH plus; szódabikarbóna
Három lépésben mértem, az alábbi erdményeket kaptam:

1. Ioncserélt víz (2 dl):
PH: 5,5
GH: 0
KH: 0
TDS: 2 ppm

2. Ioncserélt víz (2 dl)+ egy csipet GH plus:
PH: 5,5
GH: 2,5
KH: 0
TDS: 50 ppm

3. + egy parányi szódabikarbóna
PH: 7
GH 2,5
KH: 2
TDS: 80 ppm

A következő kérdésem merült fel, mi történik a PH-val, ha a kísérlet során kapott PH7 vizet, ami már stabil, hozzá öntöm pl a csapvízhez PH8?

kapsz egy még stabilabb vizet pH 7,6-7,8 körül
 
kapsz egy még stabilabb vizet pH 7,6-7,8 körül

5L csere vizet vissza sóztam GH+al 100 TDS-ig, így a GH 4,5 lett. Ezután 105 TDS-ig adtam hozzá szódabikarbónát, KH 1, PH 6,8.
Megtörtént a csere, vártam két órát és mértem. Az akvárium víze PH 7,5-ről lement 7 re, theát működik a dolog, kérdés marad-e a PH továbbra is 7?
 
Sziasztok!
Itt a fórumon olvasottak alapján végeztem egy kísérletet.
Felhasznált tesztek: JBL cseppteszt (PH 3,0-10,0; PH 6,0-7,6; GH; KH; TDS mérő)
Felhasznált anyagok: Ioncserélt víz; GA GH plus; szódabikarbóna
Három lépésben mértem, az alábbi erdményeket kaptam:

1. Ioncserélt víz (2 dl):
PH: 5,5
GH: 0
KH: 0
TDS: 2 ppm

2. Ioncserélt víz (2 dl)+ egy csipet GH plus:
PH: 5,5
GH: 2,5
KH: 0
TDS: 50 ppm

3. + egy parányi szódabikarbóna
PH: 7
GH 2,5
KH: 2
TDS: 80 ppm

A következő kérdésem merült fel, mi történik a PH-val, ha a kísérlet során kapott PH7 vizet, ami már stabil, hozzá öntöm pl a csapvízhez PH8?
Szia!


Amennyire én tudomn: IONcserélt vagy RO viz PH-ja lényegtelen (bármi - igen kis mennyiségben is - elviszi bármilyen irányba).
Ugyanezért a csak GH -val visszazott viz se nagyon számit amig nincs mellette elegendő KH. Kérdés hogy milyen GH-val sózoz vissza, mert vannak olyanok amiben van valamennyi KH növelő. A nálam okosabbak el tudják magyarázni mindennek a kémiáját is.
 
5L csere vizet vissza sóztam GH+al 100 TDS-ig, így a GH 4,5 lett. Ezután 105 TDS-ig adtam hozzá szódabikarbónát, KH 1, PH 6,8.
Megtörtént a csere, vártam két órát és mértem. Az akvárium víze PH 7,5-ről lement 7 re, theát működik a dolog, kérdés marad-e a PH továbbra is 7?
Egy nap után is maradt 7 a PH, pedig a szűrőanyag szinterezett üveg. Most már csak meg kell próbálnom 7 alá vinni a PH-t ezzel a technikával.
 
Egy gyakorlati kérdés. Ti hogyan, hol tároljátok a GH+ sót? Kb 1/3-ig van GA doboz és teljesen bevizesedett??? Próbáltam szárítani kupak nélkül szobahőmérsékleten távol az akvától és a lámpa tetején is de csak egyre rosszabb. Van valami trükkje? Járt már más is így?
 
Egy gyakorlati kérdés. Ti hogyan, hol tároljátok a GH+ sót? Kb 1/3-ig van GA doboz és teljesen bevizesedett??? Próbáltam szárítani kupak nélkül szobahőmérsékleten távol az akvától és a lámpa tetején is de csak egyre rosszabb. Van valami trükkje? Járt már más is így?
Sajnos az a tapasztalatom, hogy itt is kellene az a belső doboztető, ami a GA-s tápporoknál (Kálium-Nitrát, Kálium-Szulfát stb ) van. Egy korábbi dobozzal már jártam én is úgy, hogy a felétől már úgy kellett kivésni belőle a port, viszont a mostani 500 grammoshoz , 3D nyomtatóval lett készítve egy ilyen belső tető. Most félig van, és pár laza csomót leszámítva teljesen por állagú az anyag.
 

Attachments

  • 20200322_145009.jpg
    20200322_145009.jpg
    171.4 KB · Megtekintések: 43
  • 20200322_145019.jpg
    20200322_145019.jpg
    172.2 KB · Megtekintések: 43
Sajnos az a tapasztalatom, hogy itt is kellene az a belső doboztető, ami a GA-s tápporoknál (Kálium-Nitrát, Kálium-Szulfát stb ) van. Egy korábbi dobozzal már jártam én is úgy, hogy a felétől már úgy kellett kivésni belőle a port, viszont a mostani 500 grammoshoz , 3D nyomtatóval lett készítve egy ilyen belső tető. Most félig van, és pár laza csomót leszámítva teljesen por állagú az anyag.

Dupla PE zacskó nem lett volna egyszerűbb megoldás? :p
 
Egy gyakorlati kérdés. Ti hogyan, hol tároljátok a GH+ sót? Kb 1/3-ig van GA doboz és teljesen bevizesedett??? Próbáltam szárítani kupak nélkül szobahőmérsékleten távol az akvától és a lámpa tetején is de csak egyre rosszabb. Van valami trükkje? Járt már más is így?
Nekem a hálószobában az egyik fiókban van, lassan 1,5 éve, semmi baja. Míg korábban elöl volt, én is így jártam.
 
Lehet, de magamnak nyomtattam ;), és megvolt hamar mivel nem kellett hozzá sok anyag. Innentől meg kényelmesen nyitható. Viszont beigazolódni látszik, hogy maga a tető nemigazán zár páramentesen , szóval egy ilyen fejlesztés azért jól jönne.
@viktorlantos vélemény?

A pilverkupakok kb semennyit sem zárnak, miután egyszer meg lettek bontva. A belső párazáró kupak (amit csináltál) kiváló megoldás, vagy esetleg egy zsacsi szilika páramegkötő kellene bele (mint a Salty Gh+-ban van), vagy is-is :D
 
Egy gyakorlati kérdés. Ti hogyan, hol tároljátok a GH+ sót? Kb 1/3-ig van GA doboz és teljesen bevizesedett??? Próbáltam szárítani kupak nélkül szobahőmérsékleten távol az akvától és a lámpa tetején is de csak egyre rosszabb. Van valami trükkje? Járt már más is így?
Nemcsak GA-s probléma, szerintem ez az anyag ilyen.

Részemről megoldás: kiadagolom kisebb dobozba (kék tetős mini kb. 25ml doboz - 1000 féle méretben van amúgy), ezért a nagy dobozhoz csak pár havonta nyúlok hozzá. A kicsiben is előfordul a vége felé hogy elkezd összeállni, vagy akár megfolyósodik.
 
Sziasztok.

80 l nettó az akváriumom. 10/4-5 Gh-Kh-ra van visszasózott RO víz.

Vízcsere heti 25%, RO vízzel. Tegnap vízcsere után készülődtem a sózásra, de furamód még mindig 10/4-et mértem. Megismételtem, akkor is 10/4. Neptun cseppteszt.

Dekoráció, kő nincs az akváriumban. Viszont rengeteg a csiga, azokat az üvegen szétnyomom (naponta 10-15 db, átlag gombostűfejnyi) , a garnélák meg takarítanak.

Szóval a kérdés: okozhat keménység növekedést a sok széttört csigaház? Azt gondolnám nem, hiszen a házépítéshez a vízből használta fel az ásványi anyagokat.
 
Sziasztok.

80 l nettó az akváriumom. 10/4-5 Gh-Kh-ra van visszasózott RO víz.

Vízcsere heti 25%, RO vízzel. Tegnap vízcsere után készülődtem a sózásra, de furamód még mindig 10/4-et mértem. Megismételtem, akkor is 10/4. Neptun cseppteszt.

Dekoráció, kő nincs az akváriumban. Viszont rengeteg a csiga, azokat az üvegen szétnyomom (naponta 10-15 db, átlag gombostűfejnyi) , a garnélák meg takarítanak.

Szóval a kérdés: okozhat keménység növekedést a sok széttört csigaház? Azt gondolnám nem, hiszen a házépítéshez a vízből használta fel az ásványi anyagokat.

Biztosan nem a csigaház. Mi a talaj az akváriumban?
 
Biztosan nem a csigaház. Mi a talaj az akváriumban?
Dennerle táptalaj, rajta Tropica aquarium soil. Január közepén indult, illetve előtte üresen ment 2 hetet.

Csak a 15 neon új, meg a felszaporodott csigasereg. Garnélák kb. 3 hete vannak, kb. 30 db.
 
Sziasztok.
Van egy 126 l akváriumom. Ma mértem a gh30,a kh19.Extrém magas. Sajnos halak is vannak benne. Ioncserélt RO vizem is van itthon.Milyen arányban, és hogyan adjam hozzá az ioncserélt vízet, hogy a halak ne boruljanak fel.?
Előre is köszönöm a válaszokat.
 
Sziasztok.
Van egy 126 l akváriumom. Ma mértem a gh30,a kh19.Extrém magas. Sajnos halak is vannak benne. Ioncserélt RO vizem is van itthon.Milyen arányban, és hogyan adjam hozzá az ioncserélt vízet, hogy a halak ne boruljanak fel.?
Előre is köszönöm a válaszokat.
30-40 %-ot szerintem nyugodtan cserélhetsz egyszerre RO-val, mint egy sima vízcserekor. Utána meg csak rajtad múlik, hogy milyen gyakran ismétled a kívánt keménység eléréséig. Persze azért ne többször naponta...;)
 
30-40 %-ot szerintem nyugodtan cserélhetsz egyszerre RO-val, mint egy sima vízcserekor. Utána meg csak rajtad múlik, hogy milyen gyakran ismétled a kívánt keménység eléréséig. Persze azért ne többször naponta...;)

Tapasztalatból mondod? Sztem az sok lesz egyszerre. Max 20%, ha nincs visszasózva egyáltalán. 100 l 30 nk° vízből fogsz 60 l-t, és hozzákeversz 40 l 0 nk° vizet, akkor a vége az 18 nk° lesz. 20 l 0 nk°-val csinálva 24 °nk lesz a végeredmény.

Persze az pro érv, hogy van aki 50% vízcserét csinál RO-val, majd az akváriumban sózza vissza. Ott ugye rövid időre feleződik a keménység.
 
Tapasztalatból mondod? Sztem az sok lesz egyszerre. Max 20%, ha nincs visszasózva egyáltalán. 100 l 30 nk° vízből fogsz 60 l-t, és hozzákeversz 40 l 0 nk° vizet, akkor a vége az 18 nk° lesz. 20 l 0 nk°-val csinálva 24 °nk lesz a végeredmény.

Persze az pro érv, hogy van aki 50% vízcserét csinál RO-val, majd az akváriumban sózza vissza. Ott ugye rövid időre feleződik a keménység.
Persze minél óvatosabban, annál jobb. Igen én az akvában sózom az RO vizet utólag. Már előfordult, hogy egyszerűen elfelejtettem ( 40%-ot cserélek ) és másnap jutott eszembe, hogy júúúújjj!!! Senkinek nem lett semmi baja.
Minél óvatosabban, annál jobb!!!
 
Back
Oldal tetejére