• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

Sziasztok!
Gondoltam rákérdezek a dologra,mert nem tudom, hogy most aggódnom kéne a víz paraméterek folytán mivel elég lágynak találom Ph6.5 Kh4 Gh3
A tegnapi nap folyamán próbáltam feltornázni egy kicsit ezért több csapvizet tettem az ozmóvíz mellé..A cserevíz paraméterei Ph6.5 Kh8 Gh9🤗vártam a csodára hátha sikerült de sajnos a mostani mérés sem mutatott változást 😒
A víz csere durván70%-os volt
A talajra tippelek a lágyítással kapcsolatban egyébként amely a 20l alatt 6l Amazonia és 4l Denerle általános talaj
Szerintetek maradhat így a víz vagy fel kéne tuningolni egy kicsit🙄 nem szeretnék kárt tenni az élővilág van ha nem szükséges..

Ugye tudjuk, hogy melyik a Gh és melyik a Kh? Vagy csak elírás..
 
:) Az szúrja szemem, hogy a szikes víz pH-ja kizárt, hogy 7 alatt legyen.
Szia
Ma ùgy is mérek megint,mert nem bírok magammal de elvileg ennyi bár az igazat megvallva nem tudom pontosan behatárolni a Ph-t a színskála szerint mivel a 6-6.5 közöttihez van legközelebb a szìn legalábbis az én meglátásaim szerint☺️
Majd megpróbálok fotót csinálni ha hagyják a gyerekek😁
 
Sziasztok!

Kéne egy gyors segítség. Elég elhamarkodott módon a költöztető akvát - tesztelés gyanánt - RO vízzel töltöttem fel, de nem készültem arra, hogy visszasózom.
Találtam itthon egy doboz Sulawesi Salt GH+/KH+ sót. Ezt használhatom az optimális víz beállíáshoz?

Nem vagyok benne biztos, hogy a növények (leginkább rotala fog benne pihenni) és a halaknak megfelelő-e?
Sózzak vele vagy inkább ne?

Köszönöm,
István
 
Sziasztok!

Kéne egy gyors segítség. Elég elhamarkodott módon a költöztető akvát - tesztelés gyanánt - RO vízzel töltöttem fel, de nem készültem arra, hogy visszasózom.
Találtam itthon egy doboz Sulawesi Salt GH+/KH+ sót. Ezt használhatom az optimális víz beállíáshoz?

Nem vagyok benne biztos, hogy a növények (leginkább rotala fog benne pihenni) és a halaknak megfelelő-e?
Sózzak vele vagy inkább ne?

Köszönöm,
István

Szia!

Ha egyébként nem azzal szoktál visszasózni, akkor én nem tenném. Próbáld meg inkább a RO vizet eltárolni edényekben.
A lényeknek sokkal kisebb stressz, ha a saját megszokott vizükkel kerülnek a költöztető akvába.
 
Sziasztok!

Kéne egy gyors segítség. Elég elhamarkodott módon a költöztető akvát - tesztelés gyanánt - RO vízzel töltöttem fel, de nem készültem arra, hogy visszasózom.
Találtam itthon egy doboz Sulawesi Salt GH+/KH+ sót. Ezt használhatom az optimális víz beállíáshoz?

Nem vagyok benne biztos, hogy a növények (leginkább rotala fog benne pihenni) és a halaknak megfelelő-e?
Sózzak vele vagy inkább ne?

Köszönöm,
István

Ne azzal, mert nem arra való. Önts bele néhány liter csapvizet (nem tudom, hogy mekkora az akva!), vagy a következő vízcserét csináld valamilyen csapvíz : RO víz keverékkel, vagy vegyél GH+ sót, addig meg menjen RO-val (halak nélkül!).
 
Ne azzal, mert nem arra való. Önts bele néhány liter csapvizet (nem tudom, hogy mekkora az akva!), vagy a következő vízcserét csináld valamilyen csapvíz : RO víz keverékkel, vagy vegyél GH+ sót, addig meg menjen RO-val (halak nélkül!).

Köszönöm. Csak 50l. Akkor inkább felesben a saját vizüket is visszakapják bele és nem sózok.
 
Csak informálódnék: a PH 7 és 7,5 körüli, KH 5NK, GH 6NK. JBL csepptesztet használok. Ezek az adatok heti vízcsere után (cca. 90 liter) egy nap elteltével jöttek ki. A vízcseréhez 10 literes kannát használok, amibe 9 liter csapvíz és 0,5 liter demineralizált (laborban) vízet keverek + megy hozzá 2 ml Seachem Prime. Csapvizem középkemény GH 14, KH 8, PH 7,5. Halaim: dél amerikai pontylazacok, törpe szívóharcsák, corydoras panda törpeharcsák és két ancitrusz. Kérdésem az lenne, hogy nem gond az, hogy csak egy keménységi fok van a GH és KH keménységek közt?
 
Ja, még elfelejtettem megemlíteni, hogy CO2 csak Seachem Excel formájában adagolom 5ml/nap mennyiségben és Seachem Flourish 0,7ml/nap van adagolva. Növényzet Echinodorus és Microsorium pteropus.
 
Csak informálódnék: a PH 7 és 7,5 körüli, KH 5NK, GH 6NK. JBL csepptesztet használok. Ezek az adatok heti vízcsere után (cca. 90 liter) egy nap elteltével jöttek ki. A vízcseréhez 10 literes kannát használok, amibe 9 liter csapvíz és 0,5 liter demineralizált (laborban) vízet keverek + megy hozzá 2 ml Seachem Prime. Csapvizem középkemény GH 14, KH 8, PH 7,5. Halaim: dél amerikai pontylazacok, törpe szívóharcsák, corydoras panda törpeharcsák és két ancitrusz. Kérdésem az lenne, hogy nem gond az, hogy csak egy keménységi fok van a GH és KH keménységek közt?

Gondolom aktív talajod lehet, más nem nagyon magyarázza, hogy a GH 14 nk-ból hogy jön ki 6nk később.

Nem túl ideális, ez attólis függ, hogy mi a kalcium magnézium arány, és a nem kalcium-, és magnézium karbonátból származó lúgosság ( KH-mérés). Ha tudsz mérni egy kalcium iont, abból már meg lehet mondani mennyire szikes. (ennek a módszertanát még nem dolgoztam ki, de belegondolva ki lehetne számolni szerintem)
 
Utoljára módosított moderátor által:
Gondolom aktív talajod lehet, más nem nagyon magyarázza, hogy a GH 14 nk-ból hogy jön ki 6nk később.

Nem túl ideális, ez attólis függ, hogy mi a kalcium magnézium arány, és a nem kalcium-, és magnézium karbonátból származó lúgosság ( KH-mérés). Ha tudsz mérni egy kalcium iont, abból már meg lehet mondani mennyire szikes. (ennek a módszertanát még nem dolgoztam ki, de belegondolva ki lehetne számolni szerintem)
UNISOIL talaj van. Visszatöltésnél használok a csapvízhez lágyvizet. Ezért csökken a GH. Talán kevesebb lágyított vizet kéne használni?
 
UNISOIL talaj van. Visszatöltésnél használok a csapvízhez lágyvizet. Ezért csökken a GH. Talán kevesebb lágyított vizet kéne használni?

9 liter csapvíz és fél liter MQ víz nem eredményez kevesebb mint fele annyi GH-t
 
Lehet, hogy elsőre fura a kérdés, ráadásul nem most kezdtem az akvakertészkedést, de a TDS alatt most mit értünk? Pl az ADWA mérőt, melyik mértékegységre kell ilyenkor kapcsolni. Milligramm/literre (PPM) vagy microsiemens/cm -re?

Időnként próbálok rendet tenni a fejemben ami a vízkeménységet illetni, de most megint némi ellentmondásokat véltem felfedezni. Nézem a Greenaquas videót: Akváriumok karbantartása a galériában, ahol ismét elhangzott a bűvös 120TDS-re történő visszasózás, illetve ez 3-as GH-nak felel meg. Valahol még az is szóba jött, hogy a KH meg nulla.
Nálam ez a TDS érték annyira nem tartható, mert az EI szerinti tápozás úgyis felnyomja, meg mindig furcsa nekem, hogy vízcsere után is 4 a KH-m. Szoktam az RO-val kicsit trógerkodni, itt konkrétan arra gondolok, hogy az induló pár liter vizet nem szoktam kiengedni, és a rajta lévő műszer szerint induláskor elég magas értékkel indul. Macera itt az is, hogy fixen össze van építve a rendszer, a hordóban egy úszószeleppel, de most tettem rá egy leágazást csappal, így már ez sem befolyásolja a vízminőséget.
Kíváncsi voltam, most akkor hogy is áll össze a vizem, illetve mennyi az annyi, ezért egy befőttes üvegben, RO víz és Greenaquas GH+ segítségével csináltam 150 milligramm/liter (PPM)-es vizet . Amit utána megnéztem GH és KH csepptesztel, és itt jön a meglepetés , ugyanis a GH nem 3 hanem 6, JBL csepptesztel nézve. Kettővel is néztem, mert felbontottam a nemrég vett utántöltőt. KH esetében meg 2-t mértem, de igazából ezen annyira nem lepődtem meg.
Néztem a GH+ adatlapját, és ott a 3-as Gh értékhez meg 120-140 microsiemens/cm -t írnak. A műszer meg durván a dupla értéket mutatja ha átállítom microsiemens/cm -re. Vagyis a pontosság kedvéért nem kellene megemlíteni, illetve odaírni a feliratozásba is, hogy az most nem PPM, hanem µS/cm ? Meg ha jól emlékszem a kék GreenWorks TDS mérő meg csak PPM-et tud (volt ilyen kínaim)
 
@Victor szerintem a TDS és keménységi különbségek csak a többi oldott anyagból adódnak. Azaz hogy vannak olyan anyagok is a vízben, amik az oldott anyag-tartalmat növelik, de a keménységre nincsenek, vagy legalábbis nem olyan mértékben vannak hatással, mint pl a GH+ só. A videókban elhangzó adat tudtommal minden esetben ppm-re vonatkozik. A microsiemenset szerintem felejtsd el, mert bár a TDS efféle mérésénél ugyan ez a pontosabb megközelítés (hiszen a Siemens az elektromos vezetés mértékegysége, a mérő pedig ezt méri), mi a másik adatot vizsgáljuk, mert a keménységre vagyunk kíváncsiak, nem a vezetőképességre, még ha ez a kettő szorosan össze is függ. Asszem a fórumon is mindenki ppm-ben gondolkodik, talán csak dexkilltől olvashatod a másikat, mert ő érzékeny a szakmabeli precízségre :)
 
Jelen esetben egy befőttes üvegnyi visszasózott vizet teszteltem. Viszont ha PPM, vagyis milligramm/liter az a 120 TDS, akkor a GH nem stimmel! Az csak mikrosiemens/cm-nél lesz három ahogy a GH+ leírásában is szerepel.
Vízcsere után én nem is nagyon használom a műszert, csak a csepptesztet, pont mert a tápok felnyomják a mérési értéket. Csak most vettem elő RO víz tesztjéhez.
 
A két mértékegység között 1,56 a váltószám, elég nagy ahhoz, hogy mutatkozzon.
De nem lehet, hogy nálad ezek csak kerekítési különbségek?
Ha feltételezem, hogy nincs elírás a GA oldalán a µS/cm-t illetően és pontos a por is és a tesztek is és a mérőműszer is.... (kicsit sok tényező, hogy igaz legyen :) ), akkor nézzünk egy ilyen példát:
RO víz és Greenaquas GH+ segítségével csináltam 150 milligramm/liter (PPM)-es vizet . Amit utána megnéztem GH és KH csepptesztel, és itt jön a meglepetés , ugyanis a GH nem 3 hanem 6, JBL csepptesztel nézve.
A 150-re sózott vized 6-os keménységű. De lehet, hogy csak 5,5. Ha ezt a 120-as referencia érték viszonylatában nézzük, akkor 150/120=5,5/x és itt x=4,4, vagyis a keménység=4,4, kerekítve 4!
És így már majdnem bele is férünk a GA leírásába, ahol "1 adagoló kanál (1g) 10 liter vizet 3-4 dH keménységűre növel (120-140 microsiemens/cm)". Pedig hibával nem is kalkuláltam itt, csupán kerekítéssel, azzal is csak egy helyen. :)

Kis hibafaktort és pontatlanságot/kerekítést belekalkulálva a µS/cm-rel számolva is ki lehet hozni egy ilyen határértéket, ami belefér a fenti leírásba. Tudod, mint a közvélemény-kutatásoknál. Nem manipulálnak, csak hát a hibahatár... :D
Ne vedd ezt ilyen szigorúan szerintem.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére