• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

Szódabikarbonával. De ha új indítás, akkor esélyes hogy majd "magától" feljebb megy.
Van egy ilyen TOPIK, bár nem túl sok hozzászólással... legalább könnyen végig tudod olvasni :)
Köszi, átolvastam. Ami a probléma, hogy a cserevizem ph 6.5-6.8 között van 150 tds, ro előre visszasozva... aksiban meg egyből 6.0ra csökken...co2 alig pötyög ( 5 ms-ként egy bubi) bízom benne hogy az új talaj, de a megjelenő alga egyik oka lehet az egész ( alacsony ph—nem megfelelő szűrés— alga)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Nem éppen pH-kH-Gh, de nem találtam jobb helyet a kérdésemnek.
Szilikát (Sio2) ügyben kérnék segítséget.

Az akváriumom 4,5 éve üzemel folyamatosan, csapvízzel. Az utóbbi 1 évben tettem bele nagymennyiségű lávakövet. Attól kezdve, elöntött az ecsetlaga (az ok-okozati összefüggést nem garantálom, de ezt figyeltem meg). Az utóbbi két hónapban még a barna alga is vastagon ellepett mindent. :-(
@conrad1616 által szert tettem egy SiO2 tesztre. Nosza, mérek... Az eredmény valahol 12-16mg/l között volt. Ez egy kicsit sokkk.
Gondoltam, itt az idő beüzemelni a RO készüléket és átállni RO vízre. Persze fokozatosan, hogy a még életben lévő halak túléljék az akciót.
Első lépésként, vettem SiO2 csökkentőt, mert kiszámoltam, hogyha simán 30-40%-okat cserélek RO vízzel, akkor kb. SOHA nem érem el a <0,8mg/l SiO2 koncentrációt.
A gyártó szerint, 1 liter remover, 15-20g SiO2 megkötésére alkalmas (ez többek között a PO4 koncentációtól is függ természetesen). Egyszerre 100g megkötőt teszek egy lebegtető szűrőbe, amin átfolyatom a szűrő vizét. Ezt már lassan egy hete csinálom, de 4-5mg/l alá semmiképp sem tudom leszorítani a koncentrációt. Itt megállt a csökkenés. (Hozzá kell tennem, hogy egy hónapja megkövesedett fát és sódert is raktam a vízbe. Lehet, hogy abból oldódik ki a szilikát? Ráadásul annyi, hogy amit kiszedek a szilikát mentesítővel, az azonnak pótlódik is a vízbe?)

Számításaim szerint, a nettó 250 liter vízemben kb. 4 gramm SiO2 volt (250l x 16mg/l = 4gramm). Meg persze volt benne pl. PO4 is, de a szilikáthoz képest elenyésző mennyiségben.
Tehát már 250ml SiO2 removernek is nullára kellett volna csökkentenie a szilikát koncentrácót, még a legpesszimistább számítások szerint is. Kínomban már azt is megcsináltam, hogy a víz 2/3-át leeresztettem, tehát most csak kb. 100 liter víz van az akváriumban, azt keringtetem, és próbálom szilikát mentesíteni. De hiába... .-(
Tudtok-e valami ötletet adni, mi lehet a hiba?
Köszönöm.

u.i.
- mérés szerint, a csapvizemben >6mg/l szilikát van. (Pontosabban nem mértem meg. Minek?)
- mérés szerint, a RO vizemben 0,3mg/l (0,2-0,4) szilikát van. Ez normális?
 
Sziasztok!

Nem éppen pH-kH-Gh, de nem találtam jobb helyet a kérdésemnek.
Szilikát (Sio2) ügyben kérnék segítséget.

Az akváriumom 4,5 éve üzemel folyamatosan, csapvízzel. Az utóbbi 1 évben tettem bele nagymennyiségű lávakövet. Attól kezdve, elöntött az ecsetlaga (az ok-okozati összefüggést nem garantálom, de ezt figyeltem meg). Az utóbbi két hónapban még a barna alga is vastagon ellepett mindent. :-(
@conrad1616 által szert tettem egy SiO2 tesztre. Nosza, mérek... Az eredmény valahol 12-16mg/l között volt. Ez egy kicsit sokkk.
Gondoltam, itt az idő beüzemelni a RO készüléket és átállni RO vízre. Persze fokozatosan, hogy a még életben lévő halak túléljék az akciót.
Első lépésként, vettem SiO2 csökkentőt, mert kiszámoltam, hogyha simán 30-40%-okat cserélek RO vízzel, akkor kb. SOHA nem érem el a <0,8mg/l SiO2 koncentrációt.
A gyártó szerint, 1 liter remover, 15-20g SiO2 megkötésére alkalmas (ez többek között a PO4 koncentációtól is függ természetesen). Egyszerre 100g megkötőt teszek egy lebegtető szűrőbe, amin átfolyatom a szűrő vizét. Ezt már lassan egy hete csinálom, de 4-5mg/l alá semmiképp sem tudom leszorítani a koncentrációt. Itt megállt a csökkenés. (Hozzá kell tennem, hogy egy hónapja megkövesedett fát és sódert is raktam a vízbe. Lehet, hogy abból oldódik ki a szilikát? Ráadásul annyi, hogy amit kiszedek a szilikát mentesítővel, az azonnak pótlódik is a vízbe?)

Számításaim szerint, a nettó 250 liter vízemben kb. 4 gramm SiO2 volt (250l x 16mg/l = 4gramm). Meg persze volt benne pl. PO4 is, de a szilikáthoz képest elenyésző mennyiségben.
Tehát már 250ml SiO2 removernek is nullára kellett volna csökkentenie a szilikát koncentrácót, még a legpesszimistább számítások szerint is. Kínomban már azt is megcsináltam, hogy a víz 2/3-át leeresztettem, tehát most csak kb. 100 liter víz van az akváriumban, azt keringtetem, és próbálom szilikát mentesíteni. De hiába... .-(
Tudtok-e valami ötletet adni, mi lehet a hiba?
Köszönöm.

u.i.
- mérés szerint, a csapvizemben >6mg/l szilikát van. (Pontosabban nem mértem meg. Minek?)
- mérés szerint, a RO vizemben 0,3mg/l (0,2-0,4) szilikát van. Ez normális?

Ebben a témában @tsokee Ritáék vannak nagyon otthon, sikeresen megküzdöttel a szilikáttal.
 
Sziasztok!

Nem éppen pH-kH-Gh, de nem találtam jobb helyet a kérdésemnek.
Szilikát (Sio2) ügyben kérnék segítséget.

Az akváriumom 4,5 éve üzemel folyamatosan, csapvízzel. Az utóbbi 1 évben tettem bele nagymennyiségű lávakövet. Attól kezdve, elöntött az ecsetlaga (az ok-okozati összefüggést nem garantálom, de ezt figyeltem meg). Az utóbbi két hónapban még a barna alga is vastagon ellepett mindent. :-(
@conrad1616 által szert tettem egy SiO2 tesztre. Nosza, mérek... Az eredmény valahol 12-16mg/l között volt. Ez egy kicsit sokkk.
Gondoltam, itt az idő beüzemelni a RO készüléket és átállni RO vízre. Persze fokozatosan, hogy a még életben lévő halak túléljék az akciót.
Első lépésként, vettem SiO2 csökkentőt, mert kiszámoltam, hogyha simán 30-40%-okat cserélek RO vízzel, akkor kb. SOHA nem érem el a <0,8mg/l SiO2 koncentrációt.
A gyártó szerint, 1 liter remover, 15-20g SiO2 megkötésére alkalmas (ez többek között a PO4 koncentációtól is függ természetesen). Egyszerre 100g megkötőt teszek egy lebegtető szűrőbe, amin átfolyatom a szűrő vizét. Ezt már lassan egy hete csinálom, de 4-5mg/l alá semmiképp sem tudom leszorítani a koncentrációt. Itt megállt a csökkenés. (Hozzá kell tennem, hogy egy hónapja megkövesedett fát és sódert is raktam a vízbe. Lehet, hogy abból oldódik ki a szilikát? Ráadásul annyi, hogy amit kiszedek a szilikát mentesítővel, az azonnak pótlódik is a vízbe?)

Számításaim szerint, a nettó 250 liter vízemben kb. 4 gramm SiO2 volt (250l x 16mg/l = 4gramm). Meg persze volt benne pl. PO4 is, de a szilikáthoz képest elenyésző mennyiségben.
Tehát már 250ml SiO2 removernek is nullára kellett volna csökkentenie a szilikát koncentrácót, még a legpesszimistább számítások szerint is. Kínomban már azt is megcsináltam, hogy a víz 2/3-át leeresztettem, tehát most csak kb. 100 liter víz van az akváriumban, azt keringtetem, és próbálom szilikát mentesíteni. De hiába... .-(
Tudtok-e valami ötletet adni, mi lehet a hiba?
Köszönöm.

u.i.
- mérés szerint, a csapvizemben >6mg/l szilikát van. (Pontosabban nem mértem meg. Minek?)
- mérés szerint, a RO vizemben 0,3mg/l (0,2-0,4) szilikát van. Ez normális?
Ebben a témában @tsokee Ritáék vannak nagyon otthon, sikeresen megküzdöttel a szilikáttal.
Mondjuk úgy, hogy folyamatos a harc :)
ITT írtunk a PhosGuard teszt indításáról, több hónap kellett, mire látványos eredményt értünk el, de határozottan segít. Minél kisebb a koncentrációja az oldott anyagnak, annál gyorsabban oldódik vissza. 0-ra sehogy sem fogod levinni, amíg van kioldható szilikát.

Ami szilikát gondot okoz(hat):
- csapvíz
- kövek/dekor
- szűrőanyag (pl zeolit)
Mindhárommal találkoztunk, a legkönnyebb a csapvíz és zeolit kivonása az egyenletből. A dekor viszont - kivéve ha rászánod magad a szétbombázásra és rescape-re - folyamatosan ereget. Korábbi setup-ban zeolitot használtunk emelésnek, ami kezelhetetlen mennyiségű szilikátot eregetett, most "csak" a kövekből jön, amit viszont kezelhetőnek minősítettünk. Nem ideális, de nem is akarjuk minden nap 36-szor szétszedni az egészet és kidobni a 3. emeletről csukott ablakon keresztül. :)
 
Mondjuk úgy, hogy folyamatos a harc :)
ITT írtunk a PhosGuard teszt indításáról, több hónap kellett, mire látványos eredményt értünk el, de határozottan segít. Minél kisebb a koncentrációja az oldott anyagnak, annál gyorsabban oldódik vissza. 0-ra sehogy sem fogod levinni, amíg van kioldható szilikát.

Ami szilikát gondot okoz(hat):
- csapvíz
- kövek/dekor
- szűrőanyag (pl zeolit)
Mindhárommal találkoztunk, a legkönnyebb a csapvíz és zeolit kivonása az egyenletből. A dekor viszont - kivéve ha rászánod magad a szétbombázásra és rescape-re - folyamatosan ereget. Korábbi setup-ban zeolitot használtunk emelésnek, ami kezelhetetlen mennyiségű szilikátot eregetett, most "csak" a kövekből jön, amit viszont kezelhetőnek minősítettünk. Nem ideális, de nem is akarjuk minden nap 36-szor szétszedni az egészet és kidobni a 3. emeletről csukott ablakon keresztül. :)
Köszönöm a válaszod. Eddig nem olvastam végig csak átlapoztam ezt a naplótokat, mert nem éreztem magam "érintettnek". :)
- A zeolit 3 éve nincs a szűrőben. Amikor még volt (kísérlet képpen 2-3 hónapig) semmi probléma nem volt vele, csak írták, hogy nem jó, ezért eltávolítottam. Igaz, akkor még semmit nem mértem.
- A csapvíz és lávakő páros lehetett a ludas a 12-16mg/l SiO2 -ért. Ezért mennie kellett. Ez OK. Plusz a 4,5 éves MANADO is ment vele.
Szóval 1 hónapja, full restart volt a berendezés és a növények terén a kovaalga és az ecsetalga miatt. De a lakók, víz, stb. maradtak.
Most került bele sóder és megkövesedett fa. Tény, hogy egyiket sem vizsgáltam szilikát szempontjából. :-(
Most feltöltöm RO vízzel, és megnézem pár nap múlva. Ha a kő ereget, nagyon bánatos leszek, mert nem két forint volt 300 literesbe... :-(
A sóderrel egyszerűbb a helyzet, de a különböző aktív talajokat szeretném elkerülni.

Még annyit hozzá, hogy Ti foszfát megkötőt használtatok, ami megköti a szilikátot is.
Én pedig szilikát megkötőt használtam, ami megköti a foszfátot is.
Szerintem ez nem ugyan az. Az egyik állítólag vas alapú (a PO4 megkötő), a szilikát megkötő pedig 99,9% alumíniumból készül (állítólag).
A baj csak az, hogy nálam nem működik. :-( Direkt nem a foszfátmegkötővel próbálkoztam, mert az ugye kell a növényeknek...
 
Utoljára módosított:
Helló, valaki tudna egy KH+ receptet CaCo3 nem tudom feloldani sajnos, NaHCO3 elvileg nem jó a nővények miatt mert káros nekik .
 
Helló, ha nem értünk a vegyészkedéshez (mármint Te meg én) akkor jobban járunk, ha megvesszük készen. ;)
Értem és egyet is értek veled, de szeretnék minnék kevesebb összeget ráforditani. Ezért is írtam ide mert sokkal hozzá értőbbek vannak itt ebben a témában .
 
Értem és egyet is értek veled, de szeretnék minnék kevesebb összeget ráforditani. Ezért is írtam ide mert sokkal hozzá értőbbek vannak itt ebben a témában .
Nálam spórolósabb embert nem találsz itt a fórumon!
Magam keverem a macro-t, magam keverem a GH emelőt és mindent magam csinálok, amit csak lehet, mert nekem ez a része is tetszik a hobbinak, nem csak az akvárium berendezése, fenntartása.
Bármit mondanak, tanácsolnak, mindennek kipróbálom az ellenkezőjét is. Nem azért mert "nekem aztán beszélhetnek", hanem azért, mert kíváncsi vagyok. Állandóan a "miért"-ekre keresem a választ, akár értek valamihez, akár nem.

Ha megvan a megoldás, feltétlnül oszd meg velünk! 🍀
 
Én csapvizet használok "KH+"-nak.
Három dolog lehetséges:
- vagy olyan szerencsés helyen laksz, ahol a SiO2 és a szilikát tartalom annyira alacsony a csapvízben, hogy az a kicsi nem is probléma.
- vagy eddig még elkerülted az ezzel járó algásodást.
- vagy az csak városi legenda, hogy ezek az anyagok erősen kerülendők, és valójában nem is olyan nagy baj, ha jó sok van belőle a vízben.
Nem értek hozzá, nem tudom, csak olvasgatok ezt-azt. :(
Viszont, ha valaki súlyos tízezreket költ a RO csinálóra, majd pedig az üzemeltetésére, akkor egy öngól hazavágni az azzal készült vizet, pár ezer forint megtakarításának reményében.
Ez teljesen magánvélemény volt. Bocs, hogy bele vauuu. ☮️
 
Három dolog lehetséges:
- vagy olyan szerencsés helyen laksz, ahol a SiO2 és a szilikát tartalom annyira alacsony a csapvízben, hogy az a kicsi nem is probléma.
- vagy eddig még elkerülted az ezzel járó algásodást.
- vagy az csak városi legenda, hogy ezek az anyagok erősen kerülendők, és valójában nem is olyan nagy baj, ha jó sok van belőle a vízben.
Nem értek hozzá, nem tudom, csak olvasgatok ezt-azt. :(
Viszont, ha valaki súlyos tízezreket költ a RO csinálóra, majd pedig az üzemeltetésére, akkor egy öngól hazavágni az azzal készült vizet, pár ezer forint megtakarításának reményében.
Ez teljesen magánvélemény volt. Bocs, hogy bele vauuu. ☮️

- a legtöbb visszasózó csak GH-t növel
- a legtöbb szerintem drága
- a GA GH/KH+ nemrég jelent meg
- nem tudni mivel növelik a KH-t
- ha elfogy a GH+ majd GH/KH+ fogok venni

Tíz éve a Green Aqua-sok is gyönyörű akváriumokat üzemeltettek csapvízzel. Mára eljutottunk odáig, hogy csapvízben csak anubiast meg cryptot lehet tartani. Húsz százalék csapvízért meg jön a keresztrefeszítés.
 
- a legtöbb visszasózó csak GH-t növel
- a legtöbb szerintem drága
- a GA GH/KH+ nemrég jelent meg
- nem tudni mivel növelik a KH-t
- ha elfogy a GH+ majd GH/KH+ fogok venni

Tíz éve a Green Aqua-sok is gyönyörű akváriumokat üzemeltettek csapvízzel. Mára eljutottunk odáig, hogy csapvízben csak anubiast meg cryptot lehet tartani. Húsz százalék csapvízért meg jön a keresztrefeszítés.
Az utolsó mondatodból arra következtetek, hogy neheztelsz a hozzászólásom miatt. Ha így van akkor bocsánat. Nem akartam senkit keresztre feszíteni, pláne úgy, hogy jómagam is világ életemben full CSAPVIZET használtam, egészen egy hónappal ez előttig.
Aztán elöntött az ecset, és jelenleg a RO víztől és a mások által ajánlott tápozástól várom a megváltást. Mint írtam, ebben tapasztalatom nincs, csak próbálom összeszedni az info-kat. Miután a saját utam ez esetben nem jött be, próbálok mások tapasztalatára támaszkodni. A csapvízem kb. 12-15mg/l Sio2 tartalmaz. A JBL teszt szerint 0,8-ig OK, 2,0 körül pedig már nagyon rossz. Na most, ha a csapvízből 20%-ot használok, akkor még mindig 2,5-3,0 körül lesz a SiO2 értékem, és ez bőven a "piros" sávot jelenti.

Az utolsó bekezdésed:
Lehet benne valami. Talán megváltozott a csapvíz az elmúlt pár évben.(?)
Az biztos, hogy 40-50 évvel ez előtt, csak könyvben olvastam olyan algákról, amivel most a saját akváriumomban találkozok! Minden felé alga, ami csak létezik, átvonult rajtam az elmúlt 2-3 (csapvizes)évben. Most sincsenek különleges bánásmódot igénylő növényeim, jobbára csak az, amit írtál: anubias, cripto, meg ilyesmi. Régen, nem használtam semmilyen tápot, részben azért mert nem is gondoltam, hogy kellhet, részben azért, mert nem is létezett. Magyarországon legalábbis nem. Ennek ellenére a növények kinyomták az akvárium oldalát. Most meg... :(

Szóval kezd megerősödni az az érzésem, hogy valami nem stimmel a csapvízzel az utóbbi időben. Lehet, csak paranoiás vagyok, de a növényeim biztosan nem paranoiások. ;)
 
Nem a hozzaallas valtozik, a csapviz is. Folyamatosan valtoztatjak a belekerulo anyagokat es azok tomenyseget is. Nalunk akkor allt meg a garnéla hullas, amikor elkezdtuk RO + gh/kh sot hasznalni az RO + csapviz helyett. Egyik evben a csapviz tds erteke majdnem a felere esett hirtelen... Hozzaallas kerdese az, hogy hajlando vagy-e esetleg egy csoki (kis kiszerelsu so) vagy egy kavekapszula (nagy kiszerelesu so) arat raaldozni vizcserenkent, hogy utana megsporold az algakaparasra es egyeb szenvedesre forditott idodet, esetleg az allomanyod egy reszenek/egeszenek az arat.
 
Ne értsetek félre, nem a csapvíz mellett kardoskodom. Nem is tehetném, mert én is csak a visszasózáshoz használom.
Nitrát, foszfát. Ingyen növénytáp. :)
Főleg akkor mikor van benne 3 ppm foszfát egyik vízcserénél másiknál meg 0 van, és eltolja az arányokat, persze ha minden héten mérsz tudod korigálni de az már macera
 
Back
Oldal tetejére