• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

pH-Kh-Gh

Ez a lime zöld ez kb olyan mint a wattperliter. Nem érdemes lovagolni rajta. Legyen zöld a DC és kész.
KH miatt nem kell aggódni a talaj miatt stabil a pH.
 
Az elmúlt 4 hónapban átálltam teljes RO vízre amit GA-s GH+ -szal sózok vissza. Az akváriumban nincs semmi keménység növelő dekor, a szűrőkben csak Matrix van és Seachem Purigen, Amazonia táptalaj és aljzat.
Most már eljutottam oda, hogy a KH csak 1 (vagy még annyi se, az első csepptől sárga lesz a teszt) miközben a GH 4. Alapvetően még értem is miért, nyilván semmi nem növeli a KH-t de az teljes homály, ez miért csak engem zavar, miközben nagyon sokan ugyanígy üzemeltetik az akijukat, még a GA shop-ban készült videókon is ezt látom. (full RO, GH+ visszasózzák 130 tds-re, ami kb. GH 4, mint nálam)
A PH CO2 nélkül is csak 6,6 és már sötétzöld checker-nél is lemegy 6-ra, ami alá nem nagyon kéne menni, pedig ez a co2 kevés. Nem az a kérdésem, hogyan növeljek KH-t, mert ez tiszta, hanem, hogy ez miért probléma nálam és másnál meg miért nem? :)

A tesztek jó, csapvízzel ellenőriztem.
Nem a KH zavar, hanem, hogy lime zöld co2-höz bőven 6-os PH alá kéne mennem, amit sok élőlény nem szeret. Legalábbis, úgy gondolom, hogy nem :)
Pl. Oto pH: 6-7,2. Amano pH: 6,5-7,8 sokaknak van és nekik nem okoz gondot?


Azért szokták ellenezni egyrészt amit írsz, hogy lemegy a pH nagyon már 30 ppm CO2-nél, a másik, hogy mivel gyakorlatilag minimális a víz pufferkapacitása, bármilyen pH változtató hatás drasztikusabban jelenik meg. Amúgy a pH 25-30 ppm-nél nagyjából 5,4 környékén áll meg, más mérése alapján, én még nem mértem, ahol már a nitrifikálók hatásfoka is csökken. De nem baj, egy növényes akváriumban az egészséges növényzet simán elintézi az ammóniát(mivel sok fajnak az az elsődleges nitrogénforrása), szűrésre ebből a szempontból nincs is szükség.

A diszhalinfós adatokat kezelheted lazán amúgy, a természetben sem ritka a 6-os alatti pH a csersavak miatt, lágyvizes környezetben.
 
Ez a lime zöld ez kb olyan mint a wattperliter. Nem érdemes lovagolni rajta. Legyen zöld a DC és kész.
KH miatt nem kell aggódni a talaj miatt stabil a pH.

Csak félig stabilizál azzal, hogy a bikarbonátot kiiktatja az egyenletből. Viszont, a savakkal szemben ekkor nem lesz a víznek semmiféle stabilitása, így a CO2 szintjének extrém változása elméletben képes szépen ingáztatni. Hogy ez a gyakorlatban okoz-e valamit, azt nem tudom, lehet hogy nem, de elméletben ez nem stabilitás, csak ha a körülmények is stabilak.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Sziasztok!

A kínai sárga pH mérő, ha folyamatosan ingadozó méréseket mutat, akkor az elem kezd merülni, vagy csak elkoszolódott az érzékelő vagy kuka és inkább vegyek másikat? :D
 
Sziasztok!

A kínai sárga pH mérő, ha folyamatosan ingadozó méréseket mutat, akkor az elem kezd merülni, vagy csak elkoszolódott az érzékelő vagy kuka és inkább vegyek másikat? :D

Hát, én eleve nem vettem volna sárga kínai pH mérőt. :D Az óccsó TDS mérő az oké, de a pH az egy bizonytalanabb mérés eleve. Próbáld meg amúgy kalibrálni sűrűn, és úgy mérni.
 
Sziasztok!

A kínai sárga pH mérő, ha folyamatosan ingadozó méréseket mutat, akkor az elem kezd merülni, vagy csak elkoszolódott az érzékelő vagy kuka és inkább vegyek másikat? :D
Nekem bevált az adwa pH mérője is, de a legjobban a JBL csepptesztben bízom.
 
Hát, én eleve nem vettem volna sárga kínai pH mérőt. :D Az óccsó TDS mérő az oké, de a pH az egy bizonytalanabb mérés eleve. Próbáld meg amúgy kalibrálni sűrűn, és úgy mérni.

Az a baj hogy nem tudom így kalibrálni sem, mert nem áll be egy számra a mérés. Ingadozik, kb 0,5 értéket összevissza, így nehéz belőni a kalibráló folyadékhoz. :D Ez a 2. ilyen mérőm, tökéletesen mérnek az ADWA mérőjével is összehasonlítottam. Az elsőt majd egy évig használtam amikor sikerült úgy kihúznom az elemtartó rekeszt hogy eltéptem az egyik kis vezetéket. Talán még most is működne... a mostanival lehet hogy ráfáztam, de ez is elég régóta megvan. Innentől kezdve meg már csak az a kérdés kinek a pap, kinek a paplan. :)

Nekem bevált az adwa pH mérője is, de a legjobban a JBL csepptesztben bízom.

Cseppteszt akad még otthon, de jobban szeretem látni a pontos értéket, mint saccolgatni. :(
 
Az a baj hogy nem tudom így kalibrálni sem, mert nem áll be egy számra a mérés. Ingadozik, kb 0,5 értéket összevissza, így nehéz belőni a kalibráló folyadékhoz. :D Ez a 2. ilyen mérőm, tökéletesen mérnek az ADWA mérőjével is összehasonlítottam. Az elsőt majd egy évig használtam amikor sikerült úgy kihúznom az elemtartó rekeszt hogy eltéptem az egyik kis vezetéket. Talán még most is működne... a mostanival lehet hogy ráfáztam, de ez is elég régóta megvan. Innentől kezdve meg már csak az a kérdés kinek a pap, kinek a paplan. :)



Cseppteszt akad még otthon, de jobban szeretem látni a pontos értéket, mint saccolgatni. :(

Ha nem kalibrálod sűrűn, szerintem az a sárga műszer is saccolgat :) (lehet, hogy amúgy is)

Az Adwa viszont korrekt.
 
Ha nem kalibrálod sűrűn, szerintem az a sárga műszer is saccolgat :) (lehet, hogy amúgy is)

Az Adwa viszont korrekt.

2-3 mérésenként kalibráltam a biztonság kedvéért. Így teljes biztonsággal használható véleményem szerint. Nem tagadom, hogy az ADWA egy megbízhatóbb, komoly márka, de tized annyi pénzért az egyéb alternatíváknak is van létjogosultsága szerintem. Nem vitaindítónak tettem fel a kérdést, így visszakanyarodva az eredeti kérdéshez van esetleg olyan aki hasonló hibával találkozott ezeknél a műszereknél? :)
 
Adwa 10-13 ezerért már beszerezhető, occsó kínai ennek aligha jön ki a tizedéből, de ha mégis, akkor naponta kalibráld!;)
 
Adwa 10-13 ezerért már beszerezhető, occsó kínai ennek aligha jön ki a tizedéből, de ha mégis, akkor naponta kalibráld!;)

Igazad van, ha a szállítást is hozzávesszük akkor 2500 körül van egy kínai pH mérő. Innentől meg mindenki el tudja dönteni mi éri meg. ;)
 
Nem a KH zavar, hanem, hogy lime zöld co2-höz bőven 6-os PH alá kéne mennem, amit sok élőlény nem szeret. Legalábbis, úgy gondolom, hogy nem :)
Pl. Oto pH: 6-7,2. Amano pH: 6,5-7,8 sokaknak van és nekik nem okoz gondot?
Nézd @flinta , van némi igazság a szakirodalomban, de az állatok és növények nem olvassák. :D
Ezért lehetséges, hogy az attól eltérő vízparaméterek mellett is egészségesen fejlődnek növények/állatok.
Ha nem jön be, csak akkor szokás a szakirodalomra hivatkozni. ;)
 
A kínai sárga pH mérő, ha folyamatosan ingadozó méréseket mutat
Az enyém is sárga és ingadozik. kb 5 tized fokokkal interpolál valamilyen határozott irányba. Hogy kevesebbet idegeskedjek, kevesebbszer veszem elő ;) De azt vettem észre a kalibrálásnál és a mérésnél is, hogyha bekapcsolás nélkül a vízbe mártom, buborékokat kirázom és csak utána kapcsolom be, rövid idő múlva megállapodik. Volt már olyan, egyszer, hogy képes volt fix értéket mutatni. Ennyiért ez van. :ROFLMAO:
 
Az enyém is sárga és ingadozik. kb 5 tized fokokkal interpolál valamilyen határozott irányba. Hogy kevesebbet idegeskedjek, kevesebbszer veszem elő ;) De azt vettem észre a kalibrálásnál és a mérésnél is, hogyha bekapcsolás nélkül a vízbe mártom, buborékokat kirázom és csak utána kapcsolom be, rövid idő múlva megállapodik. Volt már olyan, egyszer, hogy képes volt fix értéket mutatni. Ennyiért ez van. [emoji23]
Akkor valamilyen szennyezodes lehet... Koszonom, megprobalom valahogy megtisztitani a diodat. :)
 
A sárga kínai pH mérővel nekem is csak a nyűgöm volt, egyszerűen képtelenség volt lekalibrálni, pedig úgy csináltam ahogy a youtube-os videóban , de mikor végeztem, akkor visszatettem az egyik kalibráló oldatba, és nem azt az értéket mutatta amit kellett volna, így a végén nekem is egy Adwa lett.
 
A sárga kínai pH mérővel nekem is csak a nyűgöm volt, egyszerűen képtelenség volt lekalibrálni, pedig úgy csináltam ahogy a youtube-os videóban , de mikor végeztem, akkor visszatettem az egyik kalibráló oldatba, és nem azt az értéket mutatta amit kellett volna, így a végén nekem is egy Adwa lett.
Elég csak ahhoz az értékhez kalibrálni amelyikhez közelebb mérünk, jelen esetben a 6.86-os lötyihez.
 
Elég csak ahhoz az értékhez kalibrálni amelyikhez közelebb mérünk, jelen esetben a 6.86-os lötyihez.
Ez alapján a videó alapján kalibráltam, viszont abban mi a logika, hogy csak az egyik értékre kalibrálnánk, mikor a kalibrálás folyamatánál mindkét értékre kell a műszert? Ha jól emlékszem a leírása is ezt írta, nem csak a videó mutatja így. Gondolom bekalibrálja magát erre a két értékre, és az ez közötti, és azon túli értékváltozást tudja innentől számolni.
 
Udv.
Ma csinaltam eloszor vizteszteke es kicsit fura a csapvizes eredmenyek.
KH es GH tesztekkel kezdtem csapvizet majd utana az akva vizet.
Ugye a KH teszt ugy mukodik, hogy az 1-2 csepptol kek lessz a viz majd addig kell csekektetni amig sarga nem lessz.
Na nalam nem lett kek a viz hanem a masodik harmadik csapptol kezdett sargulni.
Ugyanez GH tesztnel, 1-2 csep utan piros kellene legyen majd addig csepegtetem amig zold nem lessz. Itt sem lett piros hanem 1-2 csepp utan egybol zold.
Az akva viznel jol mukodott, ott KH:4 es GH 7.
JBL tesztekrol van szo.
Mitol fura a csapviz teszt?
 
Kicsit off a bejegyzésem előre is elnézést kérek érte de úgy gondolom vannak itt olyanok akik jól értenek a vízkémiához.

Szóval természetes forrásvízről van szó gh 108, kh 6 (neptun teszt) És a milwaukee tds mérő is 2.4-et mutatott ami arra utal h a neptun teszt nem lehet nagyon rossz. Ami számomra rettentő furcsa a két érték közti hatalmas különbség. Tfh a neptun teszt nagyjából jó és zárjuk ki hogy a kh csepegtetős teszt rossz. Ha így nézzük akkor mi okozhatja a magas gh értéket ha alig van benne karbonát? Milyen anionokból lehet sok ami a ca illetve mg kationokhoz csatlakozik? Szulfát?

Köszönöm
 
Back
Oldal tetejére